Wyświetlacz z nadmuchiwanymi kropkami został opracowany dla osób niedowidzących
Nadmuchiwanie "kropek" z silikonowej membrany za pomocą palącego się gazu może być wykorzystane do stworzenia wyświetlacza Braille'a do zastosowania w różnych urządzeniach elektronicznych.
Wyobraźmy sobie iPada lub Kindle dla niewidomych, z nadmuchiwanym ekranem Braille'a, który zmienia kształt powierzchni, gdy użytkownik go dotyka. Zespół badawczy pod kierownictwem Cornell University opracował podobną technologię: zestaw szczelnie zamkniętych mechanizmów, które tworzą wypukłe "kropki" w silikonowej membranie, gdy są wyzwalane przez procesy mini-spalania.
Jedną z głównych przeszkód w opracowaniu dynamicznego wyświetlacza Braille'a dla elektroniki jest wymyślenie sposobu przyłożenia odpowiedniej siły do każdej kropki. Poprzednie próby zazwyczaj wykorzystywały miniaturowe silniki, hydraulikę lub połączone mikropompy, ale wszystkie te mechanizmy są kłopotliwe, skomplikowane i drogie, jak twierdzi Rob Shepherd, profesor nadzwyczajny inżynierii mechanicznej i lotniczej w Kolegium Inżynierii Uniwersytetu.
Aby uczynić system mniejszym i tańszym, zespół Cornell współpracował z naukowcami z izraelskiego Instytutu Technologii Technion, aby opracować system formowanych elektrod z silikonu i ciekłego metalu, które wyzwalają iskrę w celu zapalenia wstępnie zmieszanego metanu i tlenu.
To "paliwo" przepływa przez serię niezależnych kanałów, z których każdy prowadzi do membrany o grubości 3 milimetrów. Gwałtowne spalanie zmusza cienką silikonową membranę do pęcznienia w odpowiednim miejscu. Magnetyczny system zamykania nadaje tym punktom trwały kształt. Cały system może zostać zresetowany do stanu domyślnego poprzez proste naciśnięcie.
System składa się obecnie z dziewięciu "kropek", ale badacze mają nadzieję, że uda im się zwiększyć skalę rozwoju i ostatecznie stworzyć pełnowartościowy elektroniczny wyświetlacz haptyczny.
Źródło: techxplore
Ilustracja: Uniwersytet Cornell