AMD wypuszcza najpotężniejszy akcelerator obliczeń AI w historii
Firma AMD zapowiedziała nowe akceleratory graficzne z serii Instinct MI200, które mają zapewnić wydajność obliczeniową rzędu eksaflopsów. Oferta obejmuje najszybszy na świecie model dla środowisk HPC i AI, AMD Instinct MI250X.
Zbudowane na architekturze CDNA, modele z serii AMD Instinct MI200 zapewniają 4,9x większą wydajność niż konkurencyjne akceleratory w aplikacjach obliczeniowych zmiennoprzecinkowych o podwójnej precyzji (FP64) i ponad 380 teraflopów mocy teoretycznej w obliczeniach FP16 dla zadań AI, jak twierdzi firma AMD. Architektura CDNA 2 to druga generacja rdzeni macierzowych akcelerujących operacje na macierzach FP64 i FP32, z teoretyczną wydajnością FP64 4 razy większą niż poprzednia generacja rozwiązań firmy opartych na procesorach graficznych.
Nowe akceleratory charakteryzują się pierwszą w branży wieloelementową konstrukcją GPU i technologią 2.5D Elevated Fanout Bridge (EFB), zapewniając do 1,8x więcej rdzeni i 2,7x większą przepustowość pamięci niż poprzednia generacja rozwiązań graficznych AMD oraz wiodącą w branży wydajność szczytową na poziomie 3,2 terabitów na sekundę. Do ośmiu kanałów Infinity Fabric łączy akceleratory Instinct MI200 z procesorami EPYC trzeciej generacji i innymi procesorami graficznymi w module obliczeniowym, zapewniając maksymalną przepustowość systemu i lepsze wykorzystanie mocy akceleratorów graficznych po stronie CPU.
Platforma oprogramowania ROCm firmy AMD o otwartym kodzie źródłowym w pełni wykorzystuje akceleratory Instinct. Zapewnia wsparcie dla środowisk obliczeniowych z akceleratorami od różnych producentów, o różnych architekturach. Instinct MI250X i Instinct MI250 są dostępne jako otwarte akceleratory sprzętowe lub w formie modułu akceleratora OCP (OAM). Instinct MI210 będzie dostępny w formie karty PCIe w serwerach OEM.
Akcelerator MI250X jest obecnie dostępny w superkomputerze HPE Cray EX, a oczekuje się, że więcej akceleratorów Instinct MI200 zostanie zainstalowanych w systemach głównych partnerów OEM i ODM firmy AMD w segmencie przedsiębiorstw, takich jak Asus, Atos, Dell Technologies, Gigabyte, Hewlett Packard Enterprise (HPE), Lenovo, Penguin Computing i Supermicro.
Źródło: amd