Japonia i Finlandia rozpoczynają badania nad 6G
Międzynarodowy zespół naukowców z Japonii i Finlandii opracuje standardy dla przyszłej technologii 6G w ramach wspólnego porozumienia badawczego między dwoma krajami, ogłosił Uniwersytet Tokijski. W ciągu najbliższych kilku lat zostanie stworzony plan rozwoju standardu 6G oraz zostaną przeprowadzone badania nad elementami składowymi tej technologii.
Według Uniwersytetu Tokijskiego niektóre dziedziny życia, które ulegną znacznej poprawie dzięki 6G, to opieka zdrowotna, gdzie wbudowane czujniki o niskim poborze mocy mogą przesyłać w czasie rzeczywistym dane zdrowotne do lekarzy.
Innym obszarem zastosowania 6G jest zarządzanie kryzysowe, ponieważ integracja z platformami satelitarnymi oznacza, że w przypadku uszkodzenia infrastruktury naziemnej łączność bazowa może być utrzymywana za pośrednictwem sieci satelitarnej. Jest to szczególnie ważne dla krajów takich jak Japonia, która charakteryzuje się wieloma zagrożeniami naturalnymi - trzęsieniami ziemi, tsunami, powodziami, a nawet wybuchami wulkanów.
Ponadto, nowe partnerstwo ma na celu wniesienie znaczącego wkładu w globalną standaryzację i rozwój regulacyjny technologii 6G. Korea Południowa, Chiny, Unia Europejska i Stany Zjednoczone również uruchamiają projekty, programy i sojusze związane z rozwojem 6G. Pierwsze komercyjne wdrożenie technologii 6G spodziewane jest w latach 2028-2029, według firmy konsultingowej ABI Research.
Źródło: rcrwireless
Ilustracja: aussiedlerbote