Astronomowie odkrywają rekordową gwiazdę wielkości księżyca
Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Nature astronomowie odkryli „specjalną” gwiazdę o masie większej niż masa Słońca, ale podobnej wielkością do Księżyca. Takie gwiazdy tworzą się w układzie dwóch mniej masywnych białych karłów, kiedy zderzają się i łączą w jedno.
Pod koniec swojego życia większość gwiazd zamienia się w białe karły, które w rzeczywistości są „tlącymi się” pozostałościami gwiazd. Są to jedne z najgęstszych obiektów we wszechświecie, obok czarnych dziur i gwiazd neutronowych. Za około 5 miliardów lat nasze Słońce stanie się czerwonym olbrzymem, po czym spotka go ten sam los.
Silnie namagnesowana martwa gwiazda, nazwana ZTF J1901 + 1458, znajduje się stosunkowo blisko Ziemi – tylko 130 lat świetlnych stąd. Został odkryty przez Zwicky Center for Transient Phenomena (ZTF) w Obserwatorium Palomar w San Diego w Kalifornii.
Kiedy dwa białe karły połączyły się, utworzyły nową gwiazdę około 1,35 razy masywniejszą niż nasze Słońce. Jest to najmasywniejsza gwiazda tego typu, jaką kiedykolwiek odkryto. Gdyby masa jednej z dwóch gwiazd była nieco większa, fuzja doprowadziłaby do gwałtownej eksplozji zwanej supernową.
ZTF J1901 + 1458 ma silne pole magnetyczne, prawie 1 miliard razy silniejsze niż Słońce. Gwiazda obraca się bardzo szybko, wykonując pełny obrót w zaledwie siedem minut. Dla porównania, Słońcu wykonanie jednej rewolucji zajmuje około 27 dni. Ma średnicę zaledwie 4296 kilometrów i jest najmniejszym znanym białym karłem we wszechświecie. Dla porównania Księżyc ma średnicę 3498 kilometrów.
Ilustracje: Guiseppe Paryż