Pierwszy w pełni zaprojektowany przez sztuczną inteligencję lek wchodzi do badań klinicznych na ludziach

Autor: Bohdan Kaminskyi | 30.06.2023, 21:09
Pierwszy w pełni zaprojektowany przez sztuczną inteligencję lek wchodzi do badań klinicznych na ludziach

Chiny rozpoczynają badania kliniczne pierwszego leku stworzonego w całości przez sztuczną inteligencję.

Co wiadomo

Biotechnologiczny startup Insilico Medicine z siedzibą w Hongkongu stworzył INS018_055 do leczenia idiopatycznego zwłóknienia płuc (IPF). Jest to przewlekła choroba, która powoduje bliznowacenie w płucach. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się IPF u około 100 000 osób. Nieleczona choroba może prowadzić do śmierci w ciągu dwóch do pięciu lat.

Prace nad nowym lekiem rozpoczęły się w 2020 roku. Według twórców INS018_055 jest pierwszym lekiem generowanym przez sztuczną inteligencję, który osiągnął drugą fazę badań klinicznych na ludziach.

Trwające badanie INS018_055 jest randomizowanym, podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniem prowadzonym przez 12 tygodni w Chinach. Firma planuje rozszerzyć populację badaną do 60 uczestników w 40 ośrodkach w USA i Chinach.

Jeśli obecne badanie fazy II zakończy się sukcesem, zostanie ono przeniesione do innego badania z większą kohortą, a następnie potencjalnie do fazy III z setkami uczestników.

Wyniki spodziewane są w przyszłym roku.

Firma ma dwa inne leki częściowo stworzone przez sztuczną inteligencję, które są obecnie testowane. Jednym z nich jest lek przeciwko Covid-19, a drugi jest przeznaczony do leczenia raka.

Źródło: CNBC.