Europejskie firmy twierdzą, że unijne prawo dotyczące sztucznej inteligencji zagraża suwerenności technologicznej

Autor: Bohdan Kaminskyi | 30.06.2023, 21:43
Europejskie firmy twierdzą, że unijne prawo dotyczące sztucznej inteligencji zagraża suwerenności technologicznej

Ponad 150 dyrektorów generalnych firm takich jak Renault, Heineken, Airbus i Siemens podpisało list otwarty wzywający do przeglądu planów UE dotyczących regulacji sztucznej inteligencji.

Co mówią

Twierdzą oni, że ustawa o sztucznej inteligencji w jej obecnym stanie może pozbawić Europę możliwości stania się liderem technologicznym. Według autorów listu, przepisy są zbyt ekstremalne i mogą podważyć ambicje bloku, zamiast zapewniać odpowiednie środowisko dla innowacji.

Jedną z głównych obaw podkreślanych przez sygnatariuszy są surowe zasady dotyczące generatywnych systemów sztucznej inteligencji. Zgodnie z ustawą o sztucznej inteligencji dostawcy podstawowych modeli muszą zarejestrować swój produkt w UE, przejść ocenę ryzyka i spełnić wymogi przejrzystości.

W liście otwartym argumentuje się, że deweloperzy będą narażeni na nieproporcjonalne koszty przestrzegania przepisów i ryzyko odpowiedzialności. Może to skłonić dostawców sztucznej inteligencji do całkowitego opuszczenia rynku europejskiego.

Firmy wezwały prawodawców do złagodzenia obowiązków w zakresie zgodności modeli generatywnych. Poprosiły również o utworzenie organu złożonego z ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji w celu monitorowania, w jaki sposób można stosować prawo w miarę rozwoju technologii.

Źródło: The Verge.