Recenzja ASUS ExpertBook B5: niezawodny laptop biznesowy z imponującym czasem pracy na baterii
ASUS ExpertBook B5 to nowoczesny ultraprzenośny laptop, który koncentruje się na segmencie korporacyjnym, posiadając wszystkie funkcje i zalety. Przede wszystkim jest to trwałe, niezawodne i lekkie etui ze wzmocnionymi elementami w konstrukcji, które spełnia normy wojskowe MIL-STD-810H. A klawiatura laptopa posiada ochronę przed zachlapaniem wodą. Jedną z najważniejszych cech laptopów biznesowych jest czas pracy na baterii. ExpertBook B5 bez problemu wytrzymuje więcej niż jeden dzień roboczy bez konieczności ładowania. Do zalet laptopa należy również bardzo jasny wyświetlacz o naturalnym odwzorowaniu kolorów. Wydajność laptopa stoi na wysokim (biorąc pod uwagę segment) poziomie, to znaczy laptop bez problemu radzi sobie z wszelkimi zadaniami związanymi z pracą biurową, ale nie nadaje się do pracy z ciężką grafiką. ASUS ExpertBook B5 posiada dodatkowe gniazdo SO-DIMM na pamięć RAM DDR4 oraz gniazdo na drugi dysk M.2, a także obsługę RAID0/1, więc opcje rozbudowy są szersze niż te, które przywykliśmy widzieć w takich przenośnych modelach. ASUS ExpertBook B5 w recenzowanej przez nas konfiguracji kosztuje 77 000 UAH.
5 powodów, dla których warto kupić ASUS ExpertBook B5 (B5302CE):
- Niezawodne etui ze wzmocnionymi elementami i klawiaturą z ochroną przed zachlapaniem;
- jasny ekran IPS z naturalnym odwzorowaniem kolorów;
- imponujący czas pracy na baterii;
- wysoka wydajność w realizacji zadań zawodowych;
- dobre możliwości rozbudowy, biorąc pod uwagę współczynnik kształtu.
2 powody, dla których nie warto kupować ASUS ExpertBook B5 (BB5302CE):
- potrzebujesz laptopa do edycji wideo lub modelowania 3D;
- bardzo wysoka cena.
Szybkie przejście:
- Co jest w pudełku?
- Jak wygląda ASUS ExpertBook B5 (B5302CE) i jakie ma cechy konstrukcyjne?
- Czy laptop jest wygodny w użytkowaniu?
- Jak dobry jest ekran?
- Co z wydajnością, czasem pracy na baterii i dźwiękiem?
- W bilansie suchym
Co jest w pudełku?
ASUS ExpertBook B5 (B5302CE) przychodzi w absolutnie standardowym, niewielkim pudełku w kolorze musztardowym z minimalnym nadrukiem i naklejką z głównymi cechami imiennika na boku. W pudełku znajdziemy sam laptop, kompaktowy zasilacz o mocy 65 W, kabel zasilający, przejściówkę z micro-HDMI na RJ-45 (element wyposażenia większości laptopów korporacyjnych ASUS-a) oraz dokumentację.
Jak wygląda i jakie ma cechy konstrukcyjne ASUS ExpertBook B5 (B5302CE)?
Wszystkie obecne ExpertBooki ASUSa mają powściągliwy wygląd, tak jak to powinno być w segmencie korporacyjnym. Materiały, z których został wykonany ASUS ExpertBook B5, różnią się jednak nieco od starszych modeli ExpertBook B7 i ExpertBook B9, które były niemal w całości wykonane ze stopu magnezu i aluminium. W dzisiejszym modelu wykonana jest z niego tylko powierzchnia robocza. I górna i dolna pokrywa są aluminiowe. Laptop jest ciemnoniebieski z matowym wykończeniem. Wygląda ładnie, ale górna pokrywa trochę zbiera odciski palców, więc konieczne będzie okresowe jej wycieranie. Na górnej pokrywie znajduje się logo ASUS na środku oraz małe logo linii ExpertBook w lewym górnym rogu. W pobliżu znajduje się dioda LED, sygnalizuje ona innym, że jesteś w danej chwili zajęty. Włączasię automatycznie podczas połączeń konferencyjnych lub może być aktywowany przez naciśnięcie przycisku Fn+1.
Jedną z cech linii laptopów ASUS ExpertBook jest trwała wzmocniona konstrukcja. W tym przypadku wszystkie porty i zawiasy są wzmocnione stalowymi wspornikami i powiększonymi śrubami dla dodatkowej niezawodności.
Biorąc pod uwagę, że ASUS ExpertBook B5 to 13,3-calowy laptop ultraprzenośny, liczba portów jest całkiem dobra. Na prawym boku znajduje się blokada Kensington Lock, pełnowymiarowe HDMI 2.0 i USB 3.2 Gen 2 Type-A, zespolony jack audio 3,5 mm oraz przycisk zasilania z wbudowanym skanerem linii papilarnych.
Po lewej stronie znajdują się dwa złącza Type-C Thunderbolt 4 z obsługą Power Delivery i DisplayPort, diody LED oraz Micro HDMI do LAN ze stałym adresem MAC, co ułatwia administrację w sieciach korporacyjnych:
Z tyłu znajdują się otwory układu chłodzenia, dwa zawiasy i dwie małe gumowe wkładki, na których laptop spoczywa w pozycji otwartej.
Z przodu znajduje się tradycyjne dla ultrabooków wycięcie umożliwiające wygodniejsze podnoszenie pokrywy:
Ramki ekranu są dość cienkie, choć nie rekordowe, a screen-to-body ratio wynosi 78%. Sam ekran nie jest wrażliwy na dotyk i posiada powłokę antyrefleksyjną. Nad nim znajduje się kamerka internetowa ze wskaźnikiem LED i fizyczną zasłoną, a także mikrofony.
Spód laptopa posiada wiele otworów wentylacyjnych. Z tyłu znajduje się jedna gumowa wstawka prawie na całą szerokość laptopa, z przodu są jeszcze dwie gumowe nóżki zapewniające bezpieczne położenie na stole. Bliżej przodu laptopa znajdują się głośniki stereo po bokach. Dolna pokrywa jest przymocowana dziesięcioma śrubkami ze standardowym gniazdem Phillips, więc jej zdjęcie nie będzie bardzo trudne. Dzięki temu będzie można wymienić lub dodać drugi dysk SSD M.2. Mogą one pracować w trybach RAID0/1. Jest też jeden wolny slot na pamięć RAM. Całkiem niezły, jak na tak kompaktowy model.
Wymiary laptopa to 309x210x17 mm, a waga to około 1,1 kg, więc noszenie go ze sobą na co dzień nie sprawia żadnych problemów. Zmieści się w każdym plecaku czy torbie. Materiały, jakość wykonania jest bardzo wysoka. Pokrywy i powierzchnia robocza nie uginają się. Oprócz wzmocnionych złączy i zawiasów, laptop spełnia wymagania amerykańskiej normy wojskowej MIL-STD-810H i przechodzi dodatkowe testy ASUS. Szczegóły dotyczące metodologii testów całej linii ExpertBook można znaleźć tutaj.
Czy laptop jest wygodny w użytkowaniu?
ASUS ExpertBook B5 został wyposażony w znane już z laptopów ASUS zawiasy ErgoLift, dzięki którym część powierzchni roboczej w pobliżu jednostki wyświetlającej jest lekko uniesiona. Dzięki temu klawiatura znajduje się pod mniejszym, wygodniejszym dla użytkownika kątem. A dla układu chłodzenia jest więcej miejsca na wlot zimnego powietrza. Maksymalnie laptop można otworzyć o 180°, być może w jakichś niestandardowych sytuacjach będzie to przydatne. ASUS ExpertBook B5 można łatwo otworzyć jedną ręką, a jednostka wyświetlacza jest dość pewnie zamocowana w pożądanej pozycji. Chociaż może trochę drżeć, jeśli przypadkowo dotkniesz go ręką.
Wymiary i układ klawiatury są absolutnie standardowe dla modeli ultraprzenośnych: bez dodatkowego bloku numerycznego, ze zmniejszonymi strzałkami i licznymi klawiszami funkcyjnymi, które kończą się klawiszem Delete (a nie przyciskiem zasilania, jak to się zdarza w niektórych modelach). Home, End, PgUp i PgDn są zdublowane strzałkami przez Fn. Oba Shift są długie, Enter jest "jednopiętrowy". Generalnie więc przyzwyczajenie się będzie wymagało minimum czasu.
Klawisze są dość duże i mają pełny skok 1,5 mm, więc korzystanie z klawiatury jest bardzo wygodne. Jest też ochrona przed zalaniem, klawiatura jest w stanie wytrzymać do 66 cm3 cieczy. Jest białe podświetlenie LED, wszystkie znaki są dobrze podświetlone. Jest tylko jeden poziom jasności, ale w zupełności wystarczy. Jest dość wygodny, nie oślepia w ciemności.
Touchpad ma dobrą czułość i przyjemną powłokę i generalnie jest w zupełności wystarczający podczas pracy z dokumentami. Choć chciałbym, aby jego fizyczne wymiary były nieco większe. Touchpad jest połączony z dotykową jednostką cyfrową NumberPad 2.0. Uruchamia się go przyciskiem dotykowym w prawym górnym rogu. Natomiast przycisk po lewej stronie odpowiada za jasność znaków (wciśnięcie) oraz uruchomienie kalkulatora (machnięcie w dowolnym kierunku od przycisku).
Jak dobry jest ekran?
Na Ukrainie ASUS ExpertBook B5 będzie dostępny z dwoma opcjami wyświetlacza. W każdej wersji jest to 13,3-calowy wyświetlacz IPS o typowych proporcjach 16:9 i rozdzielczości FullHD (1920:1080). Obiecują 100% pokrycie przestrzeni barwnej sRGB i certyfikat Pantone. Jedyna różnica to maksymalna jasność: 300 lub 470 cd/m². Do recenzji dostaliśmy wersję jaśniejszą. Ekran ma matową powłokę antyrefleksyjną, więc laptop jest dość wygodny w użytkowaniu na ulicy. Kąty widzenia są maksymalne, a wyświetlane kolory dość naturalne. Pomiar sprzętowy wykazał, że maksymalna jasność rzeczywiście prawie osiąga deklarowany wskaźnik: 453,828 cd/m², jasność czarnego pola - 0,383 cd/m², a kontrast statyczny - 1185:1. Paleta barw ekranu rzeczywiście prawie pokrywa się z sRGB, kalibracja jest bardzo dobra: temperatura barwowa i składowe RGB są zbliżone do wartości referencyjnych:
Co z wydajnością, czasem pracy na baterii i dźwiękiem?
Laptop ASUS ExpertBook B5 (B5302CE) spełnia wymagania certyfikacyjne programu Intel Evo. Wskrócie, wymagania te obejmują conajmniej 9 godzin pracy na baterii, wsparcie dla szybkiego ładowania, rozdzielczość wyświetlacza nie niższą niż FullHD, wsparcie dla Wi-Fi 6 oraz Thunderbolt 4 .ASUS ExpertBook B5 (B5302CE) posiada procesory Intel Tiger Lake Core i5 oraz i7 11. generacji. W naszej konfiguracji zastosowano znany już procesor Intel Core i7-1165G7. Jest to czterordzeniowy, ośmiowątkowy procesor 10nm SuperFin o bazowej częstotliwości od 1,2 do 2,8 GHz w zależności od TDP. W trybie Turbo Boost częstotliwość ta może osiągnąć 4,7 GHz. TDP wynosi do 28 watów. Wbudowany akcelerator graficzny - Intel Iris Xe, posiada 96 jednostek wykonawczych, maksymalna częstotliwość może osiągnąć 1300 MHz. Nie ma dyskretnej grafiki, co jest oczywiste, biorąc pod uwagę klasę tego laptopa. Pamięć RAM - 16 GB DDR4-3200 MHz jest wlutowane na płycie. Dla pamięci RAM jest jeden wolny slot SO-DIMM, w sumie obsługiwane jest do 48 GB. Interfejsy bezprzewodowe: Wi-Fi 802.11 ax (Wi-Fi 6) i Bluetooth 5.0.
W testach syntetycznych ASUS ExpertBook B5 wykazuje wyniki oczekiwane dla takiego systemu: dość wysokie w testach procesora i przeciętne w testach grafiki. Laptop jest przeznaczony do zadań biurowych i radzi sobie z nimi bardzo dobrze, podobnie jak z edycją zdjęć i filmów na podstawowym poziomie. Oczywiście nie mówimy tu o poważnej edycji czy modelowaniu 3D.
W naszym wariancie ASUS ExpertBook B5 zainstalowano jeden dysk SSD PCIe Gen3 x4 NVMe v1.4 Samsung PM991 o pojemności 512 GB. Nie jest to najszybszy model. Deklarowana maksymalna prędkość odczytu wynosi do 2200 MB/s, a zapisu do 1200 MB/s. Co absolutnie nie jest krytyczne dla modelu biznesowego. Można go łatwo wymienić lub dodać kolejny i połączyć w macierz RAID 0 lub 1.
Prędkości dysków SSD są nieco wyższe niż podano. Odczyt - około 2300 MB/s i zapis - 1400 MB/s:
Układ chłodzenia w ASUS ExpertBook B5 jest pozbawiony jakichkolwiek cech konstrukcyjnych. W jego skład wchodzi chłodnica, rurka cieplna i jeden wentylator. Okazało się jednak, że jest zaskakująco wydajny, choć to także zasługa energooszczędnego procesora. W stress teście AIDA64 podczas maksymalnego obciążenia od samego początku podzespoły nagrzewają się do około 90° i procesor traci wydajność. W ciągu około minuty system chłodzenia dostosowuje się do obciążenia, układ pracuje z maksymalną wydajnością, a temperatura komponentów utrzymuje się w okolicach 60°. W zastosowaniach biurowych system chłodzenia nie jest słyszalny. Pod obciążeniem hałas jest minimalny. Obudowa nad klawiaturą staje się tylko trochę ciepła.
Oczywiście firmowe notebooki prawie nigdy nie są wykorzystywane do gier, ale na wypadek, gdyby ktoś miał taki pomysł. Nie najnowsze gry są całkiem grywalne. Na minimalnie-średnich ustawieniach w DOOM 2016, Sleeping Dogs Definitive Edition, Spec Ops The Line można uzyskać całkiem stabilne 30 FPS.
ASUS ExpertBook B5 wyposażony jest w czterokomorową baterię o mocy 66W*h, ASUS obiecuje do 14 godzin pracy na baterii. Pełne ładowanie z dołączonego do zestawu zasilacza 65W trwa około 2 godzin i 30 minut. Zgodnie z oczekiwaniami, laptop okazał się bardzo wytrzymały. Może pracować bez ładowania dłużej niż dzień roboczy, więc można w ogóle nie zabierać zasilacza ze sobą do biura. Bardziej szczegółowo scenariusz użytkowania wygląda mniej więcej tak: jasność nieco poniżej 50%, przeglądarka z garścią zakładek, komunikatory internetowe, okresowe korzystanie z Photoshopa do cięcia zdjęć i strumieniowanie dźwięku w słuchawkach. W tym trybie laptop wytrzymał około 11 godzin, co robi wrażenie.
Możliwości multimedialne nie są najmocniejszą stroną laptopa: głośniki stereo nie zachwycają ani głośnością, ani jakością. Ale w zupełności wystarczy, by obejrzeć odcinek ulubionego serialu lub filmik na YouTube. Do strojenia jest osobna aplikacja Dolby.
Zestaw autorskiego oprogramowania składa się z kilku aplikacji. Głównym z nich jest MyASUS, który jest stosowany we wszystkich laptopach firmy. Posiada standardową funkcjonalność dla takich zastosowań: monitorowanie systemu, przełączanie trybów wydajności i ładowania, aktualizacja systemu, ustawienie funkcjonalnego rzędu klawiszy, redukcja szumów AI.
ASUS Business Manager to jedna z bardziej wyspecjalizowanych aplikacji dla segmentu biznesowego. Przeznaczony jest do konfigurowania narzędzi bezpieczeństwa korporacyjnego. Blokowanie przed zmianami BIOS-u, rejestru, interfejsu USB, tworzenie zaszyfrowanej partycji dla danych firmowych oraz File Shredder do ostatecznego usuwania wybranych plików.
W aplikacji ASUS ExpertWidget można skonfigurować działania lub funkcje na kombinacji klawiszy Fn+1, 2, 3, 4. Mogą to być standardowe włączanie i wyłączanie interfejsów bezprzewodowych czy zmiana trybu pracy, a także uruchamianie programów.
Podsumowując. Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o ASUS ExpertBook B5 (B7402FEA).
- ASUS ExpertBook B5 to kompaktowy, lekki i niezawodny laptop ze wzmocnioną konstrukcją i ochroną klawiatury przed zachlapaniem wodą.
- Konfiguracja laptopa doskonale radzi sobie z zadaniami biurowymi, jest kilka opcji rozbudowy.
- Jedno ładowanie wystarcza na więcej niż cały dzień roboczy.
Specyfikacja ASUS ExpertBook B5 (B7402FEA) | |
---|---|
Wyświetl. | 13,3 cala,1920x1080, 16:9, IPS, matowe wykończenie |
Wymiary | 309x210,6x17 mm |
Waga | 1,1 kg |
System operacyjny | 64-bitowy Microsoft Windows 10 Pro (aktualizacja do Windows 11) |
Procesor | Intel Core i7-1165G7 (Tiger Lake, 10 nm SuperFin), 4 rdzenie/8 wątków, 2,8-4,7 GHz |
RAM | 16 GB DDR4-3200 MHz, bezpłatne dodatkowe gniazdo DDR4 SO-DIMM, obsługa do 48 GB |
Grafika | Intel Iris Xe |
Przechowywanie | SSD 512 GB NVMe PCIe, bezpłatny dodatkowy slot M.2, obsługa macierzy RAID0/1 |
Komunikacja | Wi-Fi 6(802.11ax) (dwuzakresowe) 2*2 + Bluetooth 5.0, LAN ze stałym adresem MAC |
Złącza | 2xThunderbolt 4 (z obsługą DisplayPort i Power Delivery), USB 3.2 Gen 2 Type-A, HDMI 2.0b, RJ-45 (przez micro HDMI), 3,5 mm audio |
Kamera | HD, kurtyna kamery internetowej |
Bateria | 66 Wh, 4-komorowy |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej
- Recenzja ASUS Zenbook 14 Flip OLED (UP5401E): mocny ultrabook-transformator z ekranem OLED.
- Recenzja ASUS ExpertBook B7 Flip (B7402FEA): flagowy laptop korporacyjny w wytrzymałej obudowie
- Recenzja ASUS ROG Flow Z13 (2022): najmocniejszy tablet do gier
- Recenzja Lenovo Yoga S940: już nie transformer, ale ultrabook wizerunkowy
- Recenzja ASUS ZenBook 15 UX534FTC: kompaktowy laptop z kartą GeForce GTX 1650 i Intelem 10. generacji
- Recenzja laptopa gamingowego Acer Nitro 5 AN515-54: niedrogi i wydajny
- Recenzja Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th Gen: najlepszy biznesowy ultrabook z ekranem HDR