Recenzja ASUS ROG Falchion RX Low Profile

Autor: Aleksander Czub | 15.02.2024, 09:00

Oprócz dużej liczby nowych laptopów, ASUS zaprezentował na targach CES 2024 zaktualizowaną linię interesujących urządzeń peryferyjnych. Nowa niskoprofilowa klawiatura ASUS ROG Falchion RX trafiła już do recenzji na gg. Formalnie jest to część gamingowej linii Republic of Gamers, ale z pewnością zainteresuje nie tylko odbiorców gier dzięki niektórym funkcjom, które omówimy teraz w recenzji.

Asus ROG Falchion RX Low Profile to doskonała, niskoprofilowa klawiatura gamingowa z szybkimi, opto-mechanicznymi, smarowanymi przełącznikami ROG RX Low-Profile. Klawiatura jest bardzo przyjemna w użyciu i świetnie nadaje się nie tylko do gier, ale także do pisania dużych tekstów. Jest wszechstronna pod względem użytkowania z różnymi urządzeniami, ponieważ obsługuje połączenie za pomocą kabla, Bluetooth i odbiornika bezprzewodowego i jest w stanie współpracować zarówno z komputerami PC, jak i Mac. Niewątpliwymi atutami ROG Falchion RX Low Profile są długi czas pracy na baterii, konfigurowalne podświetlenie RGB oraz miły bonus w postaci dodatkowego touchpada. Wszystko to zostało zapakowane w bardzo kompaktową, lekką, wytrzymałą i stylową obudowę, dzięki czemu klawiatura nadaje się do regularnego transportu. Jeśli więc szukasz wygodnej, kompaktowej i wszechstronnej klawiatury, ROG Falchion RX Low Profile jest jedną z najlepszych dostępnych opcji. Niezwykle trudno jest znaleźć jakiekolwiek istotne wady tej klawiatury. Nie nadaje się dla tych, którzy chcą pełnowymiarowego modelu i nie planują przejść na kompaktową obudowę z niepełnym układem. Drugą rzeczą, o której warto wspomnieć, jest cena, która podobnie jak w przypadku innych modeli ASUS z najwyższej półki, może dać się we znaki.

Klawiatura praktycznie nie ma bezpośrednich konkurentów. Z najbliższych w podobnej obudowie możemy wymienić tylko kompaktowy, niskoprofilowy Keychron K3 PRO. Ma podobny układ, posiada nakładki na klawisze PBT i obsługuje oprogramowanie układowe QMK/VIA o otwartym kodzie źródłowym. Nie obsługuje jednak połączenia bezprzewodowego za pośrednictwem odbiornika USB. Tylko kabel lub Bluetooth.

5 powodów, dla których warto kupić ASUS ROG Falchion RX Low Profile:

  • Wytrzymała, stylowa i kompaktowa obudowa, dodatkowa redukcja szumów;
  • szybkie i wytrzymałe przełączniki optyczne i mechaniczne ROG RX Red Low-Profile;
  • połączenie kablowe, 2,4 GHz i Bluetooth, obsługa komputerów PC i Mac;
  • długa żywotność baterii;
  • podświetlenie RGB i dodatkowy wielofunkcyjny touchpad.

2 powody, dla których nie warto kupować ASUS ROG Falchion RX Low Profile:

  • potrzebujesz pełnowymiarowej klawiatury ze standardowym układem;
  • wysoka cena.

Szybkie przejście

  1. Dlaczego warto zwrócić uwagę na klawiaturę ASUS ROG Falchion RX Low Profile?
  2. Co znajduje się w zestawie z klawiaturą ASUS ROG Falchion RX Low Profile?
  3. Jak wygląda klawiatura ASUS ROG Falchion RX Low Profile?
  4. Jak wygodna w użyciu jest klawiatura ASUS ROG Falchion RX Low Profile?
  5. Co potrafi ASUS ROG Falchion RX Low Profile?
  6. W skrócie

Dlaczego warto zwrócić uwagę na klawiaturę ASUS ROG Falchion RX Low Profile?

Na rynku nie ma jeszcze zbyt wielu niskoprofilowych klawiatur mechanicznych dla graczy. Dominują klasyczne, pełnowymiarowe opcje. Dlatego ASUS ROG Falchion RX Low Profile może bardzo dobrze wejść w niszę, która nie jest jeszcze przesycona. Co więcej, klawiatura ma wiele do zaoferowania i trudno nazwać ją klawiaturą wyłącznie gamingową. Tak, ma szybkie, opatentowane przełączniki ROG RX Low-Profile i jasne podświetlenie RGB. Ale poza tym jest bardzo kompaktowa, może działać za pośrednictwem kabla, Bluetooth i radia 2,4 GHz przy użyciu zastrzeżonego nadajnika Omni i obsługuje zarówno komputery PC, jak i Mac. Oznacza to, że może być używana z praktycznie każdym urządzeniem i doskonale nadaje się do łatwego transportu. Dodatkową zaletą jest wielofunkcyjny przycisk i touchpad do sterowania głośnością, jasnością i odtwarzaniem multimediów.


Co wchodzi w skład zestawu ASUS ROG Falchion RX Low Profile?

Klawiatura jest dostarczana w stosunkowo niewielkim pudełku z tradycyjnym czarno-czerwonym wzorem dla linii Republic of Gamers z jasnym nadrukiem i wszystkimi podstawowymi informacjami.

Wewnątrz, oprócz samej klawiatury ASUS ROG Falchion RX Low Profile, znajduje się kabel USB typu A do USB typu C, adapter USB typu A do USB typu C, nadajnik USB, zestaw naklejek, dokumentacja i pokrywa transportowa, która może być również używana jako podstawka na tacę.

Jak wygląda ASUS ROG Falchion RX Low Profile?

ASUS ROG Falchion RX Low Profile to bardzo kompaktowa klawiatura o niskim profilu. Oznacza to, że zarówno przełączniki, jak i klawisze mają znacznie zmniejszoną wysokość. W przeciwieństwie do konwencjonalnych klawiatur mechanicznych, w których klawisze różnią się wysokością i profilem, tutaj są one dokładnie takie same. Klawiatura ma układ 65%, czyli bez dodatkowego bloku numerycznego i klawiszy funkcyjnych. Jednak według ASUS-a rozmiar klawiatury odpowiada nawet mniejszym modelom 60%. To rzeczywiście prawda, układ jest tak gęsty, jak to tylko możliwe, a klawisze zajmują prawie całą płaszczyznę górnej pokrywy. Jedynie góra ma cienki czarny pasek na całej szerokości, który opiszemy bardziej szczegółowo później. Zastosowano konstrukcję szkieletową, czyli przełączniki nie są przykryte dodatkową osłoną. Obudowa jest plastikowa, a górny panel wykonano z grubego srebrnego metalu wysokiej jakości. Same klawisze są białe, więc ogólnie schemat kolorów nie jest zbyt typowy dla modeli gamingowych, ale wygląda niezwykle stylowo.

W drogich klawiaturach najczęściej stosuje się nakładki na klawisze wykonane z wytrzymałego i przyjemnego w dotyku tworzywa PBT. W ASUS ROG Falchion RX Low Profile inżynierowie zdecydowali się na zastosowanie niskoprofilowych klawiszy z tworzywa ABS. Jest on tańszy, zwykle mniej trwały i z czasem ściera się do połysku. Ale w tym przypadku firma zastosowała dodatkową warstwę twardej powłoki, która powinna sprawić, że nasadki będą trwalsze. Trudno powiedzieć, jak trwała jest naprawdę. Ale w dotyku jest bardzo podobna do PBT. Jednocześnie górne znaki są doskonale i równomiernie podświetlone. Włącznie z cyrylicą. Ale dodatkowe znaki na przednich powierzchniach klawiszy nie są podświetlone, chociaż wynika to ze specyficznej konstrukcji przełączników.

ASUS ROG Falchion RX Low Profile ma wiele ciekawych rzeczy z tyłu. W pobliżu prawej krawędzi (od strony użytkownika) znajduje się trójpozycyjny przełącznik trybu połączenia: kabel, 2,4 GHz i Bluetooth. Dalej znajduje się przełącznik dla trybów PC i Mac. Po prawej stronie znajduje się port Type-C do ładowania i podłączania za pomocą kabla oraz "kieszeń" na odbiornik Omni USB z dość silnym magnesem.

Po drugiej stronie znajduje się najbardziej nietypowa część klawiatury: touchpad i przycisk przełączający tryby pracy. Touchpad może być używany do regulacji głośności, jasności podświetlenia i odtwarzania multimediów. Na przykład przesunięcia w lewo-prawo przełączają utwory, a podwójne dotknięcia odtwarzają/pauzują.

Czarny pasek u góry klawiatury ma podświetlenie na całej szerokości i napis Republic of Gamers. Wyświetla on odpowiednie animacje podczas ładowania, łączenia przez Bluetooth, korzystania z touchpada itp. Co więcej, podświetlana sekcja po lewej stronie napisu odpowiada rozmiarem i położeniem tylnemu touchpadowi, więc łatwo ją znaleźć dotykiem.

Po lewej stronie znajduje się wskazanie bieżącego trybu pracy touchpada. Po prawej stronie znajduje się wskaźnik Caps Lock i przycisk Windows.

Spód ASUS ROG Falchion RX Low Profile jest wykonany z jasnoszarego plastiku z typowymi ukośnymi paskami i dużym logo ROG.

Z przodu znajdują się tradycyjne gumowe wstawki, a z tyłu podwójne składane nóżki do regulacji kąta nachylenia.

Dzięki niskoprofilowej konstrukcji klawiatura ma tylko 26,5 mm wysokości, co jest bardzo małą wysokością jak na model gamingowy. Klawiaturę można ustawić pod trzema kątami względem stołu.

Na osobną wzmiankę zasługuje dołączony do zestawu pokrowiec. Może być on używany do bezpiecznego transportu klawiatury, wewnątrz znajduje się gumowa wkładka dla dodatkowej ochrony. Pokrowiec ten może być również używany jako rodzaj podstawki. Posiada cztery masywne gumowe nóżki, które zapobiegają przesuwaniu się klawiatury na stole.

Kabel Type-C jest jasnoszary i ma 1,8 metra długości. Posiada materiałowy oplot i zdejmowany gumowy kabel do transportu. Grubość nie jest duża, kabel jest bardzo lekki i umiarkowanie elastyczny. Jest dość wygodny w użyciu, choć nie jest to krytyczne w przypadku modelu bezprzewodowego.

ASUS ROG Falchion RX Low Profile wygląda bardzo fajnie. Pomimo niewielkiej grubości, w ogóle nie nadaje się do skręcania, prawie się nie zgina. Konstrukcja zawiera dwie warstwy silikonowej pianki tłumiącej. Wymiary wynoszą zaledwie 306x110x26,5 mm, a waga to 595 g. Co jest bardzo skromne jak na model gamingowy.


Jak wygodna jest ASUS ROG Falchion RX Low Profile?

Na początek musimy przypomnieć, że patrzymy na klawiaturę 65%, co oznacza, że nie ma ona dodatkowego bloku numerycznego i szeregu klawiszy funkcyjnych jako takich. Koneserzy kompaktowych klawiatur znają ten format. Ci, którzy dopiero zdecydowali się go wypróbować, będą potrzebowali trochę czasu, aby się do niego przyzwyczaić. Nie tylko do rozmiaru, ale także do faktu, że niektóre klawisze są dostępne wyłącznie poprzez kombinacje z Fn, w tym wiersz funkcyjny F. Chociaż, jak pokazało moje własne doświadczenie, po przyzwyczajeniu się do 65%, nie ma szczególnej chęci przejścia na pełnowymiarowy. Jest to jednak kwestia bardzo subiektywna. Wróćmy więc do układu. Nie ma klawiatury numerycznej, przyciski Ins, Del, PgUp, PgDn znajdują się pionowo po prawej stronie i nie są oddzielone od głównego bloku. Home i End są dostępne przez Fn z przyciskami odpowiednio PgUp i PgDn. Blok nawigacyjny nie jest oddzielony od innych klawiszy, ale same strzałki mają standardowy rozmiar. Za pomocą Fn odpowiadają one za regulację trybu i jasności podświetlenia. Enter i Backspace są standardowe: jednopoziomowe długie klawisze. Prawy Shift jest nieco krótszy ze względu na blok nawigacyjny. Generalnie nie ma problemów przy przełączaniu się ze standardowej na niskoprofilową 65%. Przełączenie z pełnowymiarowej zajmuje oczywiście trochę czasu.

Klawiatura wykorzystuje autorskie przełączniki optyczne ROG RX Low-Profile. Są to nowe przełączniki niskoprofilowe, które mają kwadratowy trzon (centralną część) z wgłębieniem na diodę LED w środku (dzięki czemu znaki są równomiernie podświetlone) oraz dodatkowy stabilizator w kształcie litery X, który eliminuje chybotanie klawiszy. Nasadki klawiszy nie są zamontowane na środku, jak w Cherry, ale na rogach przełącznika, co zmniejsza ich chybotanie. Ze względu na swoją podstawową konstrukcję i wrażenia dotykowe są to przełączniki mechaniczne. Czujnik optyczny jest jednak używany do szybkiej aktywacji, więc opóźnienie aktywacji jest zminimalizowane w porównaniu do zwykłego zamknięcia stykowego w standardowej mechanice. Klawiatura trafiła do nas z ROG RX Red Low-Profile, czyli przełącznikami liniowymi. Później dostępna będzie wersja z niebieskimi przełącznikami dotykowymi. ROG RX Red Low-Profile ma punkt spustowy o skoku zaledwie 1 mm, a pełny skok wynosi 2,8 mm. Początkowa siła nacisku wynosi 40 g, punkt aktywacji 45 g, a pełne naciśnięcie 55 g. Stwierdzono, że przełączniki mogą wytrzymać 100 milionów kliknięć.

Przełączniki są fabrycznie nasmarowane. Skok jest bardzo gładki, równy i przyjemny, bez piasku. Dwie warstwy tłumiącej pianki silikonowej pochłaniają hałas i niepożądane wibracje. Ogólnie przełączniki są bardzo przyjemne, a klawiatura niezwykle wygodna w użytkowaniu. Po tradycyjnej mechanice z liniowymi przełącznikami pozostaje jednak chwila przyzwyczajenia: ROG RX Low-Profile reaguje bardzo szybko przy minimalnym wysiłku, więc podczas pierwszego lub dwóch dni użytkowania zdarzały się niepotrzebne fałszywe alarmy.

Aby zapewnić najlepszą możliwą stabilność sygnału bezprzewodowego 2,4 GHz, zastosowano rozwiązanie znane już z urządzeń peryferyjnych Republic of Gamers. Korzystając z dostarczonego kabla i adaptera Type-C do Type-A, odbiornik USB można umieścić bliżej klawiatury. Adapter posiada klips umożliwiający przymocowanie go do powierzchni gamingowej. Chociaż podczas testów nie było problemów ze stabilnością sygnału nawet bez takich manipulacji.


Co potrafi niskoprofilowa klawiatura ASUS ROG Falchion RX?

ASUS ROG Falchion RX Low Profile obsługuje trzy rodzaje połączeń: przez kabel, Bluetooth i 2,4 GHz z dołączonym odbiornikiem Omni USB. Miłą cechą jest to, że kilka urządzeń ASUS może być podłączonych do jednego Omni w tym samym czasie (jeśli technologia jest obsługiwana). Do połączenia bezprzewodowego wykorzystywana jest autorska technologia ROG Speednova, która powinna zapewnić minimalne opóźnienia i stabilne połączenie. Podczas użytkowania naprawdę nie było żadnych skarg. Nie było rozłączenia ani zauważalnego opóźnienia.

Klawiatura obsługuje funkcję N-key roll over (NKRO) i może obsłużyć dowolną liczbę jednocześnie wciśniętych przycisków. Do szczegółowych ustawień używane jest autorskie oprogramowanie. Klawiatura ma jednak wbudowaną pamięć na 6 profili, a także obsługuje nagrywanie makr w podróży. Po pierwszej konfiguracji nie będzie więc potrzebne żadne oprogramowanie. Co więcej, większość najbardziej potrzebnych funkcji ma odpowiadające im skróty klawiaturowe.

  • Fn + CapsLock - resetowanie ustawień;
  • Fn + A-H - przełączanie profili;
  • Fn + U - tryb Stealth (minimalizuje wszystkie okna i wycisza dźwięk);
  • Fn + strzałki - przełączanie efektów podświetlenia i jasności;
  • Fn + J - tryb połączenia Bluetooth;
  • Fn + K, L, " - szybkie przełączanie między urządzeniami podłączonymi przez Bluetooth;
  • Fn + lewy Alt - pisanie makropolecenia;
  • Fn + Win - tryb gry (wyłącza klawisz Win);
  • Fn + P - Print Screen;
  • Fn + prawy Ctrl - Menu;
  • Fn + Ins - blokada klawisza Fn;
  • Fn + Del - blokada przewijania;
  • Fn + PgUp - Home;
  • Fn + PgDn - Koniec;
  • Fn + ' - poziom naładowania baterii;
  • Fn + Q-Y - sterowanie odtwarzaniem multimediów i głośnością.

Ogólnie rzecz biorąc, panel dotykowy nie jest niezbędny, ale naprawdę wygodnie jest go używać do sterowania głośnością i odtwarzaniem multimediów. W oprogramowaniu można wyłączyć niektóre tryby panelu. W czwartym trybie można dowolnie skonfigurować funkcje panelu. Od przewijania stron po uruchamianie określonych aplikacji.

ASUS ROG Falchion RX Low Profile posiada podświetlenie RGB z wieloma trybami i obsługą efektów AURA. Oczywiście można włączyć tęczę, ale klasyczne białe podświetlenie wygląda w tym przypadku znacznie ładniej.

ASUS twierdzi, że ROG Falchion RX Low Profile może działać do 108 godzin z podświetleniem RGB przy 50% jasności, 436 godzin z wyłączonym podświetleniem i do 575 godzin przez Bluetooth (również bez podświetlenia). Po prawie tygodniu użytkowania z maksymalnym poziomem podświetlenia (około 8-9 godzin dziennie), poziom naładowania spadł o około 50%. Klawiatura jest więc bardzo dobra pod względem żywotności baterii.

Aby w pełni skonfigurować klawiaturę, używamy znanej aplikacji Armoury Crate dla wszystkich urządzeń do gier ASUS. Mówiliśmy już o niej wiele razy. Armoury Crate ma oddzielną sekcję dla ASUS ROG Falchion RX Low Profile, w której można skonfigurować akcje dla poszczególnych klawiszy, zapisać profile, dostosować podświetlenie, ustawienia oszczędzania energii i zaktualizować oprogramowanie układowe.


Podsumowując: cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o ASUS ROG Falchion RX Low Profile.

  • ASUS ROG Falchion RX Low Profile to niskoprofilowa gamingowa klawiatura bezprzewodowa z optyczno-mechanicznymi przełącznikami ASUS ROG RX Red Low-Profile.
  • Ma bardzo kompaktową konstrukcję i 65% współczynnik kształtu;
  • Obsługuje łączność kablową, 2,4 GHz i Bluetooth, działa zarówno z komputerami PC, jak i Mac.
  • Konstrukcja posiada dwie warstwy pianki silikonowej dla redukcji szumów.
Specyfikacja techniczna niskoprofilowej klawiatury ASUS ROG Falchion RX
Liczba klawiszy 68 + przycisk przełączania trybu touchpada
Przełączniki Optyczne i mechaniczne: ASUS ROG RX Red Low-Profile (dostępne również w kolorze niebieskim)
Typ przełączników Liniowe
Żywotność 100 milionów naciśnięć klawiszy
Droga do punktu działania 1 mm
Pełny skok 28 mm
Siła nacisku 45 g (aktywacja)
Podświetlenie RGB
Połączenie przewodowe, 2,4 GHz, Bluetooth
Bateria do 2000 h (bez podświetlenia), 131 h (RGB), 128 h (wyświetlacz OLED), 62 h (RGB+OLED)
Kabel wymienny 1,8 m, Typ-C
Wymiary 306x110x26,5 mm
Waga 595 г

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: