Recenzja myszy do gier ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition: maksymalna dokładność i szybkość przy minimalnej wadze

Autor: Aleksander Czub | 15.05.2023, 18:09

ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition to mysz gamingowa, która przypadnie do gustu fanom bardzo lekkich modeli symetrycznych. Jest to jedna z najlepszych dotychczasowych implementacji tego typu manipulatorów. Ma wygodny kształt, waży zaledwie 54 g i charakteryzuje się doskonałym rozkładem masy. Mysz wykorzystuje bardzo szybki i dokładny sensor ROG AimPoint o rozdzielczości 36 000 DPI, a także wytrzymały przełącznik ROG Micro Switch. Obsługiwane są trzy rodzaje połączeń: przewodowe, bezprzewodowe 2,4 GHz oraz Bluetooth, a wbudowana bateria wystarcza na długi czas pracy. Wśród wątpliwych rozwiązań warto zwrócić uwagę na niezbyt wygodne kółko i niezbyt trwały materiałowy oplot dołączonego kabla. Myszka kosztuje 6000 UAH.

6 powodów, dla których warto kupić ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition:

 • szukasz wygodnej symetrycznej myszy o minimalnej wadze;
 • szybki i dokładny sensor ROG AimPoint;
 • trwałe przełączniki ROG;
 • łączność przewodowa i bezprzewodowa;
 • wygodnego, miękkiego i lekkiego kabla ROG Paracord;
 • długi czas pracy bezprzewodowej.

3 powody, dla których nie warto kupować ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition:

 • nie najwygodniejsza kierownica;
 • Wątpliwa trwałość materiałowego oplotu kabla;
 • potrzebujesz cięższej myszy o ergonomicznym, asymetrycznym kształcie dla prawej dłoni.
 1. Co znajduje się w pudełku?
 2. Jak wygląda ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab?
 3. Jak wygodna jest w użytkowaniu?
 4. Co potrafi ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab?
 5. Dlaczego powierzchnia gamingowa ROG Hone Ace Aim Lab Edition jest interesująca?
 6. W pigułce

Co znajduje się w pudełku?

ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition zapakowany jest w jasne pudełko w typowych dla ROG czarno-czerwonych barwach ze wszystkimi podstawowymi informacjami. Zestaw okazał się całkiem ciekawy. W pudełku znajdziemy samą mysz, kabel ROG Paracord, przejściówkę z USB Type-C na Type-A, bardzo kompaktowy nadajnik USB, zapasowe teflonowe stopki, cztery gumowe naklejki na boki obudowy i klawisze główne dla lepszego chwytu, zestaw naklejek w postaci logo Aim i ROG oraz dokumentację.

Jak wygląda ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition?

ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition ma klasyczny symetryczny kształt i średni rozmiar bez uchwytów na palce po bokach obudowy. Wykonana jest w całości z przyjemnego i gęstego czarnego plastiku o chropowatym wykończeniu. Główne przyciski są oddzielone od obudowy i mają zupełnie identyczny kształt. Są dobrze zamocowane i w ogóle nie trzeszczą. Wygląda na to, że są dodatkowo sprężynujące. Na górze myszki nie ma dodatkowych przycisków do przełączania DPI. Bliżej grzbietu znajduje się logo ASUS ROG. Jedną z cech myszy jest jej bardzo niska waga. Inżynierom ASUS-a udało się to osiągnąć nawet bez robienia otworów w obudowie, co często robi wielu producentów gamingowych peryferiów. Warto też zauważyć, że w środku znajduje się bateria do pracy bezprzewodowej, która również ma swoją wagę.

Na lewym boku znajdują się dwa dodatkowe jasnoniebieskie przyciski z dość wyraźną szczeliną. Nie ma tu żadnej powłoki przypominającej gumę. Zamiast tego na krawędziach znajdują się obszary z ukośnymi, reliefowymi nacięciami, które mają poprawić chwyt. Bliżej przodu myszy znajduje się logo Aim Lab, które świeci w świetle UV. Po prawej stronie nie ma żadnych przycisków, tylko nacięcia i logo ROG.

Kółko przewijania jest półprzezroczyste, ma gumową powłokę z ukośnymi nacięciami i podświetleniem RGB.

Od frontu widać, że przyciski mają taką samą wysokość i kształt. Poniżej środka, w zagłębieniu, znajduje się złącze Type-C do podłączenia kabla.

Logo ROG na grzbiecie myszy jest prawie nie widoczne i nie posiada podświetlenia.

Na spodzie myszy znajdują się cztery trójkątne białe teflonowe nóżki, sensor optyczny ROG AimPoint z okrągłą teflonową wkładką, przełącznik trybu połączenia, miejsce na nadajnik USB oraz przyciski do przełączania DPI i trybów połączenia. Mają one dodatkowe funkcje, ale o tym więcej później.

Kabel posiada złącza USB Typ-A oraz USB Typ-C. Jego długość wynosi 2 metry, a do jego produkcji wykorzystano bardzo lekki i elastyczny oplot ROG Paracord. ASUS już od dłuższego czasu stosuje takie kable w myszkach gamingowych. Są one naprawdę bardzo wygodne i lekkie, ale niezbyt trwałe. Oplot jest oddzielony od samego kabla i co jakiś czas tworzą się zagniecenia. Do transportu dołączona jest gumowa opaska.

W zestawie znajduje się przejściówka z USB Type-C na USB Type-A z metalowym klipsem do mocowania jej do powierzchni grającej. Do adaptera można podłączyć nadajnik USB, dzięki czemu znajdzie się on bliżej myszy. Zapewni to bardziej niezawodne i stabilne połączenie bezprzewodowe.

ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab posiada średnie wymiary: 127,5x63,7x39,6 mm. Waży jednak tylko 54 g bez nadajnika i kabla, co robi wrażenie. Mysz zostanie doceniona przez fanów ultralekkich modeli.

Jak bardzo wygodna jest w użytkowaniu?

ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition to mysz symetryczna, więc można z niej korzystać zarówno prawą, jak i lewą ręką. Jednak użytkownicy leworęczni nie będą mieli dostępu do dodatkowych przycisków. Rozkład masy myszy jest idealny, nie przechyla się ona ani do przodu, ani do tyłu. Jeśli chodzi o kształt i wagę, to jest to kwestia indywidualnych preferencji. Osoby, które lubią symetryczne, lekkie myszki powinny zdecydowanie spróbować. Jest to chyba najlepsza implementacja tego typu myszy. Jednak po cięższych modelach asymetrycznych, dość trudno się do niej przyzwyczaić. Przez pierwsze kilka dni ślizgałem się małym palcem po powierzchni gry, co nie jest zbyt wygodne. ASUS twierdzi, że mysz nadaje się do każdego chwytu. Wszystko zależy od wielkości dłoni. Dla mnie, ze średniej wielkości dłońmi, optymalne było używanie myszki z uchwytem palcowym. Dla mniejszych dłoni bardziej odpowiedni będzie palm grip. Chropowata powierzchnia i wytłoczone boki pozwalają pewnie trzymać ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition, nie wyślizguje się ona z dłoni.

W przyciskach głównych zastosowano przełączniki ASUS ROG Micro Switch o żywotności 70 milionów kliknięć. Mają one bardzo ładny wyraźny i informacyjny klik. Dodatkowe przyciski są również wygodne i mają wyraźną szczelinę. Natomiast kółko nie jest zbyt udane. Przy wolnym przewijaniu działa ono cicho, ale odcięcia są mało wyraźne. Przy szybkim przewijaniu odcięcia są wyraźne, ale wymagana siła jest zauważalnie większa i kółko zaczyna dudnić.

Aby wymienić przełączniki, należy odkręcić dwie śrubki na spodzie myszy i zdjąć górną pokrywę. Szczeliny na przełączniki są wykonane w taki sposób, że wymiana nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi. Wszystko jest niezwykle proste i szybkie.

Co potrafi ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition?

ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition posiada sensor optyczny ROG AimPoint, który tak naprawdę jest niestandardową wersją PixArt PMW3399 dla ASUSa.Maksymalna rozdzielczość to 36 000 DPI, maksymalna prędkość śledzenia to 650 cali na sekundę, a maksymalne przyspieszenie to 50g. Jest to świetny sensor do wszelkiego rodzaju gier, z dużą wydajnością dla monitorów o wysokiej rozdzielczości i konfiguracji wielomonitorowych. Podczas testów nie było z nim żadnych problemów: stabilna praca, brak zakłóceń i pasożytniczych ruchów. Jednocześnie okazało się, że jest dość energooszczędna, co jest ważne w przypadku modelu bezprzewodowego. Mysz posiada trzy opcje połączenia: przewodowe, bezprzewodowe poprzez nadajnik USB z autorską technologią ROG SpeedNova oraz Bluetooth. Mysz była używana głównie w trybie bezprzewodowym. Połączenie jest stabilne, nie ma żadnych rozłączeń. Mysz zasilana jest wbudowanym akumulatorem, który powinien wystarczyć na 79 godzin pracy z podświetleniem i do 90 godzin bez. Według moich własnych obserwacji, mysz wymaga ładowania rzadziej niż raz w tygodniu.

Wszystkie podstawowe ustawienia ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition dostępne są bez autorskiego oprogramowania, co jest wygodne przy podłączaniu do nowego/innego komputera. Za pomocą przycisku DPI na spodzie myszy można przełączać się pomiędzy czterema wstępnie skonfigurowanymi poziomami rozdzielczości. Istnieje również możliwość płynnej regulacji rozdzielczości. W tym celu należy nacisnąć przycisk DPI na trzy sekundy, a następnie zwiększyć lub zmniejszyć poziom DPI za pomocą kółka przewijania. Profile są przełączane za pomocą kombinacji przycisku DPI, przycisków bocznych i przycisków głównych. Krótkie naciśnięcie przycisku Pair sekwencyjnie przełącza między trzema kanałami połączenia Bluetooth, a tryb parowania Bluetooth jest aktywowany przez długie, trzymiesięczne naciśnięcie. Aby zmienić aktualną częstotliwość pingowania, przytrzymaj przycisk Pair i naciśnij tylny przycisk boczny. Aby zmienić wysokość podnoszenia z powierzchni, przytrzymaj przycisk Pair i naciśnij przycisk przedni. Aby przywrócić wszystkie ustawienia do wartości domyślnych, przytrzymaj trzy górne przyciski (prawy, lewy i kółko) wraz z przyciskiem DPI przez trzy sekundy. Pełne ustawienia ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition dostępne są w aplikacji Armoury Crate. Możliwe jest przekonfigurowanie akcji dla każdego przycisku, czterech poziomów rozdzielczości, częstotliwości pollingu, podświetlenia (w tym AURA sync), wysokości oderwania od powierzchni oraz skalibrowanie myszy w zależności od używanej powierzchni. Dostępne są presety dla powierzchni ASUS, a także kalibracja dla każdej innej. W sumie dostępnych jest pięć profili dla różnych ustawień. Ostatni piąty przeznaczony jest dla oprogramowania Aim Lab, które zostało stworzone razem z myszką.

Aplikacja Aim Lab przeznaczona jest dla osób, które chcą poprawić swoją celność w sieciowych strzelankach FPS. W tym celu wykorzystywane są dość logiczne ćwiczenia z kulkami, które pojawiają się na ekranie przez krótki czas. Jeśli chodzi oASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition, w Aim Lab trzeba przejść do sekcji Optimizer Settings. Znajdują się w niej cztery pozycje: czułość, DPI, regulacja kątowa oraz wysokość łamania. Użytkownik będzie musiał przejść serię testów, które zasugerują mu optymalne ustawienia. Ogólnie rzecz biorąc, zajmuje to około 30 minut. Ustawienia te będą dostępne w piątym profilu myszy.

Co jest ciekawego w powierzchni gamingowej ROG Hone Ace Aim Lab Edition?

Używaliśmy ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition z autorską powierzchnią do gier ROG Hone Ace Aim Lab Edition. Ma ona powierzchnię z tkaniny i dość duże wymiary 508x420 mm. Oprócz myszy na powierzchni dość wygodnie leżał laptop ASUS ROG Zephyrus M16 (2023). Powierzchnia jest ciemnoszara z jasnymi przeszyciami na obwodzie. Na froncie znajdują się znaczniki pomiarowe w centymetrach, które służą do trenowania dokładności w Aim Lab.

Grubość wynosi 3 mm. Powierzchnia wykonana jest z tkaniny hybrydowej z ochronną powłoką odporną na wodę, olej i kurz. Podstawa wykonana jest z miękkiej gumy, aby zapobiec ślizganiu się na stole.

Podsumowanie: trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition:

 • ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition to bardzo lekka mysz gamingowa o symetrycznym kształcie;
 • Wyposażona jest w doskonały sensor optyczny ROG AimPoint o rozdzielczości 32 000 DPI;
 • Obsługiwane są trzy rodzaje połączeń: przewodowe, bezprzewodowe 2,4 GHz oraz Bluetooth.
ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab
Liczba przycisków. 5
Rozdzielczość czujnika 36 000 dpi
Typ czujnika optyczny, ROG AimPoint
Maksymalne przyspieszenie 50G
Maksymalna prędkość 650 cali / s
Częstotliwość pollingu 1000 Hz
Czas reakcji do 1 ms
Połączenie przewodowe, bezprzewodowe, Bluetooth
Kabel 2,0 m, ROG Paracord
Wymiary 127.5x63.7x39.6 mm
Waga 54 g (bez kabla)

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej