Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki

Autor: Aleksander Czub | 29.03.2023, 10:00

Linia laptopów gamingowych ASUS ROG Strix SCAR 2023 została stworzona dla tych, którzy potrzebują maksymalnej wydajności zbliżonej do komputerów stacjonarnych w stosunkowo przenośnym formacie. Połączenie flagowego procesora Intel Core i9 13. generacji i karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop zapewnia naprawdę imponującą wydajność z dużą ilością miejsca na przyszłość. A system chłodzenia pozwala tym potężnym komponentom na stabilną pracę bez przegrzewania się. ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023) posiada wspaniały wyświetlacz Mini LED o wysokiej jasności, bogatym obrazie i częstotliwości odświeżania 240 Hz oraz wystarczającą ilość złączy do podłączenia zewnętrznych monitorów i niezbędnych urządzeń peryferyjnych. Klawiatura laptopa ma bardzo wygodne i przyjemne przyciski, ale niezbyt znany układ, który wymaga pewnego przyzwyczajenia. Do drobnych zarzutów można zaliczyć brak skanera linii papilarnych lub kamery na podczerwień do identyfikacji właściciela. Cena recenzowanej przez nas konfiguracji wynosi 148 000 UAH.

6 powodów, dla których warto kupić ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023):

 • imponująca wydajność;
 • przepiękny 16-calowy ekran Mini LED o częstotliwości odświeżania 240 Hz;
 • wydajny system chłodzenia
 • wystarczająca liczba nowoczesnych złączy;
 • wygodne przyciski klawiatury i touchpad;
 • jasny design z podświetleniem RGB.

2 powody, dla których nie warto kupować ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023):

 • nieco nietypowy układ klawiatury;
 • brak skanera linii papilarnych i kamery IR.

Szybkie przejście:

 1. Co jest w pudełku?
 2. Jak wygląda i jak jest zbudowana ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023)?
 3. Jak wygodny jest ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023)?
 4. Jak dobry jest ekran?
 5. Co z wydajnością i czasem pracy na baterii?
 6. Dół

Co jest w pudełku?

Firma ASUS w ciekawy sposób pakuje i pakuje swoje flagowe laptopy gamingowe. Dotyczy to również modelu ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023). Całość przyszła w dużym czarnym pudełku z czerwonym logo ROG. Sam laptop znajduje się w mniejszym szarym pudełku z dużą ilością nadruków i jakimiś rysunkami anime. Oprócz samego laptopa w pudełku znajdziemy zasilacz główny 330W z kablem zasilającym, dodatkowy zasilacz 100W z Type-C i osobnym kablem zasilającym, dodatkową czapkę Armour Cap, myszkę ROG Gladius III, futerał oraz dokumentację.

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-7

A co z wyglądem i budową ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023)?

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-8

ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023) wygląda tak, jak powinien wyglądać topowy laptop gamingowy: agresywny design i podświetlenie RGB zewsząd. Nie jest przy tym zbyt ciężki jak na tak potężny 16-calowy model: waży zaledwie 2,5 kg. Niemal cały korpus jest wykonany z matowego, czarnego plastiku o różnych fakturach. ASUS nadal eksperymentuje z półprzezroczystymi elementami konstrukcyjnymi. W tym przypadku półprzezroczysta jest górna część powierzchni roboczej oraz krawędzie boczne. Nad powierzchnią roboczą znajdują się dwa z czterech wbudowanych głośników oraz wskaźniki LED. Niestety dolna, czarna część powierzchni roboczej jest bardzo podatna na zabrudzenia i odciski pozostają błyskawicznie.

Pokrywa wykonana jest z metalu. Jest matowa i posiada bardzo wysokiej jakości powłokę oleofobową, dzięki czemu nie pozostają na niej odciski. Pokrywa ma ozdobny ukośny pasek i duże podświetlane logo ROG.

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-13

Po prawej stronie tylnej krawędzi znajduje się wymienna nakładka Armor Cap, która zatrzaskuje się łatwo, ale pewnie. Firma już od dłuższego czasu stosuje Armor Cap w swoich modelach dla graczy. Chodzi o to, że można pobrać model 3D ze strony internetowej i wydrukować własną, spersonalizowaną wersję na drukarce 3D.

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-14

Prawie całą szerokość tyłu laptopa zajmuje ogromny radiator chłodzący, więc wszystkie porty znajdują się z boku. Po prawej stronie znajdują się dwa USB 3.2 Gen 2 Type-A oraz otwory wentylacyjne układu chłodzenia.

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-15

Po lewej stronie znajdują się złącze zasilania, 2,5G LAN, HDMI 2.1, USB 3.2 Gen 2 Type-C (z DisplayPort, Power Delivery, G-SYNC), Thunderbolt 4 (z DisplayPort, G-SYNC), 3.5-mm combo audio jack oraz otwory wentylacyjne.

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-16

Tył ma tylko otwory wentylacyjne i podświetlenie RGB.

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-17

Przód laptopa ma jeszcze jedną listwę z podświetleniem RGB. Dzięki temu laptop może świecić jak choinka. Chociaż można to wyłączyć jeśli się chce.

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-18

Ramka na obwodzie ekranu jest bardzo wąska, są tam gumowe wstawki dla dodatkowej ochrony wyświetlacza. Na środku blatu znajduje się mała półka, która jest wygodna do otwierania laptopa. Na górze znajduje się kamerka internetowa 720p, lampka i dwa mikrofony.

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-19

Spód ma wiele otworów wentylacyjnych, masywne gumowe nóżki dla pewniejszego położenia na stole i dwa kolejne głośniki. Dolna pokrywa jest zdejmowana, jest dostęp do dwóch slotów SO-DIMM, obsługiwane jest do 64 GB pamięci RAM. W naszym przypadku są to dwa sloty na 16 GB DDR5-4800. Są też dwa gniazda dla dysków SSD M.2. Obsługiwane są dyski do 2x2 TB PCIe4.0x4, które można połączyć w macierz RAID 0. Dyski M.2 SSD z interfejsem SATA nie są obsługiwane.

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-20

Laptop jest dość duży, co nie dziwi, biorąc pod uwagę wydajne podzespoły i 16-calowy ekran. Jest jednak całkiem do zniesienia na co dzień w plecaku: 2.5 kg to nie jest dużo. Wizualnie laptop spodoba się fanom modeli gamingowych z jasnym podświetleniem. Ale tak mocne laptopy kupuje się też jako przenośne stacje robocze. W tym przypadku można wyłączyć całe podświetlenie, a laptop wygląda dość spokojnie dzięki dominującemu matowemu czarnemu plastikowi. 

Jak wygodny jest ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023) w użytkowaniu?

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-21

Zawiasy pozwalają na otwarcie laptopa o około 110°, co jest w zupełności wystarczające jak na model gamingowy. Jednostka wyświetlająca jest dobrze umocowana i nie chwieje się. Klawiatura Klawiatura w ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023) ma niezbyt typowy układ. Na pierwszy rzut oka wygląda jak typowa klawiatura laptopa bez wydzielonego bloku numerycznego. Jednak po prawej stronie kończy się ona dodatkową kolumną z przyciskami sterującymi odtwarzaniem multimediów, strzałką w prawo od dołu i Delete od góry. Podczas pierwszych dni użytkowania ciągle wciskałem przycisk track back zamiast Enter. Blok strzałek jest pełnowymiarowy, ale nie jest oddzielony od głównego bloku. Prawy Shift jest nieco krótszy niż zwykle. Tak więc przyzwyczajenie się do tego układu zajmie trochę czasu. Wszystko inne jest zwykłe: lewe klawisze Shift i Enter są długie. Górny klawisz funkcyjny jest mniejszy. Nad nim znajduje się blok pięciu dodatkowych przycisków. Domyślnie odpowiadają one za regulację głośności, wyciszanie mikrofonu, przełączanie trybów oraz uruchamianie aplikacji Armoury Crate. Można też skonfigurować na nich makra. Przycisk zasilania z czerwoną diodą LED umieszczono w prawym górnym rogu osobno od aparatu głównego. Niestety, nie ma tu ani skanera linii papilarnych, ani kamery na podczerwień do identyfikacji właściciela, więc za każdym razem trzeba będzie logować się hasłem.

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-22

Same przyciski są bardzo wygodne, jak we wszystkich obecnych modelach gamingowych ASUS-a: pełny skok wynosi 2 mm, jest też niewielkie wgłębienie 0,15 mm. Kliknięcia są bardzo przyjemne i informujące. Istnieje znana technologia ROG Overstroke, dzięki której przycisk jest wyzwalany przed pełnym naciśnięciem. Jest podświetlenie RGB z indywidualnymi ustawieniami dla każdego przycisku i wsparcie dla ROG AURA Sync.

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-23

Touchpad jest szklany, dużych rozmiarów z przyjemnym wykończeniem i dobrą czułością. Jest wystarczający do pracy z dokumentami czy przeglądania stron internetowych. Podobnie jak w wielu innych modelach ASUS-a, można go przekształcić w touchpad NumberPad.

Jak dobry jest ekran?

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-28

Laptop ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023) ma 16-calowy wyświetlacz Mini LED o matowym wykończeniu, który firma nazywa ROG Nebula HDR Display. Podświetlenie ekranu to matryca 1024 małych diod LED z lokalnym przyciemnianiem, co pozwala osiągnąć bardzo wysoki poziom jasności, kontrastu i jednolitości. Ekran ma proporcje 16:10 i rozdzielczość WQXGA (2560 x 1600). Pokrycie kolorów wynosi 100% DCI-P3, częstotliwość odświeżania: 240 Hz, czas reakcji: 3 ms, wyświetlacz posiada certyfikat Pantone. Obiecuje on maksymalną jasność 500 cd/m2 i szczytową 1100 cd/m2. Jest wsparcie dla synchronizacji częstotliwości odświeżania G-Sync. Aplikacja ROG Armoury Crate ma kilka ciekawych ustawień wyświetlacza. Są to m.in. przesterowanie, oszczędzanie energii (zmniejszenie częstotliwości odświeżania), wielostrefowe podświetlenie (po wyłączeniu ekran faktycznie działa jak zwykły IPS). W sekcji Game Visual można wybrać jeden z kilku presetów obrazu, dostosować temperaturę barwową, wybrać tryb gamutu kolorów (DCI-P3, sRGB itd.) oraz skalibrować ekran, ale do tego potrzebny jest kalibrator X-Rite i1 Display Pro.

Na podstawie własnych wrażeń mogę powiedzieć, że jest to jeden z najlepszych wyświetlaczy (być może najlepszy) w laptopach gamingowych, z jakimi miałem do czynienia. Obraz jest bardzo jasny, nasycony, z maksymalnymi kątami widzenia. Generalnie pod względem kontrastu i odwzorowania kolorów obraz jest bardzo podobny do OLED-a. Pomiary zostały wykonane w trybie DCI-P3. Mmaksymalna jasność wyniosła 532,434 cd/m2 i jest nawet nieco wyższa od deklarowanej. Pokrycie przestrzeni barw jest szersze niż sRGB, a temperatura barwowa i składowe RGB są bardzo zbliżone do wartości referencyjnych.

A co z wydajnością i czasem pracy na baterii?

Linia ASUS ROG Strix SCAR 2023 posiada topowy sprzęt dostępny w tej chwili. Procesory Intel 13. generacji Raptor Lake oraz karty graficzne z serii GeForce RTX 4000. W naszej konfiguracji mamy topowy procesor Intel Core i9-13980HX o bazowej częstotliwości 2,2 GHz. Jest on produkowany w procesie technologicznym Intel 7 i zawiera 24 rdzenie. 8 wydajnych rdzeni o częstotliwości taktowania do 5,6 GHz oraz 16 energooszczędnych rdzeni o częstotliwości taktowania do 4,0 GHz. Obsługiwane jest do 32 wątków obliczeniowych, a pamięć podręczna wynosi 32 MB. Standardowy poziom TDP wynosi 55 W, ale w trybie Manual można go podnieść do 65 W. Jest zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics (32EU) o częstotliwości do 1,65 GHz. RAM - 32 GB DDR5-4800 (2x16 GB), pracuje w trybie dual-channel. Laptop obsługuje do 64 GB. Interfejsy bezprzewodowe Bluetooth 5.2 i szybkie Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual band) 2x2. Jest też port LAN, który obsługuje prędkość do 2500 Mb/s. Jako dyskretny akcelerator wideo w laptopie zastosowano nową kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 4080. Częstotliwość bazowa wynosi 1860 MHz, boost do 2280 MHz przy standardowym TGP do 150 watów. Ale ROG Boost jest obsługiwany ze wzrostem TGP do 175 W i częstotliwością do 2330 MHz. Do dyspozycji jest 12 GB pamięci wideo GDDR6. Laptop jest wyposażony w multiplekser MUX Switch, aby bezpośrednio połączyć kartę graficzną z wyświetlaczem, omijając wbudowany układ graficzny. Zmniejsza to opóźnienia i zwiększa wydajność. Obiecany jest wzrost wydajności o 5-10%.

Wyniki w benchmarkach są dość oczekiwane. Laptop pokazuje imponujące wyniki zarówno w testach grafiki jak i procesora. Jest to jeden z najmocniejszych laptopów dostępnych obecnie w sprzedaży. Jego wydajność wystarczy więc do nowoczesnych gier, a także do pracy z ciężką grafiką, CAD, edycji wideo, Unreal Engine itp.

Aby zapewnić wydajne chłodzenie, zastosowano nowy, trzysekcyjny radiator z miedzianymi żeberkami umieszczonymi bardzo blisko otworów wentylacyjnych z tyłu i po bokach laptopa. Całkowita powierzchnia żeberek radiatora wynosi 174 183 mm², czyli jest o 62,59% większa niż w Strix SCAR 15 2022. Zamiast zwykłych dwóch wentylatorów zastosowano trzy wentylatory Frost Force, z których jeden przedmuchuje układ wideo i pamięć wideo. Ciepłowodów jest siedem, a jako interfejs termiczny na CPU i GPU zastosowano ciekły metal Conductonaut Extreme.

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-87

Przy minimalnych obciążeniach układ chłodzenia pracuje w trybie pasywnym. Pod obciążeniem szum CO jest dość odczuwalny, ale nie denerwujący i daleko mu do najgłośniejszego wśród modeli gamingowych. Choć podczas sesji gamingowych i tak najlepiej jest używać zestawu słuchawkowego. Wokół WASD znajdują się dodatkowe niewielkie otwory służące do chłodzenia. Jednak nawet przy dłuższym użytkowaniu klawiatura nie przegrzewa się. Ciepły staje się jedynie obszar nad nią. Test warunków skrajnych AIDA64 wykazał, że przy maksymalnym obciążeniu podzespoły nagrzewają się do około 92°, co powoduje krótkotrwały spadek wydajności o 10%. Po zaadaptowaniu się układu chłodzenia temperatura utrzymuje się jednak na poziomie około 80-83° i laptop działa stabilnie, nie kłusując.

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-88

Dysk to dysk SSD M.2 z interfejsem PCIe Gen4 x4 NVMe, model Samsung PM9A1 , o pojemności 1 TB. Obiecują do 7000 MB/s prędkości odczytu i do 5100 MB/s prędkości zapisu.

Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki-89

Rzeczywista prędkość dysku jest w pełni zgodna z podanymi danymi. Dysk jest bardzo szybki. Można jednak zainstalować kolejny dysk i połączyć je w macierz RAID 0

Wydajność laptopa jest wystarczająca do zagrania w każdą nowoczesną grę na maksymalnych ustawieniach grafiki z wysoką liczbą klatek na sekundę.

 • Cyberpunk 2077. Ustawienia maksymalne, w tym ray tracing. DLSS w trybie jakości: 78-87 FPS.
 • Death Stranding. Maksymalne ustawienia: 115-137 FPS
 • Gears 5. Ustawienia ultra: 118-164 FPS
 • God of War. Ustawienia maksymalne, bez DLSS: 84-116 FPS
 • Callisto Protocol. Ustawienia maksymalne, śledzenie na maxa: 61-96 FPS
 • The Ascent. Ustawienia maksymalne, z ray tracingiem, DLSS w trybie jakości: około 68-83 FPS.
 • Wiedźmin 3 (wersja zaktualizowana). Ustawienia maksymalne, z ray tracingiem: 62-69 FPS

W modelu ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023) zastosowano akumulator o pojemności 90 Wh. W trybie biurowym laptop wytrzymał nieco mniej, niż 6 h: połączenie Wi-Fi, praca z dokumentami, przeglądarka, tryb minimalnej wydajności i niska jasność. Przy zasilaczu 330 W laptop ładuje się w pełni w około 1,40 h. Jeśli nie potrzebujemy maksymalnej wydajności, możemy skorzystać z zasilacza 100W Type-C.

Laptop posiada 4 wbudowane głośniki, które brzmią bardzo dobrze i głośno. Jest nawet trochę basów. Są więc w zupełności wystarczające do oglądania filmów czy teledysków. Dla niewymagających użytkowników jakość jest również wystarczająco dobra do słuchania muzyki.

Wszystkie podstawowe ustawienia laptopa zebrane są w aplikacji ROG Armoury Crate. Pozwala ona wybrać tryby wydajności laptopa, aktualizować system, regulować podświetlenie, AURA Sync, monitorować stan systemu, tworzyć profile z różnymi ustawieniami, nagrywać makra i wiele więcej.

Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023).

 • ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023) to jeden z najpotężniejszych laptopów dostępnych na rynku.
 • Posiada przepiękny 16-calowy ekran Mini LED o rozdzielczości 2560x1600 i częstotliwości odświeżania 240 Hz.
 • Ma niezbyt ciekawy układ klawiatury.
Specyfikacja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023)
Wyświetlacz 16 cali, 2560x1600 (16:10), Mini LED ROG Nebula HDR Display, 240 Hz, 3ms, matowe wykończenie, G-Sync
Wymiary 354x264x30,4 mm
Waga 2.5 kg
System operacyjny Windows 11
Procesor Intel Core i9-13980HX (2.2-5.6 GHz), 24 (8+16) rdzeni, 32 wątki, (Raptor Lake, Intel 7)
RAM 32 GB DDR5-4800 MHz
Grafika nVidia GeForce RTX 4080 Laptop, 12 GB GDDR6, Intel UHD Graphics (32EU)
Pamięć masowa SSD 1 TB (M.2)
Łączność Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2, LAN 2500 Mbps
Złącza 1xHDMI 2.1, 2xUSB 3.2 Gen 2 Type-A, 1xUSB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, power delivery, G-SYNC), 1xRJ-45 (LAN), 1xThunderbolt 4 (DisplayPort, G-SYNC), 3.5 mm audio
Napęd optyczny Brak
Bateria 90 Wh


Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: