Duma Cybertronu: recenzja najpotężniejszego ultrabooka-transformatora ASUS ROG Flow X13 2023

Autor: Aleksander Czub | 01.09.2023, 14:03

Marka ASUS Republic of Gamers jest zwykle kojarzona przede wszystkim z grami. Jednak wraz z wprowadzeniem linii ASUS ROG Flow stało się jasne, że firma chce zaoferować użytkownikom najbardziej wszechstronne, wydajne urządzenia nadające się zarówno do gier, jak i do pracy, a jednocześnie kompaktowe, wygodne i lekkie. ASUS ROG Flow X13 2023 (GV302) jest właśnie takim ultrabookiem z transformatorem. Można go nazwać najlepszym rozwiązaniem wśród ultrakompaktowych modeli: ma niesamowitą wydajność w swoim formacie, wszechstronną obudowę i doskonałej jakości 13,4-calowy wyświetlacz o wysokiej jasności i częstotliwości odświeżania 165 Hz. Ponadto laptop okazał się bardzo wytrzymały pod względem żywotności baterii i ma świetną wygodną klawiaturę i touchpad. Ogólnie rzecz biorąc, ASUS ROG Flow X13 2023 okazał się niezwykle ciekawym i przyjemnym w użytkowaniu laptopem, któremu nie sposób niczego zarzucić. Co więcej, nie ma on żadnych znaczących wad. Warto jedynie wspomnieć o niemal zerowych opcjach rozbudowy i wysokiej cenie, która była dość spodziewana, biorąc pod uwagę możliwości.

5 powodów, dla których warto kupić ASUS ROG Flow X13 2023 (GV302):

  • niezwykła wydajność jak na swój rozmiar;
  • doskonały ekran dotykowy IPS z częstotliwością odświeżania 165 Hz;
  • laptop działa przez cały czas bez konieczności ładowania;
  • wygodna klawiatura i touchpad;
  • stylowa metalowa obudowa i transformujący design.

2 powody, dla których nie warto kupować ASUS ROG Flow X13 2023 (GV302):

  • prawie całkowity brak opcji aktualizacji;
  • bardzo wysoka cena.

Szybkie przejście:

  1. Co znajduje się w pudełku?
  2. Co z wyglądem i konstrukcją ASUS ROG Flow X13 2023 (GV302)?
  3. Jak przyjazny dla użytkownika jest ASUS ROG Flow X13 2023 (GV302)?
  4. Jak dobry jest ekran?
  5. Co z wydajnością i czasem pracy na baterii?
  6. W suchym bilansie

Co znajduje się w pudełku?

ASUS ROG Flow X13 2023 ma kilka różnych konfiguracji i pakietów. Do nas trafiła topowa konfiguracja, ale w tym roku bez zewnętrznej karty graficznej ROG XG Mobile. Zestaw jest dostarczany w dużym czarnym pudełku. Niektóre akcesoria znajdują się w zewnętrznym pudełku, a sam ASUS ROG Flow X13 2023 (GV302) znajduje się w mniejszym pudełku o bardzo ciekawym wyglądzie. Ogólnie rzecz biorąc, jest też zasilacz Type-C o mocy 130 W, kabel zasilający, rękaw ROG Flow Sleeve do laptopa, etui na zewnętrzną kartę graficzną (jeśli właściciel zdecyduje się na ulepszenie laptopa za pomocą XG Mobile z RTX 4090), mysz ROG Impact, rysik ASUS Pen 2.0 z krótkim kablem do ładowania i wymiennymi końcówkami oraz cała niezbędna dokumentacja.

Etui wygląda ciekawie i ma miękkie wkładki dla bezpieczniejszego transportu:

A co z wyglądem i funkcjonalnością ASUS ROG Flow X13 2023 (GV302)?

Kilka lat temu recenzowaliśmy pierwszą generację ASUS ROG Flow X13. Ogólnie rzecz biorąc, zaktualizowany model ma podobny styl, ale zmieniło się sporo elementów. Jest to ultrakompaktowy i lekki laptop-transformator z pokrywą obracającą się o 360°. Obudowa jest czarna i wykonana ze stopu aluminium i magnezu. Cała górna pokrywa ma ukośną falistą teksturę i bardzo ładne matowe wykończenie. W porównaniu do pierwszego modelu, fale są mniej widoczne i nieco szersze. Na środku pokrywy znajduje się ukośny napis Republic of Gamers, a w lewym dolnym rogu mały trójkąt z logo ROG, który mieni się różnymi kolorami pod różnymi kątami. Wygląda to bardzo stylowo i powściągliwie. Tradycyjnie dla linii Flow, laptop nie posiada podświetlenia RGB, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w modelach gamingowych. Powierzchnia robocza również ma wypukłą teksturę i matowe wykończenie. Jedynym elementem dekoracyjnym jest ledwo zauważalne logo ROG po prawej stronie pod klawiaturą.

Biorąc pod uwagę kompaktowe rozmiary laptopa, zestaw złączy jest bardzo dobry. Po lewej stronie znajduje się HDMI 2.1 (dyskretna karta graficzna), gniazdo kart microSD (UHS-II), połączone gniazdo audio oraz autorskie złącze XG Mobile Connector pod gumową osłoną. Obejmuje ono autorskie złącze PCIe 3.0 x8 o przepustowości 63 Gb/s i USB Type-C 3.2 Gen 2, które obsługuje również 130 W Power Delivery i Display Port 1.4 z G-Sync (działa również z oddzielną grafiką).

Po prawej stronie znajduje się przycisk zasilania ze wskaźnikiem, USB 3.2 Gen2 Type-A i USB Type-C 4.0 (40 Gb/s) z Display Port 1.4 (zintegrowana grafika) i 130W Power Delivery, a także otwory wentylacyjne:

Na przedniej krawędzi znajduje się tradycyjne wycięcie do podnoszenia pokrywy. Z tyłu znajdują się dwa zawiasy z małymi ozdobnymi grawerunkami i dużą liczbą otworów wentylacyjnych.

ASUS ROG Flow X13 2023 (GV302) to transformer z ekranem dotykowym, więc cały panel jest chroniony przez Corning Gorilla Glass DXC. Ramki wokół wyświetlacza są cienkie, a kamera internetowa FullHD i mikrofony znajdują się w swoich zwykłych miejscach. Uzupełnia je pasek postępu i kamera na podczerwień do identyfikacji właściciela. Laptop nie posiada skanera linii papilarnych.

Spód laptopa jest dość standardowy: gumowe nóżki, otwory wentylacyjne nad dwoma wentylatorami chłodzącymi, głośniki stereo, które są lekko nachylone do powierzchni i śruby mocujące dolną pokrywę. Nie jest trudno ją zdjąć, ale nie ma większego sensu tego robić. Jest to ultrabook, więc opcje aktualizacji są minimalne. Pamięć RAM jest wlutowana na płycie, a dostęp do niej mają tylko karta sieciowa i dysk SSD M.2 2230. 16-calowy ROG Flow X16 ma miejsce na dodatkowy dysk SSD. ASUS ROG Flow X13 nie ma na niego miejsca.

ASUS ROG Flow X13 2023 (GV302) wygląda świetnie i jest dobrze wykonany. Nic się nie chwieje, pokrywy prawie się nie wyginają. Laptop jest bardzo kompaktowy: 299x212x18,7 mm, a waży zaledwie 1,3 kg, co jest szczególnie imponujące, biorąc pod uwagę to, co znajduje się w środku.

Jak wygodny w użyciu jest ASUS ROG Flow X13 2023 (GV302)?

ASUS ROG Flow X13 ma konstrukcję z dwoma zawiasami, która umożliwia obrót wyświetlacza o 360°. Zawiasy umożliwiają otwarcie laptopa jedną ręką i utrzymują wyświetlacz w odpowiedniej pozycji. Prawie nie trzęsie się przy przypadkowym uderzeniu i nie zmienia pozycji podczas wykonywania gwałtownych ruchów (na przykład podczas przenoszenia).

Laptopa można używać w różnych pozycjach: w trybie prezentacji, tabletu i namiotu. Na przykład tryb prezentacji jest bardzo wygodny w przypadku podłączenia zewnętrznego monitora, myszy i klawiatury. Z kolei tryb namiotu jest szczególnie przydatny podczas podróży lub lotu samolotem: w tej pozycji można ustawić laptopa na wąskim składanym stoliku i oglądać film.

Układ klawiatury jest typowy dla laptopów ASUS ROG: standardowy pełnowymiarowy bez dodatkowego bloku numerycznego, ale z czterema dodatkowymi przyciskami nad głównym blokiem. Domyślnie odpowiadają one za głośność, wyciszenie mikrofonu i uruchomienie Armoury Crate. Możliwe jest również przypisanie do nich makr. Kilka przycisków funkcyjnych i blok strzałek mają zmniejszoną wysokość. Zarówno Shift, jak i Enter są długie, a Enter jest jednopoziomowy. Dla użytkowników ultrabooków klawiatura będzie więc całkowicie znajoma.

Jeśli chodzi o same przyciski, to mają one pełny skok 1,7 mm, co nie zawsze ma miejsce w większych modelach. Kliknięcie jest bardzo wyraźne, namacalne i pouczające. Jednocześnie wymagany jest bardzo niewielki nacisk. Jest to jedna z najwygodniejszych klawiatur, jakich kiedykolwiek używałem w ultrakompaktowym laptopie. Jest białe podświetlenie z kilkoma poziomami jasności. Maksymalny poziom jest nawet zbyt jasny.

W porównaniu do poprzedniej wersji ASUS ROG Flow X13, touchpad został powiększony o 56%. Jest naprawdę duży: 129,7x76,8 mm. Wykonany ze szkła, ma doskonałą powłokę i czułość. Oczywiście do gier warto podłączyć myszkę, ale do wszystkiego innego w zupełności wystarczy.

Jak dobry jest ekran?

ASUS ROG Flow X13 2023 (GV302) ma konfiguracje z dwoma różnymi wyświetlaczami. Młodsza opcja to IPS FullHD+ o częstotliwości 120 Hz. Do recenzji trafił do nas wariant z ciekawszym ekranem. Jest to tak zwany wyświetlacz ROG Nebula, który ma kilka różnych zastrzeżonych technologii. Jeśli chodzi o specyfikację, jest to 13,4-calowy wyświetlacz IPS o proporcjach 16:10, rozdzielczości 2560x1600, częstotliwości odświeżania 165 Hz i czasie reakcji 3 ms. Twierdzi się, że ma 100% pokrycie przestrzeni kolorów DCI-P3, maksymalną jasność 500 cd / m2, obsługuje adaptacyjną częstotliwość G-Sync, standard Dolby Vision HDR i posiada certyfikat Pantone. Wyświetlacz jest doskonałej jakości: maksymalne kąty widzenia, bogate kolory i wysokie poziomy jasności. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że ekran jest wrażliwy na dotyk i chroniony szkłem, więc będzie się odbijał w jasnym świetle. Aplikacja ROG Armoury Crate posiada tradycyjne ustawienia kolorów dla laptopów ROG w sekcji Game Visual. Możliwe jest również dostosowanie temperatury barwowej i kalibracja ekranu, jeśli posiadasz kalibrator X-Rite i1 Display Pro.

Maksymalna jasność niemal osiąga deklarowaną wartość i wynosi 486,977 cd/m2, jasność czarnego pola to 0,503 cd/m2, a kontrast statyczny to 968:1. Paleta barw jest znacznie szersza niż sRGB. Ogólnie rzecz biorąc, odwzorowanie kolorów jest dość dokładne, ale obraz ma tendencję do bycia nieco zimnym.

A co z wydajnością i czasem pracy na baterii?

Laptopy ASUS ROG Flow X13 wykorzystują potężne nowe procesory AMD generacji Phoenix. Mamy tu topowy układ AMD Ryzen 9 7940HS. Jest to ośmiordzeniowy procesor oparty na architekturze Zen 4 i wyprodukowany w technologii 4 nm FinFET zgodnie ze standardami procesu TSMC. Obsługuje do 16 wątków (SMT) i posiada 16 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Częstotliwość bazowa wynosi 4,0 GHz, a maksymalna 5,2 GHz. W standardowej wersji TDP wynosi 35-54 W, ale ASUS ROG Flow X13 2023 można podkręcić do 60 W. W płytę główną wbudowano akcelerator graficzny AMD Radeon 780M z 12 jednostkami obliczeniowymi opartymi na architekturze RDNA 3. generacji o częstotliwości 2800 MHz. Jest to jedno z najpotężniejszych zintegrowanych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. Opróczwbudowanego układu graf icznego, w laptopie znajduje siędyskretna karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4070, co jest imponujące, biorąc pod uwagę wymiary ASUS ROG Flow X13 2023. Ale oczywiście nie będzie można zainstalować karty o dużej mocy w ultrabooku. Standardowy poziom TGP w tym przypadku to 45W plus ROG Boost 15W w trybie turbo. Standardowa częstotliwość taktowania wynosi 1230 MHz, a Boost 1280 MHz. Ilość pamięci wideo wynosi 8 GB GDDR6. Płyta wyposażona jest w multiplekser MUX Switch, który umożliwia przełączanie dyskretnej karty graficznej bezpośrednio na wyświetlacz, a nie za pośrednictwem zintegrowanej karty. Zmniejsza to opóźnienia i zwiększa wydajność w grach. Co ciekawe, firma nie pozycjonuje laptopa jako rozwiązania przeznaczonego wyłącznie do gier. ASUS ROG Flow X13 2023 jest również skierowany do tych, którzy pracują z ciężką grafiką i przetwarzaniem wideo. Odpowiednie sterowniki NVIDIA Studio są instalowane po wyjęciu z pudełka. Ilość pamięci RAM wynosi 32 GB LPDDR5 6400 MHz. Nie przewidziano możliwości rozbudowy. Interfejsy bezprzewodowe: Bluetooth 5.2 oraz szybkie Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual band) 2x2.

Laptop wykazuje bardzo wysoką wydajność zarówno w testach wydajności procesora, jak i układu graficznego. Chociaż w tym drugim parametrze nie osiąga topowych rozwiązań gamingowych większego formatu, co jest dość oczekiwane. Wciąż jednak mamy do czynienia z ograniczoną wersją RTX 4070.

System chłodzenia obejmuje dwa wentylatory Arc Flow z 84 łopatkami, cienkie rurki cieplne i radiatory o dużej powierzchni rozpraszania ciepła. Ciekły metal jest wykorzystywany jako interfejs termiczny dla procesora. Oprócz trzech głównych stref wentylacyjnych na obudowie, powietrze chłodzące jest również zasysane przez klawiaturę. Specyfikacja procesora AMD Ryzen 9 7940HS wskazuje maksymalną temperaturę pracy wynoszącą 100°. Przy długotrwałym maksymalnym obciążeniu procesor może rozgrzać się do 90°, po czym temperatura spada do około 85°. Procesor nie traci na wydajności, a laptop działa stabilnie. Szum wentylatorów jest wyraźnie słyszalny pod obciążeniem. Jest on jednak znacznie cichszy niż w dużych modelach gamingowych. Przy minimalnym obciążeniu wentylatory wyłączają się i laptop jest absolutnie cichy.

Zastosowany dysk to M.2 2230 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD. Jest to model Western Digital PC SN740 o pojemności 1 TB.

Prędkość odczytu wynosi do 5200 MB/s, a zapisu do 4470 MB/s:

Oczywiście warto mieć na uwadze, że laptop wykorzystuje kartę graficzną GeForce RTX 4070 o niskiej mocy. Mimo to wszystkie nowoczesne gry działają dobrze na ASUS ROG Flow X13 2023:

  • Baldur's Gate 3. Ustawienia Ultra: 50-60 FPS.
  • Cyberpunk 2077. Ustawienia maksymalne, ray tracing - średnio: około 40-50 FPS.
  • Gears 5. Ustawienia ultra: 80-90 FPS.
  • Metro Exodus Enhanced Edition. Ustawienia ultra: 65-75 FPS.
  • The Ascent. Maksymalne ustawienia, wszystkie opcje ray tracingu włączone, DLSS w trybie zrównoważonym: około 60 FPS.

Autonomia ASUS ROG Flow X13 2023 to kolejna cecha, która zrobiła na nas wrażenie. Na początek warto powiedzieć, że w środku znajduje się duża bateria 75 Wh, która jest całkiem spora jak na swój rozmiar. W typowym trybie pracy (jasność około 50%, Wi-Fi, praca z dokumentami, przeglądarką i minimalna obróbka zdjęć) laptop wytrzymuje około 9 godzin. Wystarcza to na cały dzień pracy, a zasilacz można zostawić w domu. Obsługiwane jest szybkie ładowanie: do 50% w pół godziny. Oczywiście dyskretna grafika nie wchodzi w grę.

ASUS ROG Flow X13 2023 jest wyposażony w całkiem niezły system stereo. Oczywiście biorąc pod uwagę obudowę. Brzmi głośno, chociaż jest mało niskich częstotliwości, co jest dość oczekiwane.

Do konfiguracji laptopa służą dwie aplikacje. Zwykły MyASUS z aktualizacjami systemu, monitorowaniem zasobów, trybem ładowania baterii i ustawieniami priorytetów połączeń.

Oraz Armoury Crate. Umożliwia ona wybór trybów wydajności, aktualizację systemu, regulację podświetlenia, nagrywanie makr i nie tylko.

Podsumowując. Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o ASUS ROG Flow X13 2023 (GV302).

  • ASUS ROG Flow X13 to ultrabook-transformer z bardzo wydajnym sprzętem jak na swój format.
  • Laptop działa przez cały dzień bez konieczności ładowania.
  • Ma doskonały 13,4-calowy wyświetlacz IPS z częstotliwością odświeżania 165 Hz.
Specyfikacja ASUS ROG Flow X13 2023 (GV302)
Wyświetlacz. 13,4 cala, 2560x1600 (16:10), IPS, 165 Hz, Dolby Vision, dotykowy, Corning Gorilla Glass DXC
Wymiary. 299x212x18,7 mm
Waga 1,3 kg
System operacyjny Windows 11 Home 64bit
Procesor. AMD Ryzen 9 7940HS (4,0-5,2 GHz), 8 rdzeni, 16 wątków, (Zen 4, 4 nm)
PAMIĘĆ RAM 32 GB LPDDR5 6400 MHz
Grafika. nVidia GeForce RTX 4070 Laptop, 8 GB GDDR6, zintegrowana karta graficzna AMD Radeon 780M
Urządzenie pamięci masowej Dysk SSD 1 TB M.2 PCIe 4.0 x4
Łączność. Wi-Fi 6E (802.11ax) (dwuzakresowe) 2x2, Bluetooth 5.2
Złącza HDMI 2.1, USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1xUSB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort/Power Delivery/G-SYNC), 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, Power Delivery), ROG XG Mobile, microSD (UHS-II, 312 MB/s), combo audio 3,5 mm
Bateria. 75 Wh


Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: