Przegląd ASUS ROG Zephyrus G: kompaktowy laptop do gier z AMD i GeForce
Zazwyczaj głównymi cechami laptopów do gier ASUS ROG Zephyrus są najwyższej jakości żelazo, bardzo imponujący koszt, kompaktowy rozmiar i waga. Oczywiście według standardów modeli gier. Teraz w ofercie znajdują się również bardziej przystępne cenowo modele, które nadal oferują bardzo przenośne wymiary, prawie ten sam interesujący design, a jednocześnie znacznie bardziej przystępne. Jeden taki model mamy dziś w trakcie przeglądu. Jest to ASUS ROG Zephyrus G GA502D z kombinacją procesora AMD i karty graficznej NVIDIA.
- Co to jest?
- Czym ciekawy ASUS ROG Zephyrus G GA502D?
- Co jest w pudełku?
- Co z wyglądem i konstrukcją?
- Na ile jest łatwy w użyciu?
- Jak dobry jest ekran?
- Co z wydajnością i autonomią?
- Konkluzja
Co to jest?
ASUS ROG Zephyrus G GA502D to laptop do gier z 15,6-calowym wyświetlaczem IPS, 12 nm czterordzeniowym procesorem AMD Ryzen 7 3750H, 8 GB pamięci RAM, dyskretną kartą graficzną NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti z 6 GB pamięci wideo i szybkim półprzewodnikowym dyskiem.
Czym ciekawy ASUS ROG Zephyrus G GA502D?
Laptop ma ciekawą konfigurację, która obejmuje czterordzeniowy AMD Ryzen 7 3750H o częstotliwości 12 nm z taktowaniem 2,3 GHz (i do 4 GHz) z obsługą ośmiu wątków i wbudowaną grafiką AMD Radeon RX Vega 10 Graphics do podstawowych zadań. Do gier używana jest oddzielna karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti w wariancie Max-Q z 6 GB wbudowanej pamięci. Pamięć RAM ma tylko 8 GB, ale jest wolne miejsce na aktualizacje. Dysk SSD M.2 NVMe o pojemności 512 GB. Ekran to 15,6-calowy IPS z częstotliwością odświeżania 120 Hz, ale bez G-Sync. Wszystko to jest zapakowane w stosunkowo kompaktowy i lekki korpus z dobrym zestawem portów. Laptop jest zasilany baterią 76 Wh.
Co znajduje się w zestawie?
Jest to jeden z najdostępniejszych (jeśli nie najbardziej dostępny) modeli w ofercie Zephyrus, więc posiadanie niektórych bonusów w zestawie byłoby dziwne. Notes zapakowany jest w czarne kartonowe pudełko z logo ROG. Wewnątrz - sam ASUS ROG Zephyrus G, kabel zasilający, zasilacz i dokumentacja.
Co z wyglądem i konstrukcją?
Zewnętrznie, ASUS ROG Zephyrus G ma wiele wspólnego z już opisanego przez nas wcześniej ROG Zephyrus S: praktycznie identyczny kształt i stylowy, ale nie zbyt przyciągający wzrok wygląd. Jedną z najważniejszych różnic jest brak pokrywy na zawiasach (która jest używana w starszym modelu dla dodatkowej wentylacji) i prostszych materiałów korpusu. Górna pokrywa jest nadal metaliczna, z podświetlanym logo ROG, ukośnym paskiem i szlifowaniem:
Reszta korpusu wykonana jest z czarnego matowego plastiku, a Zephyrus S wykorzystuje stop magnezu. Chociaż zastosowane tworzywo sztuczne jest wysokiej jakości, dotykowo jest przyjemne i wydaje się niezawodne. Za laptopem znajdują się dwie sekcje otworów wentylacyjnych, między którymi wygrawerowana jest wkładka z nazwą serii:
Złącza są nieco mniejsze niż starszy model, ale wszystkie niezbędne elementy są. Po lewej stronie znajduje się port zasilania, RJ-45, HDMI 2.0b, USB 3.1 Gen. 1 typ A, USB 3.1 Gen. 2 Type-C (z obsługą DisplayPort 1.4) i połączone gniazdo audio:
Po prawej - 2x USB 3.1 Gen. 1 typu A i gniazdo Kensington i otwory Kensington znajdują się bliżej tyłu laptopa:
Z przodu nie ma nic ciekawego, tylko wycięcie do podnoszenia pokrywki:
Nad klawiaturą znajduje się szeroka podkładka ze wzorem, otwory wentylacyjne i trzy diody LED wskazujące działanie laptopa:
Górne i boczne ramki wokół ekranu są bardzo cienkie, ale „podbródek” jest zauważalnie szerszy. Mieści otwory mikrofonu i nazwę linii. W laptopie nie ma kamery internetowej, podobnie jak starszy model. Najwyraźniej firma zdecydowała, że jakość standardowych rozwiązań dla potencjalnego odbiorcy będzie zbyt mała. Opcjonalnie oferują zewnętrzny ASUS ROG Eye GC21.
Na dole jest mnóstwo otworów wentylacyjnych, kratki głośników stereo i widoczna jest spora liczba nóg. 4 szerokie na obwodzie i centralne - gumowane, dodatkowe - plastikowe. Laptop jest idealnie przymocowany do powierzchni i nie zsuwa się:
Jedynym elementem wyglądu, który wyraźnie wskazuje na ustawienie laptopa w grach, jest logo ROG z podświetleniem. Reszta ASUS ROG Zephyrus G wygląda dość powściągliwie i stylowo, co wydaje mi się raczej plusem. Nie ma pytań o jakość montażu: szczegóły są dopracowane, panele nie zwisają, nic nie skrzypi. Wymiary to 360x252x20,4 mm, waga - około 2,2 kg. Tak, to nie jest ultraprzenośny laptop, ale całkiem nieźle jak na model do gier. Laptop z łatwością mieści się w odpowiedniej standardowej kieszeni w każdym plecaku i można nosić go ze sobą bez żadnych problemów.
Jak jest łatwy w użyciu?
Zawiasy umożliwiają otwarcie laptopa o około 140 °, co wystarcza dla podobnego modelu. Laptop otwiera się jedną ręką. Ekran blokuje się dobrze i nie chwieje się, nawet jeśli potrząsniesz laptopem w dłoni. Klawiatura znajduje się w zwykłym miejscu dla laptopów (i nie jest przesuwana do przodu, jak w niektórych modelach Zephyrus). Układ jest podobny do innych modeli gier ASUS i jest zbliżony do standardu, z kilkoma małymi funkcjami. Nie ma bloku cyfrowego, ale po prawej stronie jest rząd z przyciskami Home, End, PgUp, PgDown. Oba Shift są długie, jednopiętrowe Enter, blok strzał jest oddzielony i lekko wysunięty do przodu, „przestrzeń” ma nieco większy wzrost. Nad przyciskami funkcyjnymi znajdują się 4 dodatkowe przyciski: do regulacji głośności, wyciszenia mikrofonu i uruchomienia aplikacji ROG. Przycisk zasilania z diodą LED znajduje się nad klawiaturą po prawej stronie:
Same klucze są podobne do starszych modeli: mechanizm nożycowy jest miękki, informatywny, choć ma niezbyt duży ruch. Używać wygodnie. Podświetlenie jest, ale tylko białe, a nie RGB:
Touchpad jest solidny, przyciski nie są rozdzielone. Jest średniej wielkości, ale z dobrym zasięgiem i dobrą czułością. Do zadań biurowych wystarczy, podłoczyć mysz nie było potrzeby.
Jedyne, co może przeszkadzać w projekcie, to dmuchanie gorącego powietrza z prawego końca laptopa. Ale jest to odczuwalne tylko wtedy, gdy ręka z myszą jest prawie z tyłu. W odległości 10 cm przepływ powietrza praktycznie nie jest już odczuwalny.
Jak dobry jest ekran?
ROG Zephyrus G GA502D ma ekran IPS o przekątnej 15,6 cala, rozdzielczości 1920x1080, matowym wykończeniu i maksymalnej częstotliwości odświeżania 120 Hz. Brak obsługi G-Sync. Ogólnie ekran nie jest zły, a kąty widzenia pytań nie wywołują. Ale margines jasności i pokrycia kolorów nie są najmocniejszymi punktami laptopa. Nie jest to krytyczne w przypadku gier i filmów w pomieszczeniach, ale nie działa w przypadku pracy nad filmami lub zdjęciami.
Markowa aplikacja ROG Game Visual ma wiele wstępnie ustawionych trybów obrazu oraz możliwość ręcznej regulacji temperatury kolorów.
Według pomiarów maksymalna jasność wynosi 236,597 cd / m2, jasność czarnego pola wynosi 0,255 cd / m2, a kontrast 928: 1. Blisko do deklarowanych 250 cd / m2 i 1000: 1, ale ogólnie dość skromne. Według oficjalnych danych pokrycie kolorów wyświetlacza wynosi 62,5% przestrzeni kolorów sRGB. Wykres uzyskany podczas pomiarów to potwierdza. Nie ma znaczących zniekształceń temperatury barwowej: minimalne przeciążenie niebieskiego, ale w rozsądnych granicach:
Co z wydajnością i autonomią?
W tej chwili konfiguracje ASUS ROG Zephyrus G GA502D różnią się tylko ilością pamięci RAM i SSD. Nie ma jeszcze odmian procesora i karty graficznej. Laptop ma czterordzeniowy procesor AMD Ryzen 7 3750H z podstawową czestotliwością zegara 2,3 GHz i przyspieszeniem do 4,0 GHz. Obsługiwanych jest do 8 wątków, woluminy pamięci podręcznej poziomu 3 wynoszą 4 MB. Ale wydajność procesora jest troche mniejszą aniż w najbliższego konkurenta procesora Intel Core i5-9300H. AMD jest wytwarzane przy użyciu bardziej nowoczesnego procesu produkcyjnego (12 nm vs 14 nm), TDP - 35 watów vs 45 watów. Ale wydajność jest nieco niższa niż u rywala Intela, chociaż różnica jest minimalna. Ilość pamięci RAM w tej konfiguracji wynosi 8 GB DDR4-2400. Jest przylutowany do płyty, ale jest jedno wolne miejsce, w którym można dodać kolejny pasek, a pamięć RAM będzie działać w trybie dwukanałowym. Maksymalna pojemność wynosi 24 GB.
Laptop jest wyposażony w zintegrowany akcelerator grafiki AMD Radeon RX Vega 10 Graphics przy 1400 MHz do zadań „biurowych” oraz dyskretną kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti w wersji Max-Q z 6 GB pamięci wideo GDDR6. Jest zbudowany na architekturze Turinga, a na linii znajduje się o krok poniżej RTX 2060. Nie ma tensora i rdzeni RT, a zatem nie obsługuje śledzenia promieni w czasie rzeczywistym i innych załączników z serii RTX. Wersja Max-Q ma nieco mniejszą wydajność niż zwykłe wersje na laptopa i komputery stacjonarne. Częstotliwość podstawowa wynosi 1140 - 1335 (Boost) MHz, ale laptop ma tryb turbo z wyższymi częstotliwościami, 1240 - 1435 (Boost) MHz (drugi i trzeci zrzut ekranu poniżej).
Możliwości komunikacyjne standardowego nowoczesnego zestawu laptopa: dwuzakresowy Wi-Fi 802.11ac 1x1, gigabit Ethernet i Bluetooth 5.0. Pod względem wydajności, jak już wspomniano powyżej, procesor troche przegrywa do Intel Core i5 9300H. W testach graficznych laptop pokazuje również oczekiwane wyniki: nie „najlepszy”, ale wszystko jest bardzo dobre.
System chłodzenia laptopa jest dość głośny (choć zdecydowanie nie jest najbardziej głośny wśród modeli do gier), ale dobrze radzi sobie z zadaniami. Karta graficzna rozgrzewa się do około 70 ° C przy dużych obciążeniach, maks. Procesor - do 90 °, kłus nie jest obserwowany. Przy długotrwałym ekstremalnym obciążeniu obudowa nagrzewa się nad klawiaturą, a klawiatura u góry staje się zauważalnie ciepła. Ale osiąga się to tylko w testach warunków skrajnych. W grach klawiatura pozostaje zimną.
Jako napęd wykorzystuje się dysk SSD M.2 z interfejsem PCI Express Gen3 x2. Mieliśmy wersję 512 GB produkcji Intela. Laptop ma inne gniazdo pod dysk SSD M.2, ale niestety oba używają tylko dwóch linii PCI Express Gen3 x2, więc nie będzie można zainstalować szybszego napędu x4.
Podczas czytania osiągnie prędkość około 1300 MB / s, a zapis - 970 MB / s. Nie jest to rekord, ale znacznie szybciej SSD SATA-options.
W większości nowoczesnych wymagających gier można ustawić wysokie lub średnie ustawienia grafiki. Gears 5, Steep, Destiny 2 z pewnością pokazują liczbę klatek na sekundę w okolicach 60 FPS (+/-), Phoenix Point ściśle pokazuje 60 (chociaż synchronizacja pionowa jest wyłączona, a wyświetlacz na laptopie ma 120 Hz). Metro Exodus i NFS Heat są bardziej skomplikowane. Pierwsze średnie ustawienia „skaczą” w zakresie od 40 do 55, drugie - 35-45 (znowu ż są to średnie ustawienia):
Laptop korzysta z baterii 76 Wh. Żywotność baterii laptopa mile zaskoczyła (biorąc pod uwagę klasę urządzenia): pod maksymalnym obciążeniem przy maksymalnej jasności laptop trwał około 2 godzin. W trybie oszczędzania energii „biurowym” z połączeniem Wi-Fi laptop może wytrzymać około 6 godzin, co jest bardzo imponujące dla modelu do gier.
Zadowolony byłem również z wbudowanego systemu audio: składa się z dwóch głośników, które znajdują się przed dolną pokrywą i są skierowane odpowiednio w dół. Okazały się głośne i dość wysokiej jakości. Tak dobre, jak to możliwe przy takich wymiarach. Aby dostroić dźwięk, dostępna jest aplikacja Sonic Studio III:
Podobnie jak w innych laptopach do gier ASUS, wśród wstępnie zainstalowanych programów jest Armory Crate, w której odbywa się cała konfiguracja laptopa i monitorowanie systemu, istnieje prywatny hub z zainstalowanymi grami i możliwością konfigurowania różnych profili. Istnieje mobilna wersja aplikacji.
Ponadto istnieje aplikacja MyASUS, tradycyjna dla wszystkich laptopów ASUS, do pobierania aktualizacji, monitorowania i innych przydatnych drobiazgów:
dno
Miło jest widzieć, że linia ASUS ROG Zephyrus rozszerza się i uzupełnia o modele z różnych segmentów cenowych, w tym bardziej przystępnych cenowo, takich jak ASUS ROG Zephyrus G GA502D. Laptop otrzymał zrównoważoną konfigurację, która wystarcza do wygodnej gry we wszystkich nowoczesnych grach w rozdzielczości FullHD. W tym samym czasie odziedziczył po starszych braciach kompaktową i lekką (jak na model do gry) obudowę oraz ładny stylowy wygląd. Warto dodać, że laptop wykorzystuje dość skuteczny system chłodzenia, który pozwala na stabilną pracę laptopa (chociaż jest dość głośny przy szczytowych obciążeniach). Laptop mile zaskoczył rozsądnymi głośnikami stereo, wyświetlaczem o 120 Hz i dobrą żywotnością baterii. Oczywiście w swojej kategorii. Wśród kontrowersyjnych kwestii, oprócz szumu pod obciążeniem, warto zauważyć matrycę budżetową z niewielką gamą kolorów i marginesem jasności, a także brak wbudowanej kamery internetowej, która dla niektórych osób może być niezwykle potrzebna. Laptop kosztuje teraz 1333 USD, nie można powiedzieć, że na rynku nie ma żadnych konkurentów. Istnieją modele o porównywalnej charakterystyce (w tym Intel), ale nie ma ich wiele, a w większości są to cięższe, duże modele.
6 powodów, aby kupić ASUS ROG Zephyrus G GA502D:
- zrównoważona, produktywna konfiguracja ;
- kompaktowe wymiary, mała waga i stylowy wygląd;
- Efektywny system chłodzenia;
- komfortowa klawiatura i touchpad;
- jakościowy system audio;
- imponująca autonomia (z urachowaniem kategorii).
3 powody, aby nie kupować ASUS ROG Zephyrus G GA502D:
- mała gama kolorów i margines jasności wyświetlacza;
- hałas pod obciążeniem;
- potrzebna ci wbudowana kamera web.
ASUS ROG Zephyrus G GA502DU-AL005
Stosunkowo niedrogi laptop do gier w stylowej, kompaktowej obudowie ze zrównoważoną konfiguracją, która obejmuje procesor AMD i kartę graficzną GeForce. Laptop wyposażony w 15,6-calowy wyświetlacz IPS 120Hz SSD, napęd, klawiaturę z podświetleniem i dobrą autonomią
Фокстрот MOYO Rozetka CytrusSpecyfikacja ASUS ROG Zephyrus G GA502D | |
---|---|
Wyświetlacz | 15,6 cali 1920x1080 IPS, 120 Hz, satyna przeciwodblaskowe |
wymiary | 360x252x20.4 mm |
waga | 2,2 kg |
System operacyjny | bez systemu operacyjnego |
edytor | AMD Ryzen 7 3750H, 4 rdzenia 8 przepływa 2.3-4.0 GHz (12 nm) |
RAM | 8GB DDR4-2400 |
grafika | nVidia GTX 1660 Ti 6 PL GDDR6, Radeon RX Vega 10 graficzne |
napęd | SSD 512 PL (M.2) PCIe 3,0 x2 |
komunikacja | Wi-Fi 802.11a / b / g / n / ac, Bluetooth 5.0, Gigabit Ethernet |
złącza | 1xUSB 3,1 Gen 2 typu C (DisplayPort 1.4), 1xUSB 3,1 Gen2 typu A 2xUSB 3,1 Gen1 typu A, 2.0B HDMI RJ45 Kensington, 3,5 mm audio |
napęd optyczny | nie |
bateria | 76 Wh |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Przegląd laptopa do gier Acer Nitro 5 AN515-54: niedrogi i wydajny
- Laptop z wbudowanym monitorem: przegląd ASUS Zenbook Pro Duo
- Przegląd ASUS ROG Zephyrus S GX502GW: mocny notebook do gier z GeForce RTX 2070 waży zaledwie 2 kg
- Recenzja Lenovo Y530 Legion: laptop do gier z minimalistycznym wzornictwem
- Recenzja Acer Predator Triton 500: laptop do gier z RTX 2080 Max-Q w zwartej, lekkiej obudowie