Recenzja ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604: GeForce RTX 4090 w smukłej obudowie
Linia laptopów ASUS ROG Zephyrus zawsze miała swoje charakterystyczne cechy: potężne podzespoły w dość powściągliwej, stylowej i kompaktowej obudowie. ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604 w pełni spełnia te kryteria. Laptop posiada wydajny procesor Intel Core i9, szybki dysk o pojemności 2 TB, dużą ilość pamięci RAM oraz kartę graficzną GeForce RTX 4090 Laptop, choć nie jest to najmocniejsza wersja. Wydajność stoi więc na bardzo wysokim poziomie. Laptop posiada 16-calowy jasny wyświetlacz Mini LED doskonałej jakości o rozdzielczości 2560x1600 i częstotliwości odświeżania 240 Hz, bardzo wygodną klawiaturę i touchpad, dobry zestaw złączy oraz wydajny, sześciogłośnikowy system audio. Można wymienić tylko dwa narzekania, a związane są one z ograniczeniami wynikającymi z kompaktowej obudowy. Układ chłodzenia jest dość głośny i nie zawsze radzi sobie z ciepłem procesora. Trochę trudno też go rozmontować w celu modernizacji. Laptop w recenzowanej przez nas konfiguracji kosztuje 190 000 UAH.
6 powody, dla których warto kupić ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604:
- wysoka wydajność;
- doskonały 16-calowy ekran Mini LED o częstotliwości odświeżania 240 Hz;
- stylowy wygląd i kompaktowa obudowa (biorąc pod uwagę 16-calowy ekran i podzespoły);
- dobry zestaw złączy;
- wygodna klawiatura i touchpad;
- głośny system audio.
2 powody, dla których nie warto kupować ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604:
- głośny układ chłodzenia, przegrzewający się przy największym obciążeniu;
- trudny do rozebrania w celu modernizacji.
Szybki start:
- Co jest w pudełku?
- Jak wygląda i jak jest zbudowany ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604?
- Jak wygodny jest ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604?
- Jak dobry jest ekran?
- Co z wydajnością i czasem pracy na baterii?
- W suchym bilansie
Co jest w pudełku?
Wszystkie laptopy z najwyższej półki ASUS Republic of Gamers mają ciekawe i obfite opakowania. Podobnie jak inne aktualne modele z tej linii, ROG Zephyrus M16 (2023) GU604 przyjechał w dużym czarnym pudełku. W środku znajduje się wszystko, czego potrzebujesz, aby w pełni wykorzystać możliwości laptopa: markowy plecak, mysz ASUS ROG Impact, zasilacz 280W dla pełnej mocy, zasilacz Type-C do zastosowań biurowych oraz dokumentacja.
A jak wygląda wygląd i konstrukcja laptopa ASUS ROG Zephyrus M16 (2023)?
Cała linia laptopów ASUS ROG Zephyrus, w tym M16, ma raczej spokojny i stylowy wygląd. Korpus jest cienki, kompaktowy i lekki jak na 16-calowy model. Jest całkowicie czarna, a jedynie klawiatura jest podświetlana RGB. Korpus wykonano ze stopu magnezu, a wieko jest aluminiowe. Cała powierzchnia robocza ma powłokę przypominającą Soft-Touch. Jest ona przyjemna w dotyku, ale zbiera nieco odciski palców. Dwa z sześciu głośników znajdują się po bokach klawiatury. A na górze powierzchni roboczej znajdują się trzy wskaźniki LED.
Górna metalowa pokrywa ma przyjemne matowe wykończenie i jest konwencjonalnie podzielona po przekątnej. Cała górna część jest pokryta 18 710 perforowanymi CNC otworami, pod którymi znajduje się 1711 diod LED wyświetlacza AniMe Matrix. W lewym dolnym rogu znajduje się niewielka płytka z logo ROG. Gdy AniMe Matrix jest wyłączony, pokrywa wygląda bardzo stylowo i powściągliwie.
Wcześniej widzieliśmy AniMe Matrix w bardziej kompaktowych modelach. Przykładem może być ASUS ROG Zephyrus G14. Teraz funkcja ta pojawiła się w większych laptopach tej firmy. Zephyrus M16 (2023) GU604 to pierwszy 16-calowy model z dodatkowym wyświetlaczem AniMe Matrix. Może on wyświetlać różne przydatne informacje: stan naładowania baterii, godzinę, datę, liczbę nowych maili w poczcie. Można też wyświetlać zdjęcia lub animacje, w tym własne warianty. Wygląda to naprawdę ciekawie i oryginalnie.
Prawie całą szerokość laptopa zajmuje duży radiator chłodzący z tyłu, więc wszystkie złącza znajdują się po bokach. Po lewej stronie znajduje się złącze zasilania, otwory wentylacyjne, Thunderbolt 4 Type-C (ze wsparciem dla 100W Power Delivery i DisplayPort 1.4 w przypadku korzystania ze zintegrowanej grafiki), HDMI 2.1, USB 3.2 Gen2 Type-A oraz łączone gniazdo audio.
Po prawej stronie znajduje się USB 3.2 Gen2 Type-C (z 100W Power Delivery) i DisplayPort 1.4 (dyskretna grafika, G-Sync), USB 3.2 Gen2 Type-A oraz czytnik kart microSD (UHS-II, 312MB/s) i otwory wentylacyjne.
Niemal całą szerokość tyłu zajmują otwory wentylacyjne, za którymi ukryto radiator chłodzący. Na środku znajduje się ozdobny napis Zephyrus.
Wszystkie cztery boki górnej pokrywy mają polerowaną, błyszczącą powierzchnię. Z przodu nie ma typowego wycięcia, ale lekko pochylony kształt pokrywy ułatwia otwieranie laptopa.
ASUS twierdzi, że ekran zajmuje 92% powierzchni pokrywy. Ramki są naprawdę cienkie, szczególnie te boczne. Nad wyświetlaczem znajduje się zestaw kamerek internetowych FullHD, kamerka na podczerwień do rozpoznawania twarzy, lampka kontrolna i dwa mikrofony.
Na spodzie ASUS ROG Zephyrus M16 znajdują się głośniki, otwory wentylacyjne do nawiewu zimnego powietrza oraz dwa gumowe paski niemal na całą szerokość obudowy, które zapobiegają ślizganiu się laptopa. Istnieje możliwość modernizacji, ale w tym przypadku procedura jest nieco bardziej skomplikowana niż zwykle. Dolna pokrywa jest mocowana za pomocą aż 15 śrubek. Jednocześnie 7 z nich jest osłoniętych gumowymi nakładkami. Warto też mieć na uwadze, że zastosowane śrubki są różnej długości, więc należy pamiętać, gdzie mają się znajdować. Po zdjęciu pokrywy użytkownik uzyska dostęp do dwóch gniazd SO-DIMM dla pamięci RAM, dwóch gniazd M.2 dla dysków SSD, karty Wi-Fi oraz układu chłodzenia.
Laptop jest kompaktowy: 355x246x23 mm, oczywiście w kategorii modeli 16-calowych. Jego waga wynosi 2,3 kg. Wersja bez AniMe Matrix jest nieco lżejsza i cieńsza. Jakość materiałów i wykonania jest bardzo dobra. Jedyne drobne zarzuty to dość matowa powierzchnia robocza oraz nieco skomplikowany proces aktualizacji.
Jak wygodny jest ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604?
ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604 posiada znaną już konstrukcję zawiasów ErgoLift, dzięki której powierzchnia robocza jest nieco uniesiona ponad stół w okolicy jednostki wyświetlającej. Dzięki temu pod laptopem jest więcej miejsca na zasysanie chłodnego powietrza przez układ chłodzenia. Maksymalny kąt otwarcia laptopa wynosi 180°. Pokrywa jest pewnie osadzona i prawie nie trzeszczy.
Układ klawiatury jest dość dobrze znany z gamingowych modeli ASUS-a. Jest to typowa pełnowymiarowa klawiatura bez dodatkowego bloku numerycznego i z minimalnymi funkcjami, które nie wpływają na ogólną użyteczność. Przycisk zasilania jest oddzielony od jednostki zasadniczej i znajduje się nieco wyżej po prawej stronie. Nie posiada on wbudowanego skanera linii papilarnych, ale jest to całkiem normalne, biorąc pod uwagę obecność kamery na podczerwień. Na prawym boku, nad klawiaturą, znajdują się cztery dodatkowe przyciski, które domyślnie odpowiadają za głośność, wyciszenie oraz uruchomienie aplikacji Armoury Crate. Istnieje możliwość ustawienia na nich makr. Cała reszta jest dość znajoma: górny rząd klawiszy funkcyjnych ma zmniejszoną wysokość, długi Shift oraz jednopiętrowy Enter. Blok strzałek również posiada mniejsze przyciski i jest nieco oddzielony od głównego bloku.
Klawiatura posiada jednostrefowe podświetlenie RGB z obsługą AURA Sync. Zastosowano klawisze Stealth Type, które są bardzo ciche. Twierdzi się, że poziom hałasu wynosi poniżej 30 dB. Pełny skok klawiszy wynosi 1,7 mm. Klawiatura działa naprawdę cicho, ale stukot klawiszy jest dość wyraźny i treściwy.
Szklany touchpad ma duże wymiary 129x84 mm i bardzo przyjemną powierzchnię. Jest dość wygodny w użyciu do zdecydowanej większości zadań, z wyjątkiem gier.
Jak dobry jest ekran?
Większość topowych laptopów gamingowych firmy ASUS ma ekrany ROG Nebula HDR Display Mini LED. ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604 nie jest wyjątkiem. Jest on wyposażony w 16-calową matrycę. Osobliwością Mini LED jest to, że za podświetlenie odpowiada 1024 małych diod, dzięki czemu zaimplementowano lokalne przyciemnianie. Mini LED cechuje bardzo wysoka jasność, kontrast i równomierność podświetlenia. Ekran ma proporcje 16:10 i rozdzielczość WQXGA (2560 x 1600). Pokrycie kolorów wynosi 100% DCI-P3, częstotliwość odświeżania: 240 Hz, czas reakcji: 3 ms, wyświetlacz posiada certyfikat Pantone, ma wsparcie Dolby Vision i certyfikat VESA Display HDR 1000. Obiecuje maksymalną jasność 600 cd/m2 w trybie ręcznym i 1100 cd/m2 wartości szczytowej. Jest wsparcie dla synchronizacji klatek G-Sync. Aplikacja ROG Armoury Crate posiada przydatne ustawienia wyświetlacza: overdrive, oszczędzanie energii (niższa częstotliwość odświeżania) oraz wielostrefowe podświetlenie. W trybie HDR wymuszone jest włączenie HDR, a po wyłączeniu ekran działa jak zwykły IPS. W sekcji Game Visual znajduje się kilka trybów obrazu. Istnieje również możliwość kalibracji ekranu za pomocą kalibratora X-Rite i1 Display Pro.
Ekran jest naprawdę doskonałej jakości: bardzo jasny, o bogatych kolorach i maksymalnych kątach widzenia. Wizualnie jest bardzo podobny do OLED pod względem kontrastu i odwzorowania kolorów. Pomiary wykazały, że maksymalna jasność wynosi 625,45 cd/m2. Gama kolorów jest rzeczywiście zauważalnie szersza od standardowej sRGB, a odwzorowanie kolorów jest bliskie wartościom referencyjnym. Temperatura barwowa wynosi około 7000K przy referencyjnej 6500, a błąd kolorów ΔE mieści się w granicach 1-3, co jest bardzo dobrym wskaźnikiem.
A co z wydajnością i czasem pracy na akumulatorze?
Laptop ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604 jest wyposażony w aktualne wydajne podzespoły, ale z drobnymi ograniczeniami wynikającymi z kompaktowej i cienkiej obudowy. W środku znajdują się procesory Intel Raptor Lake 13. generacji oraz karty graficzne GeForce RTX serii 4000. My mieliśmy do dyspozycji topową konfigurację z procesorem Intel Core i9-13900H. Jest on produkowany w procesie Intel 7 i zawiera 14 rdzeni. 6 produktywnych rdzeni o częstotliwości taktowania od 2,6 do 5,4 GHz oraz 8 energooszczędnych rdzeni o częstotliwości taktowania od 1,9 do 4,1 GHz. Obsługiwanych jest do 20 wątków obliczeniowych, a pamięć podręczna wynosi 24 MB. Standardowy poziom TDP deklarowany przez Intela to 45 W, a maksymalny - do 115 W. W omawianym laptopie w trybie Turbo TDP może jednak osiągnąć 135 W. Jest tu zintegrowana grafika Intel Iris Xe o częstotliwości do 1,5 GHz. Do dyspozycji jest 32 GB pamięci RAM DDR5-4800 (2x16 GB), pracującej w trybie dual-channel. Laptop obsługuje pamięć masową o pojemności do 64 GB. Interfejsy bezprzewodowe to Bluetooth 5.2 i szybkie Wi-Fi 6E (802.11ax) (dwuzakresowe) 2x2. Zastosowany dyskretny akcelerator wideo to NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop o maksymalnej częstotliwości 2040 MHz z ROG Boost przy TGP do 145 W (120+25 W). Choć Armoury Crate twierdzi, że w trybie Turbo TGP wynosi 150 W. W masywniejszych laptopach stosuje się wydajniejsze warianty GeForce RTX 4090 o TDP do 175 W. Do dyspozycji jest 16 GB pamięci wideo GDDR6. Laptop jest wyposażony w multiplekser MUX Switch do bezpośredniego połączenia karty graficznej z wyświetlaczem, z pominięciem wbudowanego układu graficznego, co nieco zwiększa wydajność i zmniejsza opóźnienia.
Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów i nie najwydajniejszej wersji karty graficznej ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604 wykazuje imponujące wyniki w testach syntetycznych, zarówno grafiki, jak i procesora. Mocy wystarczy więc zarówno do nowoczesnych gier, jak i ciężkiej grafiki.
Za chłodzenie podzespołów odpowiada siedem heatpipów, trzy wentylatory chłodzące Arc Flow o 84 łopatkach każdy oraz duże chłodnice składające się z miedzianych żeberek o grubości zaledwie 0,1 mm. Jako interfejs termiczny zastosowano płynny metal Thermal Grizzly. Jest też system ochrony przed kurzem.
Podczas długiego szczytowego obciążenia z wykorzystaniem stress testu AIDA64 układ chłodzenia pracuje dość głośno, a obudowa nagrzewa górną część powierzchni roboczej oraz górne rzędy klawiatury. W tym samym czasie temperatura wzrasta do 90-95° i pojawia się pstrokacizna. Średnio do 8%, choć sporadycznie więcej.
\NDysk to model SSD M.2 NVMe PCIe Gen4 x4 Samsung PM9A1 o pojemności 2 TB. Jest dodatkowe gniazdo na drugi dysk, a także obsługiwana jest macierz RAID 0.
Maksymalna prędkość odczytu wyniosła nieco ponad 7000 MB/s, a zapisu około 5200 MB/s, co jest w pełni zgodne z podanymi danymi.
Wszystkie współczesne gry działają idealnie na maksymalnych ustawieniach graficznych, z liczbą klatek na sekundę przekraczającą 60 FPS. Cyberpunk 2077 z włączonym trybem Overdrive, maksymalnymi ustawieniami i automatycznym DLSS działa w 60-70 FPS.
Gears 5. Ustawienia ultra, 95-120 FPS:
Ghostrunner. Ustawienia maksymalne, ray tracing, DLSS nie jest używany. 70-85 FPS:
God of War. Ustawienia maksymalne, brak DLSS: 80-115 FPS
Callisto Protocol. Ustawienia maksymalne, ray tracing na maksimum: 65-85 FPS
The Ascent. Ustawienia maksymalne, DLSS w trybie jakości. 70-85 FPS.
The Last of Us Part I, wersja 1.0.3.0. Ustawienia maksymalne. 60-75 FPS:
System audio laptopa składa się z 6 głośników. Brzmi on dość głośno, przekonująco i ma niewielką ilość niskich częstotliwości. Do filmów, teledysków i muzyki (jeśli nie jest się bardzo wymagającym słuchaczem) są więc idealne. Podczas gier należy jednak używać słuchawek, bo układ chłodzenia jest również głośny.
ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604 zasilany jest akumulatorem o pojemności 90 Wh. Ładowanie laptopa z dołączonego do zestawu zasilacza 280 W zajmuje około 2 godzin. I to do niezbyt wymagających zadań. Na przykład podczas pracy w biurze można skorzystać z opcjonalnego, dołączanego do zestawu zasilacza Power Delivery o mocy 100 W ze złączem Type-C. W trybie biurowym (Wi-Fi, przeglądarka, dokumenty, niska jasność i minimalna wydajność) wytrzymuje on około 6 godzin.
Do konfiguracji laptopa służy znana nam już wielokrotnie opisywana aplikacja Armoury Crate. Pozwala ona wybrać tryby pracy laptopa, system chłodzenia, MUX Switch, monitorować stan systemu, regulować podświetlenie klawiatury, AniMe Matrix, instalować aktualizacje, zmieniać tryby kolorów wyświetlacza i regulować dźwięk.
Oraz MyASUS z podstawowymi ustawieniami:
. Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604.
- ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604 to smukły i kompaktowy laptop z procesorem Intel Core i9 i kartą graficzną GeForce RTX 4090 Laptop
- Posiada wspaniały 16-calowy ekran Mini LED o rozdzielczości 2560x1600, częstotliwości odświeżania 240 Hz i czasie reakcji pikseli 3ms.
- Ma dość powściągliwy i stylowy design, który będzie odpowiedni zarówno w domu, jak i w biurze.
Specyfikacja ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604 | |
---|---|
Wyświetlacz | 16 cali, 2560x1600 16:10, Mini LED, 240 Hz, 3 ms |
Wymiary | 355x246x23 mm |
Waga | 2,3 kg |
System operacyjny | Windows 11 Pro 64bit |
Procesor | Intel Core i9-13900H (2.6-5,4 GHz), 14 (6+8) rdzeni, 20 wątków, (Raptor Lake, Intel 7) |
RAM | 32 GB DDR5-4800 MHz |
Grafika | nVidia GeForce RTX 4090 Mobile, 16 GB GDDR6, Intel Iris Xe |
Pamięć masowa | 2 TB SSD M.2 NVMe PCIe Gen4 x4 |
Komunikacja | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2 |
Złącza | HDMI 2.1, 2xUSB 3.2 Gen 2 Type-A, USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, Power Delivery), Thunderbolt 4 (DisplayPort, Power Delivery), czytnik kart MicroSD, 3.5mm jack audio |
napęd optyczny | Brak |
Bateria | 90Wh |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- A Hard Day's Journey in a Galaxy Far, Far Away: Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem STAR WARS Jedi: Survivor
- Recenzja ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V): najcieńszy 13-calowy laptop z wyświetlaczem OLED
- Recenzja MSI Titan GT77 HX 13V: potworna wydajność, mechaniczna klawiatura i ekran 4K MiniLED
- Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu walki
- Recenzja ASUS ROG Flow X16: potężny gamingowy laptop-transformator ze stacją dokującą