Najlepsze nawilżacze powietrza
Nie jest tajemnicą, że optymalny mikroklimat w mieszkaniu człowieka to temperatura około 22°C i wilgotność 40-60%. Wtedy nie cierpi na tym odporność i lepiej się śpi, a skóra i błony śluzowe nie wysychają. Nie da się tego osiągnąć bez zastosowania techniki klimatyzacyjnej, więc zdecydujmy się na jej zakup. Oferujemy Państwu nasz własny ranking nawilżaczy do pomieszczeń, które sprawią, że w Państwa domu zapanuje odpowiednia pogoda.
Spis treści:
- Jaki jest najlepszy nawilżacz powietrza?
- Baseus slim waist White (DHMY-B02)
- Nawilżacz DYSON AM10
- Nawilżacz POLARIS PUH 8060 TFD grafit
- MAXCAN MH-602BRC
- COOPER&HUNTER CH-3035T Bali
- ERGO HU 2046 DTF
- ROTEX RHF520-W
- ELECTROLUX EHU-5015D
- Oczyszczacz powietrza POLARIS PAW 2203Di
Który nawilżacz jest lepszy?
Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów nawilżaczy o zasadniczo różnych konstrukcjach i działaniu.
W sumie są 4 rodzaje:
- Oczyszczacze powietrza (zimne). Zasada jest prosta: powietrze jest zasysane, przepuszczane przez wilgotny filtr i - czyste i nawilżone - rozprowadzane po pomieszczeniu za pomocą wentylatora. Takie urządzenia kosztują najmniej i w zasadzie nie powinny powodować skraplania się pary wodnej, powstawania szumowin na ścianach i meblach oraz kamienia na ścianach samego urządzenia. Ale wilgotność nie jest wyższa niż 45% przy takim nawilżaczu. Chociaż to, czy powinna być wyższa, jest dyskusyjne. Filtry muszą być regularnie wymieniane.
- Nawilżacze parowe (gorące) - podgrzewają wodę i zamieniają ją w parę, która jest uwalniana w swobodnym ruchu po pomieszczeniu. Para ta wystarczająco nawilża powietrze, ale może się skraplać i opadać "rosa" na meble i ściany. Z drugiej strony, w zimie może podnieść temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni. Ale z drugiej strony, małe dziecko może się poparzyć gorącą parą. A po czwarte, para wodna dezynfekuje powietrze w pomieszczeniu. Ale po piąte, takie nawilżacze są nieco hałaśliwe i nie do końca energooszczędne... Podsumowując, jest wiele do przemyślenia przy wyborze. Nawilżacze parowe muszą być regularnie czyszczone od wewnątrz w celu usunięcia kamienia.
- Nawilżacze ultradźwiękowe - Jest to bardziej zaawansowany gadżet w porównaniu do pary, ponieważ, po pierwsze, nie tworzą pary, a delikatną mgiełkę (a więc nie ma kondensacji w dowolnym miejscu), a po drugie, mgiełka nie jest gorąca, a więc bezpieczna - choć należy umieścić nawilżacz w pokoju dziecięcym. Zużywa on również mniej energii i jest cichszy niż nawilżacz parowy oraz posiada regulowany poziom nawilżania. Nawilżacze są często wyposażone w humidistat, który monitoruje poziom wilgotności w pomieszczeniu i wyłącza czasowo urządzenie, gdy osiągnie ono pożądane wartości. Tak, że może być automatycznie włączony z powrotem, gdy nadejdzie czas. Możesz również użyć olejku eterycznego w nawilżaczu ultradźwiękowym, aby nadać zapach swojemu domowi - czego nie chciałbyś robić w nawilżaczu parowym.
- Oczyszczacze powietrza to najdroższe gadżety w tej kategorii, ponieważ nie tylko nawilżają powietrze, ale również je oczyszczają. Zasada działania jest podobna jak w przypadku tradycyjnego oczyszczacza na zimno, z tą różnicą, że powietrze nie przechodzi przez filtr mokry, ale przez zbiornik z wodą, gdzie jest faktycznie myte. W związku z tym myjki zatrzymują kurz, cząsteczki zapachów i dym, które osadzają się na obracających się wewnątrz urządzenia łopatkach.
Dlaczego w pomieszczeniach, w których pracują nawilżacze powietrza, na powierzchniach często pojawia się biały pył?
Zjawisko to rzeczywiście można zaobserwować, ale winowajcą nie są nawilżacze, lecz ich właściciele, którzy wlewają do nich nie przefiltrowaną wodę, lecz po prostu z kranu. Wszystkie sole i zanieczyszczenia, które są zawarte w takiej wodzie, osadzają się w postaci piany na meblach. Problem ten jest specyficzny dla nawilżaczy ultradźwiękowych. Aby temu zaradzić, należy napełniać je tylko przefiltrowaną czystą wodą, regularnie płukać zbiornik i wewnętrzne filtry (jeśli są), aby zapobiec tworzeniu się kamienia, który następnie i będzie osadzał się na powierzchniach. Warto też rozważyć nawilżacze ze specjalnymi filtrami wody, które ją zmiękczają i neutralizują sole, które mogą wytrącać się w całym pomieszczeniu, takie jak COOPER&HUNTER CH-3035T Bali.
Jakie jest zużycie energii przez nawilżacze?
Nie obawiaj się, że umieszczając w domu nawilżacz, który normalnie musi pracować zarówno w dzień, jak i w nocy, znacznie zwiększysz koszty energii. Tak, wytwornice gorącej pary z pewnością pożerają kilowaty. Ale tutaj są ultradźwiękowe nawilżacze zazwyczaj mają moc w zakresie 25 - 30 watów, a Baseus slim talia - 5 watów w ogóle, co oznacza, że zużycie energii na miesiąc będzie niskie.
Jak wkraplać olejek eteryczny do nawilżacza?
Jest to zwykle osobno wymieniane w opisach tych gadżetów, które są wyposażone w funkcję zapachową. Jest tam również napisane, gdzie dokładnie należy wkraplać olejek eteryczny. Ponieważ nie można go po prostu dodać do wody; może to zniszczyć urządzenie. Na przykład na stronie ELECTROLUX EHU-5015D w instrukcji obsługi jest wyraźnie napisane, że można go używać do aromatyzowania pomieszczeń, ale olejek eteryczny należy kapać na specjalnie do tego celu przeznaczoną gąbkę. Jest też takie ostrzeżenie:
Baseus slim waist White (DHMY-B02)
Tani, prosty nawilżacz, jeśli masz pilną troskę o mikroklimat (np. jeśli jesteś chory) i nie masz wolnych środków.
Nawilżacz ultradźwiękowy z elektronicznym sterowaniem w cenie tortu (ale korzyści zdrowotne z niego płynące będą nieporównywalnie większe). A jako wisienka na torcie, można podłączyć lampkę lub mini-wentylator, który jest dołączony do samego nawilżacza (choć jednocześnie można dołączyć tylko jedną rzecz, ponieważ są one podłączone przez jeden port USB).
Jest w stanie zamienić wodę w parę (lepsze byłoby wino!) o wydajności 35 ml/h i jest gotowy do obsługi do 10 m2 pomieszczenia. Jeśli przestawimy nawilżacz na pracę ciągłą (a jest też bardziej ekonomiczna - zmienna), jego pełny zbiornik o pojemności 380 ml wystarczy na 6 godzin nieprzerwanego nawadniania. Należy tylko pamiętać, że nie ma żyrostatu ani tampera, więc nawilżacz może się wyłączyć tylko w dwóch przypadkach: gdy zabraknie wody lub gdy go fizycznie wyłączymy.
Do nawilżacza można dodać kilka kropel olejku eterycznego w celu nadania zapachu.
Gadżet waży nieco ponad 150 g i ma wymiary 17×12×12 cm. Może być jednak zasilany poprzez kabel micro-USB, który musi być podłączony albo do portu USB w komputerze, albo do standardowej ładowarki, która nie jest dołączona do nawilżacza.
Jest to najdroższy nawilżacz, jaki udało nam się znaleźć na ekspansjach fanów. Co ma takiego niesamowitego w sobie, że za jego cenę można kupić średniej wielkości laptopa?
To ultradźwiękowy nawilżacz o wydajności 300 ml/h, który jak obiecują producenci, obsługuje w najlepszym wypadku powierzchnię 30 metrów kwadratowych.2i może pracować jako nawilżacz i jako wentylator. Posiada timer (do 18 godzin) oraz funkcję automatycznego wyłączania, a także higrostat, który utrzymuje w pomieszczeniu wymaganą wilgotność. Które, nawiasem mówiąc, można ustawić samemu: od 30% do 70%.
Posiada on również wiele innych funkcji:
- ultrafioletowe oczyszczanie powietrza;
- technologia Air Multiplier™, która tworzy ciągły silny strumień powietrza, dzięki czemu nawilżacz jest bezłopatkowym wentylatorem;
- 10 regulowanych prędkości przepływu powietrza;
- zgodność z normą asthma & allergy friendly™;
- cicha praca (57 dB w trybie nawilżacza i 62 dB - wentylatora).
Ten gadżet jest tak sprytny, że nawet pilot ma specjalny magnes, który można przyczepić do korpusu nawilżacza, aby nie zgubić go w pokoju.
Z pustym zbiornikiem na wodę (3 litry), nawilżacz waży około 3,5 kg i zajmuje dużo miejsca: 57,9 × 24 × 13,5 cm. Może być wysłany do Ciebie w kolorze białym lub szarym. Producent udziela 2-letniej gwarancji.
W recenzji dotyczącej tego nawilżacza, jeden z komentujących napisał nawet, że takie gadżety znajdują się w salach pałaców w Wiedniu. W jakich, tego jednak nie sprecyzował...
Nawilżacz ultradźwiękowy z dotykowym sterowaniem i funkcją jonizacji powietrza. Mamy tu automatyczną kontrolę i wilgotności w pomieszczeniu, oraz czujniki, a timer automatycznie wyłącza się do 12 godzin (takto gadżet może nieprzerwanie pracować przez 35 godzin), oraz 5 prędkości pary. Nie tylko nawilża, ale również oczyszcza powietrze dzięki ceramicznemu filtrowi. Ponadto jonizuje powietrze, dzięki czemu jest ono higieniczne. A dzięki funkcji ciepłej pary podnosi temperaturę w pomieszczeniu. A jeśli w zbiorniku zabraknie wody, sprytne urządzenie samo się wyłączy. Możesz łatwo dodać olejki eteryczne do nawilżacza, aby nadać mu zapach i możesz zostawić go włączonego na całą noc - włączy się i zatrzyma, kiedy będzie potrzebny. Posiada specjalny tryb nocny do stosowania w nocy.
Pojemność zbiornika na wodę - 5 l, przy wydajności 450 ml/h, nawilżacz ten jest w stanie obsłużyć do 45 m2. Waży mniej niż 3 kg, a zajmuje tak dużo miejsca: 34,4×27×25 cm.
Sterowanie odbywa się za pomocą wielofunkcyjnego wyświetlacza LED na obudowie lub za pomocą pilota. Producent udziela 2 lata gwarancji na ten model nawilżacza. Recenzje jak dotąd dobre.
Również nie najtańszy nawilżacz ultradźwiękowy ze sterowaniem elektronicznym. Jego wydajność wynosi 300ml/h, ale można ręcznie regulować intensywność odparowania. A gdy w prawie 6-litrowym zbiorniku zabraknie wody, gadżet ostrzeże nieostrożnego właściciela i wyłączy się z ruchu.
Nawilżacz ten posiada funkcje jonizacji i oczyszczania powietrza - poprzez filtr ceramiczny (czyli taki, który nie jest materiałem eksploatacyjnym). W sumie, prawie nie hałasuje - co to jest 25dB?
Gadżet jest kompatybilny z wkładkami zapachowymi MAXCAN FH-240 Lavender, MAXCAN FH-240 Eucalyptus, więc oprócz nawilżacza weź pod uwagę, że dostajesz również lampkę zapachową. Ponadto zbiornik posiada poręczne uchwyty, dzięki którym nie złamiesz ważnej części podczas czerpania wody.
Wyłącznik czasowy do 24 godzin i automatyczne wyłączanie po upływie czasu pozwalają włączyć nawilżacz i zapomnieć o nim. Lekki - do 2 kg - i kompaktowy - 38×26×19 cm - będzie Ci służył przez lata. Cóż, przynajmniej producent daje gwarancję na pierwszy rok.
Recenzje czytaj tutaj.
COOPER&HUNTER CH-3035T Bali
Stylowy nawilżacz ultradźwiękowy ze sterowaniem dotykowym, timer na 12 godzin, automatyczne wyłączenie po ustawionym czasie lub gdy skończy się woda. Ustawienie to automatycznie kontroluje również wilgotność w pomieszczeniu, a w razie potrzeby gadżet może się wstrzymać. Miłą cechą tego modelu jest wkład filtrujący, który zmiękcza wodę, dzięki czemu powstaje mgiełka bez soli. Funkcja jonizacji jest również obecna. Możesz również dodać do zapachu pokoju kroplę olejku eterycznego.
Wydajność tego nawilżacza 300 ml/h, pojemność zbiornika na wodę - 3,5 l. Przy tych parametrach jest w stanie obsłużyć pomieszczenie o powierzchni nie większej niż 25 m2 . Sam gadżet (bez wody) waży nieco ponad 2 kg, a jego wymiary przedstawiają się następująco: 34,4×5,6×25,6 cm.
Ten nawilżacz jest objęty roczną gwarancją, a użytkownicy w opiniach mówią o jego cichej pracy i wygodnym górnym nalewaniu wody.
Przedstawiciel dumnej klasy niedrogich nawilżaczy (do 1000 UAH), ale ultradźwiękowych, ładnych z wyglądu i z dotykowym ekranem sterowania.
Na pierwszy rzut oka ma wszystko to, co w droższych braciach: czujniki temperatury i wilgotności, oraz higrostat, który pozwala na utrzymanie zadanych parametrów w pomieszczeniu. Podobnie jak droższe modele, posiada timer (do 12 godzin), funkcje oczyszczania powietrza i zapachu. Nawilżacz ten pozwala również na wybór jednego z trzech trybów mgły.
4-litrowy zbiornik i wydajność 260 ml/h pozwalają zapomnieć o napełnianiu gadżetu wodą na długi czas. Jednocześnie zjada bardzo dużo: jego pobór mocy wynosi tylko 25 W, waży mniej niż 1 kg (z pustym zbiornikiem) i ma następujące wymiary: 28,5×19,5×18,6 cm. A recenzje są bardzo przychylne.
Stylowy biało-srebrny gadżet można również uznać za niedrogi (jak na nawilżacz), ale wydajny (jak na ten sam) - z wytwarzaniem pary 300 ml/h.
Jest w stanie zapewnić mikroklimat w pomieszczeniu o powierzchni do 35m2, emitując przy tym bardzo niski poziom hałasu - do 25dB. A kiedy woda się skończy, urządzenie samo się wyłącza, aby się nie spaliło. Ale nie ma automatycznego timera, żyrostatu, czujników, które automatycznie wyłączają się po osiągnięciu żądanej wilgotności (lub analizują wilgotność w ogóle).
Istnieje jednak filtr ceramiczny do zmiękczania wody. Zbiornik na wodę ma pojemność 5,2 l.
Sterowanie w tym nawilżaczu jest mechaniczne - prawie nic się nie psuje, a mimo to producent daje na niego 1 rok gwarancji. Urządzenie waży mniej niż 2 kg puste (bez wody) i ma następujące wymiary: 35×25×16 cm. Recenzje na jego temat są w większości entuzjastyczne.
Ultradźwiękowy nawilżacz z kontrolą dotykową i kosztować nieco poniżej 100 dolarów. Wydajność jest standardowa - 300 ml/h. Jego atutami są prosta obsługa i technologia Intelligent Pro. Technologia Intelligent Pro pozwoli Ci ocenić wilgotność w Twoim pomieszczeniu na podstawie koloru diody LED z boku urządzenia: pomarańczowy oznacza zbyt suchy, fioletowy - optymalny, a niebieski - zbyt wilgotny.
Nawilżacz ten posiada również funkcję zapachu powietrza oraz filtr, który po pierwsze chroni wewnętrzne części, a po drugie częściowo usuwa z powietrza obce zapachy. Jest on w stanie obsłużyć obszar nie większy niż 30 m2. Nie ma timera, co jest chyba jedyną wadą tego modelu. Pojemność zbiornika wynosi 4 litry, ale jeśli jest on pusty, sam nawilżacz waży nieco ponad 1,5 kg. A jego wymiary są następujące: 29,4×23×16 cm. Recenzje dość kontrowersyjne, ale który z nich jest prawdziwy, można zrozumieć tylko z własnego doświadczenia.
Ten oczyszczacz powietrza zwrócił naszą uwagę przede wszystkim swoją ceną - kosztuje tyle, co nawilżacz ultradźwiękowy, podczas gdy zazwyczaj cena tej klasy urządzeń jest znacznie wyższa.
Wygląda całkiem stylowo - czarny cylinder, który można postawić na podłodze, stoliku lub szafce nocnej. Pod względem wymiarów nie różni się zbytnio od zwykłego nawilżacza: 38×29,2×29,2 cm. Gadżet jest w stanie "umyć" powietrze w pomieszczeniu, na powierzchni nie większej niż 20 m2, a wydajność jest o połowę mniejsza niż w większości nawilżaczy - tylko 150 ml/h. Ale to coś nie tylko nawilża, ale także naprawdę czyści, dezynfekuje i usuwa niechciane zapachy!
Pamiętaj tylko, że, jak w przypadku każdego oczyszczacza powietrza, bęben z dyskami, nie można zapomnieć o okresowym myciu, w przeciwnym razie z nawilżonym powietrzem w pomieszczeniu będzie rozprzestrzeniać i nieprzyjemny zapach, który wkrótce pojawi się z kamienia.
Zbiornik o pojemności nieco ponad 2 litrów pozwoli gadżetowi na nieprzerwaną pracę przez 15 godzin w celu kreowania pogody w domu. Poziom hałasu jest również bardzo niski i wynosi do 25dB.
Pokrywa deszczownicy posiada bardzo ładny dotykowy panel sterowania z 6 przyciskami i diodami LED. A jest w czym wybierać:
- Można wybrać jeden z trzech trybów wydajności: niski, średni i wysoki.
- Tryb AUTO pozwala na utrzymanie stałego poziomu wilgotności w pomieszczeniu, automatycznie zmniejszając lub zwiększając intensywność pracy w zależności od warunków otoczenia.
- Tryb nocny, który sprawia, że urządzenie jest tak ciche, jak to tylko możliwe, przy wyłączonych wszystkich światłach.
- Funkcja jonizacji do dezynfekcji powietrza.
- Timer na 1 - 8 godzin i automatyczne wyłączenie po ustawionym czasie.
- Zabezpieczenie przed dziećmi - naciśnięcie dwóch sekretnych przycisków blokuje cały panel sterowania - więc jeśli dziecko postanowi odkryć nowy, niespodziewany obiekt w pokoju, oboje są bezpieczni (przynajmniej dopóki dziecko nie zacznie pić wody ze zbiornika).
I oczywiście, gdy woda w zbiorniku się skończy, to sprytne urządzenie się wyłączy. Recenzje dla niego są zachęcające. Producent obiecuje 1 rok gwarancji.
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Ranking najlepszych multicookerów: wybór leniwca
- Ranking lodówek na całe życie: zarówno serdeczne, jak i skromne
- Najlepsze pralki z tych, które kosztują grosze
- Najlepsze odkurzacze-roboty
- 10 dozowników mydła w płynie: porządne, ładne i higieniczne
- Bitwa z plonami: wybór suszarki do owoców i warzyw