Jak wybrać powerbank, który nie będzie zbierał kurzu w Twojej szafce

Autor: Lora Craft | 01.12.2021, 13:10
Jak wybrać powerbank, który nie będzie zbierał kurzu w Twojej szafce

Przezorny człowiek nie wyjdzie z domu bez powerbanku, nawet jeśli ma ich jeszcze kilka w domu. Czas przyznać: baterie zewnętrzne to materiały eksploatacyjne, bo się gubią, psują, dają znajomym "do noszenia" (a zwracają nie częściej niż pożyczony długopis czy zapalniczkę, czyli prawie nigdy). Poza tym, jest to uniwersalny prezent dla przyjaciół, kolegów i koleżanek z klasy: każdy potrzebuje energii, zawsze.

Przy całej pozornej monotonii asortymentu (no bo co, mówią, może zaskoczyć zewnętrzny akumulator?), dziś na rynku widzimy różne i ciekawe powerbanki. Tutaj masz jasne kolory i bezprzewodowe ładowanie, a także wszystkie rodzaje formatów. Tak, a pod względem pojemności pamięci masowej ma sporą rozpiętość - choć dla telefonu "na trochę", choć dla laptopa "do gardła". Wybraliśmy jednak dla Państwa optymalną listę modeli na każdą okazję i dołożymy wszelkich starań, aby była ona na bieżąco aktualizowana.

Zawartość:

Najlepsze Power Banki:

Na co zwrócić uwagę wybierając przenośną baterię

Pojemność baterii zewnętrznej

To kluczowa cecha każdego powerbanku. Mierzona w miliamperach pomnożonych przez godzinę (mAh lub po prostu mAh). Mówiąc prościej, jest to ilość energii, którą ładowarka jest w stanie zmagazynować. Uwaga: gromadzić - ale nie przekazywać. Bo przy przesyłaniu energii z baterii do smartfona część energii pójdzie na różnego rodzaju pasożytnicze rzeczy, część zostanie utracona i zamieniona w ciepło itd. Pamiętaj, że zawsze około 30 - 40% energii deklarowanej na etykiecie powerbanku pójdzie na marne. Jeśli więc, na przykład, kupiłeś zewnętrzną baterię o pojemności 10000 mAh, a do pełnego naładowania smartfona potrzebujesz 2500 mAh, nie oznacza to, że będziesz w stanie w pełni naładować go 4 razy. Nie daj Boże wyjdzie 3 (umownie strata wyniosłaby 25%, co jest zbyt optymistycznym przewidywaniem).

Ale generalnie, jeśli potrzebujesz powerbanka tylko do telefonu "obsługującego spodnie", to te 10000 mAh w zupełności wystarczy Ci do oczu. Jeśli natomiast planujesz regularnie ładować więcej niż jeden smartfon lub, co więcej, laptopa, zdecyduj się na 20 000-30000 mAh.

Nie zapominajmy też, że im większa pojemność baterii zewnętrznej, tym większy jej rozmiar i waga. Każdy szuka swojego własnego kompromisu.

Prąd wyjściowy

Pojemność powerbanku nie jest jedynym kluczowym parametrem, ważny jest również prąd wyjściowy. Jeśli pojemność określa, ile gadżetów może naładować taki zewnętrzny akumulator, to prąd wyjściowy określa, jak szybko te gadżety będą ładowane. Oczywiście, im wyższa wartość tego parametru, tym szybszy będzie proces ładowania.

Przy okazji, z kursu fizyki w szkole średniej, zapamiętaj, że w obwodach równoległych prądy się sumują. Dlatego też, jeśli do PowerBanku podłączonych jest kilka urządzeń jednocześnie, prąd pomiędzy nimi jest rozdzielany i każde urządzenie otrzymuje prąd mniejszy niż całkowity prąd nominalny zapisany w instrukcji ładowarki. W związku z tym ładowanie tych urządzeń będzie trwało dłużej niż w przypadku podłączenia jednego urządzenia na raz.

Zwykle każdy port ma maksymalny prąd, jaki może dostarczyć. Jeśli prąd ten jest niższy niż prąd zasilania, którego wymaga Twój gadżet - proces ładowania będzie dość powolny. Jeśli prąd wyjściowy na power banku jest wyższy niż wymaga tego Twój gadżet, nic wielkiego. Smartfony mają system ochrony i kontroler, który ogranicza prąd ładowania. Nie dojdzie więc do przegrzania lub zwarcia. Wniosek: każdy powerbank może naładować każdy gadżet - jeśli tylko pasują do niego złącza (lub przejściówki). Z przenośną baterią, która ma wyższy prąd wyjściowy, naładujesz swoje gadżety szybciej, ale ten model będzie kosztował trochę więcej. A tak, są na rynku powerbanki z możliwością szybkiego ładowania. W specyfikacji producent zazwyczaj podaje obsługiwane standardy: Quick Charge 3.0 (QC 3.0), Huawei SuperCharge, Power Delivery (PD) i inne.

Jak podłącza się powerbank?

Po pierwsze, sam przenośny akumulator prędzej czy później musi zostać naładowany. Aby to zrobić, koniecznie będzie posiadał jedno złącze wejściowe (najczęściej microUSB). W zestawie znajduje się kabel do ładowania powerbanku.

A to, na co należy zwrócić szczególną uwagę, to ilość portów wyjściowych (na szczęście nie jesteś do końca manekinem i mam nadzieję, że nie mylisz ich z wejściowymi). Jeśli masz więcej niż jeden port, dobrze jest mieć możliwość ładowania wielu gadżetów w tym samym czasie. Upewnij się tylko, że złącza tych portów (czy to USV, czy nowocześniejsze USB Type-C) pasują do kabla zasilającego Twojego smartfona. Aha, i przy okazji, kable wyjściowe dołączone do powerbanków są rzadko sprzedawane - należy używać natywnego kabla telefonu. Jeśli coś nie pasuje - trzeba będzie kupić adapter. Chociaż zdarzają się szczególnie dobre oferty nawet z adapterami, jak np. Xiaomi Mi Power Bank 3.

Ponownie, im więcej portów wyjściowych tym lepiej, ale tym droższa będzie bateria. 

Niektóre modele powerbanków (jak również niektóre modele smartfonów) obsługują technologię ładowania bezprzewodowego. Jeśli oba te warunki są spełnione, można obejść się bez kabla.

jaką baterię zewnętrzną wybrać

Jak długo trwa ładowanie powerbanku?

Oprócz wydajności prądowej akumulatorów przenośnych, istnieje jeszcze jeden ważny parametr - prąd wejściowy. Określa jak szybko akumulator będzie się ładował z sieci. Jest to zwykle ułamek szybkości, z jaką powerbank ładuje telefon. Nowoczesne ładowarki zewnętrzne są w stanie naładować się do pełna w 30 minut, a np. w 5 minut zgromadzić tyle energii, ile wystarczy do naładowania przeciętnego smartfona.

Wystarczy zadbać o właściwe oznakowanie. Zdarza się, że marketingowcy pięknie przedstawiają fakty i piszą na opakowaniu power banku 5 minut ładowania. Ta obietnica wymaga zrzeczenia się odpowiedzialności. Oznacza to, że powerbank nie naładuje się do pełna w ciągu 5 minut. Nie naładuje Twojego telefonu w 5 minut. Można to zrozumieć w ten sposób, że w ciągu 5 minut bateria ta zgromadzi wystarczającą ilość ładunku, aby naładować Twój smartfon. Inną przydatną funkcją jest ładowanie typu end-to-end, gdzie power bank sam jest podłączony do sieci i może również zasilać inne urządzenia.

Przykład powerbanku o dużej pojemności, ale z szybkim ładowaniem - ZMI 10 QB820.

Prędkość, z jaką Powerbank ładuje Twoje gadżety, nie jest w żaden sposób związana z prędkością, z jaką ładuje je z sieci (pamiętaj o prądzie wejściowym i wyjściowym).

Jaki powerbank powinienem kupić?

Przenośny akumulator może mieć plastikową lub metalową obudowę. Pierwszy z nich kosztuje mniej, a drugi waży więcej. Drugi jest bardziej niezawodny, zwłaszcza jeśli go upuścisz. Jeśli często upuszczasz swoje urządzenie, wybierz model z ochroną przed wstrząsami. Jeszcze lepiej, wybierz model, który jest również odporny na kurz i wilgoć.

Niektóre modele posiadają panel słoneczny na obudowie, dzięki czemu możesz częściowo naładować swoją zewnętrzną baterię tylko dzięki słońcu w ciągu dnia. Jest to rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Nie mogło też zabraknąć ładnego wyświetlacza lub wskaźnika naładowania na obudowie - aby ułatwić nawigację między "więcej" a "już". Tak jak dla Xiaomi, tak dla Samsunga zazwyczaj stosuje się cztery diody LED.

A więc, przyjaciele, zakończmy teorię i przejdźmy do konkretnych przykładów.

Xiaomi Mi Power Bank 3 (PLM12ZM)

Nie bez powodu numer modelu umieściliśmy w nawiasie. Xiaomi ma kilka wersji Mi Power Bank 3 o pojemności 10 000 mAh, a tylko ten ma złącze USB Type-C, które może działać zarówno dla wejścia, jak i wyjścia. W efekcie otrzymujemy wsparcie dla dwóch popularnych standardów Quick Charge 3.0 (przez USB) oraz Power Delivery (USB-C). Oba mogą uzyskać do 18W, z maksymalnie 5V / 3A, gdy dwa urządzenia są podłączone w tym samym czasie. Kolejny port, tym razem Micro USB, jest potrzebny do ładowania ładowarki. Użytkownik nie musi nosić ze sobą dwóch kabli - do kabla dołączona jest przejściówka z Micro USB na USB Type-C. Konstrukcja jest utrzymana w jak najprostszej formie, Xiaomi stosuje aluminiową obudowę od pierwszej generacji mobilnych baterii, dzisiejsze modele stały się po prostu nieco cieńsze.

Samsung 10000 mAh 25W

Producenci smartfonów często opracowują własne technologie szybkiego ładowania, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze przenośnej baterii. Samsung postanowił ułatwić to użytkownikom i wypuścił na rynek markowe akcesorium w postaci metalowego paska, który obsługuje Power Delivery 3 i Super Fast Charge. Po naładowaniu przez USB Type-C, powerbank dostarcza do 25W mocy - dokładnie tyle, ile potrzeba flagowcom producenta. Maksymalne wartości są osiągane, gdy tylko ten port jest zajęty. Drugie wyjście USB umożliwia natomiast ładowanie urządzeń z Quick Charge 2.0 (do 18W). Pojemność baterii wynosi 10 000 mAh, a aktualny poziom naładowania jest wskazywany przez prosty wskaźnik LED.

Xiaomi Redmi Fast Charge Power Bank

Nie tak dawno temu Xiaomi wprowadziło na rynek serię Redmi niedrogich power banków dla tych, którzy chcą tanio i kwaśno. Redmi Fast Charge Power Bank 20,000mAh obsługuje szybkie ładowanie i pozwala na podłączenie dwóch urządzeń jednocześnie. Ale nie wszystkie naraz. Ze specyfikacji modelu wiemy, że Quick Charge działa tylko przy korzystaniu z jednego portu USB. Jeśli używasz obu, maksymalny prąd wyjściowy wynosi 3.6A przy 5V. Złącza Micro USB i USB-C służą wyłącznie do podłączania urządzenia. Do wad należy zaliczyć sporą wagę (420 gramów - nieźle, nawet biorąc pod uwagę pojemność). Ponadto, sądząc po opiniach użytkowników, biała plastikowa obudowa zbiera zarysowania jak magnes i szybko traci swój atrakcyjny wygląd. Jednak w sklepach już zaczyna pojawiać się czarna wersja.

Xiaomi Mi Wireless Power Bank Essential 10000 mAh

Przed nami model o średniej pojemności z chipem - standardem bezprzewodowego ładowania Qi (do 10 W). Zewnętrzna bateria utrzyma Twój telefon w stanie gotowości do pracy przez wiele dni. Jednocześnie można ładować dwa urządzenia - jedno przez wyjście USB, a drugie bezprzewodowo, przykładając je do podkładki. Obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego, dostępne są warianty biały i czarny. Xiaomi nie zdradza tradycji, za wskaźnik naładowania odpowiadają cztery białe diody LED. Kolejny niebieski wskaźnik jest aktywny podczas ładowania Qi. Port USB Type-C służy wyłącznie do ładowania powerbanku, przy zastosowaniu odpowiedniej przejściówki trwa to około 4 godzin.

Anker PowerCore II 6700

Powerbank łączy w sobie kompaktowe rozmiary z pojemnością wystarczającą do pełnego naładowania smartfona (z pewnymi wyjątkami). Mierząc 96,5x43,2x22,9mm, baterię można wszędzie ze sobą zabrać, nie ważąc przy tym 130 gramów. Na wszystko jest 6,700mAh, z sześcioma diodami LED wskazującymi aktualny poziom naładowania. Szkoda tylko, że Anker PowerCore II nie zdaje sobie sprawy z istnienia technologii szybkiego ładowania. Jest tylko port PowerIQ ze standardowym wyjściem 5V/2A, a także gniazdo wejściowe Micro USB. Dla niektórych będzie to poważny argument przeciwko zakupowi. Ale jeśli potrzebujesz tylko małej baterii, aby naładować swój smartfon w sytuacjach awaryjnych, to dlaczego nie.

realme 10 000mAh Dart Charge 30W

Nowością realme zainteresują się również użytkownicy smartfonów Oppo i OnePlus, ponieważ markowe szybkie ładowarki tych marek bazują na tej samej technologii. Zmienia się tylko nazwa - Dart Charge, VOOC lub Warp Charge. W tym przypadku mówimy o standardowej wersji o mocy wyjściowej 30 W, choć w przypadku poprzednich modeli może być ona ograniczona do 20 W. Dla ułatwienia zostawimy tabelkę objaśniającą ze strony producenta:

Powerbank posiada dwa porty: pełnowymiarowy USB-A oraz symetryczny USB-C. Szybkie ładowanie Realme działa na obu z nich, również kompatybilność z Quick Charge i Power Delivery jest twierdził. Pojemność wynosi 10,000mAh, a obudowa ma fakturę włókna węglowego. Model dostępny jest w jaskrawożółtym kolorze z czarnym napisem Realme lub w spokojniejszej czarnej wersji z żółtym logo.

Canyon TPBP10W

Powerbank przeznaczony jest dla użytkowników urządzeń Apple, co sugeruje port Lightning umożliwiający ładowanie za pomocą dołączonego kabla z iPhone'a i iPada. Na wszelki wypadek trzeba pozbyć się dodatkowych kabli, ale na wszelki wypadek Canyon TPBP10W pozostawił drugie gniazdo wejściowe Micro USB. Do ładowania innych gadżetów służy jedno pojedyncze wyjście USB o dość typowym dla tego typu urządzeń natężeniu 5V/2A. Bez Power Delivery nie da się szybko naładować iPhone'a 12 Pro Max, ale bateria Canyon jest więcej niż wystarczająca dla innych kompaktowych iPhone'ów.

ZMI 10 QB820

Tak jak nudny jest ZMI 10 na zewnątrz, tak równie interesujący jest wewnątrz. Zacznijmy przynajmniej od portu USB Type-C, który zapewnia do 40W mocy ładowania. Powerbank może służyć jako źródło zasilania dla laptopów z funkcją Power Delivery. Ponadto, po dwukrotnym naciśnięciu przycisku zasilania, QB820 zamienia się w hub USB i pozwala na podłączenie do komputera urządzenia zewnętrznego (pendrive, mysz, klawiatura). Pod metalową obudową kryje się sześć ogniw 18650 o łącznej pojemności 20 000 mAh.

ZMI 10 wyposażony jest również w dwa porty USB z obsługą Quick Charge 3.0. Jednak do jednoczesnego ładowania dwóch lub trzech urządzeń, QC3.0 (lub Power Delivery) będzie dostępne tylko na wyjściu USB-C. Dla pozostałych dwóch napięcie jest ustawione na 5V. Producent nie zapomniał o osobnym trybie dla gadżetów niskoprądowych.

70mai Jump Starter

I to urządzenie dla miłośników motoryzacji jest jednocześnie rozrusznikiem i powerbankiem o pojemności 11100 mAh. To znaczy, że ożywi nie tylko Twój telefon, ale także samochód z rozładowanym akumulatorem. Jest w stanie wytrzymać obciążenie szczytowe do 600A, co pozwala na uruchomienie samochodu nawet w ujemnych temperaturach, nawet z rozładowanym akumulatorem. Nominalna pojemność tej ładowarki wystarcza na 40 takich rozruchów 3-litrowego silnika benzynowego. Jak również wystarcza do pełnego naładowania rozładowanego smartfona. Wyposażona w wejście USB i USB Type-C oraz jasną latarkę z trybami stroboskopowym i SOS. A wszystko to pięknie zapakowane w szary woreczek.

Anker PowerCore+ 26800

I wreszcie kolejny "dorosły powerbank" o pojemności 26 800 mAh. Jest to maksymalna pojemność, która pozwala na przewożenie akumulatora w samolocie bez żadnych ograniczeń. Anker PowerCore+ posiada trzy wyjścia USB, z których jedno obsługuje technologię Quick Charge 3.0. Pozostałe dwa dostarczają do 3A, a jeśli wykorzysta się kilka portów, całkowity prąd wyjściowy może osiągnąć do 6A. Z tego możemy wywnioskować, że model ten jest przeznaczony przede wszystkim do ładowania gadżetów mobilnych. Podłączenie do laptopa wymaga szybszego standardu Power Delivery, jak wspomniany ZMI 10.

Bateria zamknięta jest w metalowej obudowie o wymiarach 180x80x24 mm. Waży sporo, bo 580 gramów, ale rzadziej trzeba będzie go ładować (przy okazji przez port Micro USB).

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: