Recenzja Samsung Freestyle 2. generacji

Autor: Technosław Bergamot | 05.01.2024, 18:00

Nowa generacja przenośnego projektora Samsunga, The Freestyle, może nie wywołać takiego efektu wybuchowego na rynku jak jego poprzednik, ale ma wszelkie szanse, aby przewyższyć jego sukces. Zewnętrznie to samo, ale ulepszone wewnętrznie urządzenie zachowało tę samą cenę i zyskało kilka znaczących korzyści dla użytkownika. Główną z nich jest wydłużona gwarantowana żywotność źródła światła, która wzrosła półtora raza - do 30 000 godzin, co pokazuje zaufanie twórców do niezawodności projektora. Przydatną funkcją, która od razu rzuca się w oczy, jest to, że pilot zdalnego sterowania projektora jest wyposażony w panel słoneczny, co pozwala zaoszczędzić pieniądze, czas (i nerwy) na wymianie lub zakupie baterii. Jest również wykonany z materiałów, które w 24% pochodzą z recyklingu tworzyw sztucznych. Stworzony w dobie mediów społecznościowych i technologicznej rozrywki, nowy produkt pozwala dwóm przyjaciołom, posiadaczom The Freestyle 2. generacji, na współpracę i połączenie się w celu stworzenia 160-calowego obrazu, który można wykorzystać do strumieniowania treści ze smartfona. Producent twierdzi również, że zwiększył pamięć RAM do 2 GB i zoptymalizował oprogramowanie, ale trudno zweryfikować te ulepszenia, ponieważ nie ma różnicy w odczuciach.

Oczywiście nie zniknęły inne zalety poprzednika, które pozwoliły mu zastąpić kilka gadżetów: przenośny głośnik z dookólnym dźwiękiem oraz lampka nocna z różnymi trybami i kolorami. Oprócz obsługi pakietu Smart TV, który otwiera łatwy świat usług strumieniowania wideo, dostępny jest ciekawy tryb Ambient do tworzenia przytulnej atmosfery lub odwrotnie, dekorowania głośnej imprezy. Dostępność dodatkowych akcesoriów - kolorowych skórek (osłon na korpus), etui ochronnego i markowej baterii - pozwala na pracę projektora w trybie offline i zabranie go ze sobą w plener. Główną technologiczną magią tego przenośnego projektora, która wyróżnia go na tle konkurencji, jest automatyczna regulacja obrazu, taka jak ostrość lub kompensacja zniekształceń trapezowych, gdy kąt nachylenia urządzenia jest przechylony. Sprawia to, że jest bardzo wygodny w użyciu i jest w pełni zgodny z ideą projektora, który nie powinien być przywiązany do jednego miejsca. W każdej chwili można skierować go na inną ścianę pomieszczenia lub nawet sufit, bez żadnego dyskomfortu dla użytkownika. Właściwie, jeśli nie interesują was dalsze szczegóły, to na tym można by zakończyć tę recenzję, ale zapewne po nie tu przyszliście.

Pięć powodów, dla których warto kupić Samsung Freestyle 2. generacji

  • To świetny prezent dla nastolatka lub studenta
  • Jest o klasę lepszy od innych przenośnych projektorów w swojej kategorii.
  • Od czasu do czasu potrzebujesz dużego ekranu, który nie zajmie dużo miejsca.
  • Często organizujesz przyjęcia, urodziny, wesela, imprezy firmowe itp. (w tym imprezy plenerowe)
  • Nie lubisz (lub nie chcesz) konfigurować niczego w projektorze.

Trzy powody, dla których nie warto kupować projektora Samsung Freestyle 2. generacji

  • Szukasz projektora 4K do kina domowego
  • Jesteś zainteresowany tylko stacjonarnym scenariuszem projektora
  • Posiadasz już pierwszą wersję Samsung The Freestyle

Co znajduje się w pudełku projektora: kiedy rozpakowywanie może być zabawne

Zawartość opakowania pozostała niezmieniona: sam projektor, 15-watowa ładowarka USB-C (specjalne podziękowania dla dewelopera za unifikację - ładowarka może być używana do czegokolwiek innego, a projektor może być zasilany przez inne ładowarki), osłona obiektywu, która zamienia urządzenie w lampkę nocną (a także zapewnia dodatkową ochronę optyki podczas transportu) oraz pilot SolarCell z panelem słonecznym).

Samo opakowanie nie bez powodu wykonane jest z białego kartonu z białą kropką. Jest to część globalnej strategii Samsunga w zakresie odpowiedzialności za środowisko. Zwykle jasne opakowania mają cel marketingowy i mają przyciągać klientów do półek supermarketów. Jednak urządzenia takie jak telewizory nie znajdują się na półkach sklepowych. Dlatego całe to piękno nie działa w przypadku technologii i tylko marnuje niepotrzebne zasoby. W końcu konsumenci po prostu wyrzucają opakowanie, gdy tylko rozpakują urządzenie. Dlatego Samsung, po pierwsze, robi je z ekologicznej tektury falistej. Po drugie, współpracuje tylko z odpowiedzialnymi wykonawcami, którzy są certyfikowani przez FSC (organizację, która wyznacza standardy odpowiedzialnego leśnictwa na całym świecie). Po trzecie, oferuje właścicielom nowego projektora, aby nie wyrzucali pudełka, ale wykorzystali je do tworzenia zabawek. W tym celu przygotowano specjalną stronę internetową z instrukcjami, jak stworzyć zabawkę z pudełka The Freestyle 2. generacji.

Każdą z nich można wykonać w ciągu 30 minut. A białe kropki na kartonie pomagają stworzyć szablon do wycięcia. Konsument musi tylko połączyć niezbędne kropki na kartonie (brzmi jak dziecięca zabawa, prawda? więc można to zrobić z dzieckiem, angażując je w odpowiedzialne podejście do środowiska) i wyciąć. Nie wiem, kto jest autorem tego pomysłu, ale chylę przed nim czoła.

Projekt Freestyle 2. generacji: natychmiastowy klasyk

Jeśli postawić nowy projektor obok poprzedniego modelu, to nawet jego twórcy nie zobaczą różnicy, bo tak naprawdę jej nie ma. Warto tutaj wspomnieć, że design został starannie dopracowany, ponieważ urządzenie zostało stworzone jako platforma, do której w przyszłości będzie można podłączyć różne akcesoria. Obecnie można dokupić oryginalną baterię lub odpowiedni akumulator (50W), dzięki czemu projektor jest nie tylko przenośny, ale i autonomiczny. Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że projekt jest tak udany, że można go od razu zaklasyfikować jako natychmiastowy klasyk. Jednak kolejną różnicą między nowym produktem a poprzednim modelem jest brak dodatkowych styków zasilania na spodzie obudowy. Przesuń suwak, aby zobaczyć tył dwóch projektorów: przed i po przeprojektowaniu.

Wygodna i solidna (trudno ją przesunąć nieuważnym ruchem) podstawka pozwalająca na obrót urządzenia o 180°, wbudowany 5-watowy system głośników z dookólnym dźwiękiem, dotykowe przyciski sterujące obok obiektywu, przycisk wyciszenia mikrofonu oraz złącze microHDMI, które bardziej pasuje do urządzenia przenośnego. Wszystko to jest naprawdę godne podziwu i zasługuje na maksymalną pochwałę, ponieważ ma znamiona napędzającego rynek, wyznaczającego trendy projektu.

Interfejs Freestyle 2. generacji: nie tylko telewizor może być inteligentny

Menu projektora będzie znane wszystkim użytkownikom telewizorów Samsung. Jest to interfejs Smart TV oparty na systemie Tizen ze wszystkimi zaletami sklepu z aplikacjami (Netflix, Amazon Prime, Apple TV i lokalne usługi wideo SweetTV lub Megogo są wstępnie zainstalowane) oraz możliwościami integracji i zastrzeżonym systemem sterowania inteligentnym domem SmartThings. Ogólnie rzecz biorąc, czy znasz wiele przenośnych projektorów z obsługą Smart TV? Nowoczesne interfejsy starają się zachować prostotę i ukryć ustawienia, które są używane raz w miesiącu i pozostawić wszystko, co musi być używane codziennie w polu widzenia. Taki właśnie jest interfejs tego projektora - wszystko jest przejrzyste i wygodne. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z telewizora Tizen, nie musisz przyzwyczajać się do elementów sterujących. Ale jeśli już to zrobisz, możesz zacząć konfigurować scenariusze SmartThings lub ręczną korekcję obrazu lub bawić się różnymi trybami obrazu (nawiasem mówiąc, nie są one ukryte głęboko w dżungli menu).

Obraz i dźwięk Freestyle 2. generacji: spełniają oczekiwania

Główną magią projektora jest niewątpliwie jego bezwarunkowa zdolność adaptacji, która pozostawiła najbardziej żywe wrażenia z pierwszego modelu The Freestyle. Obrazy o przekątnej do 100 cali można jednym ruchem przekierować z jednej ściany na drugą lub na sufit. W ciągu sekundy obraz jest automatycznie dostosowywany - ustawiając ostrość i kompensując efekt trapezowy, który jest bolączką wszystkich użytkowników projektorów. Gdyby to urządzenie było lekiem, prawdopodobnie działałoby jak najlepszy środek przeciwbólowy. Za każdym razem, gdy działa jego magia, piosenka "Shine On You Crazy Diamond" zaczyna grać w mojej głowie, ponieważ była najlepiej dopasowana do sytuacji. Jedyną wadą (o ile w ogóle można ją przypisać do wad, ale muszę coś o nich powiedzieć w tej recenzji) jest to, że na ścianie widać nie tylko wyraźny prostokąt, ale też szary, ledwo zauważalny trapez wokół niego (lepiej widać go w całkowitej ciemności, w dzień nie widać go wcale), co za każdym razem potwierdza, że jest kompensacja i ona działa.

Ogólnie rzecz biorąc, projektor jest bardzo łatwy i wygodny w użyciu, na przykład umieszczając go na stoliku nocnym w sypialni i kierując projektor na ścianę pokoju. W ten sposób można wygodnie oglądać filmy tuż przed sobą (lub nawet na suficie) i zapomnieć o konieczności instalowania projektora ściśle przed "ekranem" lub ręcznej regulacji trapezu. Jakość obrazu nie jest nadzwyczajna, to raczej norma w tej kategorii cenowej, ale ten projektor nie musi być najlepszy ani najjaśniejszy - ma swoje wyraźne i użyteczne zalety dla konsumenta.

Jeśli chodzi o dźwięk, możliwości przenośnego projektora nie są zbyt duże, ale bohater recenzji pokazuje dokładnie to, czego się od niego oczekuje - wystarczająco mocny dźwięk, aby wygodnie oglądać film w pomieszczeniu i z marginesem głośności. Oczywiście w trybie głośnika audio dźwięk dookólny pozwala umieścić urządzenie na środku pokoju i słyszeć wszystko z dowolnej strony lub odległości - po prostu nie ma martwych punktów dla dźwięku. Ponadto akustyka projektora obsługuje dźwięk adaptacyjny (w tym celu na obudowie znajdują się dodatkowe mikrofony), co pozwala automatycznie zwiększyć głośność, gdy w pomieszczeniu pojawiają się głośne dźwięki. Wraz z obsługą HDR 10+ oddaje to pewien poziom technologiczny, który odpowiada pojęciu "nowoczesności" urządzenia.

Dodatkowe funkcje Freestyle 2. generacji:

Jedną z interesujących funkcji dodatkowych jest tryb Ambient, ale na jego temat poświęciliśmy osobny artykuł na naszej stronie. Dlatego w tej recenzji lepiej skupić się na nowości w tym konkretnym modelu - funkcji zdjęć panoramicznych wraz z drugim takim projektorem. Pozwala ona na tworzenie obrazów o przekątnej aż 160 cali! I jest to pewne wyzwanie techniczne, którego eksploracją byłem osobiście zainteresowany.

Po podłączeniu projektora w aplikacji SmartThings pojawia się nowa pozycja Smart Edge Blending, która odpowiada za konfigurację dwóch urządzeń.

W pierwszej kolejności należy wybrać jedną z dwóch opcji umieszczenia udostępnianego obrazu - w orientacji pionowej lub poziomej. Następnie podłączamy drugi projektor (dla jasności dodałem do jego nazwy słowo left). Następnie skieruj oba projektory na ścianę, tak aby wspólne fragmenty obrazu zostały połączone.

Kolejnym krokiem (i jest to bardzo wyrafinowane rozwiązanie inżynieryjne) jest skierowanie kamery smartfona na obraz na ścianie tak, aby wszystkie 8 kwadratów znalazło się w kadrze. Wyglądają one częściowo jak romby, ale właśnie tego potrzebuje inteligentny algorytm, aby obliczyć kompensację obrazów z dwóch źródeł w celu utworzenia jednego obrazu.

Jeśli algorytm jest zadowolony z obrazu, pojawi się ekran zatwierdzenia. Następnie można opcjonalnie nieco skorygować wspólny obraz (ja po prostu nie musiałem) i wybrać sposób kierowania dźwięku do projektorów - osobno dla każdego lub utworzyć parę stereo z ich głośników. Jak widać, wszystko okazało się proste i zadziałało za pierwszym razem (oby zawsze tak było z nowymi technologiami i funkcjami).

Jedyną wadą funkcji widoku panoramicznego jest to, że źródło obrazu jest ograniczone do smartfona. Oznacza to, że wszystko, co można skierować na ten duży obraz z dwóch projektorów, to albo zdjęcie z galerii smartfona. Można też przełączyć go w tryb dublowania ekranu i wyświetlać niektóre akcje (lub treści) z samego smartfona. W ten sposób można uruchomić na nim Netflix i oglądać film na ekranie o niezwykłej przekątnej do 160 cali. Ale smartfon musi obsługiwać dublowanie ekranu, co nie wszystkie modele wydają się być w stanie.

Co jeszcze można zrobić z aplikacją? Przeprowadzić automatyczną kalibrację obrazu. Lub skonfigurować projektor do pracy z ekranem w niestandardowych warunkach, na przykład podczas korzystania z niego na zewnątrz.

Należy tutaj zaznaczyć, że ten przenośny projektor został zaprojektowany z myślą o biwakowaniu (lub glampingu). To bardzo popularny temat nie tylko w Korei Południowej, ale też np. w Niemczech. I to nie tylko wśród młodych ludzi. Dlatego też producent przywiązuje tak dużą wagę do tego konkretnego scenariusza. Nawiasem mówiąc, sprzedaje również markową przenośną baterię do tego celu. Jeśli nie znasz terminu glamping, jest to ten sam rodzaj rekreacji na świeżym powietrzu, ale w bardziej komfortowych (często stacjonarnych) warunkach - z budynkami i zwykłymi meblami zamiast śpiworów. Różnicę można zilustrować w następujący sposób:


Różnica między campingiem a glampingiem (obraz wygenerowany przez Midjourney)

Opcje gamingowe Freestyle 2. generacji: wypróbuj 100-calowy ekran

Nowy produkt może być również używany do gier poprzez podłączenie wyjścia z komputera lub monitora (wymagany kabel microHDMI). Projektor posiada oddzielny tryb obrazu dla gier, dostosowany do dynamicznych scen. Ale niestety nie ma oddzielnego trybu ze skróconym czasem reakcji i obsługą ALLM, więc nie otrzymuje najwyższej oceny w recenzji dla gier. Być może to zbyt wiele jak na przenośny projektor. A może nie i otrzymamy ten tryb w kolejnych modelach. Myślę, że będzie to zależało od tego, czy użytkownicy będą często wykorzystywać projektor do gier i wymagać wsparcia od producenta.

Pilot SolarCell: zasilany światłem

Oprócz minimalizmu i przemyślanej użyteczności pilota, który pozwala szybko nauczyć się pracować "na ślepo" (na przykład klawisze głośności wystają ponad korpus, co ułatwia znalezienie ich palcami i regulację głośności jednym ruchem bez zmiany pozycji palca), pilot ma panel słoneczny. To natychmiast wrzuca go do warunkowej "wielkiej ligi" wszystkich pilotów, ponieważ zapewnia dwie duże zalety. Po pierwsze, jeśli trzymasz pilota z panelem słonecznym skierowanym do góry, prawdopodobnie nigdy nie będziesz musiał go ładować. Po drugie, ma to wpływ na ochronę środowiska, ponieważ utylizacja zużytych baterii jest dużym problemem dla ludzkości. Jeśli zajdzie potrzeba naładowania pilota, jest on wyposażony w standardowe złącze USB-C, co pozwala na użycie tej samej ładowarki i kabla, które zostały dostarczone wraz z projektorem.

Stosunek jakości do ceny i chęć polecenia zakupu

Mówiąc o cenie, oczywiście chciałbym, aby była jak najniższa. Ale teraz jest to 32 999 UAH (i jest to dokładnie cena, za którą sprzedawano poprzedni model, co jest bardzo dobre), nie wygląda na zbyt niską lub odwrotnie, zbyt wysoką. Nie ma z czym porównywać tego projektora, nikt inny nie może zaoferować takiego zestawu funkcji poza Samsungiem. Ani za te same pieniądze, ani za więcej, ani za mniej. Dlatego cenę można uznać za całkiem uzasadnioną. Ale moja chęć polecenia zakupu Freestyle 2. generacji po (drugim) zapoznaniu się z nim nie zmniejszyła się. To bardzo emocjonalne urządzenie, które wywołuje prawdziwy zachwyt możliwościami, technologiami i ich implementacją. Wpływ na to ma pierwszorzędnie przemyślany design i płynne działanie aplikacji (nawet taka procedura jak łączenie dwóch urządzeń w jeden obraz jest przejrzysta i łatwa - najtrudniejszą częścią zajmują się algorytmy). Dlatego też The Freestyle 2nd Generation otrzymuje nasze redakcyjne wyróżnienie "polecamy".

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć o Samsung Freestyle 2. generacji

  • To przenośny projektor, który z łatwością można zabrać na imprezę lub w podróż.
  • Umożliwia tworzenie obrazów o przekątnej do 100 cali i obrót o 180°.
  • Łączność Wi-Fi i pakiet Smart TV rozszerzają jego możliwości wideo i rozrywki
  • Wbudowana przeglądarka umożliwia oglądanie filmów na stronach internetowych
  • Posiada zasilany energią słoneczną pilot zdalnego sterowania
  • Od pierwszej generacji The Freestyle różni się półtorakrotnie dłuższą gwarancją na źródło światła, zwiększoną pojemnością pamięci do 2 GB i zoptymalizowanym oprogramowaniem

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej