Recenzja projektora laserowego Samsung The Premiere SP-LSP9T 4K: prawdziwe kino domowe

Autor: Technosław Bergamot | 22.07.2021, 21:54
Recenzja projektora laserowego Samsung The Premiere SP-LSP9T 4K: prawdziwe kino domowe

Pomimo tego, że projektory były używane w kinie domowym dawno temu, wydaje się, że dopiero teraz “wszystko się rozkręca” dla projektorów laserowych. Z jednej strony dalszy wzrost fizycznej przekątnej telewizorów, jeśli nie osiągnął swój maksimum, stał się naprawdę kosztowny. Z drugiej strony, technologie projektorów laserowych, wręcz przeciwnie, dokonały przełomu w ciągu ostatnich kilku lat. Samsung The Premiere SP-LSP9T to urządzenie, które może zwiększyć przekątną obrazu do 130" w cenie dobrego telewizora 75". Jednocześnie ma do tego cały niezbędny zestaw technologii: wsparcie dla rozdzielczości 4K, wysoki zakres dynamiki i ikonę nowoczesnych telewizorów - pakiet SmartTV. Zastosowanie potrójnego lasera o krótkim ognisku pozwoliło na osiągnięcie wysokich wartości jasności (kluczowy parametr projektora) 2800 ANSI lumenów, nie pozostawiając żadnych szans konkurentom. Za co model ten otrzymuje nagrodę “Editor's Choice”.

Samsung The Premiere LSP9T

Laserowy projektor kina domowego 4K o ultrakrótkim rzucie

Flagowy projektor laserowy dla kina domowego 2021 firmy Samsung. Obsługuje rozdzielczość 4K, jest wyposażony w 40-watowy system głośników 4.2 i posiada pakiet SmartTV. Ma potrójny laser, aby zwiększyć jasność i klarowność obrazu. Zapewnia obrazy o przekątnej do 130 cali. Dzięki konstrukcji o krótkim rzucie można go zainstalować bezpośrednio przed ekranem.

Sprawdź cenę na Allegro.pl
Samsung The Premiere LSP9T potrójny laser

5 powodów, aby kupić Samsung The Premiere LSP9T:

 • przekątna obrazu, przewyższająca największy telewizor
 • najbardziej zaawansowana technologia obrazowania wykorzystująca trzy lasery
 • 4,2-kanałowy 40-watowy system akustyczny z technologią wiązek akustycznych
 • wbudowany pakiet SmartTV
 • poszerzanie ekosystemu (dodatkowe możliwości dla właścicieli) technologii Samsung

2 powody, aby nie kupować Samsunga The Premiere LSP9T:

 • model Samsung Premiere LSP7T jest znacznie tańszy
 • jasność światła dziennego jest gorsza niż w telewizorach OLED/QLED

Temat projektorów kina domowego w ogóle, a projektorów laserowych w szczególności powstał jako chęć uzyskania obrazu „na całej ścianie”. Oczywiście kino projekcyjne w domu jeszcze bardziej zbliża nas do „prawdziwego” kina, ale jest to raczej efekt uboczny – mało kluczowa aspiracja użytkownika. Wcześniej projektorom ciągle czegoś brakowało - albo jasności (konieczne było zaciemnienie pomieszczenia w ciągu dnia), albo rozdzielczości obrazu (najpierw modele FullHD były drogie, potem pojawiło się 4K i projektory znów zaczęły pozostawać w tyle za pragnieniami kinomanów ). Teraz wydaje się, że przekroczyliśmy barierę technologiczną, po której projektory osiągnęły pożądany przez nabywców zestaw cech. Samsung The Premiere został zaprezentowany na targach CES 2021 i jest pierwszym projektorem na rynku z bardzo udanym zestawem funkcji. Jest to projektor laserowy (dokładniej zbadaliśmy, dlaczego Dlaczego projektor laserowy jest najlepszym rozwiązaniem dla kina domowego) o rozdzielczości 4K. Ma krótki rzut, co pozwala na zamontowanie go przy ścianie lub ekranie (wymagana odległość zaczyna się od 11 centymetrów), a w razie potrzeby nawet przeniesienie do innego pomieszczenia (stacjonarne projektory są zwykle umieszczane pod sufitem i wymagają skomplikowanej instalacji z okablowaniem). Wreszcie wykorzystuje potrójny laser, co zapewnia lepszą jasność i klarowność obrazu. Dodaj do tego wbudowany system głośników z subwooferem 4.2 z technologią wiązki akustycznej, obsługą HDR+ i pakietem SmartTV, bez którego nie da się już oglądać telewizji w domu, a zrozumiesz, dlaczego redaktorzy gg są zainteresowani tym nowym produktem na tyle, aby uzyskać własne wrażenia z pracy z nim.

Что представляет собой ультракороткофокусный лазерный проектор

O tym, Jak wybrać projektor laserowy dla domu w 2024 roku?, mamy osobny artykuł, a osoby zainteresowane mogą bardziej szczegółowo zapoznać się z tematem. Co musisz wiedzieć o Samsungu The Premiere? Wygląda jak równoległobok ważący 11,5 kilograma (to znaczy, możesz go podnieść bez zbytniego wysiłku, jeśli nie jesteś dzieckiem). Rozmiar to 67x50 centymetrów (pokrycie dłoni wystarcza do wygodnego chwytu). Ponieważ jest to model o krótkim rzucie, soczewki projektora znajdują się w górnej części projektora. Oczywiście wyświetlany obraz idzie pod kątem do powierzchni, więc początkowo kompensuje wszystkie te zniekształcenia trapezowe (które wciąż są dostrojone w ustawieniach). 

Recenzja projektora laserowego Samsung The Premiere SP-LSP9T 4K: prawdziwe kino domowe-2

Samsung nie podaje szczegółów, jaka jest konstrukcja, pozwolę sobie założyć, że jest taka, jaka jest, jak widać na poniższym schemacie. Czyli trzy niezależne lasery, z których każdy wytwarza sygnał o własnym kolorze (czerwony, zielony i niebieski), który jest następnie podawany przez system światłowodów, soczewek i pryzmatów do chipa DMD (z angielskiego Digital Micromirror Devices, czyli mówimy o matrycy z mikrolusterkami podobnymi do DLP). Zastanawiając się nad tymi mikrolusterkami (logicznie rzecz biorąc, do rozdzielczości 4K potrzeba ich piekielnie dużo - 3840x2160 daje nam 8,3 miliona mikroluster, dlatego projektory laserowe 4K są takie drogie). I już z niego, poprzez system soczewek, wychodzi ostateczny obraz. Oznacza to, że cała złożoność urządzenia polega przede wszystkim na tych precyzyjnych elementach. I dopiero wtedy – przetwarzanie, algorytmy. A potem we wbudowanej akustyce, użytych materiałach i tak dalej.

Recenzja projektora laserowego Samsung The Premiere SP-LSP9T 4K: prawdziwe kino domowe-3
Źródło: nec-display.com

Wygląd, złącza połączeniowe

Te ujęcia dają wyobrażenie o tym, jak wygląda projektor. Przede wszystkim dla niedoświadczonego oka przypomina zapewne ogromną drukarkę z działającą niszą zwróconą w stronę użytkownika. Cztery nogi (mogą być regulowane na wysokość, ale zniekształcenia trapezowe są również usuwane przez oprogramowanie), szczeliny wentylacyjne po bokach i powierzchnia z tkaniny, która zakrywa wbudowaną akustykę.

Tylny panel skierowany jest w stronę powierzchni projekcyjnej zawiera złącza połączeniowe. Od lewej do prawej: przycisk zasilania, wyjście optyczne do podłączenia głośników zewnętrznych (kto je posiada), jeden port USB 2.0, trzy porty HDMI (pierwszy z obsługą eARC), złącze Ethernet i złącza do podłączenia tunera satelitarnego i anteny. Wersja specyfikacji HDMI nie została ogłoszona, w praktyce oznacza to, że mówimy o wersji 2.0, w przypadku HDMI 2.1 producenci w 2021 roku nie wstydzą się o tym mówić.

Ustawienia projektora

Pod względem ustawień menu projektora niczym nie ustępuje telewizorom – jest miejsce na eksperymenty dla fanów. Prawdziwy zachwyt i szacunek wzbudzają ustawienia geometrii, które można zmieniać nie tylko w 4 rogach ekranu, ale także w 15 punktach (2 obrazy) wewnątrz siatki regulacji. Oddzielnie możesz sprawdzić geometrię wzdłuż okręgów.

Ustawień jest naprawdę dużo, chyba nie ma sensu wymieniać ich wszystkich - kupujący sam to zrozumie (lub przeciwnie, nie będzie chciał zawracać sobie głowy i domyślnie zostawi wszystko). Ale o niektórych funkcjach ustawień, które na przykład nie są dostępne w telewizorach, warto wiedzieć. Na przykład projektor można zamontować na suficie. I istnieje odpowiedni rozkład obrazu dla tej opcji umieszczenia. Jest osobny tryb dużej wysokości - ma on na celu ochronę projektora przed przegrzaniem na dużej wysokości. Nagle chcesz go użyć w swoim domku myśliwskim w Alpach (to nie żart). Możesz zsynchronizować projektor z rolowanym ekranem, a następnie projektor włączy się w tym samym czasie, w którym uruchamia się siłownik ekranu. Oczywiście istnieją ustawienia jasności, kontrastu i koloru. Mamy możliwość ręcznej korekty odcieni czerwieni i zieleni. 

Chociaż ten projektor jest w stanie wyświetlać obraz po prostu na ścianie, producent słusznie twierdzi, że najlepsze wyniki można osiągnąć tylko za pomocą ekranów. W rzeczywistości wydanie ponad 7 tysięcy dolarów na projektor kina domowego i zaoszczędzenie tysiąca na odpowiednim ekranie wygląda nielogicznie. Przy okazji mamy osobny Najlepsze materiały, z których są wykonane ekrany projekcyjne: czym się różnią i który wybrać, pomoże to zrozumieć problem. Ekrany mogą być montowane zarówno na ścianie, jak i na podłodze, zmotoryzowane i tak dalej - to osobny świat. Ale do tego projektora nie potrzebujesz prostego ekranu, ale ekranu z płótnem ALR. Rozważ to przy zakupie projektora.


Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: ekrany ALR

ALR (Ambient Light Rejection) - odbijanie nadmiaru strumienia świetlnego to podtyp ekranów, które skutecznie redukują strumień świetlny ze źródeł światła (lampy, oświetlenie naturalne) oraz blokują tzw. oświetlenie rozproszone. Istnieją ekrany ALR zaprojektowane specjalnie dla projektorów krótkiego rzutu. Zasadniczo takie ekrany wykorzystują materiały polimerowe (PET, TPU) ze specjalną powłoką. 


Co potrafi Samsung Premiere Projector

Jak mówią „po wyjęciu z pudełka” projektor ma już aplikacje YouTube i Megogo. Ale, co ciekawe, jest też przeglądarka, która z kolei otwiera drzwi do świata wideo na stronach internetowych. No lub otworzyć gagadget.com w przeglądarce (nie jest jasne, dlaczego użytkownik miałby to zrobić, ale nie mogłem sobie odmówić przyjemności). Jeśli aktywujesz swoje konto Samsung, uzyskasz dostęp do innych aplikacji, do strumieniowania wideo (nas oczywiście interesuje przede wszystkim Netflix, ale jest też Amazon Prime, Apple+ i Disney+). Menu dostępu do aplikacji jest zaskakująco proste i lekkie. Jest też szybki dostęp do ustawień, co pozwala wybrać tryb oglądania (oczywiście interesuje nas przede wszystkim „Kino” i specjalny tryb FilmMaker). Generalnie tryb FilmMaker wyłącza wszystkie algorytmy przetwarzania obrazu, pozostawiając obraz w postaci, w jakiej stworzył go reżyser. Jednocześnie może uzupełniać technologie rozszerzania zakresu dynamicznego (w naszym przypadku HDR+). Przy okazji, The Premier to pierwszy na świecie projektor w trybie FilmMaker.

Recenzja projektora laserowego Samsung The Premiere SP-LSP9T 4K: prawdziwe kino domowe-44

Obraz i dźwięk

Oczywiście ocenianie obrazu projektora ze zdjęć jest jeszcze trudniejsze i bezsensowne niż ocenianie obrazu telewizora ze zdjęć, dlatego postaram się opisać obraz słowami. Widać, że wieczorem obraz jest jasny i nasycony. A najważniejszym niuansem podczas oglądania jest pełne wrażenia kinowe, gdy siedzisz w wygodnym fotelu zaledwie kilka metrów od ekranu. Rozmiar obrazu po prostu Cię pochłania i tworzy całkowitą iluzję przebywania w sali kinowej. W świetle dziennym obraz oczywiście nie jest już tak jasny, powiedziałbym, że przegrywa pod względem jasności i nasycenia kolorów do najlepszych technologii telewizyjnych – OLED i QLED. Ale muszę przyznać, że to bynajmniej nie frustruje i nie umniejsza przyjemności oglądania. Chociaż jestem pewien, że dla części potencjalnych nabywców będzie to powód do odmowy zakupu. Ale uwierz mi na słowo, cały czas byłem przyłapany na patrzeniu na siebie, że siedzę z opadającą szczęką, a to jest kompletna alegoria – oglądanie filmu na wielkim ekranie daje takie nowe doznanie. Prawdopodobnie z czasem można się do tego przyzwyczaić (człowiek przyzwyczaja się do wszystkiego), po miesiącach (a może tygodniach) nowość doznań straci ostrość. Ale coś mi mówi, że osoba, która raz przerzuciła się na projektor w kinie domowym, nigdy nie wróci do telewizora. A zakup projektora wcale nie neguje obecności telewizorów w innych pomieszczeniach domu. Tyle, że głównym ekranem w domu jest ekran projekcyjny.

Byłem również zadowolony z dźwięku i, podobnie jak w przypadku nowoczesnych telewizorów, nie mogłem zmusić się do maksymalnego zwiększenia dźwięku - jest bardzo głośny. Technologia wiązki dźwiękowej nie wydawała mi się niczym szczególnym dla mojego ucha. Ale jak to działa widać na ilustracji ze strony Samsung: 22 otwory skierowane w trzech różnych kierunkach powinny tworzyć trójwymiarowy obraz akustyczny. A wbudowany subwoofer dodaje oczywiście basu (strzały brzmią prawie jak w „prawdziwym” kinie).

Recenzja projektora laserowego Samsung The Premiere SP-LSP9T 4K: prawdziwe kino domowe-45

Pilot

Pilot Premiera wygląda bardzo prosto, choć w świetle oferty telewizorów 2021 można by się spodziewać paneli słonecznych. Ale ma wygodny, zakrzywiony kształt - jeśli trzymasz go w dłoni, kciuk spoczywa tylko na okrągłym przycisku joysticka. Ciekawie wykonane są przyciski do zmiany głośności i przełączania kanałów. Na zdjęciu wygląda jak klawisz kołyskowy, ale w rzeczywistości to dwa bloki klawiszy przełączających, lekko wystające ponad korpus pilota. I poruszają się w górę i w dół.

Inne modele w linijce i konkurencja

Obecnie na rynku dostępne są dwa modele projektorów z serii The Premier. Różnią się ceną o połowę. Starszy model SP-LSP9T różni się od SP-LSP7T tym samym potrójnym laserem, który dodaje mu jedną trzecią większą jasność oraz akustykę 4.2 o mocy 40 watów w porównaniu z akustyką 2.2 o mocy 30 watów w młodszym modelu. Logiczne pytanie: czy ta różnica jest warta podwojenia kwoty? Jak zawsze w takich przypadkach odpowiedź na to pytanie nie zależy od samego urządzenia, ale od portfela kupującego. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, to kto Ci zabroni? Nikt nie potępi za taki zakup. W każdym razie każdy, kto myśli dziś o zakupie 85-calowego telewizora, powinien zwrócić uwagę na taki projektor. Zwłaszcza jeśli (tak, najczęściej się to zdarza - nie wiadomości, w końcu zamierzasz oglądać na 85 cali?) Przez większość czasu telewizor będzie używany do oglądania filmów. A zakup młodszego modelu (jego jasność, choć mniej, ale nie krytyczna, to jednak 2000 lumenów to naprawdę dużo) wygląda porównywalnie do zakupu nie największego telewizora.

Rodzina projektorów Samsung The Premiere
Model

SP-LSP7T

SP-LSP9T
Przekątna ekranu 90-120" 100-130"
Wymiary 53x34х13 cm 55х36х14 cm
Waga 9.1 kg 11.5 kg
Szczytowa jasność 2200 ANSI lumenów 2800 ANSI lumenów
HDR HDR10+, HLG 
System operacyjny Tizen
Komunikacja dwuzakresowa sieć Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.2 
Złącze HDMIx3, USBx1, wyjście optyczne, Ethernet
Dźwięk 2.2, 30 W 4.2, 40 W
Żywotność 20 000 godzin
Dodatkowo FilmMaker Mode, asystent głosowy Bixby
Cena 12 999 zł 24 999 zł

Jeśli weźmiemy pod uwagę konkurencję, to właśnie laserowych projektorów krótkiego rzutu o rozdzielczości 4K jest bardzo mało. Możesz znaleźć model LG HU85LS, ale nie jest on oficjalnie dostarczany na nasz rynek (czytaj: nie ma serwisu). Jest też Epson EH-LS500B, ale nie ma też oficjalnych dostaw - na stronie producenta model jest wymieniony jako „zarchiwizowany”. Bądźmy szczerzy: głównym konkurentem młodszego modelu The Premier będzie dziś MiJia Mi Laser Projector 4K, model z ekosystemu Xiaomi z ceną prawie dwukrotnie mniejszą. Nadal można go znaleźć w demokratycznej cenie XXX złotych. Ale jest przewidywalnie gorszy od Samsunga pod względem jasności, dźwięku i braku pakietu Smart. A starszy model Samsung The Premiere LSP9T na rynku nie ma w ogóle (jeszcze) konkurentów.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o projektorze Samsung The Premiere LSP9T

 • Jest to projektor laserowy krótkiego rzutu, który pozwala na umieszczenie go we wnętrzu, bez montażu na suficie
 • Wykorzystuje potrójny laser, aby uzyskać jaśniejsze i bardziej nasycone kolory
 • Ten projektor umożliwia tworzenie obrazów o przekątnej do 130 cali
 • Kosztuje na równi z nowoczesnym 85-calowym telewizorem
 • Najlepiej używać go ze specjalnym ekranem pokrytym powłoką ALR, aby blokować światło rozproszone

Samsung The Premiere LSP9T

Laserowy projektor kina domowego 4K o ultrakrótkim rzucie

Flagowy projektor laserowy dla kina domowego 2021 firmy Samsung. Obsługuje rozdzielczość 4K, jest wyposażony w 40-watowy system głośników 4.2 i posiada pakiet SmartTV. Ma potrójny laser, aby zwiększyć jasność i klarowność obrazu. Zapewnia obrazy o przekątnej do 130 cali. Dzięki konstrukcji o krótkim rzucie można go zainstalować bezpośrednio przed ekranem.

Sprawdź cenę na Allegro.pl
Samsung The Premiere LSP9T potrójny laser

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej