W pierwszym kwartale 2023 roku ukażą się co najmniej trzy warte uwagi gry na PC. Forspoken, gra akcji Square Enix, w której dziewczyna musi walczyć z potworami za pomocą magii, otwiera nowy sezon dla graczy. Po niej pojawi się Hogwarts Legacy - gra fabularna z otwartym światem w uniwersum Harry'ego Pottera, ale sto lat przed wydarzeniami z książki. Wreszcie Company of Heroes 3, historyczna taktyczna gra strategiczna na zachodnim froncie II wojny światowej. Wszystkie trzy gry z nowoczesną grafiką, a więc wymagające na mocy procesora i karty graficznej. Nadszedł czas na modernizację starego peceta lub budowę zupełnie nowego. Inteligentnym wyborem byłby najnowszy procesor Core i5-13600KF i karta wideo, przeciwnie, ostatnia generacja GeForce RTX 3070 Ti, która jest teraz w sprzedaży ze zniżką.
Intel Core i5-13600KF - możliwość podkręcania
Powody, dla których warto kupić: 20 wątków CPU, odblokowany mnożnik.
Powody, dla których nie warto kupić: Brak iGPU i Boxowy cooler.
Intel Core i5-13600KF to aktualizacja chyba najpopularniejszej linii procesorów wśród graczy. Przejście z architektury Alder Lake na Raptor Lake nie przyniosło dużego wzrostu wydajności na rdzeń, ale zwiększyła się liczba rdzeni. Teraz oprócz sześciu wydajnych rdzeni, z których każdy jest w stanie przetwarzać dwa strumienie danych, dostępnych jest osiem bardziej energooszczędnych rdzeni. Łącznie otrzymujemy 20 wątków, podczas gdy poprzednik 12600KF miał ich o dwa mniej.
Energooszczędne rdzenie wykorzystywane są do procesów w tle (antywirus, odtwarzacz muzyki, czaty), dzięki czemu wydajne rdzenie mogą w pełni skupić się na głównej działającej aplikacji lub grze. Indeksy K i F oznaczają odpowiednio odblokowany mnożnik i brak zintegrowanej karty graficznej. Prawda, do podkręcania mnożnika zdecydowanie potrzebujesz płyty głównej na topowym chipsecie Z690 lub Z790. Potrzebny jest też super cooler tower lub watercooler, bo boxowe coolery Intel Laminar zazwyczaj nie są dostarczane z procesorami K.
- 20 wątków procesora
- Odblokowany mnożnik
Xilence M906 - super chłodzenie typu tower
Powody zakupu: Sześć heatpipes, wentylator z łożyskiem FDB o długiej żywotności.
Powody, dla których nie warto kupować: Nadmiarowy dla wielu procesorów.
Xilence M906 (inna nazwa XC081) to supercooler powietrzny typu tower. Tradycyjnie supercoolerami nazywa się coolery o odprowadzaniu ciepła powyżej 200W. Jednak dzieło Xilence'a jest w stanie usunąć niewiele więcej niż 250 W. Jest to więcej niż wystarczające dla niemal każdego współczesnego procesora, nawet z odblokowanym limitem mocy. Jest to jedna bardzo szeroka asymetryczna wieża, która jest odsunięta od slotów DIMM, aby nie przeszkadzać w instalacji modułów RAM.
A żeby nie wchodzić w konflikt z radiatorem VRM płyty głównej, w wieży wykonano szczelinę. Schładzacz waży ponad 900 gramów, a jego wysokość to zaledwie 154 mm, więc zmieści się nawet w niedrogiej obudowie komputerowej. Dołączony do zestawu wentylator ma średnicę 12 cm i zbudowany jest na trwałym hydrodynamicznym łożysku FDB. Rurek cieplnych jest sześć, a miedź jest zabezpieczona przed korozją czarną farbą. Kontakt z procesorem odbywa się poprzez płytkę rozprowadzającą ciepło, co szczególnie pomaga w przypadku architektury złożonej z kilku chipów.
Patriot Viper Venom DDR5 Dual Channel Kit
Powody zakupu: Kompletny zestaw 2x16GB, auto overclock do 5600 MHz przy CL40.
Powody, dla których nie warto kupować: Stosunkowo wysokie radiatory.
Patriot Viper Venom DDR5 to seria pamięci RAM DDR5 nowej generacji. Działa z częstotliwością od półtora do dwóch razy większą niż DDR4, ale rzeczywisty wzrost przepustowości jest mniejszy. Faktem jest, że wraz ze wzrostem częstotliwości nieuchronnie wzrasta i timing, czyli opóźnienia. Seria Viper Venom obejmuje sparowane zestawy o łącznej pojemności od 16 do 64 GB, o częstotliwościach od 5200 do 7400 MHz. Modele juniorskie obsługują zarówno technologie automatycznego podkręcania AMD Expo, jak i Intel XMP, natomiast modele seniorskie tylko tę drugą.
Zestaw 2x16 GB o częstotliwości 5600 MHz jest chyba optymalny pod względem stosunku ceny do wydajności. Dostępne są warianty zarówno z podświetleniem RGB, jak i bez niego, przy czym ten drugi jest nieco tańszy. Pod grubościennymi aluminiowymi radiatorami kryją się chipy wyprodukowane przez Hynixa. Teraz są to najpopularniejsze chipy DDR5, dla nich bez problemu można znaleźć w Internecie szczegółowe instrukcje dotyczące ręcznej optymalizacji timingów pierwotnych, wtórnych i trzeciorzędnych. Fabryczny wzór na timingi to CL40-40-40-76 przy napięciu zasilania 1,25V.
- Kompletny zestaw 2x16 GB
- Automatyczne podkręcanie do 5600 MHz przy CL40
ASRock B760 Pro RS - matka z pamięcią DDR5 i PCIe 5.0
Powody zakupu: 12 faz zasilania, oficjalne podkręcanie pamięci RAM i nieoficjalne CPU.
Powody, dla których nie warto kupować: Brak adaptera Wi-Fi w zestawie.
ASRock B760 Pro RS to płyta główna z gniazdem LGA 1700, która przeznaczona jest dla procesorów Intel Core 12 i 13 generacji. Chipset B760 pozwala na oficjalne podkręcenie pamięci RAM DDR5 do częstotliwości 7200 MHz. A także nieoficjalnie podkręcić procesor, ale nie mnożnik, a magistralę. Aby to zrobić, płyta główna musi mieć osobny zegar. Podsystem zasilania składa się z 10+1+1 faz odpowiednio dla rdzeni CPU, zintegrowanej karty graficznej i kontrolera pamięci RAM.
Układy VRM są osłonięte dużymi radiatorami, podobnie jak jeden ze slotów SSD M.2. Dyski SSD są obsługiwane przez szynę PCIe 4.0, ale dyskretna karta graficzna to już PCIe 5.0. Co prawda nie występują one jeszcze w naturze, ale jest miejsce na przyszłe aktualizacje. Dźwięk 7.1-kanałowej karty i 2,5-gigabitową sieć Ethernet reprezentują układy Realtek. Wyjścia wideo to cyfrowe HDMI i Display Port, a do tego dochodzą trzy szybkie porty USB 3.2 Gen2: klasyczny Type-A, nowomodny Type-C oraz wewnętrzny port do przedniego panelu obudowy komputera.
ADATA Falcon - Terabajtowy dysk SSD
Powody zakupu: Metalowy radiator, buforowanie HMB, szyfrowanie AES-256.
Powody, dla których nie warto kupować: Nie nadaje się do PlayStation 5.
ADATA Falcon to niedrogi, ale stylowo wyglądający dysk SSD M.2 NVMe, który działa na magistrali PCIe 3.0 x4, dzięki czemu jest kompatybilny z komputerami stacjonarnymi i notebookami, w tym smukłymi ultrabookami. Jego prędkość sekwencyjnego odczytu i zapisu wynosi odpowiednio do 3 100 MB/s i 1 500 MB/s. Mniejsze pliki obsługiwane są z prędkością do 180 000 IOPS (operacji wejścia/wyjścia na sekundę). W pamięci flash zastosowano wielowarstwowe 3D, co pozytywnie wpływa na jej pojemność.
Kontroler to RTS5762DL od firmy Realtek. Marka ta znana jest przede wszystkim jako producent układów dźwiękowych i sieciowych, ale stopniowo zdobywa rynek SSD. Dla zwiększenia wydajności dysku wspierane są technologie SLC Caching i HMB. A także LDPC i AES-256 dla lepszej prywatności. Aby kontroler się nie przegrzewał, zastosowano cienki aluminiowy radiator pomalowany na złoto. Szczególnie efektownie będzie wyglądał taki SSD w obudowie PC z przezroczystą ścianką boczną.
- Metalowy radiator, buforowanie HMB
- Szyfrowanie AES-256
Inno3D RTX 3070 Ti X3 OC - lepsza wartość niż 4070 Ti
Powody zakupu: Trzy wentylatory, wystarczająca moc do gier QuadHD.
Pow ody, dla których nie wartokupować: Nie obsługuje DLSS 3.
Inno3D RTX 3070 Ti X3 OC - ładnie obniżona cena ze względu na premierę nowego RTX 4070 Ti, którego cena wręcz przeciwnie mocno gryzie na początku sprzedaży. Posiada 8 GB pamięci GDDR6X oraz 6144 zunifikowanych mikrordzeni o architekturze Ampere. Obecne są także dodatkowe rdzenie RT drugiej generacji oraz rdzenie tensorowe trzeciej generacji. Przypomnijmy, że odliczanie rdzeni tensorowych rozpoczęło się od serwerowych kart graficznych NVIDIA Volta.
Inno3D X3 w wersji OC posiada dwuslotową konstrukcję z trzema 9 cm wentylatorami, dołączonym backplate. Długość karty graficznej wynosi 30 cm, ale to i tak sporo mniej niż modele z serii RTX4000, które osiągają nawet 40 cm. Ciepłowodów jest sześć, dwa z nich chłodzą układy pamięci, które przy 19 GHz naprawdę się nagrzewają. Slot przyłączeniowy PCIe 4.0 x16, złącza zasilania 8+8-pin. Indeks OC oznacza lekkie fabryczne podkręcenie rdzenia. Do eksperymentowania z dalszym ręcznym podkręcaniem można użyć aplikacji Inno3D TuneIT.
Chieftec Core BBS-700S - zasilacz o wysokiej wydajności
Powody zakupu: Sprawność energetyczna 80 PLUS Gold, bardzo cichy wentylator.
Powody, dla których nie warto kupować: Nie modularna konstrukcja.
Chieftec Core BBS-700S to 700W zasilacz w kompaktowej obudowie o długości zaledwie 14cm, posiadający certyfikat 80 PLUS Gold w zakresie sprawności energetycznej. To znaczy, że współczynnik sprawności wynosi 92%. Podobnie jak większość innych zasilaczy Chiefteca, zbudowany jest na platformie CWT z korekcją mocy biernej Active PFC i oddzielną stabilizacją DC-DC. Główna linia +12V pobiera 58A, co odpowiada stu procentom deklarowanej przez producenta mocy.
Gdyby były dwie podlinie +12V, osobno dla procesora i karty graficznej, mocny GPU mógłby nie mieć wystarczającej mocy. Przewody nie są modularne, ale mają solidny przekrój 18 AWG i są bardzo długie - 65 cm dla procesora, karty graficznej i płyty głównej. Dzięki temu można je ukryć za tylną ścianą obudowy komputera. Wentylator Yate Loon o średnicy 12 cm jest bardzo cichy, ale najczęściej łożysko toczne. Chieftec Core jest w stanie pracować przy napięciu wejściowym od 100 do 240 V, dzięki czemu poradzi sobie nawet przy silnych zwisach w domowej sieci elektrycznej.
Cooler Master HAF 500 - obudowa do oddychania
Powody zakupu: Dwa wentylatory 20cm i dwa kolejne 12cm, szklany panel boczny.
Powody, dla których nie warto kupować: Jeśli jesteś fanem mini-PC.
Cooler Master HAF 500 to pojemna obudowa komputerowa z przelotowym nadmuchem. Za siatkowym panelem przednim znajdują się dwa gigantyczne 20 cm wentylatory z podświetleniem ARGB. Są one sterowane przez dołączony hub, który synchronizuje się z płytą główną. Preinstalowane są również dwa kolejne 12 cm wirniki: pierwszy wydmuchuje tył, a drugi skierowany jest na kartę graficzną. Jego kąt można regulować do 41cm w zależności od długości karty graficznej.
Panel boczny wykonany jest z odpornego na zarysowania szkła hartowanego i mocuje się go bez śrub. Możesz również całkowicie zdjąć górny panel i wygodnie zainstalować 360mm system chłodzenia wodnego. Jeśli chcesz, możesz zamontować to samo na froncie, ale szkoda byłoby zrezygnować z fajnych standardowych wentylatorów. Do wyboru są dwa kolory obudowy - czarny i biały. I w przeciwieństwie do budżetowych rozwiązań jest ona biała nie tylko na zewnątrz, ale i w środku. A na panelu interfejsu znajdziemy nowoczesny sprzężony jack audio oraz szybki port USB Type-C 3.2 Gen 2.
- Dwa wentylatory 20 cm i dwa kolejne 12 cm
- Szklany panel boczny
Wejdź głębiej:
- 5 gamingowych myszek od młodych marek
- 5 przydatnych akcesoriów do PlayStation i Xboxa
- Jak zbudować minikomputer do serwera NAS i kina domowego