Słuchawki douszne to specyficzna konstrukcja, która nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli jednak preferujesz ten design, to zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na Huawei FreeBuds 5. Mają one wiele istotnych zalet. Niezwykły futurystyczny design, wygodna konstrukcja z bezpiecznym dopasowaniem, przyjemna jakość dźwięku (szczególnie biorąc pod uwagę konstrukcję) i skuteczny aktywny system redukcji szumów. Dodatkowe przyjemne momenty to bardzo szybkie ładowanie i dobre mikrofony. Jedynym problemem jest cena. Słuchawki trafią do sprzedaży w najbliższej przyszłości za 6000 UAH. W tym przedziale cenowym jest wielu interesujących konkurentów, zarówno dousznych, jak i dokanałowych. W tym modele Noble Audio i Samsunga.
5 powodów, dla których warto kupić Huawei FreeBuds 5:
- wysokiej jakości dźwięk (biorąc pod uwagę konstrukcję);
- skuteczny system aktywnej redukcji szumów
- oryginalny design i wygodny kształt;
- Stopień ochrony IPX4;
- bardzo szybkie ładowanie.
2 powody, dla których nie warto kupować Huawei FreeBuds 5:
- preferujeszmodele zamknięte wewnątrzkanałowe;
- wielu interesujących konkurentów w podobnej lub niższej cenie.
Szybkie przejście:
- Co znajduje się w pudełku?
- Jak wyglądają słuchawki Huawei FreeBuds 5?
- Czy Huawei FreeBuds 5 są wygodne w użyciu?
- Co z jakością dźwięku, mikrofonem i redukcją szumów?
- Jak długo wytrzymują bez ładowania?
- Na sucho
Co znajduje się w pudełku?
Słuchawki zapakowane są w standardowy dla modeli Huawei sposób. Jest to małe pudełko wykonane z grubego białego kartonu ze zdejmowaną pokrywą, na której znajduje się obraz i nazwa, logo producenta oraz para ikon Wireless Hi-Res Audio. Pudełko zawiera same słuchawki w etui ładującym, dwie pary silikonowych nakładek dla lepszego dopasowania do uszu, kabel USB Type-A do Type-C oraz dokumentację.
Jak wyglądają słuchawki Huawei FreeBuds 5?
Linia słuchawek Huawei FreeBuds TWS ma bardzo przejrzystą strukturę. Modele z samym numerem na końcu to modele douszne, z literą i po numerze to modele douszne średniej klasy (innymi słowy wkładki douszne), a z Pro na końcu nazwy to flagowe słuchawki douszne. Huawei FreeBuds 5 nie odbiegają od tej tradycji: są to słuchawki douszne o otwartej konstrukcji akustycznej. Ale ich konstrukcja jest bardzo nietypowa. Ich kształt jest dość trudny do porównania z czymkolwiek. Przypominają dwie krople połączone odrobiną oleju. Wyglądają szczególnie imponująco w srebrnym kolorze. Wyglądają jak płynny metal. Huawei twierdzi, że inspirował się kształtem zamrożonych kropli hartowanego szkła, tzw. kropli księcia Ruperta (lub kropli holenderskich). Powstają one, gdy stopione szkło kapie do zimnej wody. Szkło twardnieje, tworząc kształt łzy z długim, cienkim ogonem.
Ze względu na gładkie linie i ogólnie opływowy kształt, słuchawki na zdjęciach wyglądają na kompaktowe. W rzeczywistości okazały się nieco większe niż oczekiwano. Nie wpłynęło to jednak na komfort użytkowania. Przewody dźwiękowe są dość krótkie i szerokie, co jest dość typowe dla słuchawek dousznych. Wewnątrz znajduje się siatka, która zapobiega przedostawaniu się brudu do środka. W pobliżu wewnątrz słuchawek znajduje się czujnik podczerwieni do wykrywania noszenia i jeden z mikrofonów systemu redukcji szumów. Na zewnętrznej części słuchawek na górze znajduje się kolejny mikrofon. Po wewnętrznej stronie nóżek znajdują się oznaczenia lewej i prawej słuchawki. Panele dotykowe do sterowania zajmują większość zewnętrznej części słuchawek.
Na dole znajduje się kolejny mikrofon do połączeń i styki ładowania. Aby zapewnić dodatkowe mocowanie, słuchawki można wyposażyć w dołączone silikonowe końcówki. Dopasowanie jest bardzo indywidualne i zależy od wielkości i kształtu małżowin usznych. Ja nie odczułem znaczącej różnicy. Huawei FreeBuds 5 są odporne na zachlapania wodą IPX4, więc można je nosić podczas uprawiania sportu. Waga słuchawek wynosi 5,4 g i są one prawie niewyczuwalne w uszach. Ogólnie rzecz biorąc, projekt jest bardzo nietypowy i oryginalny. To, czy się podoba, czy nie, jest kwestią indywidualną, ale nie można go nazwać nudnym.
Etui ładujące ma kształt ściśniętego jajka. W przeciwieństwie do słuchawek, jest matowe, więc nie zbiera odcisków palców i będzie wyglądać reprezentacyjnie przez długi czas. Waży 45 g, a dzięki płaskiemu kształtowi łatwo ją nosić w kieszeni. Z przodu znajduje się wskaźnik ładowania i trybu połączenia, a także logo Huawei.
Pokrywa otwiera się bardzo ładnie, ma wyraźną blokadę i automatyczne zamykanie w obu skrajnych pozycjach. Nie otwiera się przy potrząśnięciu. Słuchawki w etui znajdują się w odpowiednich wgłębieniach i są pewnie trzymane przez magnesy. Dzięki nietypowemu kształtowi łatwo je wyjąć. Nawet pomimo błyszczącej powierzchni.
Na spodzie etui znajduje się złącze Type-C do ładowania, a z boku przycisk do włączania trybu połączenia.
Czy Huawei FreeBuds 5 są łatwe w użyciu?
Huawei FreeBuds 5 mają niemal typowy kształt dla słuchawek dousznych. Wyjątkiem jest szersza niż zwykle nóżka. Co w rzeczywistości jest wygodne: znajduje się na nim czujnik, który jest łatwiejszy do trafienia. Dopasowanie jest typowe dla tego projektu: słuchawki prawie nie wchodzą do małżowiny usznej. Jednocześnie są zamocowane dość bezpiecznie i nigdzie nie naciskają. Po ciągłym używaniu modeli dousznych wydaje się, że zaraz wypadną, ale tak nie jest. Pozostają na swoim miejscu nawet podczas biegania. Waga jest minimalna, więc korzystanie z nich przez długi czas bez wyjmowania jest dość wygodne. Warto przypomnieć, że są to słuchawki o otwartej konstrukcji akustycznej, więc pasywna izolacja szumów nie wchodzi tutaj w grę. Istnieje jednak aktywna redukcja szumów, o której porozmawiamy nieco później.
Słuchawki wykorzystują autorski SoC z Bluetooth w wersji 5.2. Aby połączyć się ze smartfonem, należy otworzyć obudowę i przytrzymać boczny przycisk przez 2 sekundy. Dioda LED z przodu zacznie migać na biało. Obsługiwane są kodeki SBC, AAC i LDAC. Słuchawki nie obsługują aptX, ale nie jest to ważne, biorąc pod uwagę obecność LDAC. Wśród przydatnych dodatkowych funkcji jest możliwość połączenia z dwoma urządzeniami Huawei FreeBuds 5i może współpracować z Androidem i iOS. Istnieje wsparcie dla łączenia się z dwoma urządzeniami jednocześnie i automatycznego przełączania się między nimi. Dostępny jest również tryb gry z minimalnym opóźnieniem.
Oczywiście ze słuchawek można korzystać po prostu łącząc je ze smartfonem przez Bluetooth. Aby jednak uzyskać dostęp do wszystkich funkcji, należy zainstalować aplikację Huawei AI Life. Nie jest ona dostępna w Google Play i aby ją pobrać, należy zeskanować kod QR na pudełku lub po prostu znaleźć plik APK za pomocą Google. W przypadku korzystania ze smartfonów Huawei dostępne są dodatkowe wygodne drobiazgi, takie jak wyskakujące widżety z poziomem naładowania słuchawek. Aplikacja zawiera informacje o stanie naładowania słuchawek i etui. Istnieje przełącznik między podłączonymi urządzeniami i wybór priorytetu. Aktywny system redukcji szumów ma trzy tryby pracy. Comfort (dla cichych miejsc), Balanced (maksymalna redukcja szumów) i Dynamic (automatyczna regulacja). Nie ma trybu przezroczystości, ale nie jest on tutaj potrzebny: słuchawki mają otwartą konstrukcję akustyczną, dzięki czemu dobrze słychać hałas otoczenia. Osobna sekcja zawiera wybór jakości transmisji i korektorów, a także funkcję "Call in HD". W praktyce nie ma dramatycznej różnicy podczas wykonywania połączeń. Dostępna jest funkcja wyszukiwania słuchawek, która umożliwia odtwarzanie dźwięku na każdej z nich, a także wykrywanie noszenia: odtwarzanie zostanie automatycznie wstrzymane po wyjęciu słuchawki z ucha.
Sterowanie dotykowe w Huawei FreeBuds 5 ma dość znajomy schemat. Domyślnie podwójne stuknięcie w prawą słuchawkę odpowiada za wstrzymanie i odtwarzanie (lub odebranie/odrzucenie połączenia), a w lewą - przełączenie na następny utwór. Długie naciśnięcie wyłącza redukcję szumów. Przesuwanie w górę i w dół odpowiada za regulację głośności.
Co z jakością dźwięku, mikrofonem i redukcją szumów?
Słuchawki Huawei FreeBuds 5 są wyposażone w dynamiczny emiter z dwoma magnesami pierścieniowymi i membraną 11 mm. Huawei twierdzi, że HUAWEI FreeBuds 5 są o 30% lepsze w odtwarzaniu niskich częstotliwości niż HUAWEI FreeBuds 4, a zakres częstotliwości wynosi od 16 Hz do 40 000 Hz. Dodatkowo wspomniano o specjalnej konstrukcji, która pozwala na przepływ większej ilości powietrza. Dzięki temu membrana doświadcza mniejszego oporu podczas wibracji, co prowadzi do zwiększonego efektu rezonansu. Wykorzystuje również algorytm do optymalizacji dźwięku w czasie rzeczywistym za pomocą wbudowanych mikrofonów. Rejestrują one dźwięk powracający do kanału słuchowego. Według twórców, FreeBuds 5 wykonuje kompensację częstotliwości od 100 do 2000 Hz w ciągu 2 sekund, aby dostosować dźwięk do unikalnych cech każdej osoby. Dźwięk jest dostosowany do otwartej konstrukcji. Wkładki douszne nie przenoszą bardzo dobrze zakresu niskich częstotliwości, a twórcy FreeBuds 5 postanowili to zrekompensować, zwiększając liczbę niskich częstotliwości. Dźwięk słuchawek był miłym zaskoczeniem. Brzmią lepiej niż zdecydowana większość konkurentów o podobnej konstrukcji. Częstotliwości basowych jest wystarczająco dużo, są masywne i mocne, dobrze czytelne i nie zamieniają się w papkę. Średnie tony są reprodukowane z bardzo dobrą szczegółowością. Wysokie częstotliwości i czystość dźwięku są również wystarczające, co ułatwia otwarta konstrukcja. Jednocześnie nie są one szorstkie i w ogóle nie nadwyrężają słuchu podczas długotrwałego użytkowania. Pasmo przenoszenia słuchawek ma typowy kształt litery V. Ogólnie rzecz biorąc, Huawei FreeBuds 5 są przyjemne w słuchaniu większości muzyki, ale najlepiej odtwarzają różnorodną elektronikę, muzykę pop i hip-hop.
Huawei FreeBuds 5 mają aktywną redukcję szumów ANC 3.0. Warto jednak pamiętać o cechach konstrukcyjnych i nie oczekiwać takiego poziomu ciszy jak w zamkniętych modelach z ANC. Warto jednak powiedzieć, że system działa zaskakująco dobrze, odpowiednio tłumiąc monotonne dudnienie ulicy o niskiej częstotliwości, co pozwala na komfortowe słuchanie muzyki bez rozpraszania się przez innych. Słuchawki nie są jednak w stanie usunąć hałasu metra.
Podczas rozmów, redukcja szumów oparta na sieci neuronowej (DNN) służy do wzmocnienia głosu i redukcji szumów tła. Rozmowa jest naprawdę wygodna w większości sytuacji: w domu, w biurze, na ulicy lub w transporcie publicznym. Jest to trudne w metrze, ale dotyczy to zdecydowanej większości słuchawek TWS.
Jak długo wytrzymują bez ładowania?
Żywotność baterii słuchawek jest przeciętna. Huawei obiecuje, że słuchawki mogą pracować do 5 godzin bez aktywnej redukcji szumów i do 3,5 godziny z nią. Wraz z etui czas pracy może sięgać 30 godzin bez ANC i do 20 godzin z nim. Huawei FreeBuds 5 ładują się bardzo szybko. Jest wsparcie dla szybkiego ładowania: 5 minut w etui zapewni 2 godziny muzyki bez ANC. Pełne naładowanie słuchawek zajmuje tylko 20 minut, a etui 40 minut. Tak więc przeciętna żywotność baterii jest w pełni rekompensowana przez bardzo szybkie ładowanie. Istnieje również wsparcie dla ładowania bezprzewodowego, ale prędkość jest znacznie wolniejsza. W rzeczywistych warunkach, przy użyciu kodeka LDAC, słuchawki wytrzymują nieco ponad trzy godziny na jednym ładowaniu.
Podsumowując: trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o Huawei FreeBuds 5:
- Huawei FreeBuds 5 to lekkie i wygodne słuchawki douszne TWS o otwartej konstrukcji akustycznej.
- Mają bardzo dobrą jakość dźwięku, biorąc pod uwagę ich kształt.
- Są chronione przed kurzem i wilgocią zgodnie ze standardem IPX4.
Huawei FreeBuds 5 | |
---|---|
Przetworniki | Przetworniki dynamiczne 11 mm |
Zakres odtwarzanych częstotliwości | 16 Hz - 40 000 Hz |
Współczynnik kształtu | wkładki douszne o otwartej konstrukcji akustycznej |
Połączenia. | Bluetooth 5.2, SBC, AAC, LDAC |
Zasięg działania | 10 м |
Złącze do ładowania | USB typu C |
Bateria. | Słuchawki: do 3,5 godziny z ANC, 5 godzin bez. Z etui: do 30 godzin |
Dodatkowe funkcje. | Stopień ochrony IPX4, aktywna redukcja szumów, ładowanie bezprzewodowe |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Recenzja Huawei FreeBuds 5i: douszne słuchawki TWS z aktywną redukcją szumów
- Więcej biznesu i mniej hałasu: recenzja słuchawek Ugreen HiTune X6 TWS
- Witaj, Hi-Res Audio bez kabli! Recenzja flagowych słuchawek TWS Samsung Galaxy Buds2 Pro
- Recenzja Devialet Gemini: Słuchawki TWS z francuskim urokiem
- Tłumacz jako zabójcza funkcja: Recenzja dousznych słuchawek TWS Xiaodu Du Smart Buds Pro