Nowa nadzieja korporacji (odcinek 11): Recenzja laptopa Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11
Linia Lenovo ThinkPad to swego rodzaju złoty standard w korporacyjnym segmencie laptopów z systemem Windows, choć ma ona wielu fanów poza środowiskiem biznesowym. Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 to flagowy model tej linii, który jest corocznie aktualizowany i osiągnął już 11. generację. Zgodnie z oczekiwaniami, zaktualizowany model nie ma większych różnic, choć w tym przypadku nie są one potrzebne. Ma wygodną obudowę, wytrzymałą i lekką obudowę z włókna węglowego i stopu magnezu, wygodną klawiaturę i tradycyjny czerwony trackpoint, który pozostaje niezmieniony od wielu lat. Wewnątrz znajdują się najnowsze procesory Intel 13. generacji, duża ilość pamięci RAM i szybki dysk. W kwestii łączności przygotowano zestaw obejmujący wszystkie obecne złącza (z wyjątkiem czytnika kart), a także konfiguracje wspierające pracę w sieciach mobilnych. Laptop może pracować przez cały dzień roboczy na jednym ładowaniu akumulatora. Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 ma więc wszystko, co nowoczesny laptop biznesowy mieć powinien. Jedyną rzeczą, która jest nieco myląca, jest wirtualny brak opcji aktualizacji. Wymienić można jedynie dysk SSD. Nie ma gniazda na dodatkowy dysk, a pamięć RAM jest wlutowana na płycie. Cena laptopa jest w pełni zgodna z jego biznesowym pozycjonowaniem, a za tę kwotę można znaleźć modele z mocniejszymi podzespołami. Jednak potencjalny użytkownik ThinkPada X1 Carbon zazwyczaj dokładnie wie, czego potrzebuje. A oprócz bezpośrednich zalet laptopa jest jeszcze miły bonus w postaci trzyletniego wsparcia Premium z możliwością pilnej naprawy na miejscu lub tymczasowej wymiany laptopa na czas serwisu.
5 powodów, dla których warto kupić Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11:
- wytrzymała i lekka obudowa z włókna węglowego i stopu magnezu;
- nowoczesne procesory Intel 13. generacji i duża ilość pamięci RAM
- wygodna klawiatura z ochroną przed rozlaniem cieczy;
- dwa złącza Thunderbolt 4, dwa USB Type-A 3.2;
- dzień pracy bez ładowania.
2 powody, dla których nie warto kupować Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11:
- brak opcji aktualizacji;
- cena nie jest dla każdego.
Szybkie przejście:
- Co znajduje się w pudełku?
- Jak ciekawie wygląda Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11?
- Czy laptop jest wygodny w użyciu?
- Jak dobry jest ekran?
- Co z wydajnością, czasem pracy na baterii i dźwiękiem?
- W skrócie
Co znajduje się w pudełku?
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 jest zapakowany w standardowy karton musztardowy nadający się do recyklingu. Firma całkowicie zrezygnowała z używania plastiku w opakowaniach. Wewnątrz znajduje się dość znajomy zestaw. Sam laptop, kompaktowy zasilacz 65W, kabel zasilający, adapter Ethernet oraz dokumentacja.
Jak ciekawie prezentuje się Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11?
Model Lenovo ThinkPad X1 Carbon historycznie był bardzo udany i doczekał się już 11. generacji. Przez ten czas nie zaszły żadne większe zmiany w designie czy konstrukcji. Owszem, niektóre elementy uległy zmianie, ale ogólnie wygląd pozostaje znajomy i rozpoznawalny. Dotyczy to generalnie całej biznesowej linii ThinkPadów: minimalistyczny i praktyczny kształt, czarny kolor, czerwone akcenty i znany z czasów IBM czerwony trackpoint na klawiaturze. Klawiatura zajmuje niemal całą szerokość powierzchni roboczej. Nie przeszkodziło to jednak w umieszczeniu głośników po jej bokach.
Obudowa nadal wykonana jest ze stopu magnezu i włókna węglowego. Dzięki zastosowanym materiałom obudowa jest bardzo wytrzymała i lekka. Laptop jest dostępny w dwóch opcjach wzorniczych: z teksturą włókna węglowego lub bardziej znaną czarną pokrywą z matowym wykończeniem, która jest bardzo podobna do Soft Touch. Mieliśmy tę drugą opcję. Wygląda i jest bardzo ładna, ale zbiera trochę odcisków palców. W prawym dolnym rogu górnej pokrywy znajduje się małe logo Lenovo, a w lewym górnym rogu logo ThinkPad z czerwonym wskaźnikiem LED.
Modele ThinkPad zawsze mają dobry zestaw złączy. Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 nie jest wyjątkiem. Po prawej stronie znajduje się gniazdo audio 3,5 mm, gniazdo nanoSIM (istnieją konfiguracje z modemem mobilnym i bez niego), jedno USB Type-A 3.2 Gen 1 i gniazdo Kensington Nano Security Slot:
Po lewej stronie znajduje się USB-C Thunderbolt 4 (używany również do zasilania), kolejny USB-C Thunderbolt 4, USB-A 3.2 Gen 1 i HDMI 2.0b. Sieć RJ-45 jest dostępna dzięki dołączonemu adapterowi, więc być może można by dodać tylko czytnik kart.
Z tyłu nie ma nic szczególnie interesującego, jedynie konstrukcja zawiasów. Ale przód jest nieco bardziej interesujący. W miejscu kamery internetowej znajduje się szeroka półka ułatwiająca otwieranie laptopa, a po bokach cztery mikrofony z redukcją szumów opartą na sieci neuronowej i obsługą Dolby Voice.
Ramki wokół ekranu są dość cienkie. Moduł kamery internetowej znajduje się w swoim zwykłym miejscu. Ma rozdzielczość FullHD i jest wyposażony w fizyczną migawkę. Obok znajduje się wskaźnik jej działania, a także kamera na podczerwień służąca do identyfikacji właściciela laptopa.
Na spodzie znajdują się dwie gumowe nóżki, a z tyłu jedna szeroka. Otworów wentylacyjnych jest niewiele, ale ciekawe jest to, że pod spodem znajdują się dwa małe wentylatory chłodzące. Bliżej przodu laptopa znajdują się dwa kolejne głośniki.
Nigdy nie było żadnych skarg na jakość wykonania topowych ThinkPadów, a Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 nie łamie tej tradycji. Laptop jest kompaktowy i lekki: 315,6 x 222,5 x 15,36 mm, 1,12 kg. Jest wytrzymały i zgodny z wojskową normą MIL-STD-810H. Aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, w konstrukcji wykorzystano stop magnezu z recyklingu i plastik z recyklingu.
Czy laptop jest wygodny w użytkowaniu?
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 jest łatwy do otwarcia jedną ręką, zawias dobrze trzyma pokrywę i prawie nie drży, gdy przypadkowo go dotkniesz. Laptopa można nawet otworzyć o nieco więcej niż 180°.
Klawiatura jest lekko zagłębiona w powierzchni roboczej. Po bokach znajdują się głośniki, chociaż nie wpłynęło to na układ, jest to absolutnie standardowe dla linii Lenovo ThinkPad X1 Carbon, więc wszystko będzie znane koneserom. A dla tych, którzy właśnie zdecydowali się przejść na ThinkPada, będzie kilka rzeczy do przyzwyczajenia. Na końcu górnego rzędu znajdują się osobne przyciski Home, End i Delete, blok strzałek jest lekko przesunięty w stronę użytkownika, a przyciski PgUp i PgDn są umieszczone po bokach strzałki w górę. PrtSc znajduje się pomiędzy prawymi przyciskami Alt i Ctrl. I tradycyjna funkcja: Fn i lewy Ctrl zostały zamienione miejscami. Można to jednak skonfigurować w aplikacji Lenovo Vantage.
Przyciski mają rozpoznawalny kształt z zaokrąglonym dołem. Skok jest bardzo przyjemny: dość miękki, elastyczny i treściwy. Klawiatura ma białe podświetlenie z dwoma poziomami jasności. Wśród interesujących cech konstrukcyjnych warto wspomnieć o ochronie przed rozlanymi płynami, a także o wlocie powietrza do chłodzenia przez klawiaturę.
Po prawej stronie powierzchni roboczej, nad klawiaturą, znajduje się przycisk zasilania, który służy również jako skaner linii papilarnych.
Pomiędzy przyciskami G, H i B znajduje się trackpoint, tradycyjny dla linii ThinkPad, który jest używany od dziesięcioleci.
Touchpad nie jest zbyt duży: ma 110 mm szerokości. Jest szklany, o przyjemnej powierzchni i doskonałej czułości. Jest wystarczający do zdecydowanej większości zadań i nie ma krytycznej potrzeby korzystania z myszy. Nad touchpadem znajdują się trzy dodatkowe przyciski do obsługi trackpointa.
Jak dobry jest ekran?
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 z kilkoma opcjami wyświetlania. W tym OLED 2880x1800, dotykowy i filtr ekranu PrivacyGuard. Otrzymaliśmy konfigurację z bardziej znanym ekranem IPS z matowym wykończeniem. Przekątna wynosi 14 cali, rozdzielczość 1920x1200, a proporcje 16:10. Lenovo obiecuje maksymalną jasność 400 cd/m² i zmniejszone zużycie energii. Ekran jest dobrej jakości, z przyjemnym odwzorowaniem kolorów, maksymalnymi kątami widzenia i skuteczną powłoką antyrefleksyjną. Margines jasności jest więcej niż wystarczający do użytku w pomieszczeniach. Pomiary wykazały, żemaksymalna jasność ekranu wynosi 371,12 cd/m²(całkiem blisko deklarowanej wartości), jasność czarnego pola to 0,332 cd/m², a kontrast statyczny to 1118:1. Paleta barw jest zbliżona do przestrzeni kolorów sRGB, a odwzorowanie kolorów jest bardzo dobre. Skłonność do zimnych odcieni jest minimalna:
A co z wydajnością, czasem pracy na baterii i dźwiękiem?
Wewnątrz Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 znajduje się procesorIntel Core i7-1365U. Jest to procesor Raptor Lake 13. generacji. Jest on produkowany przy użyciu procesu Intel 7 i zawiera 10 rdzeni. 2 wydajne i 8 energooszczędnych rdzeni. Obsługiwane są obliczenia wielowątkowe z maksymalnie 12 wątkami. Częstotliwość taktowania rdzeni produktywnych wynosi od 1,8 do 5,2 GHz, a rdzeni energooszczędnych od 1,3 do 3,9 GHz. Pamięć podręczna wynosi 12 MB. Standardowy poziom TDP wynosi 15 W, z krótkotrwałym wzrostem do 55 W w trybie Boost. W rzeczywistych warunkach TDP waha się w granicach 12-25 W. Laptop nie posiada dyskretnej karty graficznej. Za grafikę odpowiada wbudowana karta Intel Iris Xe z 96 jednostkami obliczeniowymi, o maksymalnej częstotliwości 1300 MHz. Ilość pamięci RAM wynosi 32 GB LPDDR5-5600. Jest ona wlutowana na płycie, ale 32 GB w zupełności wystarczy do pracy z zapasem. Interfejsy bezprzewodowe: Wi-Fi 6E (802.11ax) i Bluetooth 5.1. Niektóre konfiguracje zawierają również modem komórkowy i NFC. Laptop spełnia wymagania programu Intel Evo, który ma szereg wymagań dotyczących wydajności. Obejmują one rozdzielczość co najmniej FullHD, obsługę szybkiego ładowania, do 9 godzin pracy na baterii, szybkie wybudzanie, obsługę Wi-Fi 6 i porty Thunderbolt 4. Laptop wyposażono również w platformę zdalnej administracji i zarządzania Intel vPro oraz dyskretny moduł dTPM.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 to laptop biznesowy z odpowiednimi scenariuszami użytkowania i odpowiednią wydajnością do obsługi wielu dokumentów, przeglądarki z wieloma zakładkami, podstawowego przetwarzania obrazu, wideokonferencji i poczty e-mail w tym samym czasie. W testach porównawczych laptop wykazuje dość wysoką wydajność w testach systemu i procesora. W testach graficznych są one dość skromne, czego można się spodziewać.
Zastosowany dysk to 1 TB XG8 SSD firmy KIOXIA (dawniej Toshiba Memory) z interfejsem PCI-E 4.0 4x. Deklarowana prędkość odczytu wynosi do 7000 MB/s, a zapisu do 5600 MB/s.
Dysk rzeczywiście jest bardzo szybki, a prędkości SSD są w pełni zgodne z deklaracjami:
Za chłodzenie odpowiadają dwa miniaturowe wentylatory, które są słyszalne przy maksymalnym obciążeniu. Hałas nie jest jednak ani głośny, ani irytujący. System chłodzenia spełnia swoje zadanie. Pod obciążeniem podzespoły nagrzewają się do około 75°, a system działa stabilnie bez spadku wydajności.
Laptop zdecydowanie nie jest przeznaczony do gier. Poradzi sobie jednak z czymś niezbyt nowym i niezbyt wymagającym dla układu graficznego. Gears Tactics, ustawienia wysokie, 1920x1200: 60 FPS. Tomb Raider, ustawienia średnie, 1920x1200: 55-60 FPS.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 ma baterię o pojemności 57 Wh. Obsługiwane jest szybkie ładowanie: 80% w godzinę. Pełne ładowanie trwa około 1,5 godziny. Tak jak powinno być w przypadku laptopa klasy korporacyjnej, żywotność baterii Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 jest bardzo dobra. Laptop może odtwarzać wideo przez około 14 godzin. W rzeczywistych warunkach biurowych (przeglądarka, praca z dokumentami, poczta, trochę Photoshopa przy 50% jasności) laptop działa nieco poniżej 9 godzin. W zupełności więc wystarcza na dzień pracy.
System audio Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 jest głośniejszy niż można by się spodziewać po ultrakompaktowym laptopie. Ale prawie nie ma niskich częstotliwości, więc miłośnicy muzyki powinni podłączyć słuchawki. Z kolei do oglądania filmów w zupełności wystarczy.
Prawie wszystkie ustawienia laptopa są dokonywane w aplikacji Lenovo Vantage. Obejmuje to aktualizację i czyszczenie laptopa, konfigurację wyświetlacza, kamery, klawiatury, klawiszy funkcyjnych i wiele więcej:
Istnieje również oddzielna aplikacja Dolby do ustawień dźwięku i mikrofonu:
Szybkie i wygodne połączenie smartfona z komputerem PC nie jest już nowością i istnieje wiele podobnych rozwiązań. Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 postanowił wykorzystać w tym celu Intel Unison. Funkcjonalność jest znana: transfer danych, dostęp do rejestru połączeń, wiadomości itp.
To by było na tyle. Cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11.
- To już 11. generacja legendarnego 14-calowego laptopa klasy biznesowej.
- Wytrzymała konstrukcja i ochrona przed wyciekami cieczy do użytku w każdym środowisku.
- Laptop jest lekki i ma optymalny zestaw portów.
- Działa przez cały dzień roboczy bez konieczności ładowania.
Specyfikacja techniczna Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 | |
---|---|
Wyświetlacz. | 14 cali,1920x1200, 16:10, IPS, 60 Hz |
Wymiary | 315,6x222,5x15,3 mm |
Waga | 1,12 kg |
System operacyjny | 64-bitowy Microsoft Windows 11 Pro |
Procesor. | Intel Core i7-1365U (Raptor Lake, Intel 7), 10 rdzeni (2P+8E), 12 wątków, 1,9-5,2 GHz |
PAMIĘĆ RAM | 32 GB LPDDR5-5200 |
Grafika. | Intel Iris Xe |
Urządzenie pamięci masowej | Dysk SSD 1 TB NVMe PCIe 4.0 x4 |
Łączność | Wi-Fi 6E (802.11ax) (dwuzakresowe) 2*2 + Bluetooth 5.1 |
Złącza | 2xThunderbolt 4, 2xUSB 3.2 Gen 1 Type-A, HDMI 2.0b, audio 3,5 mm, Nano SIM (opcjonalnie) |
Kamera | FullHD |
Bateria | 57 Wh |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej
- Recenzja laptopa Acer Swift X 14: karta graficzna GeForce RTX i wyświetlacz OLED w kompaktowej metalowej obudowie
- Recenzja ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA): jasny wyświetlacz OLED i doskonała moc
- Recenzja ASUS ROG Strix SCAR 16 (2023): całkowita dominacja na wirtualnym polu bitwy
- Recenzja ASUS ROG Flow X16: potężny gamingowy laptop-transformator ze stacją dokującą
- Recenzja ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402): ultrakompaktowy laptop z wyświetlaczem OLED i nowym procesorem Intel