Recenzja MSI Katana GF66 11UD: praktyczna broń dla wirtualnego samuraja
MSI Katana GF66 11UD to niedrogi laptop gamingowy w swojej kategorii, z dobrym sprzętem, który jest odpowiedni dla wszystkich nowoczesnych gier. Układ chłodzenia radzi sobie z każdym obciążeniem. A układ wewnętrzny umożliwia łatwą wymianę i rozbudowę pamięci wewnętrznej, a także zwiększenie ilości pamięci RAM, dzięki obecności dwóch gniazd SO-DIMM. Klawiatura jest pełnowymiarowa, ma podświetlane klawisze i ogólnie jest przyjemna w obsłudze. Jest tylko jeden niuans, który odnosi się do wyświetlacza. Ekran jest dobry z częstotliwością odświeżania 144 Hz, ale z nieco wąską gamą kolorystyczną, przez co, obraz wygląda nieciekawie. Obecnie, urządzenie kostuje 4700 złotych.
MSI Katana GF66 11UD
Laptop do gier z sześciordzeniowym procesorem Intel Core i5 11. generacji, 16 GB pamięci RAM, 4 GB oddzielnej karty graficznej nVidia GeForce RTX 3050 Ti, 512 GB SSD i 15,6-calowym ekranem FullHD IPS z częstotliwością odświeżania 144 Hz
5 powodów, aby kupić MSI Katana GF66 11UD:
- zrównoważona konfiguracja z przyzwoitą wydajnością;
- wydajny system chłodzenia;
- możliwość rozszerzenia dysków i pamięci RAM;
- dobry zestaw pełnowymiarowych portów;
- ładna podświetlana klawiatura.
2 powody, aby nie kupować MSI Katana GF66 11UD:
- wąska gama kolorów ekranu, co daje przyciemniony obraz;
- chcesz jaśniejszego laptopa z oświetleniem RGB i innymi dodatkowymi funkcjami.
Szybki przejazd:
- Co jest w komplecie?
- Wygląd i design MSI Katana GF66 11UD
- Jak wygląda praca z MSI Katana GF66 11UD?
- Czy ekran jest dobry?
- A co z wydajnością i czasem pracy?
- Podsumowanie
Co jest w komplecie?
Opakowanie MSI Katana GF66 11UD jest absolutnie typowe dla laptopów, podobnie jak jego zawartość. Mamy przed sobą pudełko w kolorze "musztardy", które zawiera tylko minimum podstawowych informacji technicznymi. Wewnątrz - laptop, zasilacz 180 W, wymienny kabel zasilający i dokumentacja.
Wygląd i design MSI Katana GF66 11UD
Na oficjalnej stronie producenta, jest mowa o tym, że japoński ilustrator Tsuyoshi Nagano brał udział w projektowaniu MSI Katana GF66 11UD. Laptop wygląda bardzo powściągliwie i surowo, w przeciwieństwie do wielu modeli gamingowych. W tym przypadku, jest tylko podświetlenie klawiatury. Etui jest w całości wykonane z wytrzymałego matowego czarnego plastiku. Praktycznie nie zbiera odcisków palców. Z elementów dekoracyjnych da się zauważyć tylko wytłoczone logo MSI na górnej pokrywie.
Po lewej stronie laptopa znajdują się otwory wentylacyjne, gniazdo do podłączenia zasilacza, a także pełnowymiarowe porty USB 3.2 Gen1 oraz USB 2.0:
Po prawej stronie nie ma otworów wentylacyjnych, dzięki czemu, nie będzie nadmiaru gorącego powietrza nad dłonią z myszką. Złącza: audio 3,5 mm, HDMI (4K/60Hz), USB 3.2 Gen1 Type-C, pełnowymiarowe USB 3.2 Gen1 i RJ-45:
Z tyłu znajdują się dwie "strefy gorącego powietrza", dodatkowych złączy nie ma. Z przodu też nie znajdziemy żadnych elementów funkcjonalnych.
Boczne ramki wyświetlacza są dość cienkie (około 6 mm), górna jest nieco szersza. Na nim, oprócz kamery internetowej 720p i mikrofonów, znajdują się trzy ochronne gumowane wkładki. „Podbródek” jest szerszy, ma na sobie logo MSI.
Na spodzie laptopa są głośniki stereo, cztery szerokie gumowe nóżki zapewniające stabilność oraz duża ilość otworów wentylacyjnych, przez które trafia zimne powietrze. Wykonane są w formie asymetrycznych plastrów miodu.
Laptop odnosi się do mniej kompaktowych modeli, z wymiarami: 359x259x25 cm, 2,1 kg. Ale jak na model w przystępnej cenie, wydajność jest całkiem odpowiednia. Nie będzie problemów z transportem. Jakość konstrukcjijest bardzo dobra. Pomimo zastosowania plastiku, powierzchnia robocza i górna pokrywa prawie się nie uginają. Wygląd okazał się klasyczny i można powiedzieć uniwersalny, bez żadnych rzucających się w oczy elementów.
Jak wygląda praca z MSI Katana GF66 11UD?
Zawias MSI Katana GF66 11UD umożliwia otwarcie laptopa jedną ręką. Jednocześnie maksymalny kąt to prawie 180 °. Wyświetlacz pozostaje stabilnym w każdej pozycji. Ale sam wyświetlacz, okazał się bardzo lekki i trochę się "trzęsie", jeśli zaczepisz go ręką.
MSI Katana GF66 11UD ma pełnowymiarową klawiaturę z dodatkową klawiaturą numeryczną, co nie jest tak powszechne w modelach 15,6-calowych. Klawiatura ma swoje własne cechy, ale wszystkie najczęściej używane klawisze są na swoich miejscach, więc przyzwyczajenie się do tego nie potrwa długo. Górny rząd przycisków funkcyjnych ma nieco mniejszą wysokość. Lewy Shift i Ctrl są dłuższe niż standardowe, Enter jest jednopiętrowy. Ze względu na obecność bloku cyfrowego, konieczne było lekkie przesunięcie bloku strzałek w lewo, w wyniku czego, prawy Shift wygląda na lekko skrócony. Sam blok liczbowy ma trzy, a nie cztery kolumny. Pod blokiem umieszczono dodatkowe Enter, a nad nim „+” i „-”.
Przyciski mają dość miękki i przyjemny skok oraz wygodną matową powierzchnię, same klawisze pracują cicho. Pełny skok to 1,7 mm. Jest czerwone podświetlenie z trzema poziomami jasności. Wszystkie przyciski podświetlają sę równomiernie, wygodnie jest używać urządzenie w ciemnym pomieszczeniu.
Laptop ma stosunkowo niewielki touchpad 105x65 mm. Ale dzięki dobrej czułości, wystarczy do surfowania po Internecie i innych prostych operacji. Przyciski nie są oddzielone od głównej części.
Jak dobry jest ekran?
MSI Katana GF66 11UD ma 15,6-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1920x1080 pikseli i częstotliwości odświeżania ekranu 144 Hz, czas reakcji nie jest określony. Kąty widzenia wyświetlacza są maksymalne, choć oczywiście kontrast pod pewnymi kątami zmiejsza się. Jasność nie jest wysoka, ale wystarczająca do komfortowej pracy w pomieszczeniach. Ale znowu, kolory nie są takie soczyste, jak w innych modelach.
Zgodnie z wynikami pomiarów możemy powiedzieć, że zastosowana jest raczej skromna matryca o gamie kolorów mniejszej niż przestrzeń barw sRGB. Jednocześnie jest dość dokładnie skalibrowana, błąd koloru Δ.E nie przekracza 4, co jak na model gamingowy jest bardzo dobre. Maksymalna jasność to 240.803 cd/m2, jasność czarnego pola - 0,306 cd/m2, a współczynnik kontrastu statycznego wynosi 787:1:
A co z wydajnością i czasem pracy?
Laptopy MSI Katana GF66 wykorzystują aktualne procesory Intel 11. generacji. Nasza wersja ma procesor Intel Core i5-11400H. To sześciordzeniowy procesor Tiger Lake oparty na architekturze Willow Cove. Obsługuje 12 Hyper Threading i jest wytwarzany w procesie 10 nm SuperFin. Bazowe taktowanie to 2,7 GHz, maksymalna częstotliwość to aż 4,5 GHz, pamięć podręczna trzeciego poziomu to 12 MB, a TDP to 45 W. Jest zintegrowana karta graficzna UHD Intel o częstotliwości podstawowej 350 MHz i maksymalnie 1,45 GHz do niewymagających zadań. Jako osobna karta graficzna, laptop NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti jest instalowany z podstawową częstotliwością 1222 MHz i przyspieszeniem do 1485 MHz. Ilość pamięci wideo to 4 GB GDDR6. Karta wideo oczywiście obsługuje ray tracing w czasie rzeczywistym i Resizable BAR (bezpośredni dostęp procesora do całej pamięci wideo przez PCI Express) w zaawansowanej konstrukcji MSI. Ilość pamięci RAM w naszej konfiguracji to 16 GB DDR4-3200, pracuje w trybie dwukanałowym. Pamięć nie jest lutowana, laptop ma dwa sloty RAM, ma dwa pendrive'y po 8 GB. Więc z czasem możesz go zastąpić na przykład dwoma urządzeniami o pojemności 16 GB.
Laptop korzysta, choć nie z topowej konfiguracji, ale wydajność jest na dość wysokim poziomie. Dotyczy to zarówno testów procesora, jak i grafiki.
Cooler Boost 5 odpowiada za chłodzenie laptopa. zawiera 2 wentylatory, 6 rurek cieplnych i niezależny moduł termiczny dla CPU i GPU. Jednocześnie stosowane są rurki cieplne o cieńszych ściankach, dzięki czemu, możliwe było poszerzenie kanału wewnętrznego. Układ chłodzenia radzi sobie ze swoim zadaniem: nawet przy długotrwałych obciążeniach szczytowych, temperatura komponentów wewnątrz nie wzrasta powyżej 80-83 °. W związku z tym, nie obserwuje się trollingu. Obszar nad klawiaturą trochę się nagrzewa, podczas gdy reszta powierzchni roboczej pozostaje zimna. Pod względem poziomu hałasu, MSI Katana GF66 11UD to typowy laptop do gier. Tak, pod obciążeniem praca jest słyszalna, ale wszystko rozsądnych granicach.
W naszym przykładzie do przechowywania danych używamy dysku SSD Kingston M.2 NVMe PCIe Gen3 x4. W naszej konfiguracji istnieje możliwość zainstalowania kolejnego 2,5-calowego dysku SATA. Istnieją jednak opcje laptopów z dwoma gniazdami M.2 PCIe Gen3 x4.
Maksymalna prędkość odczytu wynosiła około 2000 MB/s, zapis - nieco poniżej 1000 MB/s. Nie topowe rozwiązanie, ale całkiem imponująca wydajność, jak na niedrogi model.
Konfiguracja laptopa pozwala na dość wygodne granie we wszelkie nowoczesne gry w natywnej rozdzielczości FullHD na średnich ustawieniach i uzyskanie przyzwoitych FPS-ów. Na przykład, Control na niskich/średnich ustawieniach, ale z ray tracingiem, działa z szybkością 40-50 FPS. God of War na średnich ustawieniach i DLSS w trybie jakości - od 60 do 80 FPS. Metro Exodus na wysokich ustawieniach z Ray Tracingiem, DLSS w trybie jakości bez teselacji i Hairworks jest utrzymywane w 60 FPS. The Ascent na maksymalnych ustawieniach, ale bez promieni - 90-110 FPS. Śledzenie natychmiast zmniejsza liczbę klatek na sekundę do około 20 FPS. Zrzuty ekranu z użytymi ustawieniami FPS i grafiki:
Zazwyczaj tylko laptopy z najwyższej półki, mogą pochwalić się wysoką jakością systemami audio, więc nie należy oczekiwać cudów po MSI Katana GF66 11UD. Moc i jakość systemu stereo laptopa wystarczy do oglądania filmów i treści na YouTube. Ale do słuchania muzyki i gier, lepiej podłączyć słuchawki.
Laptop ma stosunkowo niewielki, trzyogniwowy akumulator o pojemności 53,5 Wh. Ale w modelach do gier czas pracy nigdy nie był najważnieszym czynnikiem kupna. MSI Katana GF66 11UD wytrzymał około 3,5 godziny w trybie „biurowym” podczas pracy z dokumentami i przeglądarką oraz niską jasnością, która jest typowa dla takich laptopów. W trybie gry - około godziny.
Z natywnego oprogramowania warto zwrócić uwagę na MSI Center. Aplikacja pozwala monitorować aktualny stan systemu, pobierać aktualizacje sterowników, przełączać tryby pracy: gamingowy, cichy, energooszczędny, zrównoważony, niestandardowy i ultrawydajny. W tym ostatnim, można na siłę włączyć tryb pracy CO z maksymalną prędkością. Chociaż, jak pokazała praktyka, w trybie automatycznym, urządzenie bez problemu radzi sobie z ogrzewaniem.
Podsumowanie. Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o MSI Katana GF66 11UD.
- MSI Katana GF66 11UD ma konfigurację, która nie jest topowa, ale wystarczająca dla nowoczesnych gier, z procesorem Intel 11. generacji, laptopem nVidia GeForce RTX 3050 Ti i 16 GB pamięci RAM.
- Laptop jest wyposażony w ekran Full HD z częstotliwością odświeżania 144 Hz.
- Istnieje możliwość rozszerzenia pamięci RAM i dysków.
Dane techniczne MSI Katana GF66 11UD | |
---|---|
Wyświetlacz | 15,6 cala, 1920x1080 16:9, IPS, 144 Hz |
Wymiary | 359x259x25mm |
Waga | 2,1 kg |
System operacyjny | brak |
Procesor | Intel Core i5-11400H (2,7-4,5 GHz), 6 rdzeni, 12 wątków, (Tiger Lake, 10nm SuperFin) |
RAM | 16 giga bajtów DDR4 3200 MHz |
Karta graficzna | Laptop nVidia GeForce RTX 3050 Ti, 4 GB GDDR6, grafika Intel UHD |
Dysk | SSD 512 GB M.2 NVMe PCIe Gen3 x4 |
Interfejsy bezprzewodowe | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax 2x2, Bluetooth 5.1 |
Złącza | HDMI, 2xUSB 3.2 Gen1, 1x USB 3.2 Gen1 Type-C, USB 2,0, RJ-45, gniazdo audio 3,5 mm |
Nagrywarka | brak |
Bateria | 53,5 Wh |
MSI Katana GF66 11UD
Laptop do gier z sześciordzeniowym procesorem Intel Core i5 11. generacji, 16 GB pamięci RAM, 4 GB oddzielnej karty graficznej nVidia GeForce RTX 3050 Ti, 512 GB SSD i 15,6-calowym ekranem FullHD IPS z częstotliwością odświeżania 144 Hz
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Recenzja ASUS ROG Zephyrus S GX502GW: Potężny laptop do gier z kartą GeForce RTX 2070 ważący zaledwie 2 kg
- Recenzja ASUS ROG Zephyrus G: kompaktowy laptop do gier z AMD i GeForce
- Recenzja Logitech G305 Lightspeed: bezprzewodowa mysz do gier z doskonałym czujnikiem
- Recenzja Crash Team Racing Nitro-Fueled: Mario Kart Killer z lat 90. powraca na tor
- Recenzja ASUS ZenBook S13: flagowy bezramkowy ultrabook z odwróconą „monobrewą”
- Recenzja ASUS ZenFone 6: „popularny” flagowiec ze Snapdragonem 855 i kamerą obrotową
- Recenzja Acer Predator Triton 500: laptop do gier RTX 2080 Max-Q w kompaktowej, lekkiej obudowie