Recenzja gamingowego monitora MSI Optix G27CQ4 E2: zakrzywiona matryca VA z częstotliwością odświeżania 170 Hz i ceną, którą pokochasz
MSI Optix G27CQ4 E2 to ładny, niedrogi monitor do gier, który ma wszystko, czego potrzebujesz, biorąc pod uwagę jego pozycjonowanie. Przekątna 27 cali i rozdzielczość 2560x1440 to obecny standard w tej kategorii. Zastosowana w monitorze matryca VA cechuje się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów i wysokim kontrastem. Posiada również tak istotne dla gier cechy jak wysoka częstotliwość odświeżania 170 Hz, duża szybkość reakcji pikseli oraz wsparcie dla Adaptive Sync. Wśród przyjemnych cech dodatkowych należy wymienić funkcje redukcji migotania ekranu i zmniejszenia intensywności niebieskiego światła, a także przyjemny wygląd. Jedynym rozczarowaniem jest podstawka z nóżką, która pozwala jedynie na regulację kąta nachylenia monitora. Nie ma możliwości obrotu ani regulacji wysokości. Biorąc pod uwagę cenę 9 600 UAH, możemy powiedzieć, że jest to jeden z najciekawszych monitorów o podobnej charakterystyce.
4 powody, dla których warto kupić MSI Optix G27CQ4 E2:
- ładna matryca VA o dobrym poziomie kontrastu;
- Częstotliwość odświeżania 170 Hz i czas reakcji piksela 1 ms (MPRT);
- wsparcie dla Adaptive Sync, podświetlenia bez migotania i niebieskiego filtra;
- przyjemny wygląd.
1 powód, by nie kupować MSI Optix G27CQ4 E2:
- minimalne opcje regulacji.
To szybkie przejście:
- Co znajduje się w pudełku?
- Jak wygląda MSI Optix G27CQ4 E2?
- Co z użytecznością, możliwościami regulacji i złączami?
- Jak MSI Optix G27CQ4 E2 radzi sobie z jakością obrazu?
- Jak sprawuje się w grach i podczas pracy?
- W skrócie
Co znajduje się w pudełku?
MSI Optix G27CQ4 E2 dostarczany jest w typowym kartonowym pudełku w kolorze musztardowym. Znajduje się na nim nazwa, schematyczny obraz monitora oraz wszystkie najważniejsze cechy i zalety modelu. W zestawie znajduje się wszystko, czego potrzebujesz. Sam monitor, dwuczęściowa nóżka, cztery śrubki, plastikowa podkładka do przymocowania nóżki do monitora, zasilacz, kabel zasilający, kabel DisplayPort oraz dokumentacja.
Jak wygląda MSI Optix G27CQ4 E2?
Pomimo swojego gamingowego pozycjonowania, MSI Optix G27CQ4 E2 wygląda dość powściągliwie i minimalistycznie. Obudowa jest całkowicie czarna, z matowego plastiku i metalu, bez podświetlenia. Zastosowano tak zwaną nowoczesną konstrukcję bez ramek. Ramki po bokach i na górze są cienkie, szczelina na dole jest szersza i lekko wystaje ponad ogólną płaszczyznę monitora. Znajduje się na niej logo MSI. Jedynym nietypowym szczegółem jest to, że monitor jest zakrzywiony. Chociaż niewiele osób może być tym zaskoczonych nawet teraz.
Metalowa podstawka wykonana jest w formie szerokiego, czarnego statywu. Jest wystarczająco ciężka i szeroka, aby utrzymać monitor na stole i nie chwieje się.
Przycisk zasilania znajduje się w prawym dolnym rogu monitora. Obok niego znajduje się wskaźnik LED, który świeci na biało podczas pracy i na pomarańczowo w trybie czuwania.
Tylny panel wykonany jest w całości z matowego, czarnego plastiku i jest umownie podzielony na kilka płaszczyzn. Punkt mocowania nóżki znajduje się niemal na środku panelu. Nad nim znajduje się logo MSI w postaci smoka, a poniżej panel ze złączami.
Nóżka przykręcana jest czterema śrubami, a punkt mocowania zakryty jest wiązaną osłoną. Możliwe jest również powieszenie monitora na ścianie: znajdują się tam otwory do montażu w standardzie VESA 100x100.
W lewym dolnym rogu tylnego panelu znajduje się pięciokierunkowy kontroler do regulacji parametrów monitora. Po prawej stronie znajduje się otwór na blokadę Kensington Lock.
Wszystkie złącza znajdują się tuż pod mocowaniem nogi skierowanym w dół. Po bokach dolnej części monitora znajdują się dwa nietypowe otwory. Wygląda na to, że służą one do mocowania alternatywnych nóżek.
Monitor jest dobrze zmontowany, plastik prawie nie skrzypi i nie wygina się. Wygląda ładnie i stylowo, bez żadnych ekscesów. Będzie więc wyglądał całkiem dobrze w biurze.
A co z użytecznością, regulacjami i złączami?
Monitor posiada pełen zestaw nowoczesnych interfejsów. Jest Display Port 1.2a, który domyślnie obsługuje częstotliwość odświeżania 165 Hz lub 170 Hz po podkręceniu. Są też dwa złącza HDMI 2.0b, które obsługują odświeżanie do 144 Hz. Jest też gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.
Niestety, nóżka i podstawka monitora mają minimalną funkcjonalność. W rzeczywistości można regulować nachylenie monitora tylko w zakresie od +20° do -5°. Nie ma ustawień wysokości, obrotu ani trybu portretowego.
Wszystkie ustawienia monitora są dokonywane za pomocą pięciokierunkowego kontrolera, który jest teraz standardową funkcją. Znajduje się on na tylnym panelu i na początku nie jest zbyt wygodne znalezienie go na ślepo, choć nie jest to krytyczne.
Menu ekranowe utrzymane jest w dość znanej dla modeli gamingowych czarno-szaro-czerwonej kolorystyce. Górna część wyświetla bieżące wejście, rozdzielczość, częstotliwość odświeżania, HDR i aktywność Adaptive-Sync. Sekcja Gaming zawiera najwięcej ustawień. Dostępne są ustawienia obrazu dla różnych gatunków gier FPS, wyścigowych, RTS i RPG, a także tryb niestandardowy. Funkcja Night Vision z kilkoma trybami została zaprojektowana w celu wygodniejszego korzystania z monitora przy minimalnym oświetleniu otoczenia. Czas reakcji - szybkość reakcji. Funkcja MPRT (redukcja rozmycia) jest podświetlona jako osobny element, a jej aktywacja wpływa na inne parametry. Następny jest Refresh Rate: ekranowy licznik FPS. Dalej znajduje się timer i ekranowy celownik. Na końcu pierwszej sekcji znajduje się Adaptive-Sync. W sekcji Professional dostępne są dodatkowe tryby obrazu, w tym sRGB, redukcja niebieskiego światła, HDCR (dynamiczny kontrast), MPRT i tryb oszczędzania energii. Funkcja Image Enhancement ma cztery poziomy i sprawia, że kontury obrazów są ostrzejsze. Sekcja Obraz odpowiada za regulację jasności, kontrastu, ostrości, trójskładnikowej temperatury barwowej i proporcji obrazu (3:4 lub 16:9). Następnie znajduje się sekcja wyboru źródła sygnału. W sekcji Navi Key można wybrać funkcje do szybkiego uruchamiania w czterech kierunkach joysticka. Ostatnia sekcja jest zarezerwowana do konfiguracji menu OSD: języka, przezroczystości, resetowania itp.
Dostępna jest również autorska aplikacja MSI Display Kit. Zawiera ona ustawienia temperatury kolorów, presety obrazu, tryby wielu okien, częstotliwość odświeżania, rozdzielczość i kilka niezbyt typowych funkcji dodatkowych. Na przykład klawiaturę ekranową, szkło powiększające lub ustawienia myszy.
Jak MSI Optix G27CQ4 E2 radzi sobie z jakością obrazu?
Monitor MSI Optix G27CQ4 E2 wykorzystuje 8-bitową (+FRC) matrycę VA z podświetleniem W-LED. Jest ona zakrzywiona, a promień krzywizny wynosi 1500R. Rozdzielczość wynosi 2560x1440, rozstaw pikseli 0,233 mm, a gęstość 109 ppi. Jest w stanie odtworzyć 1,07 miliarda kolorów i ma przestrzeń kolorów DCI-P3 91% i sRGB 114%. Maksymalna częstotliwość odświeżania wynosi 170 Hz. Maksymalna jasność wynosi 250 cd/m², a kontrast 3000:1. Czas reakcji piksela wynosi 1 sekundę dla MPRT i 4 sekundy dla GTG. Monitor obsługuje Adaptive-Sync, AMD FreeSync Premium, Anti-Flicker, Less Blue Light (szkodliwy niebieski filtr) i HDR. Kąty widzenia wynoszą 178°. Monitor prezentuje bardzo dobrą jakość obrazu, wysoki kontrast i głęboką czerń, co jest typowe dla matryc VA. Nie zabrakło jednak typowych dla matryc VA niuansów. Odwzorowanie kolorów jest nadal nieco lepsze w modelach IPS, choć nie jest to aż tak krytyczne w przypadku modelu gamingowego. Tak, kąty widzenia są maksymalne, ale podczas oglądania pod kątem poziom kontrastu spada dość zauważalnie, co jest pogarszane przez krzywiznę monitora. Powłoka antyodblaskowa jest dość skuteczna, a korzystanie z niej jest komfortowe w zdecydowanej większości sytuacji. Margines jasności nie jest zbyt wysoki, ale w zupełności wystarcza do komfortowej pracy, jeśli monitor nie znajduje się naprzeciwko jasnego źródła światła. Równomierność podświetlenia nie jest najmocniejszą stroną zakrzywionych monitorów. Chociaż w przypadku MSI Optix G27CQ4 E2 wszystko jest całkiem przyzwoite: niewielką flarę można zobaczyć tylko na całkowicie czarnym tle w ciemnym pomieszczeniu.
Tryb Eco ze zmniejszoną jasnością jest domyślnie włączony. Zmierzyliśmy wydajność monitora w kilku trybach. Pomiaryw trybie sRGB wykazały maksymalną jasność 242,873 cd/m², jasność czarnego pola 0,12 cd/m² i kontrast statyczny 2024:1, co jest bardzo dobrym wynikiem. Paleta barw nie pokrywa się z przestrzenią sRGB, występuje lekki nadmiar składowej niebieskiej. Obraz jest nieco zimny.
W trybie FPS jasność maksymalna jest nieco wyższa: 265,133 cd/m². Jasność pola czarnego wynosi 0,119 cd/m², a kontrast statyczny - 2228:1. Paleta barw jest nieco szersza od sRGB. Obraz jest też nieco zimny.
W trybie Racing wszystkie wskaźniki są bliskie FPS. Maksymalna jasność wynosi 265 336 cd/m², jasność czarnego pola 0,12 cd/m², a kontrast statyczny 2211:1. Warto jednak zauważyć, że obraz jest nieco nienaturalny ze zbyt kontrastowymi konturami obiektów.
Jak wypadł w grach i podczas pracy?
MSI Optix G27CQ4 E2 to bardzo dobry monitor gamingowy z kategorii niedrogich modeli. 27 cali i rozdzielczość 2560x1400 to swego rodzaju współczesny standard dla takich modeli. Ma dobrą matrycę VA i częstotliwość 170 Hz, która jest wystarczająca do komfortowej rozgrywki. Oczywiście istnieją znacznie szybsze modele, ale ich cena jest zupełnie inna. A dla zdecydowanej większości użytkowników 170 Hz będzie w zupełności wystarczające. Dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania, szybkości reakcji pikseli i obsłudze adaptacyjnej częstotliwości, obiekty w dynamicznych scenach pozostają wyraźne, bez widocznego rozmazywania lub rozrywania. Monitor jest wygodny do grania w gry. Monitor nadaje się również do pracy biurowej. Obraz jest ładny, a dzięki funkcji Anti-Flicker obraz nie miga. W przypadku obróbki zdjęć lub wideo jest nieco gorzej, ale można samodzielnie skalibrować monitor w celu dokładniejszego odwzorowania kolorów.
Podsumowanie. Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o MSI Optix G27CQ4 E2:
- monitor wyposażono w wysokiej jakości matrycę VA o maksymalnej częstotliwości odświeżania 170 Hz i czasie reakcji piksela 1 ms (MPRT).
- Do dyspozycji są porty DisplayPort 1.2a, dwa porty HDMI 2.0b, gniazdo audio 3,5 mm oraz blokada Kensington Lock.
- Monitor wyposażono w technologie redukcji migotania i niebieskiego filtra.
Specyfikacja MSI Optix G27CQ4 E2 | |
---|---|
Przekątna | 27" |
Typ matrycy | VA, zakrzywiona, 1500R |
Proporcje obrazu | 16:9 |
Rozdzielczość | 2560x1440 |
Współczynnik kontrastu | 3000:1 (maks.) |
Kąty widzenia | 178 / 178 |
Kolorowy wyświetlacz | 8 bitów + FCR |
Rozstaw pikseli | 0,233x0,233 mm |
Czas reakcji piksela | 1 ms (MPRT), 4 ms (gtg) |
Jasność | 250 cd/m2 (maks.) |
Maksymalna częstotliwość odświeżania | 170 Hz |
Powłoka | antyrefleksyjna |
Złącza i porty | DisplayPort 1.2a, 2xHDMI 2.0b, audio 3,5 mm, Kensington Lock |
Uchwyt ścienny | VESA 100x100 |
Wbudowane głośniki | Brak |
Wymiary (z podstawką) | 611,5x225,4x457,9 mm |
Waga (z podstawą) | 4,73 kg |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Recenzja MSI Titan GT77 HX 13V: monstrualna wydajność, klawiatura mechaniczna i ekran 4K MiniLED
- Recenzja ASUS ROG Azoth: bezkompromisowa klawiatura mechaniczna dla graczy, jakiej się nie spodziewałeś
- Recenzja MSI Modern MD271P: monitor biurowy o częstotliwości odświeżania 75 Hz
- Recenzja myszy gamingowej ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition: maksymalna dokładność i szybkość przy minimalnej wadze
- Recenzja ASUS ROG Zephyrus M16 (2023) GU604: GeForce RTX 4090 w smukłej obudowie