OPPO A98 to typowy nowoczesny smartfon średniej klasy, który może zainteresować młodych odbiorców. Wśród zalet modelu wymienić należy duży ekran IPS o częstotliwości odświeżania 120 Hz, dobry główny aparat tylny, dźwięk stereo, łatwy w obsłudze interfejs Color OS 13.1, a także długi czas pracy na baterii i wsparcie dla szybkiego ładowania o mocy 67 W. Dodatkowe funkcje, które mogą się przydać, obejmują gniazdo MicroSD i standardowe gniazdo słuchawkowe, które zostały porzucone w większości smartfonów. Wszystko to zapakowano w dość stylową obudowę. A teraz do nieprzyjemnego, a mianowicie ceny smartfona. W momencie publikacji tej recenzji. W tej kategorii cenowej jest wielu interesujących konkurentów z bardziej wydajnymi chipsetami, ciekawszymi konfiguracjami kamer, optyczną stabilizacją, ochroną przed wilgocią i wyświetlaczami AMOLED. W tym Samsung Galaxy A34.
5 powodów, dla których warto kupić OPPO A98:
- duży wyświetlacz IPS z częstotliwością odświeżania 120 Hz;
- dobry główny tylny aparat;
- długi czas pracy na baterii i szybkie ładowanie;
- przyjazny dla użytkownika system Color OS 13.1;
- gniazdo MicroSD i standardowe gniazdo słuchawkowe.
3 powody, dla których nie warto kupować OPPO A98:
- skromna wydajność;
- czujnik głębi i kamera mikroskopowa nie wnoszą wiele wartości;
- są konkurenci z bardziej interesującymi funkcjami.
Szybki skok:
- Co jest w pudełku?
- Jak wygląda OPPO A98?
- Jak dobry jest ekran?
- Jakie są metody odblokowania?
- Co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i żywotnością baterii?
- Jak przyjazny dla użytkownika jest interfejs?
- Jak dobre są kamery?
- W dolnej linii
Co jest w pudełku?
OPPO A98 jest zapakowany w minimalistyczne biało-szare pudełko z nazwą modelu i głównymi specyfikacjami. Wewnątrz znajduje się sam smartfon, zasilacz SUPERVOOC o mocy 67 W, kabel typu C, narzędzie do tacki, dokumentacja i osłona ekranu.
Jak wygląda OPPO A98?
OPPO A98 to dość duży smartfon z ekranem o przekątnej 6,72 cala. Według firmy zajmuje on 91,4% przedniej powierzchni. Przednia kamera znajduje się w okrągłym otworze w górnej części wyświetlacza. Ramki są stosunkowo cienkie, ale nieco większy podbródek bezpośrednio wskazuje, że jest to smartfon ze średniej półki, a nie flagowiec. Nad wyświetlaczem znajduje się cienka, szeroka siatka głośnika. Służy ona zarówno do rozmów, jak i do odtwarzania dźwięku stereo.
Korpus smartfona jest wykonany w całości z tworzywa sztucznego. Ramka jest srebrna i ma płaski kształt. Przyciski są rozmieszczone w nieco nietypowy sposób, co jest cechą charakterystyczną smartfonów OPPO. Przycisk zasilania znajduje się po prawej stronie i jest połączony ze skanerem linii papilarnych. Oddzielne przyciski głośności znajdują się po przeciwnej stronie. Nieco wyżej nad nimi znajduje się tacka.
Jest hybrydowy i obsługuje dwie karty SIM. Zamiast drugiej można zainstalować kartę MicroSD o pojemności do 1 TB na wypadek, gdyby 256 GB wbudowanej pamięci nie wystarczyło.
Na górnej krawędzi znajduje się tylko dodatkowy mikrofon:
Poniżej znajduje się główny głośnik, złącze USB Type-C, mikrofon słuchawki i standardowe gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, co jest dość nietypowe dla nowoczesnych smartfonów.
OPPO A98 przybył do redakcji do recenzji w kolorze niebieskim. Istnieje jeszcze bardziej zrelaksowany czarny wariant. OPPO nazywa wygląd tylnej obudowy Glow Design. Ma matową, przyjemną w dotyku powierzchnię, która pod pewnym kątem lekko mieni się żółtymi odcieniami.
Tylna kamera jest wykonana w formie dużego czarnego owalu, w którym trzy kamery i lampa błyskowa znajdują się w dwóch stylizowanych okręgach. Blok wystaje ponad powierzchnię, więc smartfon lekko chwieje się na płaskiej powierzchni.
OPPO A98 jest dość duży, ale niezbyt ciężki (192 g) dzięki zastosowaniu plastiku. Niezbyt znany układ przycisków może być na początku mylący, ale można się do niego przyzwyczaić w ciągu kilku dni. Smartfon wygląda całkiem przyzwoicie. Ale nie ma ochrony przed kurzem i wilgocią.
Jak dobry jest ekran?
OPPO A98 wykorzystuje wyświetlacz IPS (a dokładniej LTPS) o przekątnej 6,72 cala, rozdzielczości 2400x1080 i proporcjach 20:9. Gęstość pikseli wynosi 391 ppi. Częstotliwość odświeżania wynosi 120 Hz, a częstotliwość odczytu sensora 240 Hz. Obiecują 100% pokrycie przestrzeni barw DCI-P3 i szczytową jasność w trybie automatycznym przy bezpośrednim świetle słonecznym na poziomie 680 cd/m². Zestaw ustawień jest standardowy dla nowoczesnych smartfonów: ciemne i jasne motywy, częstotliwość odświeżania, tryb komfortu dla oczu, czcionka, skala elementów interfejsu i tryby wyświetlania kolorów. Dostępny jest tryb jasny i naturalny z możliwością ręcznej regulacji temperatury barwowej.
Ekran jest dobrej jakości, z bardziej miękkimi kolorami w porównaniu do AMOLED. Poziom jasności jest wystarczający, aby informacje pozostały czytelne w większości przypadków. Ale w jasnym świetle słonecznym ekran znacznie się przyciemnia. Kąty widzenia są zmaksymalizowane, ale kontrast znacznie spada, a czerń staje się szara. W trybie jasnym maksymalny poziom jasności wynosi 391,666 cd/m2, jasność czarnego pola wynosi 0,384 cd/m², a kontrast statyczny 1020:1. Dziękigama kolorów jest znacznie szersza niż przestrzeń barw sRGB. Ale odwzorowanie kolorów jest raczej zimne. Które można dostosować samodzielnie, jeśli chcesz.
W trybie Naturalnym prawie wszystkie wskaźniki są zbliżone do Vivid. Z wyjątkiem gamy kolorów. Jest ona znacznie węższa. Maksymalny poziom jasności wynosi 394,634 cd/m2, jasność czarnego pola 0,395 cd/m², a kontrast statyczny 999:1. cd/m2.
Porównanie z innymi modelami:
Nazwa smartfona | Jasność białego pola, cd/m2 |
Jasność czarnego pola, cd/m2 |
Kontrast |
---|---|---|---|
OPPO A98 | 394.634 | 0.395 | 1020:1 |
realme 9i | 445.036 | 0.428 | 1040:1 |
POCO X3 Pro | 435.56 | 0.361 | 1207:1 |
POCO M3 | 362.062 |
0.27 | 1341:1 |
realme X3 SuperZoom | 364.375 | 0.405 | 900:1 |
Nokia 5.3 | 384.335 | 0.397 | 968:1 |
realme C3 | 421.453 | 0.409 | 1030:1 |
Realme 6 | 415.488 | 0.38 | 1093:1 |
Jakie są metody odblokowywania?
Ze względów technicznych ekranowe skanery linii papilarnych są instalowane w smartfonach z wyświetlaczami OLED. Istnieje już technologia, która umożliwia to w przypadku wyświetlaczy IPS. Ale nie stała się jeszcze powszechna, więc OPPO A98 jest wyposażony w konwencjonalny skaner w przycisku zasilania z boku. Działa on bardzo wyraźnie i dokładnie. Nie było z nim żadnych problemów podczas użytkowania. Dodatkowo można użyć rozpoznawania twarzy za pomocą przedniej kamery, aby zidentyfikować właściciela. Nie jest to zbyt bezpieczne, ale całkiem wygodne i szybkie, pod warunkiem, że jest wystarczające oświetlenie. Ponadto w ustawieniach można włączyć rozpoznawanie tylko przy otwartych oczach, a także zwiększyć jasność wyświetlacza przy słabym oświetleniu otoczenia. Ta ostatnia funkcja pomaga trochę o zmierzchu, ale nie w całkowitej ciemności.
A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i czasem pracy baterii?
OPPO A98 jest zasilany przez skromny ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 695 5G. Jest on produkowany w technologii procesowej 6 nm, zawiera dwa rdzenie Kryo 660 Gold 2,2 GHz, sześć rdzeni Kryo 660 Silver 1,7 GHz i akcelerator graficzny Adreno 619 840 MHz. Do dyspozycji jest 8 GB pamięci RAM LPDDR4X, którą można rozszerzyć o kolejne 8 GB pamięci wewnętrznej. Na dane przeznaczono 256 GB pamięci stałej o skromnej prędkości UFS 2.2. Dodatkowo dostępna jest obsługa kart MicroSD o pojemności do 1 TB. Ogólnie rzecz biorąc, smartfon ma wystarczającą moc do codziennych zadań i aplikacji. Chociaż prędkość interfejsu nie jest błyskawiczna. A dla fanów ciężkich nowoczesnych gier powinieneś poszukać czegoś mocniejszego. Wyniki w testach syntetycznych są odpowiednie, raczej skromne. I z jakiegoś powodu smartfon nie znalazł wspólnego języka z graficzną częścią testu AnTuTu:
Z drugiej strony smartfon działa stabilnie, obudowa nie nagrzewa się podczas pracy. A test dławienia procesora wykazał, że przy długotrwałym maksymalnym obciążeniu wydajność może spaść nawet o 90%, co jest całkiem dobrym wskaźnikiem.
Oczywiście, jak wszystkie nowoczesne smartfony, OPPO A98 ma aplikację dla miłośników gier mobilnych z wieloma ustawieniami. Począwszy od wyłączenia powiadomień podczas gry, a skończywszy na nakładce na grę ze wskaźnikami obciążenia systemu i FPS. Nowoczesne gry na smartfonie działają, ale nie należy oczekiwać najlepszej grafiki. Genshin Impact na minimalnych ustawieniach działa z liczbą klatek na sekundę około 40 FPS. Call of Duty Mobile - 60 FPS na wysokich ustawieniach. Diablo Immortal - około 30 FPS.
OPPO A98 jest wyposażony w dwuzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 5.1 LE z obsługą kodeków audio SBC, AAC, aptX HD, LDAC, a także moduł NFC do płatności zbliżeniowych. Smartfon obsługuje globalne systemy pozycjonowania A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO i QZSS. Pod względem funkcji muzycznych wszystko jest dość typowe. Odtwarzacz ma standardową funkcjonalność. A wśród ciekawych rzeczy jest obecność gniazda słuchawkowego 3,5 mm, które staje się coraz rzadsze w nowoczesnych smartfonach. A także dźwięk stereo. Smartfon naprawdę brzmi dość głośno i ma funkcję zwiększania głośności. Jakość jest przeciętna.
Bateria w smartfonie to 5000 mAh, co jest całkiem normalne dla nowoczesnych smartfonów z dużymi ekranami. OPPO A98 obsługuje szybkie ładowanie 67W SUPERVOOC. Obiecują 50% w 18 minut i pełne naładowanie w 44 minuty. W przybliżeniu tak jest w rzeczywistości. Pełne naładowanie zajmuje mniej niż 50 minut. Mówi się, że technologia Battery Health Engine znacznie wydłuża żywotność baterii. Smartfon okazał się dość wytrzymały. W trybie codziennym można liczyć na półtora dnia pracy, jeśli nie gramy zbyt aktywnie w gry. To około 20 minut rozmów, kilka godzin muzyki przez Bluetooth, sieci społecznościowe, poczta, wideo, przeglądarka itp.
A co z interfejsem?
OPPO A98 działa na systemie Android 13 z zastrzeżoną powłoką Color OS 13.1. Ogólnie rzecz biorąc, podobnie jak w poprzednich smartfonach firmy, powłoka nie wprowadza żadnych większych zmian w systemie operacyjnym. Jest więc wygodna w użyciu i nie trzeba się do niej przyzwyczajać. Działa dość szybko i nie ma zauważalnych błędów ani usterek. Jedynie czasami zdarzają się nieścisłości w lokalizacji. Zmiany są głównie wizualne. Tak więc wszystko jest jak zwykle. Dostępne są dwie opcje: pulpity i oddzielne menu ze wszystkimi aplikacjami, które można wyłączyć. Możliwe jest dostosowanie siatki, widżetów, wyglądu ikon, animacji itp. Opcje nawigacji są standardowe: przyciski lub gesty.
Menedżer aplikacji wygląda jak dobrze znana pozioma karuzela. Oprócz trybu podzielonego ekranu, możliwe jest otwieranie aplikacji w oknie, którego rozmiar można zmieniać i pozycjonować.
Istnieje również tak zwany inteligentny pasek boczny, który zawiera najczęściej używane aplikacje i można go skonfigurować ręcznie.
Nie ma wielu dodatkowych aplikacji. Oprócz standardowego kalkulatora, menadżera plików, menadżera smartfona, dyktafonu i notatek, jest niezbyt ciekawy alternatywny sklep z aplikacjami, Music Party (łączenie się z innymi smartfonami w celu odtwarzania jednego utworu), Relax (odtwarzanie kojącej muzyki) i Zen Space (wyłączanie rozpraszających elementów na smartfonie).
Jak dobre są aparaty?
OPPO A98 ma potrójny tylny aparat. Główny ma rozdzielczość 64 MP, przysłonę f/1.7, 26 mm (EFV) z autofokusem z detekcją fazy PDAF, bez optycznej stabilizacji. Pozostałe dwa aparaty nie są zbyt interesujące. Jest kamera mikroskopowa 2 MP, f/3.3, 34 mm z trybami 20x i 40x. Ogólnie można się nią pobawić, ale nie ma autofokusa, więc ciężko zrobić wyraźne zdjęcie. Ostatnim jest 2 MP czujnik głębi f/2.4. Aparat może nagrywać wideo tylko w FullHD przy 30 klatkach na sekundę. Przedni aparat ma 32 MP, f/2.4, 22 mm.
Aplikacja aparatu jest dość znajoma. Karuzela głównych dostępnych trybów fotografowania i osobne menu dodatkowych, w tym mikroskop i tryb ręczny. Wszystkie najważniejsze ustawienia, w tym zoom, Ai-flash, ulepszanie klatek i proporcje, znajdują się na ekranie głównym. HDR znajduje się w menu podręcznym.
Główny aparat OPPO A98 robi dobre zdjęcia przy odpowiednim oświetleniu. Z wysokim poziomem szczegółowości, dość naturalnymi nasyconymi kolorami i szerokim zakresem dynamicznym. Tryb nocny dobrze radzi sobie z wyodrębnianiem obrazu w świetle, ale szczegółowość znacznie spada, a zdjęcia są raczej mydlane.
Zoom w smartfonie jest wyłącznie cyfrowy (kadr z głównego aparatu):
Kamera mikroskopowa to ciekawa zabawka, ale najprawdopodobniej zapomnisz o niej za kilka dni, ponieważ trudno wymyślić dla niej jakieś przydatne praktyczne zastosowanie. Nie ma autofokusa, więc będziesz musiał użyć dodatkowego mocowania, aby zrobić wyraźne zdjęcia. Poniżej znajduje się powierzchnia do gier, metalowa pokrywa laptopa, stół i okładka książki z 20-krotnym i 40-krotnym zoomem:
Wideo nie jest mocną stroną OPPO A98:
Podsumowując: trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o OPPO A98.
- OPPO A98 ma duży wyświetlacz IPS z częstotliwością odświeżania 120 Hz.
- smartfon ma dobrą żywotność baterii i szybko się ładuje.
- jest wyposażony w trzy tylne kamery, z których jedna działa jak mikroskop.
Specyfikacje OPPO A98 | |
---|---|
Wyświetlacz | IPS, 6,72 cala, 2400x1080 (proporcje 20:9), 391 ppi, 120 Hz, szkło Panda 1681 |
Korpus | wymiary: 165.6x76,1x8,2 mm, waga: 192 g |
Procesor | 64-bit 6nm Qualcomm Snapdragon 695 5G, 2x2,2 GHz Kryo 660 Gold + 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver, grafika Adreno 619 |
Pamięć RAM | 8 GB |
Pamięć flash | 256 GB |
Aparat |
64 MP (f/1.7, 26 mm, PDAF); 2 MP mikroskop (f/3.3, 34 mm, 20x i 40x); czujnik głębi: 2 MP (f/2.4); lampa błyskowa, wideo do 1080p@30fps; przedni aparat: 32 MP, f/2,4, 22 mm |
Technologie bezprzewodowe | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 (dwuzakresowy, 2,4 i 5 GHz), Bluetooth 5.1 LE (SBC, AAC, aptX HD, LDAC), NFC |
GPS | GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
Bateria | 5000 mAh, niewymienna, szybkie ładowanie 67 W |
System operacyjny | Android 13 + Color OS 13.1 |
Karta SIM | 2xNanoSIM + MicroSD |
Opcjonalnie | Dźwięk stereo |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Jak zaoszczędzić na Galaxy S23: Recenzja Samsung Galaxy A54 i Galaxy A34
- Recenzja słuchawek Huawei FreeBuds 5 TWS: kosmiczny design i aktywna redukcja szumów
- Recenzja ASUS Zenbook S 13 OLED (UX5304V): najcieńszy 13-calowy laptop z wyświetlaczem OLED
- Wieczny rewolucjonista: recenzja Samsung Galaxy S23 i Galaxy S23+
- Oneplus Nord CE 2 5G: dobrze opakowany smartfon za 305 dolarów