Recenzja Pocketbook 740 Pro: czytnik e-book z obsługą audio

Autor: Nickolay Polovinkin | 21.02.2022, 15:22
Recenzja Pocketbook 740 Pro: czytnik e-book z obsługą audio

PocketBook 740 Pro łatwo pomylić z poprzednimi modelami. Co więcej, pod tą nazwą zdążył już zaistnieć na niektórych rynkach, a teraz wchodzi na nowe, w tym na polski. PocketBook 740 Pro to urządzenie z najwyższej półki w ofercie PocketBook, ma maksymalną funkcjonalność, ale różnice w stosunku do poprzedników są niewielkie. Jest to obsługa audiobooków z możliwością korzystania zarówno ze słuchawek przewodowych, jak i bezprzewodowych oraz markowego etui, w którym urządzenie automatycznie przechodzi w tryb uśpienia. Ale z jakiegoś powodu zrezygnowano z obsługi kart microSD. Oczywiście wszystkie najlepsze korzyści są również uwzględnione: wspaniały ekran dotykowy E-Ink Carta z 16 odcieniami szarości i adaptacyjnym podświetleniem, obsługa wielu formatów książek, potężna biblioteka z wbudowanym sklepem i niezawodna ochrona przed wodą. Jeśli jesteś zwolennikiem Kindle, trudno będzie Cię przekonać przy wyborze e-booka, ale we wszystkich innych przypadkach prawdopodobnie nie możesz obecnie znaleźć lepszego kompaktowego czytnika.

Pocketbook 740 Pro

Czytnik z ekranem dotykowym 7,8" w wodoodpornej obudowie nie boi się wody

Topowy model z 7,8” ekranem dotykowym E-Ink Carta (16 odcieni szarości, regulowane podświetlenie), Wi-Fi i Bluetooth. Obsługiwana jest duża liczba formatów książek, a także audiobooki w formacie MP3 i OGG. 16 GB pamięci wewnętrznej jest wykorzystywane jako pamięć masowa, nie ma obsługi kart pamięci. Ale są wbudowane słowniki, obsługa księgarni, synchronizacja przez Dropbox, przeglądarka internetowa i szereg aplikacji. Obudowa jest chroniona przed wodą zgodnie ze standardem IPX8 i jest w stanie przetrwać krótkotrwałe zanurzenie.

kup na Amazon.pl kup na Allegro.pl
Pocketbook 740 Pro

5 powodów, aby kupić PocketBooka 740 Pro:

  • przyjemny dla oka wyświetlacz z regulowanym podświetleniem;
  • obsługa dużej liczby formatów książek, w tym audio;
  • wygodny katalog z wieloma metodami importu i wbudowaną księgarnią;
  • praktyczny etui z ochroną przed wpadnięciem do wody;
  • szereg dodatkowych funkcji od przeglądarki internetowej po szachy.

4 powody, aby nie kupować PocketBooka 740 Pro:

  • czytasz bardzo mało i w zasadzie nie bierzesz pod uwagę tej klasy urządzeń;
  • jesteś przyzwyczajony do ekosystemu książek Amazon;
  • potrzebujesz wyświetlacza o większej przekątnej;
  • szukasz bardziej budżetowego rozwiązania.

Co jest w komplecie?

Oprócz samego czytnika w pudełku znajduje się solidne etui do niego, kabel USB do ładowania lub podłączenia do komputera, a także przejściówka z microUSB na minijack do podłączenia słuchawek. Sprawa nie jest prosta, po umieszczeniu w niej czytnik automatycznie przechodzi w tryb uśpienia.

Recenzja Pocketbook 740 Pro: czytnik e-book z obsługą audio-2

Wygląd zewnętrzny

Jest bardzo podobny do niektórych innych modeli Pocketbook, w szczególności InkPad 3 Pro i Pocketbook 740. Wygląda solidnie, ale cały korpus jest nadal plastikowy, bez szkła i metalu. Może nie tak premium, jak przywykliśmy w porównaniu z topowymi smartfonami, ale praktyczne. Nie da się urządzenie szczególnie uszkodzić, waży niewiele (dokładnie 225 gramów). Dodatkowo na matowej powierzchni plastiku nie widać odciski palców, książka nie wygląda na „używaną” nawet po dłuższym seansie czytania. Urządzenie jest dość kompaktowe, nieco mniejsze niż iPad mini.

Na dolnej krawędzi obudowy znajduje się przycisk zasilania z wbudowaną diodą LED, a także złącze microUSB. Rozumiem, że to konserwatywne urządzenie, ale zwykle kupowane jest na długi czas, a w niedalekiej przyszłości microUSB będzie wyglądało równie archaicznie jak teraz miniUSB.

Na wszystkich innych bokach nie ma nic. Cztery przyciski sterujące znajdują się w rzędzie na panelu przednim pod logo PocketBook. Stare dobre przyciski sprzętowe: home, naprzód, powróć oraz menu. To prawda, że ich powierzchnia za bardzo zlewa się z kształtem obudowy, dla wąskich przycisków nie jest to zbyt wygodne. Skok jest mały, z wyraźnym kliknięciem, nie ma luzów.

Ramki wokół ekranu są dość grube jak na standardy nowoczesnych tabletów, ale jest to normalne w przypadku e-booków, wygląda to ekologicznie. Sama powierzchnia wyświetlacza jest zagłębiona w stosunku do ramek, urządzenie można bezpiecznie odłożyć z ekranem w dół bez obawy o jego zarysowanie.

Jak dobry jest ekran?

Wyświetlacz jest detalem, który nadaje sens istnieniu takich urządzeń. Wydawałoby się, że to technologia z ubiegłego wieku, przekonaj się sam. Przekątna 7,8 cala jest trochę jak na tablety, smartfony już ją doganiają. Kolosalny czas reakcji uniemożliwia oglądanie dynamicznych obrazów. Jest tylko 16 kolorów, a nawet to tylko odcienie szarości. Masakra? Nie, wszystko wywraca się do góry nogami, gdy przypomnimy sobie, że to jest książka. Elektroniczna, ale posiadająca wszystkie cechy zwykłej. Wyświetlacz z technologią E-Ink Carta jest doskonały. Rozdzielczość 1872x1404 zapewnia wystarczającą przejrzystość, oczy wcale się nie męczą. Podczas czytania wyświetlacz odbierany jest dokładnie jak papier, a nie jak matryca LCD czy AMOLED, odczucia są zupełnie inne.

Recenzja Pocketbook 740 Pro: czytnik e-book z obsługą audio-23

Ekran, podobnie jak papier, świetnie wyglądają w świetle odbitym, ale jest wyposażony w podświetlenie. Przyjemny, jednolity, z regulowaną jasnością i temperaturą barwową, od jasnoniebieskiego do głębokiego pomarańczowego. Ustawienie jest możliwe zarówno w trybie ręcznym, jak i automatycznym, w razie potrzeby podświetlenie można wyłączyć.

Powierzchnia wyświetlacza jest matowa, co jest kolejną zauważalną różnicą w stosunku do smartfonów i tabletów. Podobnie jak zwykły papier, ekran nie błyszczy. Jest również wrażliwy na dotyk i możesz przeglądać strony, a także korzystać z nawigacji w interfejsie w zwykły sposób. To prawda, że ​​nie mówimy o zastosowaniu ultra trwałych powłok, takich jak Gorilla Glass, nadal należy ostrożnie korzystać z urządzenia. Wszystko wydaje się być w porządku, ale właśnie to samo widzieliśmy np. w tym samym InkPadzie 3 Pro. Ekran nadal jest doskonały, ale nic nowego.

Jak czyta się książki?

Nowoczesny, a nawet najwyższej klasy czytnik e-booków potrafi wiele, ale jego główną funkcją jest i tak niespodzianka! - czytanie e-booków. Przy pierwszym włączeniu PocketBooka zaprasza nas do połączenia się z siecią Wi-Fi i zalogowania się do konta PocketBook w celu dalszej synchronizacji. Istnieje kilka sposobów na uzupełnienie biblioteki książek na czytniku:

  • synchronizacja z kontem PocketBook Cloud;
  • przesyłaj książki przez Dropbox;
  • wysyłać książki e-mailem;
  • kopiować książki z komputera za pomocą kabla USB;
  • kupuj coś z wbudowanego sklepu.

Do kompletu brakuje tylko synchronizacji przez Google Drive, czyli np. w popularnym czytniku Androida. Ale PocketBook ma własną aplikację na iOS i Androida i może synchronizować twoją bibliotekę między urządzeniami (i jest tam również obsługiwany Dysk Google). Na przykład możesz zacząć czytać książkę ze smartfona lub tabletu i kontynuować na czytniku z tego samego miejsca, w którym przerwałeś.

Wróćmy jednak do czytania książek. Katalog na urządzeniu umożliwia filtrowanie kolekcji według autorów, gatunków, formatów i wielu innych kryteriów, a także sortowanie książek według tytułu, autora, daty otwarcia lub dodania. Wyszukiwanie również działa (oczywiście nie według pełnego tekstu książki, ale według tytułu i autora). Książki przeniesione do usługi w chmurze są oznaczone na liście odpowiednią ikoną. Czytnik rozumie wszystkie popularne formaty książek i tekstów, w tym spakowane pliki fb2.zip i EPUB oraz PDF chronione DRM, a także pliki graficzne jpeg, bmp, png i tiff. Jest nawet aplikacja do przeglądania galerii zdjęć.

W trybie czytania możesz przeglądać strony za pomocą przycisków lub gestów na ekranie dotykowym: dotknij w dowolnym miejscu, aby przejść do następnej strony i przesuń palcem w lewo lub w prawo, aby przewinąć odpowiednio do tyłu i do przodu. Naciśnięcie przycisku menu daje dostęp do różnych funkcji podczas czytania. Istnieje wiele ustawień: marginesy, rozmiar, czcionka, dzielenie wyrazów i inne parametry wyświetlania książki. Podczas czytania możesz robić notatki (nawet pisać palcem po tekście), zapisywać zakładki, wyszukiwać coś w tekście, tłumaczyć żądane słowo za pomocą wbudowanego słownika, a nawet wyszukiwać je w Google.

A jak słuchasz książek?

Tak, specjalną cechą PocketBooka 740 Pro jest obsługa dźwięku, której nie było w bardzo podobnych poprzednich modelach. W praktyce oznacza to, że możesz zatrzeć granicę między tekstem a audiobookami i trzymać wszystko na jednym urządzeniu. W katalogu jest osobna zakładka na audiobooki, kilka książek jest nawet w zestawie. Krótko mówiąc, w zestawie znajduje się również zestaw startowy podręczników: klasyka polska i europejska, od „Potopu” do “Pani Bovary” w oryginale. Audiobooków można słuchać zarówno za pomocą bezprzewodowych słuchawek (czytnik obsługuje Bluetooth), jak i zwykłych przewodowych „wkładek”. Nie ma osobnego złącza do ich podłączenia, ale w zestawie znajduje się przejściówka z microUSB na 3,5 mm, obsługuje zarówno zwykłe słuchawki, jak i urządzenia z TRRS.

Recenzja Pocketbook 740 Pro: czytnik e-book z obsługą audio-24

Kolejna interesująca funkcja, która pojawiła się wraz z pojawieniem się dźwięku: text-to-speech. Tekst dowolnej książki można odczytać za pomocą wbudowanego wskaźnika głosowego. Rezultat, delikatnie mówiąc, nieporównywalny z profesjonalnym spikerem, ale system pozwala na ściąganie głosów alternatywnych. Możesz poeksperymentować, jeśli podstawowa opcja Cię nie satysfakcjonuje. Możesz także zabawiać firmę, prosząc funkcję o przeczytaniu angielskiego tekstu polskim głosem, okazuje się to bardzo zabawne.

Cóż, na deser- osobna aplikacja odtwarzacza audio. Możesz umieścić muzykę w pamięci urządzenia i po prostu jej słuchać, niezależnie od katalogu książek. Obsługiwane są listy odtwarzania, MP3 i nieskompresowany dźwięk OGG, jednak wbudowana pamięć 16 GB może nie wystarczyć do przechowywania dużej kolekcji audio.

Co jeszcze może zrobić?

PocketBook 740 Pro potrafi wiele, ale robi to powoli. Według standardów kieszonkowych jest to normalne, a nawet dobre. Posiada dwurdzeniowy procesor o częstotliwości 1 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. Małym niuansem takich urządzeń jest nadal szybkość reakcji wyświetlacza, więc nie ma sensu używać zbyt potężnego sprzętu.

Recenzja Pocketbook 740 Pro: czytnik e-book z obsługą audio-25
Czytnik wyposażony jest w szereg dodatkowych aplikacji. Tutaj znajdziesz czytnik RSS, odtwarzacz audio, przeglądarkę, kalkulator, słownik i zegar z kalendarzem. Przeglądarka może być używana jako rezerwa, jeśli nie masz pod ręką bardziej odpowiedniego urządzenia. Działa tu nawet youtube, ale oglądanie filmów na wyświetlaczu E-Ink to przyjemność dla amatora.Dostępny jest prosty edytor graficzny Scribble i kilka gier: pasjans, sudoku i szachy. Możesz grać razem w szachy, używając czytnika jako wirtualnej planszy, lub rywalizować z mózgiem elektronicznym, dobierając jego poziom do swoich mocnych stron.

Dostępny jest prosty edytor graficzny Scribble i kilka gier: pasjans, sudoku i szachy. Możesz grać razem w szachy, używając czytnika jako wirtualnej planszy, lub rywalizować z mózgiem elektronicznym, dobierając jego poziom do swoich mocnych stron.

Powiemy Ci więcej o ustawieniach. Jest górna kurtyna znana z interfejsów smartfonów, w której dostępne są główne przełączniki Wi-Fi, Bluetooth, ustawienia jasności i temperatury barwowej podświetlenia. Jest też duże menu z ustawieniami. Wiele można tutaj skonfigurować. Od blokowania czujnika obrotowego i funkcji klucza sprzętowego po precyzyjne dostosowywanie profilu automatycznego podświetlenia SMARTlight. Czytnik obsługuje tryb wielu użytkowników, kilka osób może mieć własne profile. Wie też, jak “uśpić” urządzenie w markowym etui. Co więcej, “zasypia”, nawet jeśli założysz go na pokrowiec, najważniejsze jest, aby pamiętać o kolejności: górną częścią wewnątrz etui.

Generalnie wrażenie funkcjonalności urządzenia jest niejednoznaczne. Prawie wszystko, co możliwe, było tutaj naprawdę obecne, ale ten mega zestaw ma trochę nostalgicznego odcienia, nie wygląda super nowocześnie. Jak elektroniczne notebooki, które poza główną funkcją miały też cokolwiek innego. Rodzaj retro, chyba raczej przyjemny. I poczucie bezpieczeństwa też stwarza poczucie komfortu podczas pracy. Oczywiście nie jest to Nokia 3310, nie należy jej wyrzucać, ale ten gadżet nie boi się wody, jest odpowiedni zarówno na plaży, jak i przy basenie.

Recenzja Pocketbook 740 Pro: czytnik e-book z obsługą audio-36

Jak sobie radzisz podczas ciągłej pracy?

Czas pracy czytnika z wyświetlaczem E-Ink jest trudna do oceny w praktyce. Wydaje się, że wcale nie potrzebuje ładowania. Wbudowana bateria 1900 mAh wytrzyma od tygodnia do nieskończoności, w zależności od aktywności korzystania z podświetlenia i interfejsów bezprzewodowych. No nie w nieskończoność, no ale jeśli masz dłuższy wyjazd, możesz nie brać ze sobą ładowarkę, jeśli tylko te wakacje nie są urlopem akademickim i macierzyńskim.

Recenzja Pocketbook 740 Pro: czytnik e-book z obsługą audio-37

Podsumowanie

Pytanie brzmi: czy czytasz tak dużo, że jesteś gotowy zainwestować w osobne urządzenie? Każdy czytelnik ma co najmniej dwie wyraźne przewagi nad smartfonem i tabletem:

  • ekran jest przyjemniejszy i zdrowszy dla oczu;
  • długi czas pracy pozwala nie myśleć o ładowaniu.

Ponadto, jeśli mówimy o urządzeniu z najwyższej półki, do obciążenia wchodzi cała masa dodatkowych funkcji. Skromny w porównaniu ze smartfonem, ale użyteczny, dostosowany do dwóch wspomnianych wyżej kryteriów. Chociaż dla pełnej stabilności powinny być trzy filary, więc zaproponuj swoją wersję trzeciego zabójczego atutu czytelników w komentarzach. A o PocketBook 740 Pro możemy powiedzieć, że zasługuje na swoje miejsce w czołówce dzięki doskonałemu wyświetlaczowi i bogatemu wyposażeniu. Nie ma oczywistych wad, ale są subiektywne życzenia: dodanie metalowej obudowy, złącze USB-C i zwrotną obsługę kart pamięci. Jednak nawet bez tych zmian czytnik z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto dużo czyta, nie jest ograniczony napiętym budżetem i ekosystemem Amazona.

Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o PocketBook 740 Pro:

  •  to czytnik e-booków z 7,8” ekranem dotykowym E-Ink Carta w 16 odcieniach szarości;
  •  model - topowy, z maksymalną funkcjonalnością w ofercie PocketBook;
  •  wyróżnia się wodoodpornością IPX8 oraz obsługą audiobooków i muzyki.
PocketBook 740 Pro Dane techniczne
Wyświetlacz 7,8 cala, E-Ink Carta HD, 1872x1404 punktów (300 ppi), pojemnościowy, szklany, wielodotykowy, adaptacyjne regulowane podświetlenie
Wymiary 195 x 137 x 8 mm
Waga 225 g
RAM 1 GB
Pamięć  16 GB, brak obsługi kart pamięci
Komunikacja Wi-Fi, Bluetooth
Formaty książek EPUB (DRM), PDF (DRM), FB2, FB2.ZIP, TXT, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, DJVU, MOBI, EPUB, PDF, HTM, ACSM, CBR, CBZ
Formaty obrazów JPEG, BMP, PNG, TIFF
Formaty audio MP3, MP3.ZIP, OGG, OGG.ZIP, M4A, M4B  
Bateria 1900mAh

Pocketbook 740 Pro

Czytnik z ekranem dotykowym 7,8" w wodoodpornej obudowie nie boi się wody

Topowy model z 7,8” ekranem dotykowym E-Ink Carta (16 odcieni szarości, regulowane podświetlenie), Wi-Fi i Bluetooth. Obsługiwana jest duża liczba formatów książek, a także audiobooki w formacie MP3 i OGG. 16 GB pamięci wewnętrznej jest wykorzystywane jako pamięć masowa, nie ma obsługi kart pamięci. Ale są wbudowane słowniki, obsługa księgarni, synchronizacja przez Dropbox, przeglądarka internetowa i szereg aplikacji. Obudowa jest chroniona przed wodą zgodnie ze standardem IPX8 i jest w stanie przetrwać krótkotrwałe zanurzenie.

kup na Amazon.pl kup na Allegro.pl
Pocketbook 740 Pro