Recenzja Realme GT: najbardziej przystępny cenowo smartfon z flagowym procesorem Snapdragon 888
W tej chwili realme GT to prawie najtańszy smartfon z flagowym procesorem Snapdragon 888 na rynku. A to bardzo istotna zaleta dla tych, którzy szukają mocnego smartfona z przyzwoitym marginesem wydajności. Ale to nie jedyna zaleta realme GT: jest wyposażony w wysokiej jakości i jasny ekran z częstotliwością odświeżania 120 Hz, obsługuje szybkie ładowanie z mocą 65 W i ładuje się w nieco ponad pół godziny. Główny aparat jest w stanie robić bardzo przyzwoite zdjęcia i filmy. A powłoka cieszy się wygodą i szybkością pracy. I warto osobno zwrócić uwagę na oryginalny i bardzo ciekawy design wersji żółtej z tłem ze sztucznej skóry. Niski koszt zmusił firmę do pewnych kompromisów, a na smartfona wciąż pojawiają się narzekania. W realme GT brakuje jakiejkolwiek ochrony przed kurzem i wilgocią, chociaż w tym przedziale cenowym są konkurenci z takim certyfikatem. Czas pracy smartfona jest akceptowalna, ale nic szczególnego: jeśli używasz smartfona, nie odmawiając sobie niczego, musisz go naładować wieczorem. A jeśli wydajność nie jest dla Ciebie tak ważna, ale aparaty są ciekawsze, to są też takie opcje. W rzeczywistości jedynym bezpośrednim konkurentem jest Xiaomi Mi 11i na tym samym chipsecie. Ma nieco lepszą kamerę i ma ochronę przed kurzem i zachlapaniem IP53. Ale nie tak szybkie ładowanie, bardziej nudny design i powłoka MIUI, do które jest wystarczająco dużo pytań.
5 powodów, dla kupić realme GT:
- Wysokiej jakości ekran AMOLED o częstotliwości odświeżania 120 Hz;
- Wysoka wydajność;
- Oryginalny i ciekawy design;
- Wygodna interfejs powłoka realme UI 2.0.
- Bardzo szybkie ładowanie.
3 powody, by nie kupować realme GT:
- Chcesz więcej autonomii;
- Brak ochrony przed wilgocią;
- Potrzebujesz smartfona z bardziej zaawansowanym aparatem.
Realme GT
Flagowy smartfon o nietypowym designie, 6,43-calowym wyświetlaczu AMOLED FullHD+ 120 Hz, flagowym ośmiordzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon 888, 8 GB RAM, 128 GB pamięci wewnętrznej. Jest zasilany baterią o pojemności 4500 mAh i obsługuje szybkie ładowanie 65 W. Działa na systemie operacyjnym Android 11 z zastrzeżoną powłoką realme UI 2.0. Wyposażony w potrójną tylną kamerę.
Szybki przegląd:
- Co jest w komplecie?
- Jak wygląda Realme GT?
- Czy ekran jest dobry?
- Jakie są sposoby odblokowania?
- A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i czasem pracy?
- Interfejs w urządzeniu?
- Jak dobre są kamery?
- Co jest ciekawego w młodszym Realme GT Master Edition?
- Podsumowanie
Co jest w komplecie?
Realme GT jest zapakowany w niezbyt znane, wydłużone czarne pudełko z nazwą modelu. Zestaw zawiera sam smartfon, ładowarkę 65 W, kabel USB Type-C, proste przewodowe słuchawki, przezroczysty silikonowy etui, narzędzie do wyjmowania tacki, folię ochronną (od razu na ekranie) oraz dokumentację.
Jak wygląda Realme GT?
Prawie wszystkie nowoczesne smartfony mają standardowy format. A wykonanie ciekawego designu w takich warunkach jest dość trudne. Pozostaje tylko bawić się kolorami, materiałami i zakrzywionymi ekranami. Co nie wszystkim się podoba. Realme GT udało się zaskoczyć. Najciekawsza wersja trafiła do nas z jasnożółtym tłem ze sztucznej skóry, które wizualnie kojarzy się z samochodami wyścigowymi. Właściwie nazwa smartfona bezpośrednio wskazuje na motyw „wyścigowy”. Z prostokątnego bloku aparatu głównego wystaje ozdobny pasek szkła. Dla tych, którzy nie są gotowi na takie eksperymenty kolorystyczne, są bardziej znane opcje z całkowicie szklanym tłem w kolorze czarnym, niebieskim i srebrnym.
Z przodu smartfon wygląda absolutnie znajomo. Płaski ekran ze stosunkowo cienkimi ramkami na całym obwodzie i małym otworem na przedni aparat w lewym górnym rogu. Nad ekranem znajduje się cienka szczelina na słuchawkę, która służy również do odtwarzania dźwięku stereo.
Rama jest plastikowa, srebrna z połyskiem. Rozmieszczenie przycisków jest typowe dla smartfonów realme. Z lewej strony mamy osobne przyciski do regulacji głośności i “tacka”. Po prawej stronie znajduje się przycisk zasilania z ozdobną wstawką w tym samym jasnożółtym kolorze.
Do tacki można włożyć tylko dwie karty SIM. Nie ma miejsca na MicroSD.
Na górnej krawędzi jest tylko dodatkowy mikrofon. Na dole znalazło się miejsce na główny zewnętrzny głośnik, mikrofon, złącze USB Type-C oraz standardowe gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, które rzadko spotyka się we współczesnych flagowcach
Główny aparat jest wykonany dość typowo. Czarny prostokąt mieszczący trzy aparaty i lampę błyskową LED.
Firmie udało się zaskoczyć i realme GT w kolorze żółtym prezentuje się naprawdę oryginalnie i ciekawie. Jeśli chodzi o konstrukcję to z tym nie ma problemów: wszystko w porządku. Chyba że się chce w tym miejscu metalową ramę.
Czy ekran jest dobry?
Realme GT korzysta z 6,43-calowego wyświetlacza AMOLED o rozdzielczości FullHD+, 2400x1080 (proporcje 20:9), gęstość pikseli wynosi około 409 ppi. Ekran jest płaski, bez zagięć. Częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 120 Hz, a częstotliwość rejestracji dotknięć przez warstwę dotykową 360 Hz. Producent obiecuje szczytową jasność na poziomie 1000 cd/m², 100% pokrycie przestrzeni kolorów DCI-P3 oraz obsługę treści HDR. Ekran robił dobre wrażenie podczas użytkowania. Bardzo nasycone kolory, doskonała rezerwa jasności, która wystarcza do wygodnego użytkowania na słońcu. I oczywiście 120 Hz jest zawsze dobre.
Ustawienia mają bardzo imponującą liczbę możliwości. W tym standardowe: ciemny motyw interfejsu, wybór częstotliwości odświeżania, ustawienie temperatury kolorów, Always on Display, rozmiar czcionki, różne ulepszenia treści wideo i trzy tryby renderowania kolorów.Migotanie DC Dimming jest również dostępne, ale w osobnym menu ustawień Realme Labs.
W trybie „Jasny” maksymalna jasność wynosiła 441,568 cd/m². Gama kolorów jest znacznie szersza niż sRGB. Jest nadmiar niebieskiego, a ekran przechodzi trochę w zimne odcienie. Temperatura barwowa wynosi 8500 K w porównaniu z referencyjną 6500 K, co nie jest krytyczne.
W trybie „Tenderness” gama kolorów jest zbliżona do sRGB, a odwzorowanie kolorów jest dokładniejsze i bliższe wartościom referencyjnym. Maksymalna jasność jest nieco niższa: 419.027 cd/m².
Tryb „Wspaniałym” ma najszerszą gamę kolorów. Jednocześnie pozostałe wskaźniki są zbliżone do „Jasnego”, a maksymalna jasność to 430,685 cd/m².
Porównanie z innymi modelami:
Nazwa urządzenia | Jasność białego pola, cd/m2 |
Jasność czarnego pola, cd/m2 |
Kontrast |
---|---|---|---|
Realme GT | 441,568 | 0 | ∞ |
OPPO Find X3 Pro | 487,34 | 0 | ∞ |
Samsung Galaxy S20 Ultra | 408.388 | 0 | ∞ |
Samsung Galaxy Note10+ | 387,745 | 0 | ∞ |
Sony Xperia 1 | 394,97 | 0 | ∞ |
Huawei P30 Pro | 447.247 | 0 | ∞ |
Samsung Galaxy S10 | 378.72 | 0 | ∞ |
Samsung Galaxy Note9 | 340.32 | 0 | ∞ |
Jakie są sposoby odblokowanie?
Aby ustalić kto jest właścicielem smartfona, realme GT zapewnia optyczny skaner linii papilarnych w ekranie, a także rozpoznawanie twarzy przez przedni aparat. Standardowy nowoczesny zestaw. Skaner linii papilarnych jest bardzo szybki i dokładny. Szybkość rozpoznawania jest nieco gorsza od konwencjonalnych skanerów pojemnościowych. Ale lokalizacja nie jest najwygodniejsza: skaner znajduje się bardzo blisko dolnej krawędzi smartfona i od czasu do czasu trzeba pomóc sobie drugą ręką, żeby smartfon nie wyleciał nam z ręki. Rozpoznawanie twarzy działa jak zwykle. Przy wystarczającej ilości światła nie ma problemu. W nocy – oczywiście jest trudniej i czasem nie działa. Ustawienia zapewniają możliwość automatycznego zwiększania jasności wyświetlacza w celu rozpoznawania w ciemności, a także zakaz odblokowywania twarzy przy zamkniętych oczach.
A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i czasem pracy?
Realme GT otrzymało standard sprzętowy dla obecnych flagowych smartfonów. Mianowicie: flagowy procesor Qualcomm Snapdragon 888 (w tym 1xKryo 680 2,84 GHz, 3xKryo 680 2,42 GHz i 4xKryo 680 1,8 GHz oraz karta graficzna Adreno 660), 8 lub 12 GB szybkiej pamięci RAM LPDDR5 oraz 128 lub 256 GB pamięci typu UFS 3.1 . realme GT to jeden z najbardziej przystępnych cenowo smartfonów z 888 dragon. Warto wspomnieć tylko o możliwości rozszerzenia pamięci RAM dzięki wbudowanej pamięci masowej. Funkcja pojawiła się już w wielu nowoczesnych smartfonach. Możliwość rozszerzenia o 2, 3 lub 5 GB. Wartość domyślna to 3 GB. Wyniki w testach wydajności są typowe dla takiego wypełnienia, nie ma problemów z wydajnością.
Nie ma problemów z interfejsem i działaniem ciężkich aplikacji. Gry również działają bezproblemowo. Call of Duty Mobile, Genshin Impact i Shadowgun Legends pokazują prawie stabilne 60 klatek na sekundę. Jedyną osobliwością jest Shadowgun Legends: obsługuje ekrany 120 Hz, ale z jakiegoś powodu nie zapewnia więcej niż 60 w realme GT. W zastrzeżonej aplikacji do gier możesz wybrać poziom wydajności, wyłączyć powiadomienia, dostosować czułość czujnika ekranu, zablokować poziom jasności i tak dalej.
Qualcomm Snapdragon 888 to dość “gorący” procesor i jest podatny na przegrzanie w większości smartfonów, z którymi się spotkaliśmy. Realme twierdzi, że GT używa specjalnego stalowego układu chłodzenia. Test warunków skrajnych wykazał, że wydajność może spaść nawet o 80%. Nie krytyczne, ale to fakt. Z drugiej strony sam smartfon pozostaje ciepły i nieprzyjemnie się nie nagrzewa.
Interfejsy: dwuzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 5.2 LE z obsługą kodeków aptX HD i LDAC, a także moduł NFC do płatności zbliżeniowych. Obsługiwane globalne systemy pozycjonowania GPS, GLONASS, Beidou, Galileo. Smartfon ma gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, co jest bardzo nietypowe dla obecnych flagowców. Dźwięk stereo jest również obsługiwany przez głośniki główne i mówione. Jego obecność jest przyjemna, ale samej jakości dźwięku nie można nazwać wybitną. Do zaakceptowania, ale nie więcej. Ten sam, bardziej kompaktowy ASUS ZenFone 8 brzmi głośniej i bardziej przekonująco.
Realme GT ma baterię o pojemności 4500 mAh. Niewiele biorąc pod uwagę mocny procesor i ekran 120 Hz. Chociaż jeśli nie grasz w gry godzinami, to wystarczy na dzień aktywnego użytkowania. Możesz liczyć na więcej tylko wtedy, gdy ograniczysz się do sieci społecznościowych, poczty, komunikatorów internetowych i połączeń telefonicznych. Smartfon ładuje się bardzo szybko. Dołączona ładowarka SuperDart Charge 65 W pozwala na pełne naładowanie smartfona w nieco ponad
Interfejs urządzenia?
Realme GT działa na wersji Androida 11 z zastrzeżoną powłoką realme UI 2.0, która pod wieloma względami jest podobna do Color OS firmy OPPO. Powłoka nie wprowadza zasadniczych zmian w logice samego systemu operacyjnego, więc można się do niej bardzo szybko przyzwyczaić. Ale daje wystarczającą liczbę dodatkowych małych przydatnych cech. Przestrzeń roboczą można zorganizować za pomocą zwykłych pulpitów lub oddzielnego menu aplikacji. Plus jest tryb uproszczony. Istnieje możliwość dostosowania siatki aplikacji. Powłoka z pewnością spodoba się tym, którzy lubią zmieniać ikony i dostosowywać ogólny wygląd do siebie: w realme UI 2.0 jest wiele takich funkcji.
Nawigacja dostępna jest zarówno gestem, jak i klasycznie z trzema przyciskami. Ponadto na aktywnym i wyłączonym ekranie dostępnych jest wiele gestów, które umożliwiają szybkie zrzuty ekranu, przełączanie się w tryb dwóch okien, sterowanie muzyką, szybkie uruchamianie aparatu i tak dalej. Skaner linii papilarnych można skonfigurować tak, aby szybko uruchamiał trzy aplikacje: przytrzymać palec na skanerze, a następnie przesunąć go na żądaną ikonę. Istnieje również tzw. inteligentny panel z najczęściej używanymi aplikacjami. Otwiera się, przesuwając się od krawędzi ekranu do określonej lokalizacji.
Menedżer aplikacji pozwala zamknąć wszystko lub przypiąć określone aplikacje. Niektóre aplikacje obsługują pracę w zmniejszonym oknie. I oczywiście obecny jest również tryb podwójnego okna.
W przypadku markowych aplikacji jest wszystko, czego potrzebujesz, w powłoce nie ma żadnych bezużytecznych śmieci.
Jak dobre są kamery?
Smartfon nie otrzymał najbardziej zaawansowanego systemu kamer, ale w realme GT nacisk kładziony jest nadal na wydajność. Główny aparat ma 64 megapiksele, wielkość matrycy to 1/1,73", piksel to 0,8 µm, przesłona to f/1,8, jest autofokus fazowy, nie ma stabilizacji optycznej. Ultraszerokokątny aparat to 8 MP , kąt widzenia 119˚, przysłona f/2,3, nie ma autofokusa, uzupełniony nieefektywnym aparatem makro. Aparat przedni: 16 MP f/2,5. Aplikacja aparatu jest prosta i przejrzysta: karuzela głównego zdjęcia tryby, menu z dodatkowymi, ustawieniami lampy błyskowej, HDR, zoomem 2x i filtrami na ekranie głównym, ustawienia w rozwijanym menu u góry.
Główny aparat, choć bez stabilizacji optycznej, radzi sobie bardzo dobrze. Przy dostatecznym oświetleniu szczegóły są widoczne i klarowne, balans bieli jest w większości odpowiedni, a kolory całkiem naturalne. Tryb nocny też jest przyzwoity, ale efekty działania algorytmów przetwarzania są widoczne i zdjęcia są uzyskiwane z naciskiem na żółte i czarne odcienie. Oryginały zdjęć dostępne są tutaj(ссылка).
W szerokokątnym aparacie niestety brakuje autofokusa. A optyka jest znacznie słabsza niż w głównym aparacie. Przy wystarczającej ilości światła radzi sobie całkiem nieźle. Wieczorne zdjęcia okazują się trochę hałaśliwe i namydlone. Ale, podobnie jak w przypadku głównego aparatu, na zdjęciach nocnych z żółtymi i czerwonymi odcieniami jest lekka przesada:
2-megapikselowy aparat makro bez autofokusa to bułka z masłem. Tak, teoretycznie coś może być znośne i wypracować, ale niezbyt artystyczne dzieła:
Smartfon może nagrywać wideo do 4K 60 klatek na sekundę. Jednocześnie robi to bardzo dobrze, jak na nie-flagowy telefon z aparatem.
Wideo FullHD ze stabilizacją:
Co jest ciekawego w młodszym realme GT Master Edition?
Istnieje również nieco uproszczona wersja smartfona o nazwie realme GT Master Edition. On też przyszedł do nas do recenzji, ale nie ma sensu robić pełnej recenzji: model z zbyt niedokończoną powłoką. I pojawiły się zauważalne problemy z wydajnością, łącznie z fryzami interfejsu i nieodpowiednim aparatem. Wyciąganie jakichkolwiek wniosków byłoby więc całkowicie błędne. Ale powiemy kilka słów o wyglądzie i różnicach pomiędzy modelami. Zewnętrznie smartfony są praktycznie nie do odróżnienia: ekran o podobnej przekątnej z otworem na przedni aparat. Tylna część jest zauważalnie inna. Mieliśmy wersję wykonaną przez japońskiego projektanta Naoto Fukasawę. Tył również wykonany jest ze sztucznej skóry w pięknym szarym kolorze z wytłoczonymi poziomymi paskami. Wygląda bardzo imponująco.
Główną różnicą w stosunku do realme GT jest zastosowanie skromniejszego procesora Qualcomm Snapdragon 778G. Chociaż jego wydajność jest wystarczająca do wygodnej pracy i gier. Jednocześnie jest bardziej energooszczędny i mniej się nagrzewa. Więc ta opcja może być dla kogoś bardziej zaakceptowalna, zwłaszcza że cena będzie niższa. Pozostałe różnice są niewielkie: bateria 4300 mAh zamiast 4500, choć obsługiwane jest to samo szybkie ładowanie 65 W. Główny aparat otrzymał fizycznie nieco mniejszy sensor, a przedni aparat w realme GT Master Edition ma 32 MP. Nie ma bardziej znaczących różnic.
Koszt w Polsce jest nadal nieznany.
Dane techniczne realme GT Master Edition |
|
---|---|
Wyświetlacz | AMOLED, 6,43 cala, 2400x1080, 409 ppi, 120 Hz, HDR |
Korpus | wymiary: 159,2x73,5x8,7 mm, waga: 180 g |
Procesor | 64-bitowy 5nm Qualcomm Snapdragon 778G, 4xKryo 670, 2.4GHz, 4xKryo 670 1.9GHz, grafika Adreno 642L |
RAM | 8GB LPDDR5 + 2/3/5GB |
Pamięć flash | 128/256GB UFS 3.1 |
Aparat | 64MP, 1/2", 0.7µm, przysłona f/1.8, PDAF; 8MP ultra-szerokokątna 119˚, f/2.2; 2MP kamera makro; wideo 2160p@30fps; przednia kamera: 32MP f/2.5 |
Bezprzewodowa | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dwuzakresowa, 2.4 i 5GHz), Bluetooth 5.2 LE, NFC, FM |
GPS | GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
Bateria | 4300 mAh, niewyjmowalna, szybkie ładowanie 65W |
System operacyjny | Android 11 + realme UI 2.0 |
Karta Sim | 2xNanoSIM |
Dodatkowo | optyczny skaner linii papilarnych w ekranie |
Podsumowanie. Trzy rzeczy, które trzeba wiedzieć o Realme GT.
- realme GT to jeden z najbardziej przystępnych cenowo smartfonów z Androidem napędzany flagowym procesorem Qualcomm Snapdragon 888.
- Smartfon obsługuje bardzo szybkie ładowanie z mocą 65W, z którego w pełni naładuje się w nieco ponad pół godziny.
- Wyposażony we wszystkie nowoczesne interfejsy bezprzewodowe oraz głośniki stereo.
Dane techniczne Realme GT |
|
---|---|
Wyświetlacz | AMOLED, 6,43 cala, 2400x1080, 409 ppi, 120 Hz, HDR |
Korpus | wymiary: 158,5x73,3x9,1 mm, waga: 186 g |
Procesor | 64-bitowy 5nm Qualcomm Snapdragon 888, 1xKryo 680, 2.84GHz, 3xKryo 680 2.42GHz, 4xKryo 680 1.8GHz, grafika Adreno 660 |
RAM | 8/12GB LPDDR5 + 2/3/5GB |
Pamięć flash | 128/256GB UFS 3.1 |
Aparat | 64 MP, 1/1,73", 0,8µm, przysłona f/1,8, PDAF; 8 MP ultra-szerokokątny 119˚, f/2.3; kamera makro 2 MP; wideo 2160p@30fps; aparat przedni: 16 MP f/2.5 |
Technologie bezprzewodowe | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dwuzakresowe, 2,4 i 5 GHz), Bluetooth 5.2 LE, NFC, FM |
GPS | GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
Bateria | 4500 mAh, niewyjmowalna, szybkie ładowanie 65W |
System operacyjny | Android 11 + realme UI 2.0 |
Karta sim | 2xNanoSIM |
Dodatki | optyczny skaner linii papilarnych na ekranie |
Realme GT
Flagowy smartfon o nietypowym designie, 6,43-calowym wyświetlaczu AMOLED FullHD+ 120 Hz, flagowym ośmiordzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon 888, 8 GB RAM, 128 GB pamięci wewnętrznej. Jest zasilany baterią o pojemności 4500 mAh i obsługuje szybkie ładowanie 65 W. Działa na systemie operacyjnym Android 11 z zastrzeżoną powłoką realme UI 2.0. Wyposażony w potrójną tylną kamerę.
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
-
Recenzja smartfona Oneplus Nord 2: 35 minut ładowania i najlepszy aparat w swojej klasie
-
Recenzja ASUS ZenFone 8 Filip: gdy przedni aparat ma trzy obiektywy
-
Recenzja gimbala Zhiyun Smooth Q3: jeśli nie ma pieniędzy na DJI
-
Recenzja Xiaomi Mi 11 Ultra: pierwszy uber-flagowiec od „narodowego” producenta smartfonów
-
Recenzja POCO X3 Pro: prawie flagowiec za jedną czwartą flagowej ceny