Recenzja POCO X3 Pro: prawie flagowiec za jedną czwartą flagowej ceny

Autor: Bogdan Czub | 18.06.2021, 16:02
Recenzja POCO X3 Pro: prawie flagowiec za jedną czwartą flagowej ceny

POCO X3 Pro spodoba się tym, którzy szukają maksymalnej wydajności za niewielkie pieniądze. To najpotężniejszy smartfon w swoim przedziale cenowym. Zainstalowany wewnątrz niemal flagowy Snapdragon 860 "da radę znieść" wszystkie nowoczesne gry. Oprócz wydajności byłem bardzo zadowolony z wysokiej jakości wyświetlacza IPS z częstotliwością odświeżania 120 Hz, długą żywotnością baterii i szybkim ładowaniem. Z mniej ważnych, ale i przyjemnych funkcji warto podkreślić dźwięk stereo oraz ochronę przed kurzem i wilgocią zgodnie ze standardem IP53. Tak, nie jest to pełnowartościowa hydroizolacja, ale ochroni Cię przed zachlapaniem i deszczem. Aparat nie jest najmocniejszą stroną smartfona: wykonuje podstawowe zadania, ale jeśli asz zamar dużo robić zdjęć, to warto spojrzeć na coś innego. Design jest kwestią subiektywną, ale duży rozmiar i waga najwyraźniej nie są odpowiednie dla każdego. Niezależnie od tego POCO X3 Pro to jedna z najciekawszych opcji w swoim przedziale cenowym.

POCO X3 Pro

Smartfon ze średniej półki z flagowym procesorem Qualcomm Snapdragon 860, 6/8 GB pamięci RAM i 128/256 GB pamięci wewnętrznej, dużym 6,67-calowym wyświetlaczem IPS 120 Hz, imponującą baterią 5150 mAh i obsługą szybkiego ładowania 33 W. . Obudowa jest odporna na kurz i zachlapania zgodnie ze standartem IP53

Kup na Allegro.pl Sprawdź cenę na Amazon
POCO X3 Pro Polecamy

5 powodów, dla których warto kupić POCO X3 Pro:

  • bardzo wysoka wydajność;
  • wysokiej jakości wyświetlacz IPS o częstotliwości 120 Hz;
  • długa żywotność baterii, szybkie ładowanie;
  • głośniki stereo;
  • ochrona przed pyłem i wodą IP53.

2 powody, aby nie kupować POCO X3 Pro:

  • potrzebujesz smartfona z bardziej zaawansowanym aparatem;
  • konstrukcja, wymiary i waga nie są odpowiednie dla każdego.

Szybki przegląd:

  1. Co jest w pudełku?
  2. Jak wygląda POCO X3 Pro?
  3. Czy ekran jest wystarcająco dobry?
  4. A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i autonomią?
  5. Interfejs i firmware?
  6. Kamery w POCO X3 Pro?
  7. Podsumowanie

Co jest w pudełku?

POCO X3 Pro jest dostarczany w czarno-pomarańczowym pudełku z nazwą modelu, bez dodatkowych zdjęć. Wewnątrz jest sam smartfon, ładowarka 33W Quick Charge 3.0, kabel USB Type-C, narzędzie do wysuwania tacy, przezroczysty silikonowy etui, folia ochronna (na ekranie), zestaw naklejek POCO oraz dokumentacja. Warto powiedzieć, że kompletny etui jest z wtyczką do Type-C. I jak się okazało, łatwiej jest go całkowicie wyjąć niż wyjąć wtyczkę, by naładować smartfon.

Recenzja POCO X3 Pro: prawie flagowiec za jedną czwartą flagowej ceny-6

Jak wygląda POCO X3 Pro?

Recenzja POCO X3 Pro: prawie flagowiec za jedną czwartą flagowej ceny-7

POCO X3 Pro odziedziczył swój wygląd po swoim poprzedniku POCO X3 NFC, więc wszystkie zachwycające elementy są już dobrze znane. Główne różnice dotyczą wypełnienia smartfona. Z przodu duży wyświetlacz o przekątnej 6,67 cala z ochroną Gorilla Glass 6 i fabryczną folią ochronną. W górnej części znajduje się okrągłe wycięcie na przedni aparat oraz cienka siateczka głośnikowa, w której schowana jest dioda LED. Przydatna rzecz: smartfon korzysta z ekranu IPS i nie ma funkcji Always on Display.

Recenzja POCO X3 Pro: prawie flagowiec za jedną czwartą flagowej ceny-8

Tylko przedni panel jest szklany, reszta korpusu wykonana jest z błyszczącego plastiku. Dlatego użycie etui ochronnego to bardzo mądra decyzja. Jeśli chodzi o sterowanie, wszystko jest prawie standardowe. Wszystkie przyciski znajdują się po prawej stronie. Pośrodku znajduje się przycisk zasilania, który jest połączony ze skanerem linii papilarnych. Krótko mówiąc, działa bardzo szybko i dokładnie. A jego umieszczenie jest optymalne, zarówno pod prawą, jak i pod lewą rękę. Tego samego nie można powiedzieć o przyciskach regulacji głośności. Umieszczone są tuż nad wygodną pozycją i trzeba po nie sięgać.

Po lewej stronie znajduje się taca na kartę SIM. W tym przypadku jest to hybryda. MicroSD można zainstalować zamiast drugiej karty SIM.

U dołu — złącze USB Type-C, głośnik, mikrofon douszny i mini-jack do słuchawek.

Recenzja POCO X3 Pro: prawie flagowiec za jedną czwartą flagowej ceny-17

Na górnej krawędzi jest dodatkowy mikrofon, port podczerwieni do sterowania elektroniką oraz dodatkowy otwór na słuchawkę dla dźwięku stereo.

Recenzja POCO X3 Pro: prawie flagowiec za jedną czwartą flagowej ceny-18

Tylna okładka jest błyszcząca. W górnej części znajduje się okrągły moduł kamery głównej. Pokrywa posiada dwa rodzaje rysunku. Dzięki temu paski środkowe i boczne mają inny odblask. Pośrodku pionowy napis POCO. „Czarna” wersja, która nas odwiedziła, tak naprawdę mieni się odcieniami błękitu.

Blok kamery znajduje się na okrągłej platformie i jest w rzeczywistości tym samym okręgiem z odciętymi częściami od góry i od dołu. Wystaje nieco ponad korpus smartfona.

Recenzja POCO X3 Pro: prawie flagowiec za jedną czwartą flagowej ceny-23

Design smartfona okazał się być „nie dla każdego”. Nie znaczy to, że jest zły, ale wygląda jakoś zbyt „młodzieńczo”. Ze względu na duży wyświetlacz i dużą baterię POCO X3 Pro okazał się dość duży i ciężki: 165,3x76,8x9,4 mm, 215 g. Jest zabezpieczony przed kurzem i wilgocią zgodnie ze standardem IP53. Tak, uchroni Cię przed deszczem, ale na pewno nie jest przeznaczony do nurkowania.

Czy ekran jest wystarcająco dobry?

Recenzja POCO X3 Pro: prawie flagowiec za jedną czwartą flagowej ceny-24

POCO X3 Pro ma 6,7-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości FullHD + (2400 × 1080) i proporcjach 20: 9. Gęstość pikseli wynosi 395 ppi. Częstotliwość odświeżania ekranu ma 120 Hz. W ustawieniach możesz wybrać pomiędzy 60 a 120 Hz. Jednocześnie w trybie 120 Hz ekran działa adaptacyjnie, a w stanie spoczynku przełącza się na 60 Hz, aby oszczędzać energię. W ustawieniach jest ciemny motyw interfejsu (z indywidualnymi ustawieniami dla różnych aplikacji), tryb czytania, dzienny, ustawienie rozmiaru czcionki i różne opcje wyświetlania kolorów (bogate, standardowe i automatyczne).

Obraz, jak przystało na matrycę IPS, jest bardziej „spokojny” i naturalny w porównaniu z AMOLEDEM. Kąty widzenia są maksymalne, a jasność wystarczająca na słoneczny dzień. W trybie „Nasyconym” maksymalna jasność wynosiła 435,56 cd/m2, jasność czarnego pola 0,361 cd/m2, a statyczny współczynnik kontrastu 1207: 1. Jednocześnie ekran jest bardzo dobrze skalibrowany: gama kolorów praktycznie pokrywa się z sRGB, a odchylenie od zimnych odcieni jest bardzo małe.

W trybie standardowym maksymalna jasność jest nieco niższa: 412,538 cd/m2, jasność czarnego pola to 0,421 cd/m2, a statyczny kontrast 980: 1. Jednocześnie wykresy są jak najbardziej zbliżone do wartości odniesienia.

Porównanie z innymi modelami:

Nazwa urządzenia Jasność białego pola,
cd/m2
Jasność czarnego pola,
cd/m2
Kontrast
POCO X3 Pro 435.56 0.361 1207:1
POCO M3 362.062
0.27 1341:1
realme X3 SuperZoom 364.375 0.405 900:1
Nokia 5.3 384.335 0.397 968:1
realme C3 421.453 0.409 1030:1
Realme 6 415.488 0.38 1093:1

A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i autonomią?

Jedną z głównych różnic między POCO X3 Pro a POCO X3 NFC jest procesor. Poprzednik używał procesora średniej klasy Snapdragon 732G. A wewnątrz POCO X3 Pro znajduje się świeży Qualcomm Snapdragon 860, który został zaprezentowany na początku roku. POCO X3 Pro stał się pierwszym smartfonem z tym chipsetem. Chociaż w rzeczywistości procesor nie jest całkowicie nowy. Flagowy Snapdragon 855+ został „odświeżony”, dodając obsługę do 16 GB RAM-u i kilka dodatkowych funkcji aparatu. Pozostałe cechy pozostają takie same. Technologia procesowa 7 nm, osiem rdzeni: 1x2,96 GHz Kryo 485 Gold, 3x2,42 GHz Kryo 485 Gold i 4x1,78 GHz Kryo 485 Silver. Za układ graficzny odpowiada Adreno 640. A więc wydajność smartfona jest więcej niż dobra, jak na ten przedział cenowy. Kolejną różnicą w stosunku do POCO X3 NFC jest pamięć. Zamiast UFS 2.1 nowy produkt wykorzystuje szybszą pamięć UFS 3.1. POCO X3 Pro jest dostępny w trzech wariantach: 6 GB RAM i 128 GB wewnętrzny, 8/128 GB i 8/256 GB. Do naszej recenzji trafił model junior. Smartfon wykazuje bardzo wysoką wydajność w testach syntetycznych. Nawet jeśli jest nieco gorszy od obecnych flagowców Snapdragon 888 i Exynos 2100.

Według producenta do chłodzenia zastosowano technologię LiquidCool 1.0 Plus, która obejmuje wielowarstwową konstrukcję grafitową oraz miedzianą rurkę cieplną D5. Test dławienia wykazał, że w rzeczywistości przy długotrwałym obciążeniu wydajność nieco spada. Do około 86% pod koniec 15-minutowego testu. Jednocześnie smartfon staje się zauważalnie ciepły. W prawdziwym życiu nie obserwuje się spadku wydajności. Również podczas długich sesji grania. Maksimum – powierzchnia staje się ciepła.

Recenzja POCO X3 Pro: prawie flagowiec za jedną czwartą flagowej ceny-163

Interfejs i aplikacje są szybkie i płynne. Również w przypadku gier wszystko jest w porządku. Call of Duty Mobile wyświetla stabilne 60 klatek przy maksymalnych ustawieniach. PUBG - trochę ponad 40. Tylko w Genshin Impact liczba klatek na sekundę waha się w szerokim zakresie. Liczby FPS można zobaczyć na zrzutach ekranu poniżej, a także możliwości zastrzeżonego narzędzia do gier.

Interfejsy bezprzewodowe: dwuzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 5.0 LE, radio FM i NFC do płatności zbliżeniowych. Obsługiwane globalne systemy pozycjonowania GPS, GLONASS, GALILEO, BDS. Istnieje również port podczerwieni do sterowania elektroniką domową. Odpowiednia aplikacja jest wstępnie zainstalowana.

Smartfon ma standardowe gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, a także obsługę dźwięku stereo. Rezerwa objętości jest imponująca, a jakość bardzo dobra. Granie i oglądanie filmów z YouTube jest całkiem wygodne.

POCO X3 Pro jest zasilany baterią 5160 mAh. Obsługuje szybkie ładowanie Quick Charge 3 przy 33 W i odpowiedni zasilacz jest dołączony. W pół godziny smartfon ładuje się o 55%. Pełne naładowanie trwa około 1,10 h. Przy bardzo dużym obciążeniu (testy porównawcze, dużo gier) udało mi się wyczerpać baterię w jeden dzień. Przy codziennym użytkowaniu (rozmowy, komunikatory, sieci społecznościowe, poczta i niektóre gry) możesz bez problemu dostać od półtora do dwóch dni. Oczywiście, smartphone był używany tylko w trybie 120 Hz. Obecny jest standardowy zestaw narzędzi do wydłużania czasu pracy: tryby oszczędzania energii, timer mocy i tak dalej.

Interfejs i firmware?

POCO X3 Pro działa na Androidzie 11 z powłoką MIUI 12.0.5.0 dla POCO. MIUI jest już dobrze znane z innych smartfonów Xiaomi: interfejs jest przerysowany, ale ogólna logika niewiele różni się od standardowego Androida. Istnieje osobne menu aplikacji z filtrowaniem, nawigacją gestami lub przyciskami, stosunkowo znaną kurtyną i możliwością dostosowania siatki. Jednym słowem wszystko jest takie, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. A wszystko to działa naprawdę szybko i wygląda płynnie na ekranie 120 Hz. Z drobnych niuansów warto wyróżnić tylko przyzwoity zestaw preinstalowanych niepotrzebnych gier i aplikacji, takich jak Amazon czy WPS Office. Ale są usuwalne, dzięki czemu wszystkie niepotrzebne można usunąć bez żadnych problemów.

Menedżer aplikacji wykonany jest w postaci pionowej listy z kartami i podzielonym ekranem. Oprócz skanera linii papilarnych istnieje rozpoznawanie twarzy. Nie ma osobliwości pracy w porównaniu z innymi podobnymi modelami: przedni aparat służy do rozpoznawania bez dodatkowych czujników. Działa szybko w dobrych warunkach oświetleniowych.

Standardowy zestaw markowych aplikacji:

Kamery w POCO X3 Pro?

Recenzja POCO X3 Pro: prawie flagowiec za jedną czwartą flagowej ceny-238

Pod względem wewnętrznego nadzienia POCO X3 Pro przewyższa swojego poprzednika. Ale aparaty stały się nieco słabsze niż POCO X3 NFC. Z tyłu znajdują się 4 kamery. Główny ma 48 MP (w porównaniu z 64 MP w POCO X3 NFC) z przysłoną f/1,79 i autofokusem z detekcją fazową. Ultraszerokokątny - 8 MP (w porównaniu z 13 MP) f/2.2, kąt widzenia - 119˚. Pozostałe dwa moduły pozostały niezmienione i nadal są mało przydatne. Makro i 2-megapikselowy czujnik głębi. Aplikacja aparatu jest intuicyjna: pozioma karuzela z podstawowymi trybami fotografowania, dodatkowe (w tym tryb nocny) - w osobnym menu. Wszystkie podstawowe ustawienia, w tym flash, filtry i HDR, znajdują się na ekranie głównym.

Główny aparat nie jest zły, ale nic więcej na jego temat nie mogę powiedzieć. W dobrym świetle otrzymujesz obrazy dobrej jakości z dobrą szczegółowością i naturalnym odwzorowaniem kolorów. Ale czasami automatyczny HDR nie działa wystarczająco dobrze, a niekiedy trochę dziwne zdjęcia się wyślizgują. W nocy aparat staje się znacznie trudniejszy i nie jest już tak łatwo uzyskać wyraźne zdjęcie. Pojawiają się szumy i paski. Oryginały można obejrzeć tutaj tutaj.

Aparat ultraszerokokątny zachowuje się podobnie jak inne modele w tym przedziale cenowym. Szczegółowość jest gorsza od głównego modułu, ale ogólnie jest całkiem przydatna:

Zoom cyfrowy 2x:

Smartfon zapisuje wideo w rozdzielczości do 4K 30 FPS. I pisze całkiem nieźle.

Podsumowanie: trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o POCO X3 Pro.

  • POCO X3 Pro jest wyposażony w bardzo mocny procesor Qualcomm Snapdragon 860, który poradzi sobie z wszystkimi trudnymi grami.
  • Smartfon ma wysokiej jakości wyświetlacz IPS o rozdzielczości FullHD + i częstotliwości odświeżania 120 Hz.
  • Telefon emituje dźwięk stereo, a etui jest chronione zgodnie ze standardem IP53.

POCO X3 Pro

Smartfon ze średniej półki z flagowym procesorem Qualcomm Snapdragon 860, 6/8 GB pamięci RAM i 128/256 GB pamięci wewnętrznej, dużym 6,67-calowym wyświetlaczem IPS 120 Hz, imponującą baterią 5150 mAh i obsługą szybkiego ładowania 33 W. . Obudowa jest odporna na kurz i zachlapania zgodnie ze standartem IP53

Kup na Allegro.pl Sprawdź cenę na Amazon
POCO X3 Pro Polecamy

Dane techniczne POCO X3 Pro
Wyświetlacz IPS, 6,67 cala, 240 x 1080 (proporcje 20: 9), 395 ppi, Gorilla Glass 6
Korpus wymiary: 165,3x76,8x9,4 mm, waga: 215 g
Procesor 64-bitowy 7-nm Qualcomm Snapdragon 860, 1x2,96 GHz Kryo 485 Gold + 3x2,42 GHz Kryo 485 Gold + 4x1,78 Kryo 485 Srebrny, grafika Adreno 640
Pamięć RAM 6/8 GB
Pamięć Flash 128/256 GB + MicroSD
Aparat główny: 48 MP, f/1,79, 1/1,20 cala, 0,8 μm, PDAF, 4K @ 30;
ultraszerokokątny: 8 MP, f/2,2, 119 °;
makro: 2 MP, f/2,4;
czujnik głębi: 2 MP, f/2.4;
przedni aparat: 20 MP f/2.2
Technologie bezprzewodowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (dwuzakresowe, 2,4 i 5 GHz), Bluetooth 5.0 LE, FM, NFC, port podczerwieni
GPS GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
Bateria 5160 mAh, niewymienna; szybkie ładowanie 33 W
System operacyjny Android 11 + MIUI 12.0.5.0 dla POCO
Karta SIM 2хNanoSIM
Dodatkowa ochrona przed kurzem i wilgocią IP53; dźwięk stereo

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: