Recenzja realme GT Neo 2: 40 minut ładowania i dwa dni bez gniazdka

Autor: Aleksander Czub | 21.02.2022, 15:23
Recenzja realme GT Neo 2: 40 minut ładowania i dwa dni bez gniazdka

Realme GT Neo 2 to ciekawy i przyjemny w obsłudze smartfon, który jest średnim wskaźnikiem pomiędzy "średniakami" a flagowcami. Z mocnych stron warto zwrócić uwagę na jasny wyświetlacz z częstotliwością odświeżania 120 Hz, obsługą HDR i funkcją anti-flicker (dla tych, którzy tego potrzebują). Smartfon jest wyposażony  w bardzo wydajny sprzęt. Urządzenie nadaje się również do najbardziej wymagających gier, w które szczególnie wygodna będzie gra przy pomocy dźwięku stereo. realme GT Neo 2 okazał się bardzo wytrwały pod względem żywotności baterii, do czego należy doliczyć bardzo szybkie ładowanie, telefon ładuje się do pełna w zaledwie 40 minut. Smartfon działa na bardzo wygodnej i zwinnej powłoce realme UI 2.0. Warto wspomnieć o tym, że gadżet ma ładną, choć i plastikową obudowę. Oczywiście producent musiał pójść na pewne kompromisy, żeby obniżyć cenę produktu. Aparat w smartfonie nie jest zły, ale nie więcej.  Brakuje ochrony przed wilgocią, gniazda na kartę pamięci i gniazda 3,5 mm, chociaż brak tych elementów nie można nazwać krytycznym. Ale ważniejszym argumentem jest obecność silnych konkurentów: smartfon kosztuje teraz 2200 złotych dla wersji 12/256 GB.Lub istnieje inny wariant: realme GT kosztuje na 500 złotych więcej i ma mocniejszy procesor, gniazdo 3,5 mm i ciekawszy design. Ale bohater dzisiejszej recenzji ma takie atuty jak pojemna bateria i większy ekran.

Realme GT Neo 2

Smartfon z systemem Android z 6,62-calowym wyświetlaczem FullHD + AMOLED z częstotliwością odświeżania 120 Hz, potężnym ośmiordzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon 870, 12 GB RAM, 256 GB pamięci wewnętrznej. Jest zasilany baterią 5000mAh i obsługuje szybkie ładowanie 65W. Działa na systemie operacyjnym Android 11 z zastrzeżoną powłoką realme UI 2.0. Wyposażony w potrójny aparat główny

kup na Amazon.pl kup na Allegro.pl
Realme GT Neo 2

5 powodów, aby kupić realme GT Neo 2:

  • imponująca wydajność;
  • jasny ekran AMOLED z częstotliwością odświeżania 120 Hz;
  • długa żywotność baterii i szybkie ładowanie;
  • dźwięk stereo i obsługa Dolby Atmos;
  • wygodna powłoka realme UI 2.0.

3 powody, by nie kupować realme GT Neo 2:

  • Obecność silnych konkurentów przy porównywalnych kosztach;
  • brak ochrony przed wilgocią, gniazda na kartę pamięci i gniazda 3,5 mm;
  • potrzebujesz bardziej zaawansowanego aparatu.

Szybki przejazd:

  1. Komplet
  2. Jak wygląda realme GT Neo 2?
  3.  Czy ekran jest dobrej jakości?
  4. Jakie są metody odblokowania?
  5. A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i czasem pracy?
  6. Interfejs smartfona
  7. Jak dobre są kamery?
  8. Podsumowanie

Komplet

Recenzja realme GT Neo 2: 40 minut ładowania i dwa dni bez gniazdka-2 Recenzja realme GT Neo 2: 40 minut ładowania i dwa dni bez gniazdka-3

Podobnie jak wszystkie bardziej zaawansowane modele realme, smartfon GT Neo 2 jest dostarczany w dużym czarnym pudełku ze srebrnym napisem realme i nazwą modelu. W komplecie- sam smartfon, zasilacz SuperDart 65 W, kabel USB Type-C, narzędzie do wysuwania tacki, dokumentacja, folia ochronna (już mamy ją na ekranie) i etui. Jest lepszy niż standardowy w podstawowych kompletach. Ciemnoszary z matową powierzchnią i małą ochronną „ramką” na moduł kamery.

Recenzja realme GT Neo 2: 40 minut ładowania i dwa dni bez gniazdka-6

Jak wygląda realme GT Neo 2?

Recenzja realme GT Neo 2: 40 minut ładowania i dwa dni bez gniazdka-7

realme GT Neo 2 wygląda jak typowy nowoczesny smartfon: prawie cały przedni panel zajmuje wyświetlacz o przekątnej 6,62 cala. Według producenta zajmuje 92,6% całej powierzchni przedniej. Ramki po bokach i górze są naprawdę bardzo cienkie, „podbródek” jest nieco szerszy. W lewym górnym rogu ekranu jest otwór w przednim aparacie, a nad ekranem ledwo zauważalna cienka siateczka głośnika mówiącego. Działa również jako drugi głośnik podczas odtwarzania dźwięku stereo.

Recenzja realme GT Neo 2: 40 minut ładowania i dwa dni bez gniazdka-8

Ramka wykonana jest z matowego plastiku w tym samym ciemnoszarym kolorze co tył smartfona. Układ przycisków jest tradycyjny dla smartfonów realme: przycisk zasilania znajduje się po prawej stronie, osobne przyciski regulacji głośności po lewej. Umieszczone są na wygodnej wysokości, nie musisz sięgać po nie palcami, bez względu na to, którą ręką trzymasz smartfon.

Na górnej krawędzi znajduje się dodatkowy mikrofon. Na spodzie – złącze USB typu C, głośnik, mikrofon i taca. Nie ma gniazda słuchawkowego 3,5 mm, chociaż Realme GT go ma.

Tacka może "posiadać" dwóch kart SIM, nie było miejsca na karty pamięci.

Recenzja realme GT Neo 2: 40 minut ładowania i dwa dni bez gniazdka-17

Tylna część również jest plastikowa, z ładnym matowym wykończeniem. Praktycznie nie zbiera odcisków palców, smartfon nie musi być stale wycierany, aby dobrze wyglądać. Testowaliśmy „czarną” wersję, która w rzeczywistości jest ciemnoszara. Istnieje również wersja niebieskiego gradientu dla tych, którzy lubią jaśniejsze kolory.

Recenzja realme GT Neo 2: 40 minut ładowania i dwa dni bez gniazdka-18

Blok kamery głównej wykonany jest w formie lustrzanego prostokąta o zaokrąglonych rogach. Sam blok aparatu wystaje nieco ponad tylną obudowę smartfona. Dodatkowo, dwie kamery również trochę odstają, już nad blokiem kamery. Ale w etui kamery nie poryszją się ze względu na bok wokół modułu.

Recenzja realme GT Neo 2: 40 minut ładowania i dwa dni bez gniazdka-19

realme GT Neo 2 wygląda niezbyt oryginalnie, ale dość nowocześnie. Wymiary i waga również są typowe, dlatego wygodnie jest korzystać ze smartfona.

Czy ekran jest dobrej jakości?

Recenzja realme GT Neo 2: 40 minut ładowania i dwa dni bez gniazdka-20

realme GT Neo 2 jest wyposażony w 6,62-calowy płaski wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości FullHD+, 2400x1080 (proporcje 20:9), gęstość pikseli wynosi około 398 ppi. Częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 120 Hz, a częstotliwość reakcji dotyku  to imponujące 600 Hz. Ten wynik na ewno pocieszy graczy. Producent obiecuje szczytową jasność 1300 cd/m², gamę kolorów 100% DCI-P3 i 106% NTSC. Istnieje wsparcie dla HDR10+.

Recenzja realme GT Neo 2: 40 minut ładowania i dwa dni bez gniazdka-21

Ustawienia ekranu mają wszystko, czego potrzebujesz: ciemny motyw interfejsu (z dodatkowymi opcjami), ochronę oczu, ustawienia temperatury kolorów, tryby kolorów ("Bright", "Tenderness" i "Gorgeous"), wzmacniacze wideo 01 Ultra Vision Engine, rozmiar czcionki i skala elementów interfejsu, częstotliwość odświeżania (automatyczna, 60 i 120 Hz) oraz Always on Display. Eliminacja migotania DC Dimming została ukryta w osobnym punkcie realme Labs.

Osobiście, ekran mi się podobał: bogaty obraz, przyzwoity margines jasności, maksymalne kąty widzenia, 120 Hz. Ale przetestowaliśmy ekran też pod kątem "liczb". Ekran rzeczywiście pokazuje dość wysokie wartości jasności, ale we wszystkich trybach referencyjna temperatura barwowa jest zauważalnie wyższa ze względu na nadmiar składowej niebieskiego odcienia. Ekran staje się nieco zimniejszy. Można to jednak skorygować, dostosowując temperaturę barwową. W trybie „Jasny” maksymalna jasność wynosiła 448,15 cd/m², a gama kolorów jest znacznie szersza niż sRGB.

W trybie „Tenderness” gama kolorów jest zbliżona do sRGB, natomiast maksymalna jasność jest nieco niższa: 431.019 cd/m².

Tryb Brilliant ma najszerszą gamę kolorów i najwyższą maksymalną jasność: 455.905 cd/m².

Porównanie z innymi modelami:

Nazwa urządzenia Jasność białego pola,
cd/m2
Jasność czarnego pola
cd/m2
Kontrast
Realme GT Neo 2 455.905 0 ∞.
realme gt 441.568 0 ∞.
OPPO Znajdź X3 Pro 487,34 0 ∞.
Samsung Galaxy S20 408.388 0 ∞.
Samsung Galaxy Note10+ 387,745 0 ∞.
Sony Xperia 1 394,97 0 ∞.
Huawei P30 Pro 447.247 0 ∞.
Samsung Galaxy S10 378,72 0 ∞.
Samsung Galaxy Note9 340,32 0 ∞.

Jakie są metody odblokowania?

Recenzja realme GT Neo 2: 40 minut ładowania i dwa dni bez gniazdka-52

Aby określić właściciela, smartfon zapewnia pod-ekranowy optyczny skaner linii papilarnych oraz system rozpoznawania twarzy z przednią kamerą. Rozpoznawanie twarzy działa bardzo szybko, pod warunkiem dobrego oświetlenia. W ustawieniach jest opcja automatycznego rozjaśniania wyświetlacza w celu rozpoznania w ciemności (naprawdę trochę pomaga, ale szybkość rozpoznawania znacznie się zmniejsza). Byłem bardzo zadowolony ze skanera linii papilarnych: w realme GT Neo 2 działa dokładnie i bardzo szybko, czym jeszcze nie wszystkie skanery podekranowe mogą się pochwalić. Ale biorąc pod uwagę specyfikę technologii, trudno jest pracować mokrymi palcami, zazwyczaj, niektóre funkcję w ogóle nie dzałały.

A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i czasem pracy? 

Realme GT Neo 2 ma procesor Qualcomm Snapdragon 870, choć nie flagowy, ale bardzo wydajny, wykonany w technologii 7 nm, zawiera jeden rdzeń ARM Cortex-A77 o częstotliwości do 3,2 GHz, trzy Cortex-A77 rdzenie 2,42 GHz i blok czterech energooszczędnych rdzeni Cortex-A55 1,8 GHz do mniej wymagających zadań. Za grafikę odpowiada karta Adreno 650. Pamięć RAM w naszym przykładzie to 12 GB LPDDR4X, są też skromniejsze wersje z 8 GB. Funkcja rozszerzenia pamięci RAM jest obsługiwana dzięki wbudowanej pojemności od 3 do 7 GB. Wbudowana pamięć masowa - 256 GB typu UFS 3.1, w młodszej wersji - 128 GB. Choć warto zastanowić się nad brakiem slotu na karty pamięci. Preferowana jest opcja z bardziej pojemnym napędem. W testach syntetycznych smartfon prezentuje, choć nie topowe, ale bliskie topowym wynikom.

Interfejs działa bardzo płynnie, bez spowolnień, wszelkie ciężkie aplikacje uruchamiają się i działają szybko, a większość nowoczesnych gier graficznych działa przy maksymalnych ustawieniach  z bardzo "komfortową" liczbą klatek na sekundę. W markowej aplikacji do gier, oprócz wyłączania powiadomień i połączeń, znajduje się ustawienie wydajności systemu, a także kilka dodatkowych funkcji. W szczególności można regulować czułość sensora (przypominam, że ma on częstotliwość reakcji 600 Hz), co przyda się zapalonym graczom mobilnym. Call of Duty Mobile, Shadowgun Legends i Shadow Fight 3 przy maksymalnych ustawieniach graficznych działają z prawie stabilnymi 60 klatkami na sekundę.

Test trollingu CPU Throttling Test wykazał, że podczas długich obciążeń szczytowych wydajność może spaść nawet o około 85%. Obudowa smartfona nagrzewa się. W codziennym użytkowaniu i w grach wymagających dużej ilości zasobów nie obserwuje się ogrzewania.

Recenzja realme GT Neo 2: 40 minut ładowania i dwa dni bez gniazdka-92

Interfejsy: dwuzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 5.1 LE z obsługą kodeków aptX HD i LDAC, a także Moduł NFC do płatności zbliżeniowych. Obsługuje globalne systemy GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, NavIC. Nie ma gniazda słuchawkowego, więc albo Bluetooth, albo adapter. Smartfon może odtwarzać dźwięk stereo za pomocą głośnika głównego i konwersacyjnego. Margines głośności jest imponujący, ale jakość dźwięku jest przeciętna. Osobno warto zauważyć, że smartfon ma dość mocny silnik wibracyjny, a wibracje zarówno podczas rozmów, jak i w grach czy po prostu przy dotknięciu ekranu są bardzo przyjemne. Wracając do kwestii dźwięku, warto zwrócić uwagę na obsługę Dolby Atmos z kilkoma trybami pracy.

Realme GT Neo 2 ma baterię o pojemności 5000 mAh. Obsługiwane jest szybkie ładowanie przewodowe SuperDart Charge 65W, dzięki któremu smartfon jest w pełni naładowany w około 40 minut. Ładowanie bezprzewodowe nie jest obsługiwane. Smartfon okazał się bardzo wytrwały. Nawet przy bardzo aktywnym użytkowaniu (korzystanie z aparatu i gier, oprócz rozmów, przeglądarki YouTube, komunikatorów internetowych, sieci społecznościowych, poczty i muzyki przez Bluetooth), smartfon do północy miał około 20-25% naładowania baterii. Tak więc, jeśli nie jesteś tym wymagającym użytkowikiem, smartfon może "wytrzymać" bez ładowania nawet do dwóch dni. A w sytuacjach krytycznych korzystaj z trybów oszczędzania energii.

 Interfejs smartfona

Realme GT Neo 2 korzysta obecnie z systemu Android 11 z powłoką realme UI 2.0. W niedalekiej przyszłości powinien „przybyć” Realme UI 3.0 oparty na systemie Android 12, niektórzy użytkownicy już zaczęli otrzymywać wersję beta. Sama obudowa jest podobna do Color OS w smartfonach OPPO. Główne różnice w stosunku do „czystego” Androida dotyczą wyglądu, a ponadto dodano kilka przydatnych i wygodnych drobiazgów. Reszta logiki pracy jest znajoma. Dostępne są trzy rodzaje wyświetlania: tylko pulpity, pulpity i osobne menu aplikacji, a także tryb uproszczony. Siatkę aplikacji i pulpitów można dostosować, dostępne są widżety i różne motywy.

Oprócz standardowego wyboru między nawigacją przyciskami i gestami, istnieje szereg dodatkowych gestów na ekranie aktywnym i poza ekranem. W tym szybkie uruchamianie aparatu, aplikacje i sterowanie odtwarzaniem muzyki. Skaner linii papilarnych można skonfigurować tak, aby szybko uruchamiał trzy aplikacje: po zeskanowaniu należy przytrzymać palec, a następnie przenieść go do żądanej aplikacji. Jest też boczny inteligentny panel (jak w poprzednich smartfonach realme i OPPO) z najczęściej używanymi aplikacjami.

Menedżer aplikacji wykonany jest w formie standardowej poziomej karuzeli. Możliwe jest jednoczesne zamknięcie wszystkich aplikacji. Dostępny jest tryb dwóch okien, ale nie wszystkie aplikacje są obsługiwane.

Zestaw markowych aplikacji jest prawie standardem dla tej klasy. Oprócz dyktafonu, kalkulatora, menedżera plików i innego standardowego oprogramowania dostępna jest również prosta aplikacja Soloop do podstawowej edycji wideo.

Jak dobre są kamery?

Recenzja realme GT Neo 2: 40 minut ładowania i dwa dni bez gniazdka-175

Zestaw kamer jest absolutnie podobny do tego w realme GT. Tylna kamera zawiera trzy moduły. 64-megapikselowy aparat główny, matryca 1/1,73", piksel 0,8 µm, przysłona f/1,8, autofokus z detekcją fazy PDAF. Niestety brakuje stabilizacji optycznej. Ultraszerokokątny aparat 8 MP, pole widzenia 119˚, przysłona f/2,3. Oraz aparat makro do przedniego aparatu 2 MP: 16 MP f/2,5 Aplikacja aparatu jest znajoma, bez żadnych dziwactw ani funkcji. Karuzela głównych trybów fotografowania, osobne menu „Więcej” ze wszystkimi dodatkowymi trybami, w tym slow motion, makro i td. Na ekranie głównym, oprócz standardowych ustawień dla HDR, AL, lampy błyskowej, znajduje się zoom, w tym 2x i 5x. Warto jednak pamiętać, że smartfon nie posiada teleobiektywu, a to tylko wycinek z głównego aparatu.

Główny aparat dobrze fotografuje w większości sytuacji. Przy wystarczającej ilości światła obrazy są szczegółowe, z realistycznymi kolorami i dobrym zakresem dynamicznym. Nie obserwuje się oczywistych algorytmów przetwarzania. Tryb nocny również działa dobrze. Oczywiście, szczegóły trochę "cierią" z tego powodu, ale ogólnie zdjęcia są bardzo dobre. Przykładowe zdjęcia są dostępne tutaj.

Ultraszerokokątny aparat jest bez autofokusa. Przy wystarczającym oświetleniu może robić przyzwoite zdjęcia z akceptowalnymi szczegółami. W nocy jest znacznie trudniej: są rozmycia, zmniejszenie szczegółowości samego kadru. Ale da się uzyskać dobre ujęcia, jeśli trzymać ręce stabilnie.

Smartfon pozbawiony jest modułu teleobiektywu, więc zoom jest wyłącznie cyfrowy:

Nie oczekuj wiele od aparatu makro 2 MP bez autofokusa, ale możesz się nim pobawić, jeśli będziesz miał czas:

Wideo, smartfon może nagrywać do 4K 60 klatek na sekundę. W tej rozdzielczości nie ma stabilizacji, obraz jest dość szczegółowy, ale niesamowicie drży przy najmniejszym ruchu.


Filmy FullHD ze stabilizacją są naprawdę bardzo dobre. Tak, jest minimalna utrata szczegółów, ale generalnie obraz jest bardzo równomierny:

Podsumowanie. Trzy rzeczy, które należy wiedzieć o realme GT Neo 2.

  • Realme GT Neo 2 ma jasny wyświetlacz AMOLED z częstotliwością odświeżania 120 Hz i potężny procesor Snapdragon 870.
  • Smartfon obsługuje bardzo szybkie ładowanie przy 65 W i ma długą żywotność baterii.
  • Smartfon nie posiada żadnej ochrony przed kurzem i wilgocią, slotu na karty pamięci oraz gniazda jack 3,5 mm.
Dane techniczne realme GT Neo 2
Wyświetlacz AMOLED, 6,62 cala, 2400x1080, 398 ppi, 120 Hz, HDR10+
Wymiary:  162,9x75,8x9 mm, waga: 199 g
Procesor 64-bitowy procesor Qualcomm Snapdragon 870 7 nm, 1xARM Cortex-A77, 3,2 GHz, 3xARM Cortex-A77 2,42 GHz, 4xARM Cortex-A55 1,8 GHz, grafika Adreno 650
RAM 8/12 GB LPDDR5 + 3/5/7 GB
Pamięć flash 128/256 GB UFS 3.1
Aparaty 64 MP, 1/1,73", 0,8 µm, przysłona f/1,8, PDAF; 8 MP 119˚ ultraszerokokątny, f/2,3; aparat makro 2 MP; wideo 2160p przy 30 kl./s; aparat przedni: 16 MP f/2,5
Modułybezprzewodowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 (dwuzakresowy, 2,4 i 5 GHz), Bluetooth 5.2 LE, NFC, FM
Dodatkowo: GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC,optyczny skaner linii papilarnych na ekranie
Bateria 5000 mAh, nieusuwalna, szybkie ładowanie 65 W
System operacyjny Android 11 + realme UI 2.0
Karta SIM 2xNanoSIM

Realme GT Neo 2

Smartfon z systemem Android z 6,62-calowym wyświetlaczem FullHD + AMOLED z częstotliwością odświeżania 120 Hz, potężnym ośmiordzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon 870, 12 GB RAM, 256 GB pamięci wewnętrznej. Jest zasilany baterią 5000mAh i obsługuje szybkie ładowanie 65W. Działa na systemie operacyjnym Android 11 z zastrzeżoną powłoką realme UI 2.0. Wyposażony w potrójny aparat główny

kup na Amazon.pl kup na Allegro.pl
Realme GT Neo 2


Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: