Recenzja Shanling MTW200: trwałe słuchawki TWS dla miłośników basu
Shanling MTW200 to przyjemne w użytkowaniu, wygodne słuchawki TWS, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę miłośnikom różnorodnej muzyki elektronicznej i ogólnie brzmienia z naciskiem na niskie częstotliwości. Mają przemyślany kształt, są lekkie i bardzo wygodnie leżą w uszach. A ochrona IPX4 pozwala na używanie ich podczas uprawiania sportu. Sterowanie dotykowe jest responsywne, jeśli nie najbardziej oczywiste. A długa żywotność baterii to kolejna mocna strona słuchawek. Ale są też narzekania: brzmienia nie można nazwać uniwersalnym i miłośnicy muzyki głównie live/instrumentalnej powinni poszukać czegoś innego. Nie ma autorskiej aplikacji na słuchawki, co oznacza, że nie ma żadnych ustawień i nie będziesz w stanie samodzielnie dostosować sterowania.
Shanling MTW200
Słuchawki basowe TWS Słuchawki douszne TWS z dynamicznymi przetwornikami 10 mm. Mają dźwięk uwydatniony przy niskich częstotliwościach. Obsługa sterowania dotykowego. Wodoodporny zgodnie ze standardem IPX4. Do połączenia używany jest Bluetooth 5.2, istnieje obsługa kodeków SBC, AAC i aptX
4 powody, aby kupić Shanling MTW200:
- lubisz prowadzić dźwięk z naciskiem na niskie częstotliwości;
- bardzo wygodna i lekka konstrukcja;
- zabezpieczony przed wilgocią zgodnie z normą IPX4;
- długa żywotność baterii;
2 powody, aby nie kupować Shanling MTW200:
- szukasz słuchawek o bardziej neutralnym brzmieniu do słuchania muzyki na żywo i instrumentalnej;
- brak zastrzeżonej aplikacji i jakichkolwiek ustawień.
Szybki przejazd:
- Co jest w pudełku?
- Jak wygląda Shanling MTW200?
- Jak wygodny jest Shanling MTW200 w użyciu?
- A co z dźwiękiem i jakością mikrofonu?
- A co z autonomią?
- W suchej masie
Co jest w pudełku?
Shanling MTW200 pakowane są w stosunkowo małe pudełko z magnetyczną pokrywką. Na pudełku - zdjęcie i nazwa modelki, na odwrocie - lista głównych cech. W zestawie same słuchawki w etui ładującym, 3 kolejne pary wymiennych wkładek dousznych, kabel USB Type-C do ładowania oraz instrukcje.
Jak wygląda Shanling MTW200?
Shanling MTW200 mają dość standardową konstrukcję trzpienia dla słuchawek TWS. Główna część słuchawek wraz z przetwornikiem i końcówką, a także wewnętrzna część nóżki wykonana jest z matowego czarnego tworzywa sztucznego. Przewodniki dźwiękowe są umieszczone pod lekkim kątem. Obok nich znajduje się mały otwór, którego przeznaczenie nie jest wskazane w instrukcji. Prawdopodobnie otwór dylatacyjny. Po wewnętrznej stronie nogawki znajdują się oznaczenia lewego i prawego zestawu słuchawkowego.
Zewnętrzna część nóżki słuchawek wykonana jest z tworzywa sztucznego w kolorze etui ładującego. W naszym przypadku ciemnoszary z ledwo zauważalnym miedzianym odcieniem. Na nim znajduje się logo Shanling, powyżej znajduje się szczelina, w której ukryta jest kontrolka LED i mikrofon.
Na spodzie nóżek znajdują się styki do ładowania słuchawek i kolejnego mikrofonu.
Kolejny otwór ukryto pod dyszami, bliżej przewodnika dźwiękowego. Same przewodniki dźwiękowe mają wizualnie standardową średnicę z siateczką, aby zapobiec przedostawaniu się brudu do środka. Istnieje obrzeże do niezawodnego mocowania dysz. Długość przewodników dźwiękowych nie jest zbyt długa, więc nie należy oczekiwać głębokiego dopasowania w uszach.
Shanling MTW200 nie jest najbardziej kompaktowym, ale bardzo lekkim. Są wodoodporne IPX4, co oznacza, że wytrzymują bezpośrednie zachlapanie wodą. A to oznacza, że można nie tylko uprawiać sport na siłowni, ale też nie bać się, że słuchawki „umrą” w deszczu. Ale nie można ich zanurzyć w wodzie.
Bardzo ciekawe okazało się etui ładujące. Jest w całości metalowy z matowym wykończeniem w kolorze ciemnoszarym z miedzianym odcieniem. Etui jest ciężkie, ale ma kompaktowy rozmiar i płaski kształt, co ułatwia noszenie w kieszeni. Z przodu znajduje się logo Shanling i pojedynczy wskaźnik ładowania LED. Który świeci na czerwono, żółto lub zielono w zależności od poziomu naładowania baterii.
Pokrywa otwiera się dość łatwo, ale nie jest mocno zamocowana w pozycji otwartej. Zamyka bardzo przyjemny dźwięk uderzania metalu o metal. W pozycji zamkniętej magnes dość pewnie trzyma wieczko, nie otwiera się samoistnie. W środku nie ma nic ciekawego: dwa miejsca na słuchawki ze stykami i oznaczeniami na słuchawki lewe-prawe.
W dolnej części obudowy znajduje się złącze USB typu C do ładowania.
Jak wygodny jest Shanling MTW200 w użyciu?
Kształt Shanling MTW200 okazał się bardzo udany: natychmiast opadają w żądaną pozycję w małżowinach usznych. Jednocześnie, ze względu na bardzo niską wagę, praktycznie nie są wyczuwalne w uszach i absolutnie nie obciążają podczas długotrwałego użytkowania. Lądowanie jest płytkie, jak na amatora. Ciągle starałem się wpychać je głębiej do uszu. Mimo to pasywna izolacja dźwięku słuchawek jest bardzo dobra. Oczywiście z odpowiednio dobranymi dyszami.
Etui pozbawione jest jakichkolwiek guzików. Aby wejść w tryb parowania, musisz wyjąć słuchawki. Po sparowaniu słuchawki automatycznie połączą się ze smartfonem (lub dowolnym innym źródłem). W związku z tym, aby połączyć się z innym urządzeniem, słuchawki będą musiały zostać ręcznie odłączone od bieżącego urządzenia. Nie ma obsługi Multipoint, ale można używać słuchawek pojedynczo. Służy do komunikacji ze smartfonem Wersja Bluetooth 5.2. Obsługiwane są kodeki SBC, AAC i aptX. Shanling MTW200 Działa bezproblemowo zarówno z systemem Android, jak i iOS.
Do sterowania służą strefy dotykowe na zewnętrznej części słuchawek, tuż pod lampkami kontrolnymi. Schemat sterowania dotykowego jest dość nietypowy, ale można się do niego przyzwyczaić. Pojedyncze dotknięcia lewej i prawej wkładki dousznej odpowiednio zmniejszają i zwiększają głośność. Wstrzymaj i graj — kliknij dwukrotnie dowolną słuchawkę. Długie dotknięcie lewej i prawej słuchawki odpowiada za przełączanie utworów tam i z powrotem. Odbieranie połączenia – jedno dotknięcie dowolnej słuchawki, odrzucanie połączenia – długie dotknięcie. Trzykrotne dotknięcie aktywuje asystenta głosowego. Obszary dotykowe działają stabilnie i wyraźnie. Nie ma aplikacji do dodatkowych ustawień słuchawek, więc nie będzie można zmienić konfiguracji elementów sterujących.
A co z jakością dźwięku i mikrofonem?
Za dźwięk w słuchawkach odpowiadają 10-milimetrowe przetworniki z kompozytu dynamicznego. Pod względem dostarczania dźwięku Shanling MTW200 różni się nieco od tego, do czego przywykliśmy słyszeć Shanling. W tym modelu producent zdecydował się postawić na niskie częstotliwości. Dźwięk jest trochę ciemny. I odpowiednio style muzyczne z naciskiem na bas najlepiej brzmią w tych słuchawkach. Różnorodna elektronika, muzyka pop i hip-hop są odtwarzane organicznie i soczyście. Muzyka na żywo nie jest tak przyjemna, trochę brakuje naturalnego brzmienia żywych instrumentów. Niskie tony są bardzo głębokie, z dużą ilością sub-basu, a jednocześnie z dobrym atakiem i bez rozmycia się w jednorodny bałagan. Bas nie jest zbyt szczegółowy, ale jest dość dobrze kontrolowany i brzmi całkiem naturalnie. Posiadają własną teksturę i wystarczającą elastyczność, aby odpowiednio „pompować”. Zauważalny jest również wzrost przy wysokich częstotliwościach. To dodało wyrazistości i pozwoliło nie ześlizgnąć się w całkowicie ciemny dźwięk słuchawek. HF praktycznie nie jest wygładzony, jak to często bywa w słuchawkach z nastawieniem na masowego słuchacza. Ale nie są ostre, na uszy nie widziałem. Nie warto czekać na ultra-szczegółowe i czyste wysokie tony, ale brzmią one całkiem naturalnie i przyjemnie, dodając trochę „wakacji” do ogólnego brzmienia. Częstotliwości średnie mają niewielki spadek w środkowej i dolnej części zakresu i rosną na styku z częstotliwościami wysokimi. Ogólnie średnica jest wystarczająca pod względem ilości, ale ich niezawodność i szczegółowość nie wydawały mi się najmocniejszą stroną słuchawek. Jest to szczególnie odczuwalne podczas grania muzyki na żywo: instrumenty brzmią brudno i nie zawsze naturalnie. Wyimaginowana scena ma średnią skalę, chociaż ogólnie nie należy oczekiwać cudów od TWS w kanale. Ale rozmieszczenie i separacja instrumentów jest bardzo dobra.
Mikrofony w modelach TWS prawie zawsze nie różnią się wygórowaną jakością. Shanling MTW200 nie jest pod tym względem wyjątkiem: rozmówca słyszy normalnie, nawet jeśli jesteś na ulicy. Ale jest ciasny zasięg i przy silnym wietrze zawartość informacji jest dość znacznie zmniejszona.
A co z autonomią?
Obiecują, że Shanling MTW200 może pracować do 9 godzin (prawdopodobnie przy 50% głośności), a etui ładujące z baterią 450 mAh przedłuży autonomię do 42 godzin. Ładowanie trwa około 1,5 godziny. W praktyce przy wykorzystaniu kodeka aptX i głośności na poziomie 70% słuchawki działają bez ładowania przez około 7 godzin, co, choć mniej niż deklarowane 9 godzin, też robi wrażenie.
Podsumowując: trzy rzeczy, które należy wiedzieć o Shanling MTW200:
- Shanling MTW200 to douszne słuchawki TWS o wygodnej, lekkiej konstrukcji.
- Ich brzmienie przypadnie do gustu fanom elektroniki i innych stylów muzycznych zorientowanych na bas.
- Są wodoodporne zgodnie ze standardem IPX4.
Shanling MTW200 | |
---|---|
Emitery | 10 mm dynamiczny |
Pasmo przenoszenia | 20 Hz - 20 000 Hz |
Współczynnik kształtu | wewnątrzkanałowy |
Połączenie | bluetooth 5.2, SBC, AAC, aptX |
Promień działania | 10 m² |
Połączenie przewodowe | USB typu C |
Bateria | słuchawki: do 9 godzin, z etui: do 42 godzin |
Dodatkowo | Ochrona IPX4 |
Shanling MTW200
Słuchawki basowe TWS
Słuchawki douszne TWS z dynamicznymi przetwornikami 10 mm. Mają dźwięk uwydatniony przy niskich częstotliwościach. Obsługa sterowania dotykowego. Wodoodporny zgodnie ze standardem IPX4. Do połączenia używany jest Bluetooth 5.2, istnieje obsługa kodeków SBC, AAC i aptX
kup na Allegro.plDla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Recenzja Noble Audio Falcon Pro: bezprzewodowy dźwięk ciepłej tuby
- Recenzja Sony WF-1000XM4: Flagowe słuchawki TWS z najlepszą redukcją szumów
- Recenzja Samsung Galaxy Buds2: Małe słuchawki TWS z aktywną redukcją szumów
- Recenzja Huawei Freebuds 4: Aktywne słuchawki douszne TWS z redukcją szumów
- Recenzja Samsung Galaxy Buds+: Tiny TWS słuchawki z bezprzewodowym ładowaniem
- Recenzja Sony WF-1000XM3: Prawdziwe bezprzewodowe słuchawki z inteligentną redukcją szumów
- Recenzja Huawei FreeBuds 3: słuchawki TWS z aktywną redukcją szumów