Testowanie zupełnie nowego Snapdragona 8 Gen 1+

Autor: Anry Sergeev | 20.05.2022, 15:56
Testowanie zupełnie nowego Snapdragona 8 Gen 1+

Wstęp

Qualcomm ogłosił dziś kolejną flagową platformę Snapdragon — mobilny chipset Qualcomm 8475 Snapdragon 8 Gen 1+. Modele Plus tych chipsetów są przetaktowanymi wariantami tych waniliowych, ale ta aktualizacja oferuje więcej niż zwykle.

Najważniejsze cechy nowej platformy Snapdragon 8 Gen 1+ to ulepszona wydajność procesora i karty graficznej, a także nowy dostawca usług internetowych Spectra, premium Snapdragon Sound i bardziej energooszczędne przetwarzanie NPU.

Zacznijmy od aktualizacji CPU i GPU. Według Qualcomm, SD 8 Gen 1+ oferuje o 10% wyższą wydajność procesora i 10% szybsze taktowanie GPU w porównaniu z SD 8 Gen 1. Ale imponujące jest oczekiwana o 30% wyższa wydajność energetyczna tych dwóch urządzeń – to wynik bardziej wydajny proces produkcji TSMC. Rzeczywiście, Qualcomm zastąpił Samsunga TSMC dla produkcji Snapdragon 8 Gen 1+.

Najbardziej zauważalne ulepszenia w dziale gier to obsługa renderowania wolumetrycznego i poprawiona wydajność energetyczna, które powinny zapewnić nawet 1 godzinę dodatkowego czasu gry w porównaniu ze zwykłym SD 8 Gen 1 na podobnej konfiguracji (wyświetlacz, pamięć RAM, bateria).

Ulepszony ISP Spectra obsługuje teraz przechwytywanie wideo 8K HDR, a także efekty Bokeh i śledzenie twarzy jednocześnie. Obsługiwany format HDR to HDR10+ z 10-bitowym kolorem.

Qualcomm chwalił się dużo lepszą wydajnością sztucznej inteligencji – teraz do 20% poprawy na wat. Oznacza to, że zamiast większej mocy, silnik AI zużywa teraz o 20% mniej energii niż w SD 8 Gen 1. Silnik AI odgrywa wiodącą rolę w efektach bokeh w czasie rzeczywistym, wśród wielu innych zastosowań.

Krótko mówiąc, nowy Snapdragon 8 Gen 1+ oferuje nieco wyższą wydajność, jeśli chodzi o prędkości procesora i karty graficznej. Ale najważniejszą aktualizacją jest znacznie poprawiona wydajność energetyczna – 30% w przypadku procesora i karty graficznej, 20% w przypadku sztucznej inteligencji i ogólnie 15% w przypadku użytkowania złożonego. Według oficjalnych danych pozwala to na 1 dodatkową godzinę grania, 88 minut strumieniowania więcej lub 25 dodatkowych minut wideoczatu 5G.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1+ w skrócie:

  • Chipset: Qualcomm SD8475 Snapdragon 8 Gen 1+ (4 nm TSMC)
  • PROCESOR: Ośmiordzeniowy (1×3,2 GHz Cortex-X2 i 3×2,75 GHz Cortex-A710 i 4×2,0 GHz Cortex-A510).
  • GPU: Adreno 730 @900Hz.
  • Modem komórkowy: Qualcomm Snapdragon X65 5G.
  • Modem Wi-Fi/Bluetooth: Fastconnect 6900.
  • ISP: Qualcomm Spectra z wideo 8K HDR10+, równoczesnym efektem bokeh i śledzeniem twarzy.
  • Różne: Kodek audio Qualcomm Aqstic (WCD9385).

I tu zaczyna się zabawna część. Otrzymaliśmy od Asusa specjalne urządzenie ROG Engineering, które ma w środku nowy Snapdragon 8 Gen 1+. To nie jest urządzenie, które zostanie sprzedane i nie oznacza to, że dostajemy coś niezapowiedzianego lub tajemniczego. To urządzenie inżynierskie stworzone, aby zaprezentować możliwości Snapdragona 8 Gen 1+.

Zróbmy kilka testów porównawczych, aby zobaczyć, co się stanie.

Źródło: www.gsmarena.com