Raport: Apple mówi dostawcom, że chce rozszerzyć produkcję poza Chiny, Indie i Wietnam, prawdopodobnie przyszłe centra produkcyjne

Autor: Anry Sergeev | 21.05.2022, 19:06
Raport: Apple mówi dostawcom, że chce rozszerzyć produkcję poza Chiny, Indie i Wietnam, prawdopodobnie przyszłe centra produkcyjne

Apple najwyraźniej posunął naprzód swoje plany rozszerzenia produkcji poza Chiny, informując partnerów producentów kontraktowych, że dąży do dywersyfikacji produkcji. Według Wall Street Journal. raport, to właśnie powiedział Apple.

Chociaż niektóre produkty Apple zostały wyprodukowane w innych krajach, takich jak Wietnam czy Indie, większość produkcji Apple odbywa się w Chinach, w zakładach Foxconn i Pegatron.

The Journal donosi, że Apple od jakiegoś czasu myślał o ekspansji geograficznej, ale został zmuszony do wstrzymania jakichkolwiek planów. Jednak niedawna walka o ścisłe zamknięcie w Szanghaju potwierdziła potrzebę dywersyfikacji.

Chiny są także ryzykowne geopolitycznie. Problemem są także spory handlowe Chin ze Stanami Zjednoczonymi.

Jednak żaden kraj nie może konkurować z Chinami, które są wystarczająco duże, aby spełnić ogromne wymagania Apple dotyczące zamówień. Znalezienie taniej, wykwalifikowanej siły roboczej gdzie indziej jest trudne. Przejście na alternatywne centra produkcyjne, takie jak Indie czy Wietnam, będzie powolne i stopniowe.

Partnerzy produkcyjni Apple, tacy jak Foxconn, utworzyli już zakłady w Indiach, aby pomóc w produkcji iPhone'ów na tamtejszy rynek. Dalsza ekspansja oznaczałaby, że iPhone'y będą produkowane w Indiach, a następnie eksportowane do globalnej sprzedaży.

umieścić na youtube

Źródło: 9to5mac.com