Xiaomi mocno okroiło globalną wersję MIUI 14 - brak wirtualnego zwierzaka, Photon Engine i możliwości usuwania preinstalowanych aplikacji

Autor: Maksim Panasovskyi | 27.02.2023, 14:52
Xiaomi mocno okroiło globalną wersję MIUI 14 - brak wirtualnego zwierzaka, Photon Engine i możliwości usuwania preinstalowanych aplikacji

Xiaomi odsłoniło chińską wersję firmware MIUI 14 w grudniu 2022 roku. Ponad dwa miesiące później zadebiutowała globalna wersja oprogramowania.

Co wiadomo.

W grudniu firma ogłosiła, że Virtual Pet i Photon Engine będą dostępne dla wszystkich smartfonów. Pierwsza z nich pozwala na zainstalowanie na ekranie "tamagotchi", natomiast druga daje 88% wzrost prędkości i 16% wzrost wydajności energetycznej aplikacji firm trzecich.

Jak się okazuje, funkcje te rzeczywiście są dostępne dla wszystkich smartfonów, ale nie we wszystkich regionach. Globalna wersja firmware MIUI 14 nie posiada Virtual Pet ani Photon Engine. Prawdopodobnie nie można też odinstalować wszystkich preinstalowanych aplikacji (poza 8 kluczowymi). Na prezentacji nie powiedzieli o tym ani słowa.

Faktycznie, globalna wersja MIUI 14 nie wnosi nic drastycznie nowego. Ale rozmiar oprogramowania został zmniejszony o 7GB. Firma zwraca też uwagę na poprawione bezpieczeństwo oraz pojawienie się szybkiego dostępu do często używanych aplikacji.

Globalne MIUI 14 od dawna jest rozsyłane na smartfony Xiaomi, Redmi i POCO. Na MWC 2023 firma opublikowała harmonogram, który mówi, że aktualizacja będzie dostępna dla 18 modeli w pierwszym kwartale.

Źródło: gadgettendency