Amazon ujawnia satelitarne terminale internetowe Project Kuiper, które będą dostarczać prędkość do 1GB/s

Autor: Maksim Panasovskyi | 15.03.2023, 15:57
Amazon ujawnia satelitarne terminale internetowe Project Kuiper, które będą dostarczać prędkość do 1GB/s

Gigant handlu internetowego Amazon ujawnił, jak będą wyglądać satelitarne terminale internetowe Project Kuiper. Różnią się one wielkością i prędkością transferu danych.

Co wiadomo.

Project Kuiper to konkurent dla Starlink firmy SpaceX. Amazon otrzymał pozwolenie na umieszczenie na orbicie ponad 3 tysięcy satelitów. Pierwszy start statku kosmicznego planowany jest na 2024 rok, po czym firma przetestuje internet satelitarny. Do 2026 roku na orbicie powinno znajdować się 3 236 satelitów Amazona.

Jeśli chodzi o terminale, firma będzie oferować trzy wersje. Standardowy model posiada 11-calową kwadratową antenę. Jest on skierowany do użytku domowego i zapewni prędkość transmisji danych do 400 Mb/s.

Kompaktowy terminal wyposażony jest w 7-calową antenę. Jest to wersja mobilna, którą można szybko przetransportować z miejsca na miejsce i używać w podróży. Maksymalna prędkość transferu danych wyniesie 100 Mbit/s.

Wreszcie trzecia wersja skierowana jest do użytku korporacyjnego. Terminal wyposażony jest w prostokątną antenę o wymiarach 48 x 76 cm. Maksymalna prędkość transferu danych wyniesie 1 GB/s.

Koszt terminali nie został jeszcze podany, ale wiadomo, że koszt wersji standardowej (11") wyniesie mniej niż 400 dolarów. Dla porównania SpaceX oferuje konsumenckie terminale Starlink w cenie 599 dolarów.

Źródło: Amazon