James Webb znajduje złożoną materię organiczną we wczesnym Wszechświecie 1,5 miliarda lat po Wielkim Wybuchu
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba umożliwił naukowcom znalezienie złożonych związków organicznych we wczesnym Wszechświecie. Badacze porównali istnienie złożonych związków na tym etapie do "emerytowanego trzecioklasisty".
Co wiadomo
W odkryciu pomógł nie tylko teleskop kosmiczny, ale także ogromna gromada galaktyk oddalona od naszej planety o 3 miliardy lat świetlnych. Stworzyła ona soczewkę grawitacyjną, która zniekształciła czasoprzestrzeń wokół siebie i pozwoliła zobaczyć obiekty tła w powiększeniu.
Mówiąc dokładniej, James Webb dostrzegł samotną galaktykę SPT0418-47. Teleskop kosmiczny wykrył w niej 47 złożonych cząsteczek organicznych. Na Ziemi są one często spotykane w ropie naftowej. Główną cechą odkrycia jest to, że materia organiczna powstała zaledwie 1,5 miliarda lat po Wielkim Wybuchu, czyli gdy wszechświat przeszedł zaledwie 10% swojego rozwoju.
Naukowcy nie zamierzają na tym poprzestać. Będą nadal wykorzystywać Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba do poszukiwania złożonej materii organicznej w innych galaktykach wczesnego Wszechświata. Jedynym problemem jest degradacja spektrometru. Od 2025 roku takie badania staną się niemożliwe, chyba że naukowcy wymyślą sposób na zwiększenie przepustowości.
Źródło: space