Ukraińskie Siły Obronne otrzymały już 15 estońskich robotów THeMIS do usuwania min, rozminowywania i ewakuacji ofiar.

Autor: Maksim Panasovskyi | 03.11.2023, 13:14
Ukraińskie Siły Obronne otrzymały już 15 estońskich robotów THeMIS do usuwania min, rozminowywania i ewakuacji ofiar.

Ukraina jest operatorem robotów THeMIS od jesieni ubiegłego roku. Siły obronne mają w służbie 15 takich platform. Informuje o tym ukraińska agencja RBC.

Co wiadomo

THeMIS to platforma robotyczna stworzona przez estońską firmę Milrem Robotics. Ukraina wykorzystuje roboty do ewakuacji rannych, układania min, rozminowywania terytoriów i rozpoznania.

Jednocześnie istnieją również bojowe modyfikacje THeMIS. Na przykład we wrześniu estońska platforma robotyczna stała się pierwszym europejskim systemem uzbrojenia w historii, który został wyposażony w drony kamikadze stworzone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Robot jest zbudowany na podwoziu gąsienicowym i może poruszać się z prędkością 20 kilometrów na godzinę. Jego waga wynosi 1 630 kg. Oprócz dronów wyprodukowanych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, THeMIS może być uzbrojony w wyrzutnie izraelskich UAV Hero 120.

Pod koniec ubiegłego lata Hiszpania stała się 13. krajem, który zamówił THeMIS. Osiem państw członkowskich NATO jest obecnie operatorami estońskich robotów.

Źródło: @RBC_ua_news