Amerykański dron morski Devil Ray po raz pierwszy wystrzelił rakiety podczas misji na Bliskim Wschodzie

Autor: Maksim Panasovskyi | 09.11.2023, 23:54
Amerykański dron morski Devil Ray po raz pierwszy wystrzelił rakiety podczas misji na Bliskim Wschodzie

Dron morski Devil Ray dokonał pierwszego w historii wystrzelenia pocisku rakietowego. Dron US Navy znajduje się obecnie na Bliskim Wschodzie.

Co wiadomo

Wystrzelenie rakiety odbyło się w ramach ćwiczeń Digital Talon, które miały miejsce na Bliskim Wschodzie. Wcześniej podwodne, nawodne i powietrzne drony US Navy osiągnęły kamień milowy, gdy pomogły monitorować irańskie statki w Zatoce Ormuz i okolicznych wodach.

Ćwiczenia w pobliżu Półwyspu Arabskiego były monitorowane przez Grupę Zadaniową 59 (Task Force 59). Jest to jednostka Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, która specjalizuje się w technologiach bezzałogowych i sztucznej inteligencji.

Służby wojskowe poinformowały, że podczas testu drony morskie współpracowały z okrętami załogowymi w celu zidentyfikowania warunkowego wroga. Następnie Devil Ray wystrzelił pociski, które były w stanie zniszczyć cele.

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych uważa wystrzelenie pocisku z Devil Ray za kamień milowy dla dronów morskich. Należy jednak zauważyć, że wystrzelenie zostało zasygnalizowane przez operatora, który znajdował się na lądzie.

Źródło: Defence News