Czescy wolontariusze chcą kupić amerykański śmigłowiec UH-60 Black Hawk dla ukraińskich sił zbrojnych

Autor: Mirosłw Trinko | 16.11.2023, 14:57
Czescy wolontariusze chcą kupić amerykański śmigłowiec UH-60 Black Hawk dla ukraińskich sił zbrojnych

Czeska inicjatywa Darek pro Putina zamierza uruchomić kampanię crowdfundingową, aby zebrać fundusze na helikopter dla ukraińskich sił zbrojnych.

Co wiadomo

Mowa o amerykańskim śmigłowcu UH-60 Black Hawk. Zbiórka funduszy na jego zakup rozpocznie się w najbliższy piątek, 17 listopada. Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztował śmigłowiec.

Nawiasem mówiąc, to nie pierwszy raz, kiedy inicjatywa Darek pro Putina kupuje broń dla ukraińskich obrońców. Na przykład w ubiegłym roku wolontariusze zebrali 3 850 000 USD na systemy przeciwlotnicze Victor oparte na Toyocie Land Cruiser do zwalczania irańskich samolotów bezzałogowych Shahed-136. Ponadto wolontariusze kupili dla AFU wyrzutnię rakiet RM-70 i 365 rakiet za 1 400 000 dolarów.

Dla tych, którzy nie wiedzą

UH-60M Black Hawk to amerykański wielozadaniowy śmigłowiec taktyczny. Został zaprojektowany do transportu personelu, ładunków wojskowych, a także do ewakuacji rannych i transportu ładunków wielkogabarytowych. UH-60M Black Hawk jest produkowany przez firmę Sikorsky Aircraft (należącą do Lockheed Martin). Pierwsza wersja śmigłowca została wydana w 1974 roku. Od tego czasu przeszedł wiele modyfikacji. UH-60M Black Hawk brał udział w wielu konfliktach zbrojnych. Nawiasem mówiąc, jeden taki śmigłowiec jest w służbie ukraińskiego wywiadu lotniczego.

Źródło: @DarPutinovi