AMD zapowiedziało pierwsze procesory na architekturze Zen 5 z układem neuronowym drugiej generacji i grafiką RDNA 3+

Autor: Maksim Panasovskyi | 07.12.2023, 14:20
AMD zapowiedziało pierwsze procesory na architekturze Zen 5 z układem neuronowym drugiej generacji i grafiką RDNA 3+

AMD przeprowadziło pełną prezentację układów Ryzen 8040 i zapowiedziało serię Strix Point. Są to pierwsze procesory z rdzeniami Zen 5.

Co wiadomo

Podobnie jak Hawk Point (Ryzen 8040), seria Strix Point obejmuje mobilne procesory dla notebooków. Ich kluczową cechą będzie układ neuronowy nowej generacji o nazwie XDNA 2.

AMD twierdzi, że wydajność w zadaniach sztucznej inteligencji potroi się w porównaniu do XDNA. Procesor neuronowy w Ryzen 8040 ma wydajność 16 bilionów operacji na sekundę, co oznacza, że w serii Strix Point wzrośnie ona do 48 TOPS.

Na imprezie Advance AI firma nie ujawniła nazwy układów ani ich liczby. Wiadomo jednak, że wszystkie procesory zostaną wyprodukowane w technologii 4 nm i otrzymają rdzenie na architekturze Zen 5. Podsystem graficzny będzie zbudowany w architekturze RDNA 3+.

Oczekuje się, że firma ujawni więcej informacji na temat serii Strix Point na targach CES 2024, które odbędą się za około miesiąc w Las Vegas w stanie Nevada. Laptopy z nowymi układami będą również dostępne w 2024 roku.

Źródło: AMD