Komisja Europejska nakłada na Apple grzywnę w wysokości 1,8 mld euro po skardze Spotify

Autor: Vlad Cherevko | 04.03.2024, 22:55
Komisja Europejska nakłada na Apple grzywnę w wysokości 1,8 mld euro po skardze Spotify

Komisja Europejska nałożyła na Apple grzywnę w wysokości 1,84 miliarda euro (około 2 miliardów dolarów) za naruszenie przepisów antymonopolowych w związku z polityką App Store. Komisja zażądała również, aby Apple nie zabraniał serwisom muzycznym reklamowania tańszych subskrypcji poza App Store. Decyzja Komisji Europejskiej zapadła po skardze Spotify złożonej w 2020 roku.

Co wiadomo

Według Margrethe Vestager, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej ds. konkurencji, Apple nadużywał swojej dominującej pozycji na rynku dystrybucji aplikacji muzycznych za pośrednictwem App Store przez dziesięć lat. Twierdziła ona, że Apple zabroniło twórcom aplikacji muzycznych pełnego informowania użytkowników iOS o alternatywnych i tańszych usługach muzycznych dostępnych poza ekosystemem Apple. Jest to niezgodne z unijnymi przepisami antymonopolowymi.

Spotify z zadowoleniem przyjęło decyzję Komisji Europejskiej, nazywając ją "mocnym przesłaniem" i twierdząc, że zasady Apple pozbawiły Spotify i inne usługi muzyczne możliwości bezpośredniego komunikowania się z użytkownikami w swoich aplikacjach na temat różnych korzyści, cen subskrypcji, promocji, rabatów i innych przywilejów. Spotify zauważyło również, że Apple Music, konkurent tych aplikacji, nie podlega takim ograniczeniom.

Z drugiej strony Apple skrytykowało decyzję Komisji Europejskiej, twierdząc, że komisja nie "znalazła żadnych wiarygodnych dowodów" na szkodę dla konsumentów lub zachowania antykonkurencyjne. Firma stwierdziła również, że Spotify chciało "przepisać zasady App Store", aby uzyskać przewagę konkurencyjną bez płacenia Apple, pomimo faktu, że App Store był ważny dla obecnej dominacji Spotify na rynku. Apple zapowiedziało, że odwoła się od tej decyzji.

Ponadto Komisja Europejska bada również politykę Apple polegającą na ograniczeniu funkcji NFC (komunikacji zbliżeniowej) w iPhonie do własnego portfela i usług płatniczych. W wyniku dochodzenia Apple zaproponowało zezwolenie zewnętrznym dostawcom mobilnych portfeli i usług płatniczych na korzystanie z funkcji NFC w iPhonie do dokonywania płatności.

Źródło: The Verge, Komisja Europejska