"Trzy prawa robotyki": Wielka Brytania rozpoczyna opracowywanie zasad dla sztucznej inteligencji

Autor: Mykhailo Stoliar | 16.04.2024, 09:45
"Trzy prawa robotyki": Wielka Brytania rozpoczyna opracowywanie zasad dla sztucznej inteligencji

Wielka Brytania zaczęła opracowywać przepisy regulujące sztuczną inteligencję, koncentrując się na najpotężniejszych modelach.

Co wiadomo

Według osób, które chciały zachować anonimowość, przedstawiciele Departamentu Nauki, Innowacji i Technologii są na wczesnym etapie opracowywania przepisów ograniczających sztuczną inteligencję. Nie ma oczywiście projektu ustawy, a brytyjski rząd prawdopodobnie poczeka, aż Francja będzie gospodarzem konferencji poświęconej sztucznej inteligencji w nadchodzących miesiącach, aby rozpocząć konsultacje.

W ubiegłym roku brytyjski premier Rishi Sunak był gospodarzem pierwszego szczytu światowych liderów na temat sztucznej inteligencji i wielokrotnie powtarzał, że kraje nie powinny "spieszyć się z regulacją" sztucznej inteligencji.

Świat już zaczął ograniczać tę technologię: na początku tego roku UE przyjęła szeroko zakrojone prawo regulujące sztuczną inteligencję, a firmy w Chinach potrzebują zezwoleń przed rozpoczęciem świadczenia usług. Niektóre miasta i stany w USA również przyjęły przepisy ograniczające wykorzystanie sztucznej inteligencji w niektórych obszarach.

Źródło: Bloomberg