Boston Dynamics zaprezentował elektrycznego robota humanoidalnego o nazwie Atlas

Autor: Bohdan Kaminskyi | 17.04.2024, 20:18
Boston Dynamics zaprezentował elektrycznego robota humanoidalnego o nazwie Atlas
Boston Dynamics

Zaledwie wczoraj Boston Dynamics wysłał humanoidalnego robota Atlas na "emeryturę", ale już dzień później firma zaprezentowała jego następcę - całkowicie elektrycznego Atlasa!

Co wiemy

Zaktualizowany model wyraźnie różni się od poprzednich hydraulicznych prototypów zarówno zewnętrznie, jak i pod względem parametrów technicznych. Kluczową zmianą było przejście na elektryczny układ napędowy zamiast nieporęcznego układu hydraulicznego.

Pozwoliło to uczynić robota lżejszym i bardziej zgrabnym - masywny tułów i wygięte nogi zniknęły, a zamiast tego pojawiła się elegancka mechaniczna rama, ukrywająca wszystkie "wypychacze". Konstrukcja głowy robota również stała się bardziej miękka i gładka, nadając jej bardziej przyjazny i otwarty wygląd.

Według szefa Boston Dynamics Roberta Playtera (Robert Playter), nowy Atlas ma imponujący zakres ruchu i siły, pod wieloma względami przekraczający możliwości ludzi. Twórcy wyposażyli go w "ręce" z trzema zaawansowanymi palcami, charakteryzującymi się wysoką niezawodnością i zdolnością adaptacji. Pozwoli to robotowi rozwiązywać szeroki zakres zadań związanych z manipulowaniem obiektami.

Pierwsze testy pilotażowe elektrycznego Atlasa zaplanowano na przyszły rok w zakładach produkcyjnych Hyundai - głównego właściciela Boston Dynamics. Oczekuje się, że masowa produkcja modelu rozpocznie się w ciągu najbliższych kilku lat, otwierając nowe możliwości zastosowania humanoidalnych robotów w przemyśle.

Roboty Atlas zyskały popularność w Internecie dzięki wirusowym filmom przedstawiającym humanoidy tańczące, wykonujące akrobacje i śmiesznie upadające. Oryginalna wersja hydrauliczna została po raz pierwszy zaprezentowana w 2013 roku.

Źródło: TechCrunch