Studio Ghibli otrzyma Złotą Palmę w Cannes: po raz pierwszy w historii nagroda zostanie przyznana studiu filmowemu

Autor: Vladislav Nuzhnov | 18.04.2024, 11:01
Studio Ghibli otrzyma Złotą Palmę w Cannes: po raz pierwszy w historii nagroda zostanie przyznana studiu filmowemu

Nawet osoby, które nie oglądają anime, znają Studio Ghibli. Hayao Miyazaki i jego zespół potrafili stworzyć w swoich dziełach prawdziwą magię, która natychmiast przyciąga uwagę widzów. Wystarczy wspomnieć takie anime jak Mój sąsiad Totoro, Wędrujący zamek czy Spirited Away. A teraz studio otrzyma jedną z najbardziej prestiżowych nagród filmowych.

Co wiemy

77 Festiwal Filmowy w Cannes potrwa od 14 do 25 maja. Podczas festiwalu zostanie wręczona Złota Palma, jedna z najbardziej prestiżowych nagród filmowych. Po raz pierwszy w Cannes nagrodę otrzyma firma, a nie osoba fizyczna.

Iris Knobloch, przewodnicząca Festiwalu Filmowego w Cannes i Thierry Fremaux, delegat generalny, opisali filmy studia jako "wypełniające naszą wyobraźnię bogatymi, kolorowymi światami i wrażliwymi, wciągającymi narracjami. Dzięki Ghibli japońska animacja jest jedną z największych przygód kinematografii, pomiędzy tradycją a nowoczesnością.

Ghibli zostało założone w 1985 roku przez Hayao Miyazakiego, Isao Takahatę, Toshio Suzukiego i Yasuyoshiego Tokumę. W ciągu ostatnich 40 lat studio "osiągnęło to, co wydawało się niemożliwe: niezależnie wyprodukowało prawdziwe arcydzieła i podbiło rynek masowy" - zauważa festiwal.

Źródło: Hollywoodreporter