Qualcomm ogłosił rychłą premierę nowych procesorów Snapdragon X Elite i X Plus

Autor: Vlad Cherevko | 21.04.2024, 15:20
Qualcomm ogłosił rychłą premierę nowych procesorów Snapdragon X Elite i X Plus

Qualcomm przygotowuje się do zaprezentowania swoich procesorów do laptopów Snapdragon X, a na swoim koncie społecznościowym X, Qualcomm ujawnił datę premiery swojego produktu wraz z kilkoma wskazówkami.

Co wiadomo

Firma opublikowała już krótki zwiastun wideo, który pokazuje procesor przekształcający się w trójwymiarowy obraz "X". Chociaż teaser nie potwierdził bezpośrednio premiery Snapdragon X Elite i X Plus, wszystko wskazuje na to, że wielkie ujawnienie rzeczywiście nastąpi 24 kwietnia.

Przecieki na temat nowego laptopa Lenovo Yoga Slim 7, o którym mówi się, że jest zasilany przez układ Snapdragon X Elite, dodają wagi tym spekulacjom. Oczekuje się, że laptop ten będzie pierwszym urządzeniem z nowym SoC firmy Qualcomm.

Układ Snapdragon X Elite wyrobił już sobie markę dzięki dedykowanym możliwościom sztucznej inteligencji dla komputerów PC, zapewniając imponującą wydajność NPU wynoszącą 45 TOPS. Testy porównawcze pokazują, że jego wydajność znacznie przewyższa układ M3 firmy Apple w testach porównawczych Geekbench. Co zaskakujące, w Geekbench osiągnął nawet wyniki porównywalne z Intel Core i7-13700HX, Core i9-13900H i najnowszym mobilnym flagowcem AMD Ryzen 9 8945HS.

Jeśli te liczby odpowiadają rzeczywistej wydajności, nowy SoC Qualcomm może poważnie konkurować z uznanymi graczami w branży. Krążą również pogłoski o funkcji sztucznej inteligencji dla systemu Windows 11, która może być dostępna wyłącznie dla urządzeń opartych na Snapdragon X Elite. W miarę zbliżania się daty ogłoszenia, możemy spodziewać się jaśniejszego obrazu planów Qualcomm dotyczących linii Snapdragon X.

Źródło: @Snapdragon