Stany Zjednoczone twierdzą, że Chiny są technologicznie wiele lat za nimi

Autor: Mykhailo Stoliar | 22.04.2024, 19:55
Stany Zjednoczone twierdzą, że Chiny są technologicznie wiele lat za nimi

Amerykańska sekretarz handlu Gina Raimondo stwierdziła, że Chiny wciąż pozostają daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie technologii półprzewodników, pomimo ostatniego przełomu Huawei.

Co wiemy.

Raimondo podkreśliła, że strategia eksportu chipów wdrożona przez rząd Bidena okazuje się skuteczna, a Stany Zjednoczone będą nadal chronić swoje bezpieczeństwo narodowe, zwłaszcza w kontekście półprzewodników.

Chińscy urzędnicy wielokrotnie potępiali politykę, zgodnie z którą każda firma na świecie musi mieć licencję na sprzedaż produktów z zaawansowaną technologią opracowaną w USA krajom uważanym za "geopolitycznych przeciwników".

Zauważyła, że Huawei, który znajduje się na czarnej liście USA, wypuścił smartfon Mate 60 Pro z chipem 5G, ale nie zmienia to sytuacji w odniesieniu do opóźnienia technologicznego Chin. Według Raimondo, Stany Zjednoczone mają najbardziej zaawansowane półprzewodniki na świecie.

Departament Handlu aktywnie działa również na rzecz rozwoju krajowego przemysłu półprzewodników w USA i wzmocnienia konkurencyjności w tym obszarze.

Warto przypomnieć, że globalny wyścig technologiczny stał się jeszcze bardziej intensywny od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zaostrzyli kontrolę nad eksportem zaawansowanych technologii, aby zapobiec ich ewentualnemu wykorzystaniu przeciwko nim.

Źródło: CNBC