Nowy chip Huawei Kirin 9010 został porównany pod względem wydajności do najnowszych układów Snapdragon i Dimensity

Autor: Vlad Cherevko | 25.04.2024, 14:13
Nowy chip Huawei Kirin 9010 został porównany pod względem wydajności do najnowszych układów Snapdragon i Dimensity

Huawei zaprezentował niedawno serię swoich nowych flagowych smartfonów, Pura 70. Urządzenia te, podobnie jak poprzednia seria Mate 60, są wyposażone w autorski chipset Kirin. Jednak tym razem firma wprowadziła nowy procesor Kirin 9010, który obiecuje lepszą wydajność niż Kirin 9000. Ale o ile lepszy jest nowy chip od Huawei!

Co wiadomo

Wygląda na to, że Huawei wciąż nie ma technologii, która mogłaby przewyższyć wydajność nawet układów Snapdragon ze średniej półki. Ostatnie testy porównawcze wykazały, że Kirin 9010 nie może przewyższyć zeszłorocznego Snapdragona 7+ Gen 2. W Geekbench 6, nowy SoC Huawei uzyskał wynik 1,446 w trybie jednordzeniowym i 4,524 w trybie wielordzeniowym. Jest to znacznie niższy wynik niż w przypadku obecnych flagowców Snapdragon 8 Gen 3 i Dimensity 9300. Nawet dwuletni flagowiec Snapdragon 8+ Gen 1 osiąga lepsze wyniki.

Wyniki testów wydajności procesora Kirin 9010 w Geekbench 6

Aby być uczciwym, Huawei nie ma zaawansowanej technologii chipsetów, więc porównywanie go z obecnymi flagowcami byłoby niesprawiedliwe. Dlatego sprawiedliwe jest porównanie go do Snapdragona 7+ Gen 2, który jest zeszłorocznym SoC średniej klasy. Tutaj również Kirin 9010 nie wygląda przekonująco.

Snapdragon 7+ Gen 2 uzyskuje średnio 1687 punktów w trybie jednordzeniowym i 4378 punktów w trybie wielordzeniowym. Tak więc, podczas gdy Kirin 9010 przewyższa zeszłoroczny SoC w trybie wielordzeniowym, nie może dogonić wyniku jednordzeniowego. Sytuacja pogarsza się, gdy weźmiemy pod uwagę wydajność GPU. Huawei Pura 70 Ultra z Kirinem 9010 uzyskuje 1531 punktów w 3DMark Wild Life Extreme Unlimited, podczas gdy zeszłoroczny Snapdragon 7+ Gen 2 uzyskuje 1556 punktów w tym samym teście. Chipset Huawei pozostaje również w tyle za swoim konkurentem w teście AnTuTu.

Wyniki testów graficznych GPU Kirin 9010 w 3DMark Wild Life Extreme Unlimited

Oczywiście wyniki benchmarków nie pokazują całego obrazu wydajności. W rzeczywistości różnica może nie być tak zauważalna. Ale ponieważ Huawei jest teraz ograniczony w nowych technologiach chipów, wynik ten można uznać za dobry.

Jednocześnie flagowce Huawei zajmują pierwsze miejsca w innym teście - DxOMark. Firma ta ocenia możliwości fotograficzne smartfonów. Do tej pory Huawei Mate 60 Pro+ zajmuje drugie miejsce wśród najlepszych telefonów z aparatem. A dzięki nowemu aparatowi Pura 70 Ultra firma przeniosła fotografię na nowy poziom. Możemy się więc spodziewać, że model ten może zostać nowym liderem tego rankingu.

Źródło: Notebookcheck