Spadkobiercy Tupaca grożą Drake'owi pozwem za wykorzystanie głosu AI rapera

Autor: Bohdan Kaminskyi | 25.04.2024, 22:55
Spadkobiercy Tupaca grożą Drake'owi pozwem za wykorzystanie głosu AI rapera
2pac/champagnepapi/Instagram.

Majątek Tupaca Shakura zamierza pozwać Drake'a w związku z jego nowym dissem na Kendricka Lamara, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do naśladowania zmarłego rapera.

Co wiadomo

W piątek Drake wydał utwór zatytułowany "Taylor Made Freestyle", który wykorzystuje sztuczną inteligencję do generowania wersów naśladujących Tupaca i Snoop Dogga. Adwokat majątku Shakura, Howard King, wysłał Drake'owi list z żądaniem usunięcia nagrania do czwartkowego popołudnia.

Jeśli odmówi, spadkobiercy zagrozili "podjęciem wszelkich środków prawnych". Nazywają wykorzystanie głosu AI Tupaca "rażącym nadużyciem" jego spuścizny i naruszeniem jego prawa do wizerunku.

Według Kinga, utwór sprawia "fałszywe wrażenie" poparcia Tupaca dla tekstu. Dziedzictwo domaga się odszkodowania, w tym zysków z nagrania.

King w szczególności zauważył, że Drake użył głosu AI Tupaca przeciwko Lamarowi, który jest "przyjacielem Legacy" i okazał szacunek raperowi.

Rozwój sztucznej inteligencji do generowania muzyki budzi kontrowersje etyczne w branży. Wytwórnia Drake'a usunęła wcześniej utwór z imitacją jego głosu przez sztuczną inteligencję po tym, jak stał się on wirusowy.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:

  • Kontrowersyjny utwór Drake'a "Push Ups" wywołał debatę w mediach społecznościowych: czy to jego głos, czy klon AI?

Źródło: NBC