Nauczyciel aresztowany w USA za stworzenie rasistowskiej fałszywki o dyrektorze przy użyciu sztucznej inteligencji

Autor: Bohdan Kaminskyi | 26.04.2024, 19:40
Nauczyciel aresztowany w USA za stworzenie rasistowskiej fałszywki o dyrektorze przy użyciu sztucznej inteligencji
Lloyd Fox/Baltimore Sun/TNS

Policja hrabstwa Baltimore (USA) aresztowała dyrektora sportowego Pikesville High School, Dazhona Dariena. Jest on podejrzany o wykorzystanie sztucznej inteligencji do stworzenia rasistowskiego nagrania audio w imieniu dyrektora szkoły, Erica Eiswerta.

Co wiadomo

Fałszywe nagranie obrażające "niewdzięczne czarne dzieci" szybko stało się wirusowe w mediach społecznościowych w styczniu. Wywołało to falę oburzenia i gróźb pod adresem dyrektora, który został zawieszony.

Według śledczych, na krótko przed incydentem Eiswert rozpoczął rewizję Dariena w związku z podejrzeniem defraudacji funduszy szkolnych. Następnie złożył skargę na dyrektora, a następnie wykorzystał szkolne komputery do wyszukiwania narzędzi AI, w tym OpenAI i Bing Chat.

W połowie stycznia Darien wysłał fałszywe nagranie rzekomo od dyrektora do kolegów i mediów z fałszywego konta. Jak się jednak okazało, anonimowy e-mail był powiązany z jego numerem telefonu.

Śledczy potwierdzili, że dźwięk został wygenerowany przez sztuczną inteligencję, a następnie nagranie zostało ręcznie edytowane. W rezultacie Darien został oskarżony o zakłócanie pracy szkoły i nękanie dyrektora.

Władze ostrzegły przed niebezpieczeństwem niewłaściwego wykorzystania nowej technologii AI do zniesławienia i prowokacji. Uważają, że istnieje potrzeba bardziej rygorystycznych regulacji w tym obszarze.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:

Źródło: The New York Times