Microsoft stoi w obliczu niedoboru mocy dla sztucznej inteligencji w chmurze pomimo zwiększonych inwestycji

Autor: Bohdan Kaminskyi | 26.04.2024, 20:26
Microsoft stoi w obliczu niedoboru mocy dla sztucznej inteligencji w chmurze pomimo zwiększonych inwestycji
Microsoft

Microsoftowi kończy się infrastruktura centrum danych do wdrażania modeli sztucznej inteligencji w chmurze, pomimo wzrostu wydatków kapitałowych o 79% rok do roku do 14 mld USD.

Co wiadomo

Jak zauważyła Amy Hood, dyrektor finansowy, popyt na usługi sztucznej inteligencji w chmurze wciąż przewyższa podaż, choć firma zwiększa swoje możliwości.

Rosnące zainteresowanie generatywnymi funkcjami sztucznej inteligencji podobnymi do ludzkich zmusza firmy do włączania inteligentnych asystentów do swoich produktów. Microsoft dodał takie funkcje do Teams, Bing i innych usług po sukcesie ChatGPT OpenAI.

Przychody korporacji z działu chmury Azure wzrosły o 31 procent, a sztuczna inteligencja stanowiła 7 punktów procentowych. Ograniczenia w przepustowości hamują jednak rozwój działu AI.

Hood powiedział, że ograniczenia w dostawach zmniejszają ilość wolnych mocy produkcyjnych, które Microsoft może wydzierżawić w celu uruchomienia modeli przez klientów.

Nakłady inwestycyjne Microsoftu wzrosną "znacząco" w bieżącym kwartale, głównie w zakresie infrastruktury chmurowej. Firma zamierza zwiększyć inwestycje w nowym roku podatkowym, aby sprostać rosnącemu popytowi na usługi w chmurze i produkty AI.

Źródło: Microsoft