Drony DJI mogą zostać zakazane w USA

Autor: Nastya Bobkova | 28.04.2024, 07:10
Drony DJI mogą zostać zakazane w USA

Popularne drony DJI mogą stać się niedostępne do użytku w Stanach Zjednoczonych z powodu niedawno zaproponowanej ustawy, która przeszła już przez komisję Izby Reprezentantów USA.

Co wiadomo

Według raportu The New York Times, projekt ustawy, zatytułowany PDA Drone Countermeasures Act, otrzymał w zeszłym miesiącu jednogłośne poparcie Komisji Energii i Handlu. Oczekuje się, że ustawa trafi do Izby Reprezentantów na głosowanie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Jeden ze sponsorów ustawy, przedstawicielka Elise Stefanik, argumentuje, że DJI stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na powiązania firmy z chińskim rządem.

Decyzja ma jednak również motywy ekonomiczne: jest wspierana w celu stymulowania konkurencji w branży dronów w USA, gdzie DJI ma znaczący udział w rynku.

Inicjatywa ta jest częścią ogólnego trendu w kierunku ściślejszej kontroli nad chińską technologią w USA. Po ustawie o potencjalnym zakazie TikTok podpisanej przez prezydenta Bidena i innych działaniach przeciwko chińskim firmom, decyzja w sprawie DJI ma ważne implikacje dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarki.

Przedstawiciele DJI starają się wpłynąć na sytuację, aktywnie odpierając zarzuty i współpracując z lobbystami, ale przyszłość firmy na rynku amerykańskim pozostaje niepewna.

Źródło: TechRadar