Czołg ze sztuczną inteligencją i laserami: Francja i Niemcy podpisują porozumienie w sprawie opracowania nowego czołgu

Autor: Mykhailo Stoliar | 30.04.2024, 11:39
Czołg ze sztuczną inteligencją i laserami: Francja i Niemcy podpisują porozumienie w sprawie opracowania nowego czołgu

Francja i Niemcy potwierdziły plany wspólnego opracowania czołgu bojowego nowej generacji wyposażonego w sztuczną inteligencję i technologię laserową.

Co wiadomo

Podczas ceremonii w Paryżu ministrowie obrony Francji i Niemiec, Sébastien Lecorneuil i Boris Pistorius, podpisali protokół ustaleń, który dzieli odpowiedzialność za przemysłową produkcję zaawansowanego czołgu bojowego o nazwie Main Ground Combat System (MGCS).

Również w 2017 r. Niemcy i Francja zgodziły się wspólnie opracować czołg bojowy nowej generacji jako następcę francuskiego Leclerca i niemieckiego Leoparda.

Berlin i Paryż starają się zademonstrować jedność po serii sporów dotyczących sposobu wspierania Ukrainy w wojnie z Rosją.

MGCS nie będzie składał się z pojedynczego opancerzonego pojazdu bojowego, ale z systemu pojazdów załogowych i bezzałogowych. Projekt będzie obejmował drony do ochrony czołgu, a także sztuczną inteligencję i technologię laserową.

Piątkowe porozumienie wyznacza producentów odpowiedzialnych za kluczowe komponenty systemów czołgów, w tym platformy, wieżyczki i działa. Negocjacje z producentami rozpoczną się w celu opracowania wstępnego demonstratora lub wstępnego prototypu.

Źródło: The Defence Post