Kaspersky opracowuje broń dla rosyjskiej armii

Autor: Mykhailo Stoliar | 30.04.2024, 11:58
Kaspersky opracowuje broń dla rosyjskiej armii

Rosyjska firma technologiczna Kaspersky Lab pomaga rosyjskiej armii w rozwoju dronów zwiadowczych i szturmowych.

Co wiemy

Zespołowi ukraińskich aktywistów CyberResistance i społeczności wolontariuszy InformNapalm udało się przejąć ponad 100 GB tajnych danych od rosyjskiej firmy Albatros. Firma jest zaangażowana w rozwój bezzałogowych statków powietrznych dla rosyjskiego wojska, w tym zlokalizowanych irańskich Shahed-136.

Materiały ujawniły, że firma ta współpracuje z gigantem Kaspersky Lab w zakresie rozwoju dronów. Na przykład oprogramowanie Kaspersky'ego jest wdrażane w technologii wojskowej, a oni pomogli rosyjskiej armii opracować sieć neuronową dla systemów bezzałogowych.

Część prezentacji skupi się na implementacji funkcji widzenia maszynowego z wykorzystaniem sieci neuronowej, która zautomatyzowała proces wyszukiwania, selekcji i śledzenia wykrytych celów. System widzenia maszynowego stworzony we współpracy z Kaspersky Lab został zintegrowany z dronem zwiadowczym Albatross M5.

Pomimo faktu, że Kaspersky Lab jest zaangażowany w rozwój broni, nadal twierdzą, że ich praca ogranicza się do produktów "wyłącznie do użytku cywilnego".

Dla tych, którzy nie wiedzą

Kaspersky Lab został założony w 1997 roku w Rosji i jest światowym liderem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Firma specjalizuje się w opracowywaniu oprogramowania chroniącego przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym itp. Jest największym w Europie producentem systemów ochrony przed złośliwym i niechcianym oprogramowaniem, atakami hakerów i spamem. Kaspersky aktywnie bada cyberzagrożenia i służy firmom, rządom i indywidualnym użytkownikom na całym świecie.

Źródło: InformNapalm

UAV